bisiklet temizliği

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
arkadaşlar malum çoüumuz dağlarda gezmekten hoşlanıyoruz. ama tekrar eve döndüğümüzde bisikleti nasıl temizlememiz gerektiğinde başlıyor sorular akıllara gelmeye. acaba ıslak bez mi yoksa kuru mu(çamur çizebilir) yoksa ılık sumu? yada çamur kuruduktan sonra mı çıkartmalı kadroyu çizmemek için? sizler günlük bisiklet temizliği için neler yapıyorsunuz? merak içindeyim. iyi günler...

Scudo

emsey229

Daimi Üye
Tepki
70
Bisikletim odamda duruyor haliyle her turdan sonra tozunu almak gerekiyor ben cam silinen sıvılardan kullanıyorum yumuşak bir bezle fazla bastırmadan silersen bir sorun olmuyor.

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
doğru, bencede güzel bir düşünce aksi taktirde çamur çizebilir kadroyu ince ince. cam sil güzel bir fikir:)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
bir fırça bir kova :D

tey tey tey balkonda hortumu da çeşmeye bağladım mı süper oluyo :D

şaka değil cidden :D
çooooooook çamur olmadıkça fırça kullanmıyorum tabiki.. :)

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
evimin banyosunda güzelcene bol sabun sünger sonra tayzikli suyla göbeklere ve yatakalra değdirmeden bir güzel yıkıyorum sonra kurulama ve parlatma en son zincir cıkarma işlemi bir güzel temizlenip sonra ilacı olan wd
40 sıkılıyor ve cillop gibin bir bisiklet cıkıyor ortaya

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Bende çamurlu bir günden sonra banyoya giriyorum bisikletle hortum, fırça ve bulaşık deterjanıyla güzelce yıkıyorum. bisiklet gövdesinde araba forçası, ruble cant ve zinciride sert fırçayla temizliyorum... Hafif kirlerde de hazır ıslak havluları kullanıyorum çok pratik oluyor...

İLKER TAŞ

Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
hazır acılmışken benim en hoşuma giden tarafı ruble temizliği ilk önce su tutuyorum sonra kurulama sonra az bir wd 40 ve diş fırcasıyla güzelcen fırcalıyorum ve duruluyorum ve kuru bir bezle her yaprağın arasını bir boyacının ayakabıyı parlatması gibi bezi arasına sokarak ileri geri yaparak temizliyorum her etmizlediğim zaman sanki yeni bir ruble gibi duruyor tabi bu arada yaptığın işten zevk almanız lazım yok sa tam bir işkenceye döner ve banyonun halini bir görseniz tamir ci odası gibi temizlik bittikten sonra tabiki banyo temizliği işte bu bana hiç zevk vermiyor

İLKER TAŞ

Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
zincir temizlemesine de sıra geldiği zaman ilk iş zinciri apratıyla sökmek sonra bir yılan gibi kıvırıp top şeklini aldıktan sonra düz bir yere koyup ıslatıp üzerindeki kaba pislikleri attıktan sonra wd40 sahneye cıkıyor altına üstüne sıktıktan son ra sıra geldi baklaların arsının temizliği oda cok basit bir işlem gerektiriyor ve birazda sbır kulak pamuğu bildiğimiz kulak pamuğu her deliğin arasına sokup cıkartmak yetiyor pislikleri cekip cıkartıyor ve en son işlem güzecene temiz bir bezle silip parlatmak sonra montajı kalıyor ve bu zincir temizliğini 2 haftada bir muhakkak yaparım her zaman yeni ve temiz durur dahası düzgün vites değişimi

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@nirvana

Ya cehaletimi mazur görün ama göbeklere ve yataklara su değerse nolur?Yani neden değidirmemek için çabalıyorsunuz?yağmurda veya ıslak zeminde giderken zaten su değmiyomu göbeklere veya yataklara??:rolleyes:

İLKER TAŞ

Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
yağmur ve camur yataklara direk bir şekilde suyla temes etmiyor ama bizler yıkarken tanzikli suyla yıkıyoruz mesela ben bunun zararı olabilir ama şimdiki cıkan göbekler ve yataklar herhalde bu sorunu ortadan kaldırdı ama yinede dikkat etmek lazım

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Periyodik aralıklarla yağlamak gerekiyor. Hele ki yağmurlu bir yolcululuktan sonra bisiklet silindikten sonra aynakol, ruble, zincir silinip temizlenmeli ve yağlanmalı. Tabii bu genelde yağmurunda yormasından dolayı temizleme işlemi yapılmaz. Bu da bisikletin parçalarının çabuk yıpranmasına neden olur.

L.Yağiz

Daimi Üye
Tepki
68
d.berkay taztıklı su ayrı normal yagmur ve camur suyu ayrı.... taztıklı suyun altına bı parmagını deydır bakalım ne oluyor ama deneme derım:) yalnız benım kastetegım taztıklı su su otoparklardaakı arabaları yıkanan tazdıklı su:)

bende gıder orada once bı ılacı surerım kır sokucu
sonra tazdıklı su ıle gobeklere ve yataklara deydırmeden yıkarım.. tazdıklı su deydıgı anda gobeklere, gobektekı yagın dısarı cıkmasına ve omrunun azalmasına sebeb olur:)
sonra yıkadıktan sonra bi guzel her yerını yaglarım:)
nirvanında dedıgı gıbı cılop gibi bi bisiklet cıkıyor ortaya:)

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
arkadaşlar dün klüple beraber 50 km lik bir yol yaptık. dönüşte Odtü nün içinden geçelim dedik. inanırmısınız Fat Man lastik dişlileri çamurdan gözükmedi, frenler ortada yok, amortisörün bacaklarını birleştiren o at nalına benzer parça çamur sıyırıyodu. ama buna rağmen bugün bisikletim pırıl pırıl vede bisiklete su değdirmeden yaptım bunu. nasıl mı? öncelikle otoyola çıktım, hızla sürmeye başladım. yavaş yavaş çamurlar dökülmeye başladı ondan sonra geldim evin önüne park ettim. 2 saat sonra aldım elime peçeteyi kurumuş çamurları gövde ve lastiklerden tabaka halinde çıkarmaya başladım. sonra bisikleti öylece bıraktım işte 10 dakka sürdü bu işlem. gece tekrar(3 saat sonra) gittim bisikletin yanına bu sırada elimde nemli bir bez... sildim bi güzel bezi yıkadım tekrar sildim, ve tekrar. oldumu benm bisikletin gövdesi eskisi gibi pırıl!!! ondan sonra ertesi gün yani bugün oldu. tekerler gene çamur içinde ama... çıktım dışarı bisikletlen. parklara girdim işte Çankayada bikaç tane var. kalmış kar yığınlarının üstünde en ufak vitesle gezindim. lastiklerdede bir gram çamur toprak kalmadı.tabii bi kahveregilik var ama olucak o kadar, çamur, pislik yok. ben prensip icabı ne tazzikli su sıkılyorum nede küvette yıkıyorum yada zimcir söküyorum, yağlıyorum... ben bisikletimi kendi buluduğun yöntemlerle temizliyorum ve diğer arkadaşlara da tavisiye ederim. çamur kuruyunca tabaka halinde çıkar. tabii yıkamak çok çok daha kolay ama benim tercih etmeyeceğim bir yöntem. çünkü ben metale su değmemesi gerektiğini düşünüyorum. yağmur da yağar, kar da ama onlar bizim elimizde olan bişiler değil dolayısıyla yağmur yağsa bile üzerine ben üstündeyken umrumda olmaz ama ben su değdirmem. 1 damla su kalsa bile benden mesela bez hafif ıslaktır falan hemen kuruluyorum. o benim ulaşım aracım:D:D

İLKER TAŞ

Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
@edoganer
yıkama taktiğin güzel bir fikir ama zamanla o camurlar aynı bir mikrobun diş minelerine giripte dişlerimize zarar verdiği gibi icten ice kadronu kemirmeye başlar yani boyasını birde aliminyum bir kadroyu at denize 1 hafta beklet sonra cıkar yine aynı parlaklığıyla cıkar karşına ve demir bir kadroyu at denize bir hafta sonra cıkar düşünmesi bile korkunc işte aradki fark bu

simoniuğur

Daimi Üye
Tepki
185
@Ercan Bayram

sana katılıyorum bende bizim kömürlüğe indiripip cam sil yada benzeri sıvılarla ve tazlikli su ile işimi hallediyorum tabiki iimiz bittikten sonra gereken yerlerinide yağlamak gerekir

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
bende yıkarken (benımkı o kadar camurlu olmaz hıcbırzaman:D )once zincire wd 40 sıkarım bıraz fırcaladıktan sonra tazyıklı suyla kırını akıtırım
sonra 2 tekerı cıkarıp camasır iplerıne asarım pisletı.sungerle her yerını ıyıce kopurtturdekten sonra zıncırıde sungerle ıyıce tamızlerım ustunde hıc yag kalmaz.daha sonra tazyıklı suyla en ınce noktalara kadar gırırım.tekerlerıde sungerle ıyıce yıkadıktan sonra(tellerıne kadar)kasetıde sabun ve tazyıkten gecırdıkten sonra ıyıce kurularım kurulama cok onemlı ustunde mumkunse su kalmasın.en sonda da zincire ve dıger bazı yerlere wd 40 sıkarım paslanmayı onlemek ıcın(yaglamak ıcın degıl).cekıs ve vıtes degısımındekı degısıklık insanı sasırtıyor
dostlar pro yol biskletcılerıde tazyıklı suyla yıkıyorlar ama sonrada basınclı hava tutuyorlar bu cok onemlı
http://cyclingnews.com.au/photos/2006/apr06/roubaix06/roubaix_postbikes/IMG_0106.jpg
http://cyclingnews.com.au/photos/2006/apr06/roubaix06/roubaix_postbikes/IMG_0107.jpg
http://cyclingnews.com.au/photos/2006/apr06/roubaix06/roubaix_postbikes/IMG_0108.jpg
http://cyclingnews.com.au/photos/2006/apr06/roubaix06/roubaix_postbikes/IMG_0112.jpg

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
(link)
selam
buda teknolojiden yoksun:D bir temizlik
sadece köpükle

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
oooo resım sahane valla bayıldım bu arada selen ne marka ve kac gram oldugunu bılıyormusun cok hosuma gıttı

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@nirvana

Anladım teşekkür ederim...
ben pek tazyikli su kullanmadığım için sanırım gerek yok...