Bisikletçi beslenmesi nasıl olmalı?

Tepki
14
İsim
AHMET
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anlaşılan benim soru bisiklet ve bisikletçi tartışması arasına kaynamış neyse ben yinele soruyu tazeleyim ve net ve kısa olarak

BU ÜRÜNÜ KULLANAN YADA DUYAN VAR Mİ ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: dnzlye
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erensoy Bu konuda bende çok ısrarcıydım.Eşim Türkçe öğretmeni.Ona da bundan bahsettiğimde TDK de ki gibi olacak
demişti.Sıfat ve isim oluşlarına göre düşünmemiştim , tamamen anlam üzerine yoğunlaşınca doğru gibi geliyor.

@ahmet.guney.102 ben kullandım.Tavsiye etmem! Sebebine gelince toz olan tüm ürünler kalp büyümesine neden oluyormuş.Araştırınca öğrendim.
Özellikle protein tozu diye satılan hiç bir ürün gerçek protein içermiyor ! O yüzden bir çok sporcu kalp krizi geçiriyor.Şimdi karşı çıkanlar olabilir ama durum bu.
Araştırınca göreceksiniz.

Watts Per Kilo

Aktif Üye
Tepki
377
İsim
Ege
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mühendis

Gıda Mühendisiyim. Bahsettiğiniz her şey yanlış. Tozlar kalp büyütmez. Protein tozu zararlı değildir.

***Düzenli yemek yiyebiliyorsanız protein tozuna ihtiyacınız yoktur.***

BCAA tarzı ürünler belki biraz recovery hızlandırıyor olabilirler. Tercih ve bütçe meselesi.

Pre - Workout’ lar yarışlardan önce ve yarışlar sırasında kullanılabilirler.

Antremanlarda sürekli pre-workout(caffeine, beta alanine, citrulline malate, creatine içerikli) ürünleri kullanmak, uyaranlara karşı vücut direnci oluşturur ve git gide etkisizleşir.

Protein tozundan kalp krizi geçiren bir tane bile sporcu yoktur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Watts Per Kilo #Froome ben tamamen Kalp uzmanı olmuş Profesör bir abimizin söylediklerini söylüyorum.Uzun yıllardır bu işin içinde olan kendisi.
Acaba sizin bu konuda fikirleriniz sizin deneysel araştırmalarınız sonucunda vardığınız bir durum mudur?Bu adama nice kalp ameliyatları yapmış bu konuda
uzman bir insan.Özellikle söylüyor protein tozu zannettiğiniz şeyler gerçek anlamdaki proteinler değil.Bu toz kullanımları sonucu kalp krizi geçiren çok sporcu
olmaktadır diyor.

Watts Per Kilo

Aktif Üye
Tepki
377
İsim
Ege
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmet.guney.102
Sodyum, potasyum, magnezyum, b12 içeren bir ürün. Pratiklik açısından belki verimli olabilir. Tabi aynı etkiyi bir limonlu soda ile de alabilirsiniz.

@mühendis

@mühendis Bitirme tezimi/projemi Yerel Ham Maddeyle Protein Tozu Üretimi başlığı altında fizibilite raporu, üretim şeması, madde enerji denklikleri, halk anketi, her bir ingredient için tıbbi literatür araştırmaları şeklinde yapmış olmam yeter mi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Watts Per Kilo #Froome hocam sen niye bu kadar sinirlendin yahu.Senin bilgilerin senin olsun ,benimkilerde benim.İsteyen istediğini yesin !
Yeter yeter demekle bazı değerlerinizi aştığınızı düşünüyorum.Çok ayıp size hiç yakışmıyor.Ayrıca ben çok rahatım.Tozların da yarardan çok zarar verdiğine inanıyorum.

Tepki
14
İsim
AHMET
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erensoy

Konuyu bulamadım nerde hangi başlık ?

Tepki
37
Bisiklet
Salcano
@Bisiklet sever 93
Çok gençsiniz, bu bayılacak gibi olmalar normal değil, doğru nefes tekniğini mutlaka okuyun ve ihmal etmeden bir doktora görünün lütfen.

Tepki
14
İsim
AHMET
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erensoy

Hımm tmm bencede başlık iyi olmuş lakin ben almayayım diğer bu konuıyla ilgilenen arkadaşlar buyursunlar size iyi sohbetler [emoji6][emoji870]

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
514
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yilmaz Sanli

Bayılacak gibi olduğum zamanlar uzun tur yaparken (50-60km) bazen evden bir şeyler yemeden çıkıyorum bu yüzden yanıma kurutulmuş meyve veya granola bar türü şeyler alıyorum yani yolda enerjinin düştüğü için yiyorum bunları almayınca enerji verici bir şey olmadığı için kendimi halsiz hissediyorum yani tamamen beslenmeyle ilgili bence ama ilerleyen zamanlarda antrenman yaptığım halde bu sorun devam ederse doktora giderim

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
3 ögün protein tozu

Tepki
2
İsim
Zeynep
Bisiklet
Bisan
Bisiklet sürerken daha enerjik olabilmek için mümkün mertebe dengeli ve sağlıklı beslenilmesi gerekmektedir. Bunun için öğünlerinize meyve, sebze ve yağsız et dahil etmelisiniz. Mümkün mertebe yağdan uzak durmak yararınıza olacaktır. Enerjinin maksimum seviyede olması için karbonhidrat ve nişastanın da minimum gün içerisindeki beslenmenin 3 de 1'ini kapsayacak şekilde olması gerekmektedir.

Ek olarak günde 2 büyük öğün yerine ara ama sık öğünler yine enerjiyi üst seviyede tutacaktır. Özellikle meyve ve fıstık, fındık ara öğün olarak düşünülmesi gereken besinlerdir.

Şu iki yazı içerisinde bunlardan bahsediyor. Daha farklı kaynaklardan da araştırma yapılabilir bu konuda.
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: ahmet.guney.102

özcan yılmaz

Daimi Üye
Tepki
390
Bisiklet
Specialized
Haftada 13-15 saat yarış odaklı antrenman yapmıyorsanız ne yerseniz yeyin.Turcu bulduğunu yer uzak yollarda bir de yemek mi seçecek.İşine ulaşım için binen ister yesin ister yemesin,saatte 25 km nin altında hız yapan ,yokuş çıkmayan keyif binicisi de öyle.Konunun odağındaki sporcu anladığım kadarıyla ama başlık bütün binicileri kapsıyor(ya da ben yanlış anladım)Beslenme konusu çok geniş bi konu ver her sporcu için özelleştirilmeli.

Berke Şahan

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Berke ŞAHAN
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@zeynepkamil

Doğrusu insülin direnci ve duvara toslama iki öğün/düşük karbonhidrata geçene kadar kendimde ve arkadaşlarımda sıklıkla gördüğüm bir durumdu.
Bununla beraber sağlıksız karbonhidratlarla beraber yükselen trigliserit-kolesterol seviyeleri sporcuların kalp sağlığını da tehdit ediyor. Bir çoğu sporcu az yağlı diyetler yüzünden esansiyel yağlardan mahrum kalıyor. (Evet, esansiyel karbonhidrat yoktur ama tıpkı protein gibi bazı yağlar da esansiyeldir.) Aynı öğünde karb-yağ tüketiminin de riskli olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Bunun için yüksek karbonhidratlı diyet yapan arkadaşlara da früktoz yani meyveden uzak durmalarını tavsiye ederim. Früktoz hem enerjiye dönüşmesi zor bir şekerdir; hem de insan vücudunda düşük miktarlarda tolere edilebilir; fazlası trigliserid-kan yağlarına dönüşür. Kendimde gözlemlediğim kadarıyla zamanında meyveyle yaptığım kısa turlar dahi duvara toslamayla sonuçlanıyordu. Kan şekeri üzerinde olumsuz etkisi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Tepki
28
İsim
Rıza
En makul olanı gene protein ağırlıklı beslenmek gibi görünüyor.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Ben yağ ağırlıklı besleniyorum şu an 85 kiloyum :snzdglsn: İdeal kilom 63

• Beğen
Tepkiler: kerem E