Bisiklet tavsiye bütçe 1.400tl

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar gerek amatör turlara katılmak için(40-50km gibi) gerekse günlük 4-5 km gibi yakın mesafeleri pedallayarak kat etmek için orta sınıf bir bisiklet almak istiyorum.
boyum 1.89m kilom 86kg.
Kullanacağım kent merkezinin yolları çok güzel sayılmaz ama tabi Demre sonuç olarak dağ sayılmaz.
tecrübe sahibi arkadaşlardan 1400TL bütçe ile maksimum %10 bütçeyi aşmak şartıyla(aşmazsak sevinirim) bilgi almak istiyorum.
Sorularım;
1) boyuma göre illaki 28-29 jant mı almalıyım yoksa 26 jantlarla 21''lik kadro mu almalıyım. xx jant xx kadro gibi cevaplarsanız sevinirim.
2) yılda en fazla 2 yada 3 kez dağ organizasyonuna katılabilirim. Bu organizasyonları da hesaba katarsak dağ bisikleti mi almalıyım sizce?
Hoşuma giden yada fiyat aralığımda olan modeller sedona 345, mosso 2670(malesef 26 ve dağ), mosso legarda 1427hd, carraro crp 710.

bisiklet üreticilerinde zannedersem sene sonu olması sebebiyle çok fazla model yok ve 2015 modeller henüz bulunmamakta bu sebepten bisikleti almam 1-2 ay gibi bir zaman alabilir.

Yanıtlarınız benim için çok çok önemli.
Saygılarımla...

Scudo

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
(link)
(link)

seri sonu bisikletlere bak yeni seriler el yakmakta

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
dağ organizasyonlarına nadir katılıyorsan süspansiyonlu mtb yerine,
Düz maşalı fitness/şehir bisikleti daha mantıklı, yinede yollarımız bozuk demrede süspansiyonlu olsun derseniz ince tekerli şehir süspansiyonlu 29 olanlarda var.
Bulabildiğin en hafif bisikleti al. Bu fiyatlarda donanım ve kalite olarak Mosso sedona salcano carraro arasında aman aman fark yoktur.

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@ harun tınas:

Verdiğin bilgi için teşekkür ederim.
bu markayı ve kalitesini bilmiyorum ama 2. verdiğin linkteki bisiklete eğer şehir tur bisikleti lastikleri takılabilirse güzel bisiklete benziyor.
fiyat tam benim istediğim aralıkta.

@r.ezk

Demre'de yollar gerçekten bozuk ama sadece ön süspansiyon yeterli.
fiyatlara ve markalara hakim biri olarak bir tane model önerirsen çok sevinirim.
burda forumda arkadaşlar bir çok ekleme çıkarma modifiye yapmışlar benim böyle bir şansım olmaz 1 tane alırım bozuluncaya kadar kullanırım.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
(link)
buna benzer lastik takabilirsin

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Çok hakim değilim ama tavsiyem bisiklet alma işini aceleye getrmeyin, sizin isteklerinize uygun modeli bulmaya gayret edin, bu rakamlar için tavsiye istenen topik çok açıldı..
Rr8.1 fp kilosu 12 civarı donanımıyla kadrosuyla
Yine mtb olarak merida tfs 300
(link)

Yinede 29 düşünün derim, forumdaki tavsiyeleri okuyun..

insomnıa 29 hd modeli15kg
mosso 1750 pazarlıkla 1500 e , Mosso XC 980 ACERA hafif 29 12 kg kusur

(link)

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@alperK

bisiklet çok güzel kabul ediyorum ama 26 jant bana olur mu onu bile bilmiyorum.

@r.ezk
araştırmaya devam o zaman

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1. seçenek: 28 inç Sedona 345 tarzı ön amörtisörlü bir şehir bisikleti alabilirsiniz. Bütçenize göre f/p olarak sadece bu bisiklet var.

2. seçenek: 29 inç bir MTB almanız.. MTB dememin sebebi ise yollarının bozuk olduğunu söylemeniz. MTB'yi aldıktan sonra lastikleri inceltebilirsiniz (29 inç janta 28 inç şehir lastikleri takılabiliyor). MTB olarak Sedona 920, Carraro Big 929, Salcano İnsomnia 29 var. Ancak ben Sedonaları öneririm çünkü ömür boyu garantili diyorlar.

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
şu ana kadarki Yaptığım araştırmalar sonucunda
1)sedona 345(fiyatını bilmiyorum)
2)rockrider 8.1(kaç jant ve benim ebatlarıma uygun olup, olmayacağını bilmiyorum)
3)mosso legarde 1427(28 jant, ince lastik, hafif, uygun fiyat)
4)mosso xc 980acera (antalyada bir bayide 2014'ü var 1400TL bütçem var dediğimde 1750lira ama gel ayarlarız dedi.)

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@eren konu

2 soruna cevap rr 8.1 26 jant tır
Boylar: S(155-165 cm),M (-165-175 cm),L (175-185 cm), XL (185-200 cm)
xl bedeni stoklarda alabilirsin

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@harun tınas

aslına bakarsan 8.1 benim de ilgimi çekti diğerleri yabancı firmaların tr versiyon bisikletleri
ama 8.1 orjinal yabancı ülkede neyse tr'de de o.
vites attırıcıları shimano değil ve servisini bulmak sıkıntıdır sanırım onun dışında on numara görünüyor.
Harun usta senin bu bisikleti yada markayı tecrübe etme şansın oldu mu hiç?
yani sedona 345 ve bu ikisinden hangisi dersin?
ikisi de ömür boyu kadro garantili ve ikisi de ithal kalite ürün.
ben açıkçası parça niteliklerinden anlamıyorum ama sanırım sedona shimano kullanması sebebiyle biraz daha iyi.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eren konu

RR 8.1 tam bir f/p canavarıdır. 26 inç MTB alacaksanız başka bir seçeneğiniz dahi olmasın. Ancak sizin boyunuzu hesaba katınca sizin için 29 inç daha iyi olacaktır. Eğer 26 inç alırsanız biraz kullandıktan sonra neden böyle dediğimi anlarsınız. O yüzden 29 inç MTB ya da 28 inç şrhir bisikletleri sizin için daha idealdir.

Not: Trek'in Hem dağ hem de şehir için ürettiği modelleri vardı ikinci elde o fiyata bulabilirsiniz. Trek DS serisi diye aratabilirsiniz.

Edit: Sıfır Trek derseniz (link) böyle bir modelini buldum ancak 2000 TL liste fiyatı var (bu fiyat yabancı sitesinde böyle imiş. Türk sitesinde dolar kuru bir anda euro kuruna çevrilip fiyatında da 700 TL kadar bir artma oluyor).

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
(link)

http://www.performansbisiklet.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=897

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@Hasan Kılınç

peki 26 jant xl kadro alsam iş görmez mi yada xl kadroyla bir süre idare edip bir süre sonra jant ebatını sonradan değiştirmeyi denesek?
ben de bu bisikleti beğendim ama çevremdeki herkes 28 yada 29 diyor sizin dediğiniz gibi.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eren konu

Oda olabilir. Ancak size 29 inç hem görsel olarak hem rahatlık olarak daha iyi olur.
Sonradan jantların ebatlarını değiştiremezsiniz değiştirmek istediğiniz zaman kadro - maşa - jant seti değişmesi gerekir.

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@Hasan Kılınç

çok teşekkür ederim o zaman tam olarak içime sinmese de mosso'lara bakıcaz.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@eren konu

(link)
bu konuyu incele bisiklet sadece shimanodan ibaret değildir. marka ve modele göre karşılaştırmalar mevcut
şuna karar vermelisin ilk önce hangi bisiklet türü
yol mu dağ mı şehir mi...
dağ ise 26 mı 27.5 29 mu
boyun uzun 29 olur diyenler olacaktır ama 26 ve 29 un birbirlerine gore avantaj ve dezavantajları vardır.
öcelikle biraz daha bisikletler hakkında teknik olarak bilgi edinmeye çalış forumda oldukça yaralı bilgiler bulacaksın

şahsen bu bisikleti tecrübe etmedim ama üstündeki takılan kompenentler belli bu kompenentlerin fiyatı ve kaliteside belli
bu şekilde diğer marka ve modeldeki bisikletlerle fiyat ve kalite karşılaştırması yapabiliyorum
ama kadrosu hakkında bir bilgim yok

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eren konu

Mosso kadrolarda iyidir. Hem ağırlık olarak bilinen üst seviye markalara da taş çıkarır. Sıfır olarak alacağınız için kadro konusunda bir sıkıntı yaşarsanız aldığınız yere gidersiniz.

Yine de içinize sinmezse Sedona'ya da bakabilirsiniz.

Not: 26 inç almak isterseniz yukarıda da dediğim gibi tek seçenek RR 8.1 ama ben size 29 inç tavsiye ederim