Bisikleti 5 kat taşımak ya da taşıyamamak

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletimi daha yeni alabildim ve oturduğum bölgede hırsızlıklar olduğu için apartman içinde bir yere bırakmak istemiyorum. Bodrumda güvenli değil ve oldukça rutubetli. 5.katta oturuyorum ve bisikletimi 5 kat çıkarmak zorunda kalıyorum. İlk başlarda sorun olmuyor ama bileğimin gittikçe sızladığını fark ettim. Bisikleti direk kadrodan tek kolla kaldırarak taşıyorum. Bisikleti taşımanın daha mantıklı bir yolu var mı?

• Beğen
Tepkiler: bülent kara
Scudo

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba, ben sağ omzuma havlu koyup bisikleti kadro borusundan omzuma alıp çıkarıyorum. Sağ elimi belime koyuyorum, sol elimle de bisikletin önü dönmesin diye ön tekerden veya gidondan tutuyorum. Dikkat edilmesi gereken nokta bisikletin tavana çarpmaması. Kolay gelsin.

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Aynı sorun bende de var. Ben sol kolumla kadronun direksiyonla birleştiği yerden, sağ elimle de arka göbekle orta göbeği birleştiren demirden tutarak çıkarıyorum. Ne yukarı çarpıyor ne aşağıya...

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
amuda kaldırarak asansörden çıkmıyormu..

bizim apartmanda ki büyük asansöre sığıyor. ilk bisikletimi 2. kata bile öyle çıkardım...

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,
Ben sağ omzuma havlu koyup bisikleti kadro borusundan omzuma alıp çıkarıyorum.Sağ elimi belime koyuyorum, sol elimle de bisikletin önü dönmesin diye ön tekerden veya gidon dan tutuyorum.
Dikkat edilmesi gereken nokta bisikletin tavana çarpmaması.
Kolay gelsin.
Sizin yaptığınız gibi yapmya çalışıcam inşallah daha kolay olur...
muda kaldırarak asansörden çıkmıyormu..

bizim apartmanda ki büyük asansöre sığıyor. ilk bisikletimi 2. kata bile öyle çıkardım...
Dostum malesef apartmanda asansör yok :(

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkür ederim, büyük ihtimalle merdiven boşlukları sorun çıkarmayacaktır.

GokmenOzyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
703
Bisiklet
Cube
eskiden bende kadronun üst borusunu omuzuma dayayıp taşıyordum ama ağrı yapyordu daha sonradan aynakol göbeğine yakın bir yerden tutup (alt boru) selenin ucunu omuzuma koyduğumda daha rahat taşıdığımı farkettim

Tepki
43
Aynı sorun bende de var ve ben de Gökhan' ın gönderdiği şekilde taşıyorum. Taşıma şekli her ne kadar rahat olsa da her seferinde, onca yol yaptıktan sonra, ter içinde beş katı çıkıp, merdiven boşluğuna bir palanga sistemi kurmaya kendi kendime söz veriyorum. Ama bu sözümü hiç tutamıyorum. Bir gün merdivenlerde kalacağım ama kim bilir ne zaman..

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Palanga sistemini bende kurmaya niyetliyim bu gidişte. Eve gelmek istemiyorum bazen neler çekiceğimi bildiğim için. En iyisi taşınmak herhalde :)

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
bende 5 kat kabilesindenim.ben direk kadronun üst borusundan tutup götürüyorum.hiç zorlanmıyorum.

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökhan Toros

Gerçekten çok daha rahat taşınabiliyormuş. Bugün denedim ve hiç zorluk çekmedim. Çok sağolun.

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Bu arada bir arkadaşımın taşıma yöntemi de, her iki tekerleği çıkartıyor.
Tekerlekler bir elde kadro bir elde böylece yükü iki ye bölüp çıkıyor.Ben hiç denemedim tekerlekleri sök tak,zincir yere değip kirletmesin diye poşete sar.Bana külfet geliyor.
Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: erkan yurttas

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gerçektende büyük külfetmiş :) Tabi bide frenleri boşalt falan oooo :D
Gökhan arkadaşımızın önerdiği yöntem gerçekten de işe yarıyor.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Oğuz Taş

Ben normalde tek elle kaldırıyorum, fakat uzun mesafelerde en rahatı bu.
Rahatlığının garantisi de, cyclocross yarışçılarının bu şekilde taşıması. Adamlar çamurdan bisikletten inip, hızla bisikleti omuzlarına alıp yukuş yukarı koşuyorlar yarış esnasında. Bir bildikleri vardır heralde dedim, öyle başladım bu şekilde taşımaya :D

• Beğen
Tepkiler: erkan yurttas

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
kadronun üst borusunu sağ elinle alttan kaldırıp, omzunu az geçecek şekilde kaldırıp (el omuza bitişik)), vücududa hafiften sola eğersen, yük sadece el bileğine değil tüm omzuna biniyor rahat çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: Eray ADALI

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
@Oğuz Taş

Palanga sistemi değilde elektikli vinç kurdum. Aslında sadece bisiklet için değil.
3 katlı müstakil bir evdeyiz. bisikleti hırsızlık ve yağmurdan dolayı bahçede bırakamıyorum. Vinçle terasa çıokarıyorum. Pazardan 150tl ye alınmış çin malı bir vinç. 125 kg. kaldırma kapasitesi varmış ama ben şu ana kadar 30 kg.ı geçmedim.

Vincinde sıkıntıları var.. Mesela sabah tura gideceksiniz. Bisikleti vinçle indirdiniz. Aşağı inip çözüp vinci tekrar yukarı çekmeniz lazım. Halatı aşağıda bırakamazsınız.
Turdan geldiniz.. yukarı çıkacaksınız vinci indireceksiniz tekrar aşağı ineceksiniz bisikleti bağlayacaksınız.. oooooo
o yorgunlukla çekilmiyor.
tabi evde size yardım etmeye hevesli bir küçük kardeşiniz varsa daha kolay olabilir :)

Tepki
81
Bisiklet
Carraro
Ohh valla, siz bütün gün tepesinde dünyaları gezin, bütün kahrınızı ceksin sonra bu mükemmel aleti 5 kat yukarı cıkarmak zor gelsin... Aşkolsun arkaşlar size :)
Bende asansörsüz 5 kat çıkarıyorum, en rahat özcan arkadaşımızın dediği gibi oluyor:in:

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Orası doğru ama yüksüz bile 5 kat taşımak külfetken bisikletle bir hayli zor oluyordu ki artık kollarım alıştı :) Gökhan Toros arkadaşımızın dediği gibi taşımak bana çok kolay geldi. Hatta kolumu bile kullanmıyorum bazen, direk kardonun üst borusunu omzuma bindiriyorum, sonra elimi kolumu sallaya sallaya çıkıyorum :) Tabi o üst borunun o kadar kolay omzuma geçmesinin sebebi biraz zayıf olmamla da alakalı :D