Bisiklet yolu artık zorunlu hale geliyor. (anketli)

Sizce bu kanun etkili olur mu?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.
Scudo

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.083
Bisiklet
Trek
Imar izni almak icin de otopark zorunlu fakat otopark yapmak yerine belediyeye bunun icin para odeniyor, belediye otopark yapsin diye ve sonuc ortada.
Bakalim buna da nasil bir cozum bulacaklar.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Atalarımızın bir sözü vardır : "Dereyi görmeden paçayı sıyırmamalısın." Şehirlerde otopark sıkıntısının temeli,bina altlarının dükkan olarak satılmasından kaynaklanıyor. Peki bu sorun yakın bir zamanda mı çıktı yoksa yıllardır var olan bir sorun mu,bunu bilip buna uygun yasa çıkmamış mıdır zamanında? Çıkmıştır,öyleyse ...:)

• Beğen
Tepkiler: efe14 ve Kook

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bunun en güzel çözümünü japonlar bulmuş. otopark satın almadan/kiralamadan otomobil ve motosiklet satın alamıyorsun. satın almadan önce park yerini soruyorlar. yoksa araç satın aldırmıyorlar. sağlık raporu olmadan sporcu lisansı alamamak gibi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Üye Adı o arabaları zevkle çizeceğim. iyi ki eşeğin aklına karpuz kabuğunu düşürdünüz. Allah ne muradınız varsa versin.

efe14

Üye
Tepki
230

Antalya bisiklet yolu yapımı ihalesi 2 Ekim’de!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in büyük önem verdiği, planlama ve onay sürecinde sona gelinen bisiklet yolu projesi hayata geçiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, çevreye duyarlı, sağlıklı ve çağdaş bir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımını Antalya’da yaygınlaştırmak isteyen Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı’ndan Lara’ya uzanan bisiklet yolları projesini 2 Ekim’de ihaleye çıkaracak.
90 günde tamamlanması hedefleniyor

İnşaat, elektrik ve peyzaj işlerinden oluşan Antalya Şehiriçi Bisiklet Yolları Yapım, Bakım Ve Onarımı Yapım İşi ihalesi açık ihale usulü ile gerçekleşecek. Proje, ihale tarihinden sonra yapılacak yer tesliminin ardından 90 gün içerisinde tamamlanacak.
28 kilometreye çıkarılacak

Tamamlanan Antalya Yaşam Parkı projesi içerisindeki bisiklet yolu da dahil olmak üzere Antalya şehir merkezinde Teomanpaşa, Milli Egemenlik, Hasan Subaşı Caddeleri, Eski Lara Yolu ve Rauf Denktaş Caddesi üzerinde birbiriyle bağlantısı olmayan 20 kilometrelik bisiklet yolu, yeni proje ile birbirine bağlanarak yaklaşık 28 kilometreye çıkarılmış olacak. Mevcut yollar da rehabilite edilerek 8 kilometre yeni bisiklet yolu imal edilecek.

Burunucu Rekreasyon Alanı 29 Ekim'de açılacak!

Marmaris Belediyesi, 19 Mayıs Gençlik Meydanı, Şehiriçi Bisiklet Yolları, İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı projelerinden sonra Marmaris’e bugüne kadar yapılmış en büyük yeşil alan projesi için kolları sıvadı.

20 Bin Metrekarelik Proje

29 ekim Cumhuriyet bayramında açılacak
Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Günnücek Milli Parkı arasında yer alan dolgu alanında deniz, orman ve doğal azmak ile iç içe olacak olan proje, Marmaris Belediyesi’nin en önemli prestij projelerinden biri olacak.
Projede tartan pistli koşu parkuru, bisiklet yolları, piknik alanları ve kuş gözetleme kulesi, Marmaris milli parkı ekosistem bilgilendirme panolarının yanı sıra azmak seyir platformları da yer alacak. Marmaris’in en büyük rekreasyon alanında deniz tutkunları için de plaj düzenlemesi yapılacak. Böylece isteyen denizden de faydalanabilecek. Çocukların için farklı oyun grupları da park içindeki yerlerini alacak.

Şanlıurfa'ya yeni bisiklet yolları!

Birecik sahili boyunca 2 bin metrelik bisiklet yolunun yapımını tamamlamasının ardından kısa bir süre sonra Haliliye'de 3 bin, Karaköprü'de ise 2 bin metrelik bisiklet yolu yapımına başlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, Harran Üniversitesi öğrencilerine sporu aşılatmak amacıyla 100 adet bisiklet dağıtımı gerçekleştirdi.

Manisa'ya yeni bisiklet yolları geliyor

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak Ayı Meclis toplantısı üçüncü oturumu Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Başkanlığı’nda yapıldı. Toplantıda Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Vestel işbirliği ile bisiklet yolları kazandırılması kararı alındı. Konuyla ilgili bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Vestel ile yapmış olduğumuz görüşmelerin ardından yol güzergahları, hangi noktalarda çalışmalar yapılacağıyla ilgili tam bir protokol yapma noktasına geldik. Kimin ne yatırım yapacağı ile ilgili bir anlaşma zemini oluştu. Öncelikle mevcut belirlenmiş olan 40 kilometrelik ilk etabın tamamen alt yapı yatırımını büyükşehir belediyesi üstleniyor. Bunun üzerine yapılacak olan bisiklet yolundaki kaplamadan, ışıklandırmalara üst yatırımların tamamı da Vestel sponsorluğunda hayata geçirilme noktasına geldi. İlk etapta ikiye böldük. Birinci etabı Lale kavşağından başlamak suretiyle yapılması söz konusu. İkinci etabı da Mehmetçik Caddesinden TOKİ’ye uzanacak kısımda. Bunun detayları protokol safhasında kamuoyuna paylaşılacak” dedi.

Gaziantep'e yeni bisiklet yolları geliyor!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ulaşıma bir kolaylık daha getirdi. Belediye, kentin yoğun caddelerinin bulunduğu noktalara “bisiklet istasyonları ve bisiklet yolları” yaptı.

İlk etapta 5 istasyon kuran Büyükşehir Belediyesi, bu hizmeti Gazi Ulaş A.Ş. adına 60 bisiklet ile gerçekleştiriyor. Gaziantep Üniversitesi ile İstasyon Meydanı arasında yapılan 5 istasyonda isteyen kullanıcı herhangi bir yerden bisiklet kiralayabilecek.
İlk etapta Harikalar Diyarı, Masal Park, Sanko Park, Kalealtı, Kamil Ocak Stadyum yanındaki noktalarda hizmet veren bisikletler istasyonlarının ilerleyen günlerde çoğaltılacağı belirtildi.
Şu anda saatliği 2.40 TL’ye kredi kartı ile kiralanan bisikletler için 25 TL de depozite ödemesi yapılıyor. Yetkililer, “Kullanıcı, Gazi Ulaş A.Ş.’ye ait GaziBis istasyonlarından kiralama amacıyla teslim aldığı her bir bisiklet karşılığında kredi kartından 25 TL’nin bloke edilmesini, bisikleti teslim ettikten sonra ödenecek tutarın sistem tarafından düşümü yapılarak kalan miktarın bankadan bankaya değişkenlik gösteren bir süre içerisinde işlem yaptığı hesabına iade edilmesini uygun görmüş sayılır” ifadelerini kullandılar.
Yetkililer, yakın zamanda “Kart27” ile de bisiklet kullanımının yapılacağını, bu alanda çalışmaların devam ettiğini belirttiler.
Şu anda 56060 ile 56092 Nolu Cadde (1,6 km) ve Alleben Göleti Piknik Alanı yoluna (2,6 km) toplamda 4,6 km bisiklet yolu yapıldığını anımsatan yetkililer, Yeşilvadi Parkı’na da yaklaşık 18,7 kilometre bisiklet yolunun yapıldığını kaydettiler. Yetkililer, ayrıca Akkent-Karataş arasına da yaklaşık 14,5 kilometre bisiklet yolu yapılmasının planlandığını ifade ettiler.
DEVAM EDEN YOLLAR

Gaziantep Ulaşım Ana Planı (GUAP) kapsamında bisiklet yol yapımı çalışmalarının da devam ettiği aktaran yetkililer, Olay Medya Kavşağı güneyi, Hastaneler Bölgesi civarı, Lojmanlar Caddesi, Kasap Ahmet Sokak, İstasyon Caddesi, Korutürk Caddesi, Eski Dülük Caddesi, Tekel Caddesi, Oto İşletme Sokak, 52009 Nolu Cadde, Kamil Ocak Caddesi, Nail Bilen Caddesi, Mithat Enç Caddesi, Ömer Asım Aksoy Caddesi, Kemal Köker Caddesi, Atatürk Bulvarı, Ordu Caddesi olmak üzere toplamda 16,3 kilometre bisiklet yolu yapılması planlanıyor.

Beylikdüzü'ne yeni bisiklet yolları geliyor!

Ulaşımın hızla artmasına karşı ve sağlıklı yaşamı destekleyici olması dolayısıyla bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya çalışan Beylikdüzü Belediyesi, cadde ve sokaklarını bisiklet yollarıyla donatıyor. İlçe genelinde çalışan Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Kışla Caddesi’ne bin 300 metre, Onur Sokak’a 500 metre, Anadolu Caddesi’ne 800 metre ve Gürpınar Sahili’ne 400 metre bisiklet yolu kazandırdı.

2017 yılında da bu çalışmalarına yoğunlukla devam edecek olan belediye, Davutpaşa Caddesi’ne 580 metre ve Avrasya Caddesi’ne 530 metre bisiklet yolu yapmayı planlıyor. Ulaşım bilincini değiştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, her yaştan sporseverin kendilerini çok daha özgür ve genç hissedebilecekleri bisiklet yolları ağının genişletileceği bilgisini verdi.

Düzce'ye yeni bisiklet yolları yapılıyor!

Düzce’de yaygın ulaşım aracı olarak kullanılan bisiklet için bölünmüş yolların yapımına devam ediliyor. Çoban Mevkii ve Akçakoca yolu üzerinde yapılan bölünmüş bisiklet yollarının devamı Aziziye Mahallesi ve Hürriyet Bulvarı üzerinde tamamlandı. Mavi renge boyanarak belirgin hale getirilen bisiklet yollarının muhtelif yerlerine bisiklet park alanları da oluşturuldu. Kaza riskinin en aza indirilmesini sağlayan bisiklet yollarının yapımına şehir merkezindeki önemli ulaşım akslarında yapımına devam edilecek.

En iyi şehir planlama ödülü Kadıköy Belediyesi'nin!

Kadıköy Belediyesi, Sağlıklı Kentler Birliği’nin düzenlediği, Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nda "Bisiklet Yolları" projesi ile 'En İyi Şehir Planlama Ödülü'nün sahibi oldu.

Kadıköy Belediyesi’ne ödül kazandıran Bisiklet yolu projesinin ilk aşaması İnönü Caddesinde tamamlandı. E-5 ve sahil hattını birleştirmeyi hedefleyen güvenli bisiklet yolu ise Kozyatağı Metro İstasyonu'ndan başlıyor ve Sahrayıcedid Camisi önünde sonlanıyor. 2 km uzunluğuyla uzun vadeli bisikletli ulaşım planının önemli ayağını oluşturan İnönü Caddesi Bisiklet Yolu artan nüfus ve araç yoğunluğuna karşı, çevreci ve sağlıklı bir ulaşım alternatifi sunuyor. Kadıköy Belediyesi bisikletin sadece eğlence, gezinti ve spor amacıyla değil ulaşım amacıyla kullanılmasını amaçlıyor. Ayrıca bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak için Kadıköy Belediyesi Türkiye'deki ilk bisiklet birimini kurdu.

Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecekmiş suistimale çok açık gibi :confused:mad:Üye Adı @-Skynet- @umutcelik

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@efe14
Umarım kullanışlı ve kamu yararına işler çıkar. Daha öncede benzer bir haber görmüştük, yeri tam olarak neredeydi bilemiyorum ama adamlar uzunca bisiklet, yürüyüş yolu yapmışlardı ve komik bir fiyattan kullandırma ücreti çıkarmışlardı. :)Hani projeyi vererek bir rant sağlanmalara,kayırmalara alışığızda umalımda böyle ücretli hale gelen ürünler ortaya çıkmaz.
Genel anlamda bisikletlilere yönelik iyi adamlar atılıyor gözüküyor, önemli olan tabi istikrar ve kulanışlılık olacak.

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Şu ülkede işe, okula, çarşıya, pazara bisikletle giden bir avuç insanız, büyük çoğunluk motorlu araç kullanıyor. Tepeden inme bir karar ile bu kadar insan motorlu araçtan vazgeçip bisiklete binmez. İlkesel olarak olumlu bir gelişme fakat pratikte hiçbir karşılığı olmayacak.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.083
Bisiklet
Trek
@efe14 usenmemissiniz, detayli bilgi vermissiniz cok tesekkurler.

Forumda baska basliklarda da konusuldu bu, bisiklet yolu yapilmasi altyapi yatirimi. Cok iyi cok guzel bu altyapinin yapilmasi ama hem tek basina yeterli degil hem de verimli kullanilamadigi surece pek anlami yok.

Tek basina yetersizlikten kastim, insanlarin merkezi ve yerel yonetimler tarafindan bisiklete yonlendirilmesi. Bunun icin vergi avantaji/iadesi, halki bisiklet yollarina karsi bilinclendirme, okullarda egitim vs. gibi calismalar da yapilmasi gerekli.

Verimlilikten kastim ise, bu yollarin sadece bisikletliler tarafindan kullanilmasi ve bakim/onarim, toplu tasima sistemleri ile entegrasyonu.
Istanbul'da yasarken bisiklet yolundan gitmek iskenceydi. Insanlar bu yolda yuruyup zil ile uyardiginizda rahatlikla "ne zil caliyosun, kenardan geciver" diyebiliyorlar. Ayni insanlara "otobanda yuruyup, korna calan arabalara da ayni seyi soyluyor musun" diye sorunca da genelde kavga cikiyordu ki bunlar en masum olanlari. Bisiklet yolunda piknik yapmakta israr eden insanlarin videolari var bolca.

Sonucta bu gelismeler hic yoktan iyidir.
Turk usulu, sonda yapilacak seyi en basta yapip sonuc bekliyoruz ama umarim ben yaniliyor olurum.

efe14

Üye
Tepki
230
@-Skynet- kesinlikle umarım bir ücret yada buna benzer bir uygulama olmaz :eek:ops:

@umutcelik rica ederim ne demek herşey bisikletli bir yaşam için:asik: bilinç çok önemli çocuklarımız için çok önemli politik konulara hiç girmeden umarım bilinçlenir bir nesil diğer bir nesli kurtarır anlatıkların olaylarda gercekten sözün bitti yer :(

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bunu youtubede bir videodan almıştım,hoca ***sa cemaat ne yapsın, mantığı :D

Bak buda bizim buradaki bisiklet yolu, yapmadık dememek için yapılmış gibi duruyor. :) Umalımda araçsız o mavi yollara çevirirler..Bu arada hayat neden bu kadar umut dünyası olmuş arkadaş ya :)

• Beğen
Tepkiler: efe14

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Muhtar kapıya broşür koymuş,şuralarda parke döşettik,şuralarda yol yaptık filan..Bahsettiği kaldırımları araçlar park yeri olarak kullanıyor,yayalar kaldırımda değil de,yol kenarında ilerliyor..
Türkiye böyle bir yer..Sen böyle bir ülkeye,bir de bisiklet yolu yapacağını söylüyorsun..Kaos içinde kaos..
Ülkede herkes kurallara uygun davransa,bisiklet yolu bizim açımızdan inanılmaz güzel bir gelişme ama biz böyle bir toplum değiliz ki..Kurallara uymak,yasalara saygılı davranmak bizim doğamızda yok..
Al sana somut bir örnek..İmar barışı:D
Ben bisiklet yoluna karşıyım..Ben yol istemiyorum,ben sokakta bana ucube gibi bakmayan,bana laf atmayan,beni dövmeye kalkmayan insanlar görmek istiyorum..

• Beğen
Tepkiler: Noldor ve efe14

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.083
Bisiklet
Trek
@-Skynet- Turk polisi her konuda kanunsuzluk yaparken, bisiklet yolu icin kurallara uymasini beklemek biraz naiflik. Kirmizi isikta dahi durmuyorlar.

Son fotograftaki bisiklet yoluna gelirsek, gayet iyi aslinda. Amsterdam'da sehir icindeki ( ozellikle eski mahalleler ) yollarin cogu bunun gibi parke tasi ile dosenmis durumda. Hatta kanallar bolgesinde bisiklet yolu yok ana arterler disinda.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@-Skynet- efendim kendilerinden ben dr muzdaribim. U dönülmez yerde dönerler, tek yönde ters giderler, kırmızı ışıkta geçerler, bu trafik polisleri. Onlara hak bize yasak. Bu olmamalı. Adalette, mizan denen bir çizgi vardır. Herkese eşit konur kurallar. Birtek ambulans ve itfaiyenin yol hakkı vardır, o hal polis ve trafik polisinde bile, ancak bu iki araca yol açacaksa vardır. Ben bu şekilde davranan trafik polislerine hakkımı helal edemiyorum maalesef. Kendileri örnek olmalı ama kötü örnek olmalarından başka pratik uygulamalarını göremedim daha.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@efe14

Olsun,bunlar hayatın tuzu biberi. :D

@umutcelik

Bilemiyorum hocam, şahsen trafik aracının orada olmasını etik bulmuyorum. Onu gören araç sahipleri,bak polis bile oraya araç çekmiş ne kanunu,diye bilinç altına atacak.Sonra bunlardan anlayış bekleyeceğiz...Videoda bisikletli arkadaş başka polise durumu anlatıyor,oda hepsine ceza yazılacak zaten falan diyor ama bana pek inandırıcı gelmedi.Gerçi bu durum şeye benziyor,devletin kendi kanunlarını suistimal etmesi,çiğnemesi gibi. Böyle şeyler hayatta oluyor malesef...:)

Hocam belki sizin orada şehir içinde belli yerlerde böyledir ama bizim burada şehirler arası yolun kenarı böyle.Daha doğrusu bu zemin yayalar için yapılmıştı,sonrada iki çizik atıp bisiklet yolu diye devam ettiler. Oysaki sahil kesiminde bir iki küçük kesinti dışında yaklaşık 12kmlik kesintisiz bisiklet yolu olabilirdi bu kaldırımda...Ha bu şekilde kullanışlı mı?Mtb sürmüyorsanız değil,yolda yürüyen yayaları geçtim sarsıntıdan içiniz dışına çıkıyor.Mecburen asfalta atlıyoruz ama trafik görese bak sağında bisiklet yolu var ne işin var burada dese ceza yazsa bir şey diyemeyiz,desekte anlamaz zaten...

@ahlaksız
Kardeş senin iş zor varya :D
Bazen kamu yararına yapılan şeyler bile dolaylı yönden bize zarar veriyor.Misal bizim üst sokakta yaya yolu biraz dardı,araçlarda yolun kenarına park ediyordu.Sonra yaya yolu genişletildi,kenarlara araçların çıkmasını engelleyecek engeller konuldu. Lakin bu seferde,o yolda mağzalarda işi olan, o yol üzerinde oturan tüm araç sahipleri hemen bir alt yol olan bizim sokağa araç çekmeye başladı.Valla sokakta yürüyecek yer kalmadı, kaldıki aracımızı çeksek...Valla herkes paronayak oldu,aracı oynatan bir haftada eski yerine zor çekiyor.Apartman girişleri araçlar yüzünden daraldı.Eskiden top oynayıp maç yapılan sokakta şimdi yürümek zorlaştı..Adı üst yol yayalar için genişledi ama...

• Beğen
Tepkiler: Triban ve efe14

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.083
Bisiklet
Trek
@-Skynet-
Polisler konusunda biraz daha laf edersek suclu bile cikabiliriz. Herkes ne olduklarini biliyor :)

Ana imar plani dahilinde bisiklet yolu yoksa, sonradan cok kaliteli yol yapmak pek makul degil maliyet acisindan. Cok sik kullanilan yollarda ise parke tasi asfalta gore bakim kolayligi acisindan daha avantajli. O yuzden dediginiz gibi yayalar icin yapilmis kaldirima cizgi cekilip bisiklet yolu yapilmasi bence cok normal.
Bu tip yollarin ozellikle yol bisikleti icin komforsuz oldugu konusunda size sonuna kadar katiliyorum. Ise giderken daha purussuz yoldan gitmek icin 1 km daha uzun rota kullaniyorum. Eger tura cikmissam bilmedigim bir yerlerde, hangi yol duzgunse oradan devam ediyorum, bu yuzden defalarca kaybolmuslugum var :)

Diger yandan, yuzlerce kilometre boyunca surtunmesi direnci dusuk zeminli bisiklet yolundan gitmek bambaska bir keyif, umarim Turkiye'de de olur bu

(link)

• Beğen

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Bisiklet yolundan kasıt, yolun kenarını boyamaksa desteklemiyorum. Olmaz olsun öyle yol, hem dangalaklar park edeceği için üzerinden gitmek mümkün olmayacak, hem de sözümona bisiklet yolu var diye normal yoldan gitmek de mümkün olmayacak kanunen, durum bizleri zora sokacak.

Bisiklet parkından kasıt güvenliksiz bir toprak alana, üç beş tane yuvarlak demir gömmekte, desteklemiyorum. Olmaz olsun öyle park, hem kıymetli bisikletleri koymaya kıyamayacağız, hem de nasrettin hocanın türbesi gibi daha kafamızı çevirmeden bisikletimizi çalmış olacaklar.

Bisiklet ile ilgili işleri, bisikleti çocuk işi olarak gören tipler yapmasın ne olur. Bu işi bisikleti günlük hayatında kullandığı tescilli bir heyetin idaresi üstlensin (bu forumda bu kalibrede birçok büyüğümüz/küçüğümüz var mesela) onların yönlendirmesi ile şehir planlamacıları bir plan yapsın...

ya ben de ne diyorum. plan mlan... en iyisi uyanıp hayata ve bisiklete kaldığım yerden devam edeyim en iyisi :)

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.083
Bisiklet
Trek
@Ehlikeyif
Bisiklet kullaniminin en yogun oldugu Amsterdam, Kopenhag gibi sehirlerde dahi bisiklet yollari sizin istediginiz kadar mukemmel degil. Araclar ile bisikletlerin yolu paylastigi pek cok yer var. Ozellikle Istanbul gibi bir sehirde butun bisiklet yollarinin kaba tabirle "cillop gibi" olmasini beklemek makul degil.
Ama bu bahsettigim sehirlerde arac suruculerinin en buyuk kabusu bisikletlilere carpmak ya da bisiklet yolunu isgal etmek. Trafik kurallari duzgun uygulandigi surece ulasim icin bisiklet yolu devede kulak.

Bisiklet parkindan beklentiniz nedir? 7/24 guvenlik gorevlisi ve kamera mi bekliyorsunuz?
Bu parklara kimse kiymetli bisikletlerini koymuyor. Gunluk kullanilan sehir bisikletlerinde hem arka tekerlekte kilit hem de cok kalin zincir var ama her gun yuzlerce bisiklet caliniyor Amsterdam'da. Hirsizligin onune gecmek imkansiz. Bu otoparklara isinizi gorecek bir bisikleti kilitleyip toplu tasima ile devam edeceksiniz malesef.

• Beğen