Bisiklet yolu hakkında ilginç bir mesele var :)

Bahsedilen bisikletlinin yaptığı doğru mu?

• Toplam katılım
    184

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@semihalan Hocam anlamıyorum bu trafik polisleri ne işe yarıyor? Yahu trafik polisi çorba parasına salarsa yahut görmezden gelirse kural mı kalır ben de bunu anlamıyorum. Yaz abi herkese cezayı kes kes geç işin bu. Tartışma kes cezayı geç. Trafik polisi geçiyor yoldan, yolda sıra sıra kaldırımda parketmiş arabalar. O kadar benimsemiş ki görmüyor bile. Herkes işini yapsa şu durumlar yaşanmaz eminim ki.

Scudo

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Yol bisikleti kullananlara düşmanlık da en başta bisikletforumda bisiklet kullananlardan geliyor. Yol bisikletçisinin yolda ne işi var gitsin bisiklet yoluna diyen zihniyeti yol bisikletinin amacı nedir, yol bisikletçisinin ülkemizde nasıl gelişebileceği, gibi konular değil; bisiklet kültüründen anlamayan yasakçı zihniyetin arkasına sığınarak düşmanlıklarını buraya yansıtmak. Tebrik ediyorum sizi bisiklet adına tam da doğru yoldasınız.

semihalan

Üye
Tepki
9
İsim
semih
Bisiklet
b'Twin
@Auron Sanchez hocam yotube da bazı videolar var bisikletçi arkadaslari tebrik ederim soruna deginmek için videolar cekmişler bisiklet yoluna sahip cık diye, fakat videonun birinde polisler bisiklet yoluna parketmiş :) polisleri kime şikayet edecekler :D ben bi cok kez bu yuzden ezilme tehlikesi gecidim bisiklet yolunu kullanamadıgım için, parkedenlerlede tartısmaya hiç girmem burası turkiye adamın ne cıkacagı belli olmaz bi bisiklet yolu yuzunden kavgaya tutusup canımızdan olma riski var, kalabalık grup olmanın avantajları var bu yuzden, tek oldugum zamanlardada elden bişey gelmiyor malesef, o yuzden daha dikkatli olmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: mehmet.t

kadirboz

Üye
Tepki
63
İsim
Kadir
Bisiklet
Claud Butler
Yasaklar konusundaki adaletsizlikte herkes hemfikir zaten. Sadece bisiklet yolunun olduğu yerlerde yola çıkılmaması gerektiğini düşünüyorum. Hem yoldan gidip hemde bisiklet yoluna park edenlerden şikayetçi olmak tezatlıktır.

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
@Furkan TK

Hocam yarın sen " ben hızlı koşuyorum, bu yüzden bisiklet yolundan gidiyorum" da dersin.
Dağbisikletiler artık yola inmesin, gitsin dağda gezsin, görmeyüm bir daha onları bu yollarda :-D
Bu işin sonu yok. Bisiklet yoluna parkeden arabayı şikayet edeceksin, arızalı yolu belediyeye şikayet edeceksin ki düzelsin. Başkalarının hakkına gasp ederek olmaz bu işler. Ben böyle düşünüyorum.

ozeltimci09

Daimi Üye
Tepki
170
İsim
Özgür
Bisiklet
Whistle
Bisiklet yolu bitiyor zaten orada :harika:

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
@Erdal YILMAZ ankarada bir metre bile bisiklet yolu yok ve bunu çok kıskanıyorum. Çünlü bu sayede bisiklete binen insan sayısı artıyor, bir kültür oluşuyor. Hepimiz kural ihlallerinden şikayetçiyiz. E o zaman biz bari uyalım öyle değil mi?
Bende yol bisikleti kullanıyorum. Bende yolda gidiyorum. Ve yaşadığım şehirde bisiklet yolunun olmamasının ne demek olduğunu çok iyi anlıyorum. Bence bu yolların kıymetini bilin. Bazı şeyler zamanla daha güzel olur. Az hiçten daha iyi.
Bu arada bende ankda otoyoldan gittiğimde oldu. Magandanın biri beni devirmeye çalıştı. O zaman anladım hıyarı haklı çıkarmak beni hıyar yapacak, bşr daha girmedim. Normal yolda olsa savcılığa başvururdum. Ama haksız olduğumdan eyvallah ettim.
Naçizane fikrim budur. Saygılar.

Tepki
393
İsim
İlker Arslan
Bisiklet
Claud Butler
Şehir içinde bisikletle yol alırken en önemli konu kendi can güvenliğimiz ve hızımıza göre başka insanlar için tehlike oluşturmadan yolumuza devam etmemizdir.

Bütün önceliğimiz bu ikisidir. Dolayısı ile bu önceliklerimiz bize bazen kırmızı ışıkta geçmeyi emreder, bazen bir süreliğine yolun en solunu kullanmayı, bazen de bisiklet yollarını kullanmamayı.

Şehir içi ve şehir dışında en az birkaç bin km. yol yapmadan böyle konularda hazır cevap olmak pek doğru değil.

Herkese kazasız sürüşler...

something

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Mosso
Yazılı kanun ve kurallar bir bütün halinde ve eksiksiz uygulanmak için varlar.Ama bir kişi uygulamadığı zaman yarattığı etki diğer kuralların da uygulanmasına engel oluyor. Herkes kendi çözümünü kendi bulmak zorunda. Türkiye'de bir dünya var olan ama uygulanmayan kanun var. Devlet koyduğu kanuna uymuyor veya uygulamıyorsa kanunlar geçerliliğini yitiriyor.
Meclistekiler de kanunları uygulanabilir ve işlevsel bir hale getirmek yerine ya uyuyorlar ya da uyandıklarında birbirlerini yumrukluyorlar.

Sonuç olarak yoldaki bisikletli bence haklı.

• Beğen
Tepkiler: crooked

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
17 milyonluk metropolde dahi 600 m bisiklet yolu yapılıyorsa, bisiklet yolu diye yırtınmanın hiçbir anlamı yok. "Aha da bisiklet yolu yaptık burada sürün işte" diyerek, bu yolun sair motorlu araç veya yaya tarafından ihlali halinde "caydırıcı" yaptırım öngörmezsen yani tabiri yerindeyse adaletin sembolü Themis'in kılıcını bu uyanık geçinen ahmakların bir taraflarına sürekli dürtmezsen hiç kusura bakma o yol için zahmet edip harcadığın para = çöptür. Bir avukat olarak şunu söyleyebilirim ki kurallar toplumsal ihtiyaçları karşılamak ve kaosu önlemek üzere konulur. Bisiklet yolu vardı yoktu, olması gerekti tartışması acilen bir tarafa tarafa bırakılıp, karayolunda motorlu taşıt sürücüsünün bisikletliye, bisikletlinin de motorlu taşıt sürücüsüne karşı hakları ve yükümlülüklerinin ne olduğunu ve bunların karşılıklı ihlali halinde hangi yaptırımların uygulanacağını öngören yasa değişiklikleri yapılmalı. Tekraren söylüyorum, modern toplum düzeninde insanları dize getirmenin tek yolu "amasız, istisnasız, caydırıcı nitelikteki cezalardır". Bu ülkede bisiklet yolları bisikletli için israftır, gereksizdir, bakımsız oldukları için kaza yaptırır, otopark olarak kullanılıp trafiğe sebep olur, mangalcılar tarafından işgal edilir, ikoncanların terrierlerine hizmet eder. Yani hülasa, benim karayolundaki yerimin ne olduğu tanımlansın bu bana yani bize yeter de artar. Her şey bu kadar net. Umarım yaşadığım şehre bisiklet yolu yapma gafletinde bulunmazlar.

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@Erdal YILMAZ Söylediklerinize katılmakla beraber vurgu yapmak istiyorum polisin ilgilendiği yok.
Trafik polisinin önünden telefonla konuşurken araba kullanan adam geçiyor da görmemezlikten geliyorlar ben görüyorum bir tek onlar mı görmüyor?

@çağrı can Haklısınız edilecek te bir işe yaradaığı yok şikayetin maalesef olan sizin zamanınızın boşa geçmesi oluyor.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@M.A.Y.

trafikte kullanan bisikletliler genelde trafiğe entegre oluyorlar, olmak zorundalar. bi bisikletlinin, arkadaki şoförün düzgün fren yapacağına inanarak yolu tıkadığına rastlayamazsanız. ama sağ tarafta yolu kaplayan araç varsa mecburen sola çıkmak gerekiyor.
tam da bugun olan bişey; çift şeritli yolda bir sıra park etmiş, önümde ilerleyen araç durdu (duran 2.araç sırası oluştu) ve kapısını açtı mecburen yolun ortasına kadar çıktım, arkamdan gelen taksi, karşıdan araç geldiği ve beni ezmeden - ona çarpmadan geçemeyeceğini anladığı için fren yaptı, herhalde pek mutlu olmadı ki sonra yanımdan gazlayarak geçti. hesaplarıma göre bu durumda 2.18 sn olan zaman farkını kapatarak, 0.03 tl değerinde lpg yakmak gibi kaçınılmaz bi kaybı olmuştur :(
sorun şurada ki, trafikte araç kullananların çoğu çok kısa bi alanda dikkatli, örneklemek gerekirse sola çıkmadan önce beni geçmeye çalışan aracı kafamı çevirerek kontrol ettim, taksiyi gördüm ve çıktım, fren yaptı. biraz deneyimli bi şöför olduğu için duran aracı gördü, ilk olarak sola çıkacağımı düşündü (çünkü agresif türk stili budur, herhangi bi araç bunu yapacaktı) hızını artırıp beni engellemek istedi ama ben onu geçirtmedim :) ama beni geçseydi de ileride yine yavaşlaması gerekiyordu, tamamen farketmediği kısım buydu
benim anladığım ferrarisi porschesi yoksa eğer, sürücüler çok alıngan olabiliyorlar, 20 yılı aşkın bi süredir trafikte kocaman arabalarının içinde yalnız başına giden insanları türlü araç ya da ekipmanla geçmişliğim vardır, sonuç aynı, kazara bi aralık bulup geçersen deli olup sadece seni geçmek gibi tutkuların peşinden gidebiliyorlar, iş bu raddeye geldi mi ileride yola çıkan yayayı, duran trafiği yada kırmızı ışığı farketmeyebiliyorlar.
sanırım en sevdiğim 2. şey de hırsla beni geçip 20 mt. ötede kırmızıyı farketmeyen ve takılan sürücüyü geçerkenki surat ifadesi :)

işin özü bisiklet kullanmak başlı başına bi eylemken buna trafiği eklediğiniz de işler 2 katından fazla zorlaşır genelde, serinkanlı kalarak refleksleri geliştirmek yararlı olacaktır. araçların hızlarını ve hareketlerini çok iyi algılamak gerekiyor. yol bisikletine yeni başlayanların trafiğe çıkmadan önce uzunca bi süre bisikletin limitlerini güvenli bi yerde tanımalarını ve ön teker çekiş kaybından dolayı düşene kadar denemelerini öneririm :)
trafikte droplardan kullanmayı tercih edin, daha iyi fren yaparsınız ve ön tekeriniz daha iyi tutunur. eğer tek elle tutmanız gerekirse gidon boynuna yakın bi yerden tutun. ayağa kalkarsanız ön teker göbeğini geçmeyin. ve en önemlisi her durumda çok rahatlıkla arkanıza bakabilir hale gelene kadar buna çalışın. yol bisikleti ve incelen lastikler hassasiyet anlamına gelir, bu hassasiyete uyum sağlayana kadar trafikte şansınız zorlamayın.
bisiklet forumda olan sürücülerin düşünceleri böyleyken bisiklet kullanmayanlarin bu isteğinizi nasıl karşıladığını tahmin ederek tüm bu şeylerin hepsini birden sorunsuzca yapabileceğinizi sanıyorsanız trafiğe çıkın. he bi de borcunuz falan varsa onları da kapatın gene tabi, sonuçta aslanların önüne atılan gladyatör gibi bişeysiniz ve bilin ki bu mantıklı değil! muhtemelen sizde "normal" değilsiniz :)

not: bisikletçinin yaptığı doğru değildir, eğer bu şekide kullanmaya devam ederse yoldan gelen tüm darbeler omuzlarına ve dirseklerine fazladan baskı uyugulayacaktır, dirseklerini biraz daha kırarak tutmalıdır

• Beğen
Tepkiler: Cako92

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
Sultangazi de veledrom varda biz mi gitmedik ;)

O fotoğrafın oldugu yolu izin günlerim de kullanıyorum. 80 km lik rotada 2 km bisiklet yolu varken kusura bakmayın ama girmek çıkmak ile uğraşamam. Varsın ben haksız olayım. Yayaya çarpıp vicdan azabı çekmektense araba bana çarpsın kafam rahat olsun.

Bir de söyle bir durum var. Mevcut bölgedeki sürücüler yolda çok bisiklet antrenmanı yapan oldugu icin bilinçli bir şekilde yol alıyorlar. Korna calan bile olmadı su ana kadar. Arkada uygun anı bekliyor geçmek icin.

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

yambaxx

Üye
Tepki
7
@Erdal YILMAZ

Vallaha bu araba icin soyle birsey yapilabilirmis aslinda.
Sprey boya ile bu arac uzerine,
"Ben bisiklet yoluna parkedilmis bir mal'im, ama beni buraya parkeden, benden daha mal." yazip oradan usulca uzaklasmak.

• Beğen
Tepkiler: Selami53 ve Alizee

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
Kaldırımın bir kısmını maviye boyayıp bisiklet işareti koyunca bisiklet yolu yaptıklarını sanıyorlar. Türkiyede cok okumuş cahil var çook

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Resimdeki "bisiklet yolu" akla, mantığa ve mevzuata aykırı. Hiç kimseyi orayı kullanmadığı için eleştirmeyin.

(link)
Madde 5 Bentler (1) (2) ve (3)

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
kanuni olarak bir kaza anında hak talep edemeyiz maalesef ama o bisiklet yolları da sürülecek gibi değil

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Teknik olarak antreman yapan hiçbir bisikletli , bisiklet yolunu kullanmaz. Bisiklet yolları 7 den 70 e insanların günlük ulaşımı için yapılmış yollardır.

• Beğen
Tepkiler: Battutaettanci

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erdal YILMAZ bisiklet yolunu kapatan 4 uyari sinyali yanmayan arabalari cizmek istiyorum. Ve uygun olursa anahtarla yapacagim :mad: