Bisikletçiler ve Sinüzüt

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
Sinüzit Ne Demektir?
Alın, burnun arka kısmı ve burnun her iki tarafında bulunan kemik boşluklara yüz sinüsleri (paranazal sinüsler) adı verilir. Bu boşlukların ve iç yüzlerindeki mukozanın iltihabına da sinüzit denir.

(link)

Çok kullanıldığı için sinüslerin isimlerinin de bilinmesinde yarar vardır.

Maksiller sinüsler (üst çenede burnun her iki tarafında)
Frontal sinüs (alında kaşların üstü)
Etmoidal sinüs (burun kökü arka üst kısmında)
Sfenoid sinüs (kafatası tabanında)

Belirtileri:Burun tıkanıklığı ve baş ağrılarıyla başlar.

Bisikletçiler Ve Sinüzüt:
Tabii herzaman başımızda kask oluyor ve ister istemez başımız bi nebzede olsun terliyor.Bir mola yerine geldik ve kaskımızı çıkardık.Baktık rüzgar esmeye başlıyor.Ohh diyoruz demi işte bu hastalık böyle başlıyor.Başımızı rüzgardan ve küçük esintilerden korursak bu problem ortadan kalkar.

Nasıl Korunuruz:
Saçımıza bandana türü bir şey bağlayıp başımızı bu tür şeylerden koruyabiliriz.

Tedavi Yöntemleri:
Bir KBB uzmanına gittiğiniz taktirde size antibiyotik ve burun spreyi verecektir.

Benim tavsiyem ilk önce bir hekime görünmek ve söylediği ilaçları kullanmakla beraber bir aktara gidip (eczanelerdede bulunur) Biberiye Yağı isteyiniz.Bu yağı sinüslerin üstüne ve ağrılı bölgelerinize sürdüğünüz taktirde ne baş ağrısı ne de burun tıkanıklığı kalır.Rahatlarsınız.Ben şahsen kullandım ve şimdi de rahatım.

Ve bu tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim.

HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM .DEDİĞİM GİBİ İLK ÖNCE HEKİM TEDAVİSİ;)

Scudo

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
bende sinüzit başlangıcı var.. bahsedildiği gibi çok fazla bi ağrım yok fakat önlemini aldığım için yok.. başımı rüzgardan ve soğuktan korumasam çok hızlı olarak ilerleyebilir... kendimi korumak için yaptığım bir iki korunma yöntemi şöyle ... saçlarıma jöle sürmüyorum, genellikle gece banyo yapmayı tercih ediyorum ve banyo yaptıktan sonra dışarı çıkmamaya çalışıyorum, gündüz banyo yaptıysam da saçlarımı iyice kurutuyorum.. burnum aktığı zaman kesinlikle burnumun tıkanmaması için temizlemeye ve sümkürmeye gayret ediyorum.. kendim farkettim ki burun tıkandığı zaman sinüsler daha çabuk doluyor ve onları boşaltmak da dolduğu zaman oldukça zor oluyor..

arkadaşlar kendinizi iyi kollayın, hasan kardeşimin de dediği gibi kaskınızın altına bir bandana takabilirsiniz.. ve rüzgarda, soğukta kollayın başınızı..

sağlıklı pedallar

Ercüment Özyurt

Daimi Üye
Tepki
387
Ben de var... Özellikle geçenlerde tatilde havuz başında ıslak ıslak rüzgarı yiyince çıldırtacak gibi ağrıdı bir hafta. Sonra tatil dönüşü katıldığım ilk bisiklet turunda da ne işin var senin turda dedirtti. öyle bir ağrısı var ki sanki sadece sinüsler değil tüm kafa iltihaplanmış gibi oluyor. Aman kendinizi iyi kollayın arkadaşlar :)

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
@Mustafa ÖZKARA

Evet o konuyu görmüştüm ama daha bi açıklamalı yapmak istedim.Anlayışınız için teşekkürler.:)

• Beğen
Tepkiler: çirkin

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
emeginize sağlık =D

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
Bendede sinüzit var ve bisiklet yüzünden oluştu:D. En kesin çözüm sinüsleri boşaltmak. Bunun çok sağlıksız ve tehlikeli yöntemlerde var. Fakat en temiz ve güzeli denizde burundan biraz su yutmak :D. İsteyerek olmadı fakat bu yaz denizde burnumdan içeri su kaçtı. Bir anda başım döndü ve burnumdan çok afedersiniz sümüksü bişey resmen boşaldı. Hemen apar topar denizden çıktım. Hastaneye gidecektim. Hala burnumdan yavaş yavaş akıyordu. Annem bunun sinüslerdeki iltihap olduğunu söyledi. Yarım saat kadar canım çıktı ama ertesi sabah uyandığımda sanki kafam hafiflemiş gibiydi:D. Sinüsleri temizlemek için birçok yöntem var ama midenize ve ciğerlerinize güveniyosanız çok az miktarda tuzlu su işe yarayabilir. Ama en iyisi hekim kontrolünde ve danışarak yapmak. Benimki kazayla oldu :D. Ama inanın neredeyse iki aydır baş ağrısına dair bişey çekmedim. Dikkatli olmak lazım.

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
geçmiş olsun. önemli olan şifa bulmuş olmanız.

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Arkadaşlar 2 sene önce konyada havuzdan çıktıktan sonra maruz kaldığım soğuk rüzgar sayesinde tanıştım sinüzitle. o kadar kötü oldum ki kafamı kaldıramıyodum ağrıdan kafamı parçalamak geldi içimden 3. gün memleketim antalyaya gittim ve denize girip (şubat ayı :) ) takla atmak suretiyle sinüslere deniz suyunu boca ettim sinüslerim biraz temizlendi ve iltihap aktı ertesi gün ağrıdan eser kalmadı. daha sonra 4 -5 ay sonra yazın farkettim ki sinüslerim de tıkanıklık oluşmuş bunu çözmek içinse aşamalı olarak daldım yani dalıyorum sinüsler zorlanıp ağrımaya başlayınca çıkıyorum 4 gün sonra ole bi akıntı olduki sapsarı şurup gibi iltihap aktı bayağı sonra bir daha sinüslerimde sorun olmadı ama her 2-3 ayda bir sinüslerime deniz suyu kaçırıp temizliyorum. Bu sorunu çeken arkadaşların bahsettiğim yöntemleri denemelerini tavsiye ederim sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
@HASAN KURU

Birde bu yöntemi deneyin hiç zorlanmadan sinüslerinizdeki iltihabın boşaldığını göreceksiniz.

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
bende bisiklet yüzünden sinüzit oldu daha önce hiç yoktu. bu yüzden kışın sürmüyorum. bi kere bile sürsem başağrısı başlıyo

Semih Karadağ

Aktif Üye
Tepki
109
Bende kronik sinüzit var. Yani başımı aşağıya eydiğimde bile bir süre sonra ağrı başlıyor soğuk yememe gerek yok. Açıkcası bununla yaşamayı öğrendim :) Bazen çok şiddetli ağrılar oluyor özellikle kışın ilk ayı, ağrıyı hemen geçirmenin tek çözümü sıcak suya kafamı sokmak. Allah dan sağlık okuyorumda biraz bilinçliyim. Bi doktorum var ilerlerse bu kış müdahale edilecek artık yapacak birşey yok.

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
@Semih Karadağ

Nasıl bir müdahele acaba? Cerrahi bi yöntemmi ilaç tedavisimi?

Semih Karadağ

Aktif Üye
Tepki
109
@Abdullah Hakkı

İlaç tedavisi her kış uygulanıyor zaten. Cerrahi yöntemden bahşetmiştim. Ama nedense pek sıcak bakmıyorum. Sinüsleri açmak için bazı yöntemler var (soğan kokusunu şiddetli şekilde burundan içeri çekmek gibi) ama bunlarda pek güvenilir değil. Bu kışa göre belirlenicek herşey belkide bu yaz biraz iyileşme göstermiştir..

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
@Semih Karadağ
geçmiş olsun semih deniz suyunu denemeni tavsiye ederim hiç bir yan etkisi yok ve senin söylediğin gibi kafamı eğdiğimde anlımdaki şiddetli ağrı bendede oluyordu şu an hiç bi şeyim yok istanbuldasın belki senin sinüslerinin durumu benimkilerden farklıdır ama denersen bi şey kaybetmezsin denize git burnuna su kaçır senin için pek de zor olmaz sanırım istanbuldasın nede olsa

• Beğen
Tepkiler: Semih Karadağ

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
Kolayı varken zora kaçmak :rolleyes: