Bisiklete motorsuz taşıtlar vergisi geliyor...

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Bir dükkanım vardı.Bütün mallarımı faturalı aldım, barkod sistemini kurdum ve faturalı sattım.Bu olması gerekendi vicdanım rahat.Ama bakın başıma neler geldi:

-İki sene içinde çeşitli zamanlarda yaklaşık 1 milyon liralık mal aldım.Bu malı alırken Kdv ödedim.Bu 1
-Satarken hep fiş kestim.Yine Kdv fazlası verdiğim zamanlar olduğu için dönem dönem de olsa vergi ödedim Bu 2
-Dükkanımı ikinci sene sonunda kapatmak zorunda kaldım.İki sene içinde yaklaşık 892000 liralık mal satmışım.Devlet bana dedi ki ''Dur arkadaş arada 100000 liralık fark var.Bu mal ticari emtia ,bu şekilde olmaz.Bu ticari malı kendi üzerine fatura etmelisin ki kapatabilesin.'' Devlet şunu sormadı sen niye dükkanını kapatıyorsun ,4 kişiye ekmek veriyorsun bizim devlet olarak bir kusurumuz var mıydı demedi.Sen dedi bu malı kendi üzerine fatura et ki mal ticarilikten çıksın dedi.Ben de kendi kendime fatura ettim.:booo:Bu 3
-Bir süre sonra ben yine dükkan açtım.Ama devlet baba, vergi alacağı dürüst esnafı bulmuştu durur mu hiç:krktm:Hani ticari emtiyalıktan çıkardığım 100 binlik mal vardı ya bu sefer de dedi ki:Sen bunu bu sefer de bilmem ne vergisi (tam hatırlayamıyorum galiba gider pusulası idi) adı altında %5 lik vergi verip bu malı, ticari emtia yapacaksın ki satabilesino_O.Bu da 4

Bu nedir arkadaş, bir mal üzerinden 4 defa vergi mi kesilir?:acpsnr: Böyle bir düzende dürüst olmak suç mu?Haksız mıyım?
E tamam işte bir şirket daha kuruyorsun. Malları ona satıyorsun. O da ihtiyaç malzemesi veya demirbaş, gider gibi gösteriyor vergiden düşüyor. Mal sende kalıyor sağ cebinden alıp sol cebine koyuyorsun, parasını Birol abi ve ben ödüyoruz.
Miss

Son düzenleme:
Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Şeffaf
İlk dükkanımı kapattığım dönem ile ikinci dükkanımı açtığım dönem arasında yaklaşık 10 ay işsiz kaldım.Devlet yine boş durmadı.Gel bir de sen işsizken sana bir de ''Genel Sağlık Sigortası'' kitleyelim dedi.Ama öyle böyle değil aylığı 280 liradan tam 10 ay yani 2800 lira .Ama ne için? Gitmediğim hastane, almadığım ilaç için kesildi.Bari emekliliğime sayıldı mı:Hayır.Ben bunu niye ödedim?:booo:Hani Reis ülkeyi bir şirket gibi yönetecekti.Madem bu devlet sosyal devlet değil madem şirket niye vermediği hizmetin ücretini benden aldı:acpsnr: Şirket olsaydı bana hizmet sunmalıydı ki benden ücret talep edebilsin; ama o da yok.:eek:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Şeffaf
İlk dükkanımı kapattığım dönem ile ikinci dükkanımı açtığım dönem arasında yaklaşık 10 ay işsiz kaldım.Devlet yine boş durmadı.Gel bir de sen işsizken sana bir de ''Genel Sağlık Sigortası'' kitleyelim dedi.Ama öyle böyle değil aylığı 280 liradan tam 10 ay yani 2800 lira .Ama ne için? Gitmediğim hastane, almadığım ilaç için kesildi.Bari emekliliğime sayıldı mı:Hayır.Ben bunu niye ödedim.Hani Reis ülkeyi bir şirket gibi yönetecekti.Madem bu devlet sosyal devlet değil madem şirket niye vermediği hizmetin ücretini benden aldı:acpsnr: Şirket olsaydı bana hizmet sunmalıydı, o da yok.:eek:
Bu cennet vatandaaağğ öyle beleş yaşamak yok kardeşim. Burdaaağ yaşamanın bir bedeli var ?
Bilişim sektöründeyim. Son 10 yıldır sektör çalışanları bu güzel ülkemizden yurt dışına gidiyor. Bazısının canı çok yanmış olacak ki, tee yeni zellandaya giden iş arkadaşım var. Ülkede üretim olsa ihracat yaparız diyoruz ya, hay işte yetişmiş insan ihraç ediyoruz. Şimdilik zararına. İşte bu giden kişileri, bu cennet vatanaağdaki toki toki evlere para gömmeye ikna ettiğimiz an zarardan kara geçeriz diyorum ben. Mesele mürekkep yalamış bu kaçkın faydayı ikna etmenin zor olması.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Bu bilgiyi düşmek boynumun borcu, osmanlıda konulan hiç bir vergi kalkmamış. Vergi bizde, ata sporu. Eğer tarih tekerrür ederse bir sonraki adım, vergi gelirlerini toplama işinin satılması. Gel keyfim gel.
Ayan meclisi de olur. Kolcu da olur.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Bişey olmaz bişey olmaz. Dünya çapında elektrikli araçlara dönüş devam ediyor. İlk örneği olan hibrit araçlarda dünya çapında vergi indirimi gelirken, biz onda iki motor var diye vergiyi de ikiye katladık. Pardon kitledik.

Yönetimi devleti otoriteyi veya başa geçen kişiyi eleştirmek doğru değil. Yöneticiyi değil, Yöntemi eleştirmek doğru olan. Yönetici zaten gelmiş artık. Yönetiyor. Bundan sonra yapılacak tek şey bu yanlıştır deyip çeki-düzen vermek. Beğensek de beğenmesek de bir şey fark etmez. Önemli olan yanlışları düzeltmek. Aynı şeyleri mi yazıyorum? Uykum geldi galiba :)

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Kolcular geliyor halilim aman nerelere kaçalım. Orta sınıfı bitirme operasyonu tüm dünyada başarı ile sürüyor. Süper zenginler, süper fakirlere karşı, mad max distopyasına doğru gidiyor muyuz?
Bizde suya sabuna dokunmadan kendi musterisi olan orta sınıfın çiglikleri üzerinden espri yapan komikadamlara karşılık böyle adamlar da geldi geçti. ( Levent Kırca yi da rahmetle analım....)

Quote-2.png0cea98233d5c8a86b0a29871251e123e.jpg

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
birkaç yıl sonra mezarlardanda vergi alınır mı ki.... yattığı yıla göre ... e kamping den vergi üreten mantık bunada sıcak bakıyordur

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bişey olmaz bişey olmaz. Dünya çapında elektrikli araçlara dönüş devam ediyor. İlk örneği olan hibrit araçlarda dünya çapında vergi indirimi gelirken, biz onda iki motor var diye vergiyi de ikiye katladık. Pardon kitledik.

Yönetimi devleti otoriteyi veya başa geçen kişiyi eleştirmek doğru değil. Yöneticiyi değil, Yöntemi eleştirmek doğru olan. Yönetici zaten gelmiş artık. Yönetiyor. Bundan sonra yapılacak tek şey bu yanlıştır deyip çeki-düzen vermek. Beğensek de beğenmesek de bir şey fark etmez. Önemli olan yanlışları düzeltmek. Aynı şeyleri mi yazıyorum? Uykum geldi galiba :)
yöneticiler yöntemi de belirliyorlar yalnız. öyle bir ufak ayrıntı var...

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru yanlış dediğin anda mührü yediğin bir zaman diliminde yanlışları düzeltmek galiba biraz ...... neyse galiba benimde uykum geldi:)) belki aramızda uykusu gelmeyen arkadaşlar vardır onlar düzeltirler diye ümit edelim başka çaresi yok

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006
Kim biliir hangi buyuk şirketin isine salca oldun ?
Sen kimsin?
Ciğ köfte satsaydin diyecem ama o da buyuk şirketlerin elinde artik. :)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Atasoy
Bir taraftan kapitalizmin dişleri arasında ezilirken devlet babaya da yandım dedim ,o da boğmaya kan gönderdi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yeni yetmelik çağımız turgut özal zamanına denk gelir bizim. O zamanlar vergilendirilmiş kazanç kutsaldır sloganı işliğinde, vergi toplanırdı. Ve O zamanlar hayali ihracat keşfedilmişti. Bir malı ihraç etmiş gibi gösterip ama ihraç etmeyip, devletten vergi iadesi alınırdı. O yıllarda vergi rekortmeni üstüste matild manukyan olan bir terzi idi ülkede.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Olmaz diyorduk bu da oldu! Daha ne olabilir derken önce halktan para istediler; kesmeyince bir de üstüne olmadık vergiler çıkarmaya başladılar. Tourney bisikletler 2500' den başlar bu saatten sonra :mad::mad::mad:

Kaynak isteyen Google' a başlığın aynısını yazabilir...

• Beğen
Tepkiler: MakRo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hanımın amca kızının eşi maliyede, kaynaktan teyit ettim rezalet gibi rezalet haber. Vitese ve modele göreymiş birde.

Tutmosis89

Forum Demirbaşı
Tepki
1.751
İsim
Mehmet D.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaynak Zaytung haber mi ?

Son düzenleme:

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.124
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Öyle bir haber/yazı bulamadım ben. Edit: Zaytung haberde buldum. Tamamdır demek kaynak varmış. En kısa sürede plakaya başvurmak lazım.

Son düzenleme: