Bisiklet yolu artık zorunlu hale geliyor. (anketli)

Sizce bu kanun etkili olur mu?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu amsterdamda 1.5 milyon kişinin bisiklet olayına sıcak bakması güzelde ,hırsızlık olayını çözemedim ,gelişmişlik yeterli değil tabi hırsız oradada hırsız ,
ülkeme gelince mevcut bisiklet yolları perişan durumda ,istanbul alt yapısı bitmiş bir kenttir,
burada balık baştan kokar,baştan tedbir almaz iseniz sonradan toplayamazsınız,ilk baştan kadıköy daha doğru planlanacak idi,10 yıllık planlar yapacak idiniz ,yapmadınız ve kaybettiniz ,kadıköy kaybedilmiştir,eski binaları yıkmak yerine çok katlı betonarme çıkmak şehrin görüntüsünü alt üst etmektir,betonarme cehennemine dönen bu istanbulda nereye bisiklet yolu yapacaksınız ,anadolu yakada modada ne idüğü belirsiz kesik kesik bisiklet yolu ,pazarları bisiklet yolundan koşanlarımı ararsın ,yürüyen yayalarımı ararsın,fenerbahçede bisiklet yoluna araç park edenimi ararsın ,ne anlar istanbul halkı bisiklet yolundan ,bisiklet ile alakası yok bu istanbulluların,
bu kent karışık coğrafyadan oluşur,
anadoludan gelmiş doğudan gelmiş ,suriyeden gelmiş ,ve muhacir olanlar var ,karışık bir toplumdan karışık sesler çıkar bunun adına kakafoni denir ,siz kakafoninin olduğu yerden bisiklet kültürü beklemeyin burası amsterdam asla olamaz ,batının akılcı yüzü şudur ,bisiklete sahip çıkar ve ona biner işine bisiklet ile gider ,akılcı yüzü budur biz hep batının akılcı olmayan zararlı olan yüzüne meyil etmişizdir,
eski sağlık bakanı halkı halka şikayet etmiş idi .bu milletin tenbel olduğunu hareketsiz olduğunu ,statik olduğunu dinamik olmadığını söylemiş idi ,yani ne bisiklete biniyor nede koşuyor demek istiyor idi,,,doğru söylüyordu tabi ,ama d,inleyenmi var,
bir kere bisiklet yolu yapılsın lafımız yok ,ama milli eğitim bakanlığıda bisikleti teşvik edecek eğitim programları düzenlemelidir bisikleti teşvik etmek milli eğitim bakanlığının ,sağlık bakanlığının valiliklerin belediyelerin ,gençlik ve spor bakanlığının en asli görevi olmalıdır ,önce insanlarınızı eğiteceksiniz,alt yapı arkasından gelecektir,,,,

Scudo

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
hocam şöyle bir avrupayı gezseniz zaten çoğu bisikletin pazar bisikleti tarif edilen,klasik tip bisikletlerden oldugunu farkederdiniz.En azından almanya ve polonya için öyle

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.083
Bisiklet
Trek
@-Skynet-

Merhaba
Yol bisikleti günlük kullanıma elverişli değil. Dayama ayağı yok, arka kilidi yok, tekerlekler ince, çanta torba koyacak yer yok vs.
Günlük kullanım için herkes şehir bisikleti tercih ediyor. Disk ya da kontra fren sürekli yağışlı olduğu için. Kapalı vites sistemi ve zincir ile de bakımı az.
Uzun mesafe kullananlar ya da benim gibi iş yerinde kapalı otopark olanlar yol bisikleti tercih ediyor. Tabi ışıkları olduğu sürece. Bunun dışında kask vs gibi ekipman mecburiyeti yok. Ama kilitli pedal kullanan herkes genelde kask takıyor.
Ortalama bir dutch 2 yaşından itibaren bisiklete bindiği için hepsi çok iyi sürücü. Ölümlü kaza / km oranında dünyada en düşük ülke. Bisikletin üzerinde 3 çocuğu kask olmadan taşırlar, onlar için normali bu.
Yol bisikletlerinin de her türlüsü var meraklasında.
Video'nun olduğu kanalda farklı rotalar var. Havalar kapalı olduğu için kayıt yapmadik. Bahara doğru üşenmezsek hafta 1-2 eklemeye başlarız.

@Kudret Kurtcebe
Abi o hırsızlık olayını çözecek adama kral madalya takar, lord ilan eder öyle diyeyim.
Amsterdam içinde yaşayan adam dışarı 200€ dan pahalı bisiklet bırakmaz. En iyi bisiklet çalınmaya değmeyecek bisiklettir anlayışı var.
Evlerin kapali bisiklet otoparkları ya da depoları var. Iyi bisikletler orada. Hafta sonu çıkarılır sürülür tertemiz.

• Beğen
Tepkiler: elric1982

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@-Skynet-

Amaç neydi ? Ona bakmak lazım.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağdaş78
Amaç,bisiklete olan ilgi,sevgi,arkadaşlık..Nasılki eskiler atlarına karşı bir duygusal bağ ile bağlanırlarmış,bazen biz bisiklet severlerde ona benzer bir bir bağ olduğunu düşünüyorum.Buradaki amaç kişinin bisikletle ruhundaki boşluğu doldurmak istemesidir, bu amaçla hareket ederler.Onu a noktasından b noktasına ulaşım için bir araç görmezler,eksikliğinin tamamlanmasındaki amacını güderler.Tabi biraz terimler yakın,orada bir karışıklık çıkabiliyor. :) Kısaca,işe gitmek için bisiklet sürmekle,işe bisikletle gitmek için bisiklet sürmek arasındaki fark.

@umutcelik
Olay ayaklıksa ayaklık takarsınız çok zor değil aslında.tekerlerin ince olması sizi işe gidip gelirken daha az yoracak ve terletecektir. O kadar kaliteli lastik var,bir çok kötü koşullarda yardımcı olacaktır. Yanınızda torba vs taşımak istersenizde sırt çantası alıp içine birkaç şey koyabilirsiniz.Frenleme olayı tabi yol bisikletlerinde mtb ve disk ve türevlerine göre zayıf kalacaktır ama kötü değildir doğrusu..hadi yolu geçtim hafif mtbler var,yeni nesil şehir içi bisikletler var.Bunlarıda göremedik videoda. :)
Aslında birazda bizim beklentilerimizle ilgili.Ekonomik düzeyi bizlerden iyi olan bir ülkede,insan son model bisikletler görmeyi bekliyor.Ha sadece meraklısında değil,alım gücüne göre herkes rahat ulaşabilecek sevyelerde olsa gerek ama yukarıda da dediğim gibi bir çok kişi bisikleti sadece ulaşım aracı olarak görüp özel bir ilgi beslemiyor anlaşılan orada.

Koruyucu ekipman giymemeleri olayına katılmıyorum,bende çocukluğumdan beri bisiklet süren birisiyim.Ben acemiyimde mi kask,gözlük,eldiven vs kullanıyorum?Bunlar tedbir amaçlı ekipmanlar,tıpki araçlardaki emniyet kemeri gibi.İşallah lazım olmazlar ama olduğunda da bulunmasını herkes tercih edecektir.Yine toplumsal anlayışla ilgili,her şeyi para düzeltmiyormuş anlaşılan.

Valla güzel olur, geçtiğin güzergahlar çok güzeldi.Hani derlerya,yediğin içtiğin senin olsun,bize gördüklerini anlat diye.O manada işte. :))

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Amaç insanca yaşamak olmalı. Işe- okula- alisverise giderken, çalışırken ,harcarken ,eğlenirken ,dinlenirken...... Işe okula yürüyerek yada bisikletli ölüm tehlikeli değil sıkıntısız ,stressiz gidebilmeli. Şehrindeki denize , gole yaz kış güvenle girebilmeli....
Yanı bisikletin varlığı yada modeli keyfe kalmış birşey. Bisiklet olmadan da sadece güvenli değil keyifli de olmalı hayat.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.083
Bisiklet
Trek
@-Skynet-

Tekrar merhaba,
Yol bisikletinde 200 gr hafiflik icin dunya para harciyoruz, bunu hice sayip ayaklik mi takacagiz? Ince lastik ile tramvay raylarina dusme olasiliginiz daha fazla.

bike-bags.jpg

Bu hacimde sirt cantasi ile bisiklet surmeyi denediniz mi?

Yogun yagmur altinda rim brake, disk ya da kontra pedal kullanin 6 ay kadar, tecrube edin ondan sonra konusalim frenleme meselesini.
Bisiklet dediginiz gibi bir ulasim araci sadece, ozel amacli bisiklet yine o amaclar icin kullaniliyor. Guzel bir haftasonu sehir disina ciktiginiz vizir vizir pinarello, s-works, cervelo gormeye basliyorsunuz. Ilgisi olan cok var ama ilgili konularda kullaniyorlar. 5 km'lik mesafe icin yol bisikleti sehir bisikletine ne avantaj saglayacak?

Sizin anlayisiniz ile baska bir toplumun anlayisi ayni dogrultuda olmayabilir, bu cok normal. Bunun para ile alakasini da cozemedim.
Sehir icinde ortalama hiz 15-20 civari, kazalar da ufak tefek olaylar genelde. Kazalarin, hizin, surucu davranislarinin vs. istatistigi surekli tutuluyor ve aciklaniyor. Eger gerekli oldugu dusunulurse bunun icin duzenleme cikar diye dusunup devlete guveniyor insanlar. O yuzden kafalari rahat. Soyledigim gibi, kilitli pedal kullanan hemen hemen herkes kask takiyor dusme riski yuzunden.

dutch-woman-bike.jpg

Yukaridaki gibi yasamaya alismis bir topluma kask, eldiven, bisiklet vs. taktirabilecek kimse oldugunu da zannetmiyorum.

Videolar hakkindaki yorumlariniz icin cok tesekkurler. Havalar duzelsin, hem farkli rotalar hem de farkli konseptlerde videolar cekmeyi planliyoruz.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@umutcelik

Merhabalar sevgili forumdaşım :)

Ayaklığı yok, günlük kullanımda sıkıntı yaratıyor, demiştin o yüzden dedim. 10kg altı bir yol bisikletinde bence 200gr lafı bile olmaz ama bu tamamen ihtiyaca göre kişiye göre değişen bir şeydir.Şahsen bu kadarcık şey için bisikletin oyuncağı olmak benim komiğime gidiyor ama yapanlarada saygı duyuyorum. :)

Tranvay olayına bir şey diyemem, gülü seven dikenine katlanacak, daha dikkat olacaktır mecburen. :)

Sırt çantası diyince benim aklıma bu geliyor,

Senin paylaştığın bagaj oluyor,tabi bunlarda tamamen kişiye göre değişen bir şeydir.Her gün böyle bir bagajlık yük ile seyehat eden birisi zaten bisikletle gidip gelmesin,yazıktır. En fazla içinde birkaç bir şey olup,hafif eşyalar için sırt çantası kullanılabilir.

Yol bisikleti şehirde ve asfaltta giden bisikletçiler için her zaman bir avantajdır.Bunu 17kglık bisiklet ile şehir içinde yaşayan birisi olarak yaşayarak kabullendim.Herkes bir gün bunun farkına varabilir. :)

Yaşam standartları,ekonomik güçten kastım satın alma gücüdür. Ülke olarak bizim ülkeden daha gelişmiş olduğunu, gelir düzeylerinin iyi olduğunu söylediniz. Buda demektirki, daha yeni teknoloji bisikletlere binememeleri için pek bir engel kalmıyor.Yol bisikletine binmek zorunda değiller ama videodan gördüğüm bisikletler çağın çok gerisinde bisikletlerdi .O yüzden biraz tuhaf buldum.Tabiki isteyen istediğini sürebilir,kendince mazaretleri vardır,istediğini kullanmak için bile nedenlerinin olması gerekmez. Ben sadece ülkeler arasındaki durumu, bir tarafın bazı şeylere daha kolay ulaşabilirken uzak durmasını,diğer tarafın ise bu şeylere ulaşmak için daha çok emek vermesini gerektiğini ve bu doğrultuda ulaşılacak şeylerin insanların bakış açılarında farklı gözüktüğüne parmak basmak istedim....

Güvenlik ekipmanları,adı üzerinde güvenlik için takılan ekipmanlardır .Bu ekipmanları takmak burada da kanunen mecburi değil. Lakin,bisiklet alanında biraz geçmişi merakı olan,biraz kültürel anlamda olgunlaşan kendine ve çevresine değer veren kişiler zaten siz demeden bunları kullanıyorlar,kullanırlar.Bunun bir mazereti olamaz,doğrular hiçbir yerde değişmez.Ha diğer örnekte olduğu gibi bu örnekte de isteyen istediğini yapar, taki karşıdakinin özel alanına,haklarına taciz etmediği sürece.

Kısacası biraz fazla beklentiyle videoyu izlemiştimde, birazcık hayal kırıklığı oldu. Güncel son model bisikletler, yol bisikletleri,mtbler,yeni nesil şehir bisikleti vs beklerken

bu tarz bisikletler görünce biraz şaşırdım. Hatta herkeste kask,eldiven gözlük takarlardır, kişisel güvenliğe son derece önem veriyorlardır falan derken kaç dklık videoda kask takanı bir iki kişi ya vardır ya yoktur.Üstelik bu kadar bisikletin yoğun olduğu bir alandan geçiyormuşsunuz.
Kısaca şöyle toparlayacak olursak:

• Beğen
Tepkiler: amasseia

bariscpt

Üye
Tepki
7
İsim
Barış
Bisiklet
Salcano
şu ana kadar bisiklet yolu olan şehirlerimizde bulunan kişiler zaten yol yapılsa da neler olacağını, nelerin değişmeyeceğini biliyor.

bisikletlilere duyarlı insanlar bisiklet yolu olsa da olmasa da yine duyarlı.

davar insan da aynı şekilde yolun gelmesi ile davarlığından vazgeçmeyecek.

sonuç, bisiklet yollarında sizin hakkınız olmasına rağmen bisikleti sürdüğünüzde yol vermek istemeyen yayaların "kardeş hayırdır" bakışları, her boşluğa tıkıştırılmış birçok araba, bitmemesi gereken yerlerde biten yollar... ülkenin bir kesimi var bakın şu parti bu parti bu görüş şu görüş ,demiyorum, her grubun içinde beynine erişilmeyen, düşünemeyen, yaşamak için var olan bir zihniyete sahip kesimden bahsediyorum, o kesim olduğu sürece bizim meselelerimiz ve diğer benzeri meselelerin şikayetleri devam edecektir. bir link bırakayım, insanların ölmesini isteyen zihniyet var, insan canını kendi rahatının arkasında düşünen zihniyet, başkasının hayatını umursamayan zihniyet...

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@bariscpt
Türkiye'de milyonlarca böyle insan var..Biz de palayla çıkacağız filan..Dağ başında bana havlayan köpekler gibi..Otobüsten kafa çıkarıp,polise bağırmalar filan..Otobüste gidiyor,niye bekliyorum ben bunları filan..Sanki helikopterde gidiyor:huhuu:
Arkasında don yok,ben biliyorum bunları ama herkese laf yetiştirir,herkesi gebertir bunlar..
Devlet el atmalı bunlara..Bunları topluca kısırlaştırıp,Suriye'ye savaşa yollamalı..Orada siperde Esad'ın askerlerine ''biz sizi niye bekliyoruz,önce biz çıkalım siperden'' desinler de görelim:huhuu:

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@bariscpt

Videoyu ilk defa gördüm, gerçekten ibretlik. Hadi bir iki dengesiz çıkar da tüm otobüs mü bunlara arka çıkar. Sanırım köpeklerden başka dikkat etmemiz gereken havyanlar var.

Karşımıza çıkabilecek bu havyanlara karşı ne gibi şeyler taşıyorsunuz yanınızda? CO2 kartuşlu havalı tabanca kullanan var mı? Hem lastik şişirirsin 2 taşla 1 kuş.
(link)
Bisiklet mağazası bile satıyor ;)

Ankara da otobüs ve minibüslerle ilişki şöyle: Eğer çok yavaş gitmiyorsanız ya da yokuş çıkmıyorsanız; onlar sizi iyi ihtimalle sollar önünüze kırar, durakta yada kırmızı ışıkta siz onların önüne geçersiniz. Bir yere aktarmasız toplu taşımayla gitmekle bisikletle gitmek neredeyse aynı vakitte oluyor. Google maps ten bakınca da bu böyle.

Bisiklet yoluna genel olarak karşı olsam da insanları bisiklete çekmek adına iyi olabilir. Kritik insan eşiği aşıldığında eminim daha çok insan gelecek. Diğer sürücüler bisiklete alışacak, birlikten kuvvet doğacak. Ha bu dediğim bu yasayla olmaz o ayrı. Bence araba fiyatları bu kadar uçmuşken tam zamanı böyle atılımların. En ucuz araba 100.000 civarı yahu, ondan sonra 1000 liralık bisiklete laf edilir anlamak güç.

denizyalin

Üye
Tepki
46
İsim
Deniz
Bisiklet
Specialized
gerçekten sorun bisiklet yolu eksikliği mi? insanları eğitmedikten sonra yolun ne anlamı var? yine magandalar bisiklet yollarına park edecekler, yine mangal yapacaklar, yine ellerinde çekirdekleriyle bisiklet yolunda yürüyecekler. Mevzu bisiklet yolu değil insanları eğitmek. bunu yapmadıktan sonra geri kalan her şey boş. Bu ülkede eğitimin hiçbir anlamı olmadığını da düşünürsek, sonuç alınamayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

• Beğen
Tepkiler: bariscpt ve Triban

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bambaşka bir bakış aşısı ile konuya bir fikir iliştireyim. Otomobil alanlar bisiklet de alacak, hatta otomobil firmaları araba alana bisikleti hediye edecek, elbette fiyata giydirerek. Devlet, bin lira vergi indirimi uygulayacak. Neden böyle bir fikir çıktı derseniz, bir iki seneye kalmaz milyon km bisiklet yolumuz olacak ama iyi ama kötü ama bu sefer de bisiklet yetersizliği için milletimiz mızmızlanacak, bisikletin yok arabamı park edecek yere bisiklet yolu yaptılar diye. O nedenle, otomobil sahipleri böyle mızıldanmasın diye daha baştan dayayacaksın bunlara bisikleti, laf edene de nerde la senin bisikletin bebe diye basacaksın fırçayı. Düşün bunu ekonomi yönetimi, keşfet artık la beni ekonomi yönetimi ;)

Furkan B.

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Geotech
Ankete bir umuttur yaşatan insanı diyerekten evet verdim. İnşaallah butonu beni daha iyi ifade edebilirdi.

• Beğen
Tepkiler: Bisikletli Gezgin

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.078
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
M

Mehmet Demirci

Misafir
bisiklet yolunu işgal edecek olan dağdan inme sonradan görme ayılara herhangi bir yaptırım uygulanmayacaksa o yollar hiç yapılmasın, faydası olmaz zararı olur

hacitalha

Üye
Tepki
47
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kaldırıma park eden dallamalara alıştım. Ama...
Sık gidip geldiğim bir güzergahta 5-6 basamaklık bir merdivenin yanında bisiklet rampası var. Bisikletle geldiğimi gördükleri halde rampadan geliyor yayalar. Buna alışamadım.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisiklet yolu yapılsa emin olun orayı emniyet şeridi gibi bizden önce motorlu araçlar kullanır... birde ıspartadaki trafik polisinin aracın arkasında park etmesi de belki öndeki araca ceza yazmak içindir.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
-Bisiklet yolunun kenarına, hani kaldırımlara park etmeyi önleyen engellerden koysalar araçların girmesi önlenir.
1568810167414.jpeg
-Park yapan motorlarada istinasız ceza kesilde onlarda park etmezler. Şehir merkezlerinde bol bol otopark yapılsa, en azından park sorunu ve trafik sorunu biraz daha azalır.(5dklık iş için parka girmem diyen adam, yürüyerek işini halletmenin peşine düşecek.)
-Yayalar için pek bir çözüm yok gibi,hani çit teli çeksen bile zamanla bir yerlerini keseri, kendilerine yol açarlar. :)
Çözümler belli ama bisiklete verilen değer, ekipmanlara kesilen vergiden öne geçmediği sürece "GÖRMEDİM, DUYMADIM, KONUŞMADIM" dan öteye geçmez...