Bisikletçiler ve Sinüzüt

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
@uğur kocaağa

Bu konuda kaskınız altına, üşümemeniz için bandana veya buff giyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Gürgün
Scudo
Tepki
4
Bende de sinüzit başladı. Şiddetli baş ağrısı çekiyorum. Bir doktora görünmek lazım...

İbrahimBAKAN

Forum Bağımlısı
Tepki
319
Bisiklet
Scott
Bendede genetik olarak olan bir hastalık.Şiddetli baş ağrısına dönüştüğü zaman hiç çekilmez.ALLAH kimseye vermesin.Neyseki doktorun verdiği ilaçları birsüre kullanınca azaldı.Yazı için teşekkürler.

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
Bu günlerde dikkat edin. Rüzgar ve soğuk. Güncelleyelim biraz. :)

• Beğen
Tepkiler: sadana

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Çok dikkat etmek lazım bu konuya. Ben de sabahları okula bisikletle gidiyorum şu sıralar.. Sabahın soğuğu bir çarptımı tamam akşama kadar baş ağrısı çeker durursun sonra.. Şapka-bere gibi şeyler takmak lazım..

Bariskkk

Forum Bağımlısı
Tepki
326
İsim
Barış KKK
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bendede sinüzit vardı, bu hastalık ancak ameliyahat ile geçer ben ameliyahat oldum çok daha rahar ettim ama ameliyahat sürecinde yaşananlar çok zor. Bir ay yerimden kalkamamıştım.

Tepki
2
Bisiklet
Trek
birkaç noktaya değinmek istedim.
Açıkçası çok kullanılan ve suistimal edilen bir teşhistir sinüzit.
her şeyden önce sinüzit kalıcı bir hastalık değildir. bir insan 30 unda hipertansiyon hastası olduğunda 70 inde de tansiyon hastasıdır. ama sinüzit olmuşsanız o an için sinüzit hastasısınızdır. nasıl nezle grip olduğunuzda 1 hafta 10 gün içinde ilaçlı yada ilaçsız geçiyorsa, sinüzit de 2-3 hafta içinde ilaç kullanılmasa bile geçen bir hastalıktır. ne var ki bir insan senede birkaç kez sinüzit geçirebilir.bunlar birbirinden bağımsızdır. baska türlü anlatmak gerekirse; genellikle önce grip gibi viral enfeksiyon gecirilir dediğim gibi 10 gün sonra geçecekken geçmeyiverir ve üzerine bakteri enfeksiyonu eklenir. ateş yükselir, baş ağrısı şiddetlenir vb. Bu da tedaviyle daha kısa olmakla birlikte 2-3haftada geçer (çoğunlukla) ve tamamen iyileşir artık sinüsler tamamen düzelmiştir. ama birkaç ay sonra yine bir gribal enfeksiyon sonrası bu süreç tekrar başlayabilir.
bu yüzden 2 yaşımdan beri sinüzit hastasıyım demek yerine 2 yaşımdan beri sık sinüzit geçiriyorum demek doğru olacaktır.
yanlız kronik sinüzitten bahsetmiyorum. bu 3 aydan fazla süren sinüzittir. fakat burda asıl problem baş ağrısı değil (hiç olmaz demiyorum) devamlı burun ve geniz akıntısıdır. senede birkaç ay alevlenir o zamanlar şiddetli baş ağrısı yapabilir.
farkettiyseniz de her ikisi de her zaman devamlı bir baş ağrısı yapmazlar. belli aralıklarla belli bir zaman diliminde baş ağrısı olabilir.
bu yüzden nerdeyse hergün yada çok kısa aralıklarla (haftada 1-2 kez) baş ağrısı olanlarda muhtemelen (istisnalar her zaman vardır) sinüzit yoktur. bunun yerine alerji, burun kıkırdak ve kemik eğriliği (içte), konka büyümesi, polip,geniz eti gibi sinüzite yatkınlık yapan ve aynı zaman da sinüzitten bağımsız kronik baş ağrısı yapabilen problemler olabilir. tabii ki nörolojik bir ağrısı yoksa.....

Ahmet Teoman ÇON

Aktif Üye
Tepki
68
konuyu ilk msjlardan beri okuyorum,
arkadaşın deniz suyunu burundan yutması beni şaşırttı ve bu uyarıyı yapmaya teşvik etti
aman arkadaşlar işe yaramış diye denemeye kalkmayın :) denizin tuzlu suyu burnunuzdaki yüzeye yakın kılcal damarlar açısından çok zararlı olur..
bunun yerine burnunuzu bi türlü temizleyemiyorsanız SF (serum fizyolojik) denen, vücut sıvısıyla aynı osmotik basıncı (%0,9 NaCl çözeltisi) olan serum vardır.
bu serumu burnunuzdan çektiğinizde hiçbir yanma acıma vs hissetmezsiniz
genzinize kadar çekip burnunuzu temizleyebilirsiniz ;)

aslında bu sinüzit denen illetin çözümü için nerdeyse kesin bi yöntem var
ama tıpta 'kontrendikte' denilen yapılması tercih edilmeyen tehlikeli bi müdahele var (meraklısına: sinus frontalis trepanasyon) hayvanlarda yapılıyo ama insanlarda yapılmamıştır bu güne kadar heralde :)
başımın çooook ağrıdığı zamanlarda 'yaptırsam mı?' diye düşündüğüm oluyor
neyseki çabucak atıyorum kafamdan bu düşünceyi :)

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.129
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tam bir lanettir. Benimki biraz burun içi kemiği eğriliğinden ama bugün yarın derken geçiştiriyorum ameliyatı.
Sonuç: gündüz rüzgarı yiyince, bu akşam yine geldi vurdu beni.
Allah bunu yaşayan herkesin yardımcısı olsun.

Cotyoran52

An Engineer Cyclist
Tepki
1.662
İsim
Kotyoralı
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Balaklava, bisiklet maskesi :) maksimum 100 tllik bu çözüm sizi büyük dertlerden kurtarıyor

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
Bende baş ağrısı olmuyor fakat soğuk havalarda burnum felaket akıyor balaklava vs gözlük kullandığım için sıkıntı oluyor sinüzit ile bir alakası varmıdır bunun

Cotyoran52

An Engineer Cyclist
Tepki
1.662
İsim
Kotyoralı
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bende baş ağrısı olmuyor fakat soğuk havalarda burnum felaket akıyor balaklava vs gözlük kullandığım için sıkıntı oluyor sinüzit ile bir alakası varmıdır bunun
Burnunuz da akar nezle de olursunuz, grip de. Ben bunu çok defa denedim, kafanın alacağı hafif bir soğuk rüzgar direkt mevsimsel alerjik etkilere sebep oluyor. Bisiklet gözlüğü ve özellikle kışlık balaklavalar bu etkilerden beni koruyor. Ben bu tedbirleri alarak işe bisikletle gittiğimde çok rahat ediyorum, fakat vasıta+yürüme şeklinde gittiğimde nezle ve grip olabiliyorum. Kışın bisiklet sürerken kesinlikle balaklava ve gözlük tavsiye ediyorum. Bunun haricinde vücut için rüzgarı kesen deri bir mont veya kışlık softshelller sizi koruması için önemli.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.129
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alerjik rinit olabilir bir doktora gitmekte fayda var. Yalnız bu durumda yapılacak en iyi şey sümkürmek. Dışa akıntıyı, geniz akıntısına bin defa tercih ederim.

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16