Bisiklet tasarımına uygun sele seçimi

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Fotografta gördüğünüz focus marka bisikletin orjinal selesiyle ilgili ciddi sorunum var. Aylardır bisiklet kullanmama rağmen selesi hala ciddi performans kaybına uğratıyor beni. Şehir içi çıktığım bir çok turu ciddi kasık acısı nedeniyle bacaklarımda hala güç olmasına rağmen 45. 50. kmlerde yarıda kesmek zorunda kalıyorum. Pedli taytta da açıkçası durum değişmiyor. Sele seçiminin oldukça hassas ve kişinin anatomisine bağlı bir tercih olduğunu bliyorum. Sizden bisiklete uygun ve rahatlık açısından önerebileceğiniz marka ve model öğrenmek ve bu modelleri yerinde incelemek istiyorum. Fikrini belirten tüm dostlara şimdiden teşekkürler.

02.jpg

Not: Daha önce eski bisikletimde aşağıdaki seleyi de uzun bir süre kullandım ancak pek hayrını göremedim.
Untitled-1.jpg

Dosyalar

Scudo
Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
  • Ben bunlari kullaniyorum :),yol bisikletim yok ama MTB ve birde Tur bisikletim var,her ikisindede jel sele kullaniyorum.

San Marco yazan sele bu gune kadar kullandigim en rahat sele,babamin koltugunun komforu var denebilir :)

http://i1111.photobucket.com/albums/h479/asparagas/b4_zpsmbikanzv.jpg http://i1111.photobucket.com/albums/h479/asparagas/20150525145914-horz_zpsrbkhb8j8.jpg

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
ben de ayni dertten cekiyorum.bende de sizinki gibi fitness bir bisiklet var.brooks kullaniyordum 3 senedir ancak rahat edemedim hic.tavsiyeleri bekliyorum heycanla:)

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kerem Özbayrak Seleniz öne doğru eğik gibi.Bu pozisyon yokuş çıkarken az da olsa fayda sağlar ancak,sele yere paralel olmalı.Bu haliyle sele sizi sürekli olarak öne doğru atar.Tabi resme bakarak söylüyorum.Çok küçük bir açı sapması bile selede büyük sorun yaratır.

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Kilo probleminiz var ise o da kalça kısmına olan baskıyı arttirabilir.
Veya sele ve gidon ayarlarinda bir dengesizlik olabilir. Ergonomi bozuluyor olabilir. Bisiklet size göre büyük veya küçük olabilir.
Kullandığımız yaygın kalitesi etkili olabilir. Ben specialized'in taytlarini kullanıyorum. Evet pahalı ama rahat ediyorum. Selem de öyle süper kalite bir ürün değil.
Yukarıda saydığım faktörleri bi gözden geçirmeniz gerekiyor bence.

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@İsmail Emre Kocakaya
İsmail bey merhaba, bu seleyi araştıracağım ancak sağdan soldan duyduğum bir konu var ki uzun vadede ortası açık selelerin kasıktaki damarlarda deformasyon yaratma riski varmış. Kasıktaki kan akışını boşluğun kenarları sıkıştırabiliyormuş. Bahsettiğim konunun doğruluk payı varsa bile kullandığınız marka için araştırma yapacağım. Buradan dolgu kısımları benim kullandığım sert seleye göre daha uygun gözükyor.

@Derya Keçeci

Derya bey merhaba, fotograftan kaynaklı olabilir eğim açısı. Siz bahsettikten sonra tekrardan baktım, sele yere paralel.

@Gökhan BİROL
Gökhan bey merhaba, kilo problemim yok, bisikletin kadro boyunu da özellikle inceleyip aldım. Sele ayarlarını tekrardan kontrol etmem gerekebilir. Bir de kullandığım pedli tayt ucuz sayılır belki de performansı kaliteli olana oranla çok daha düşüktür. teşekkürler

Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
@Kerem Özbayrak,San Marco`nun Yol bisikletleri icin olan selelerini incelemenizi tavsiye ederim,25 yildir bisiklet kullanirim,bisiklet aldigim zaman ilk isim bisikletimin tasarimina ve dizaynina uygun san marco sele almak olur,ortasi oyuk selelerden bu gune kadar hic bir problem gormedim ve etrafimda cok kullananda var.

Binlerce km turlamis biriyim,cogu collerde ve kirici arazilerde en kucuk rahatsizligim bile olmadi,turlarimda gunluk 150 km pedalladigim oldu en kucuk bir rahatsizlik vermedi.

Size San Marco Concor tavsiye ederim,kullandim ve hayran kaldim,kullanipta begenmeyen hic kimseye rastlamadim :)

• Beğen

vraptor

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
Serkan
Bisiklet
Salcano
whistle miwok 1491 in üzerinde gelen sele şuana kadar kullandığım en rahat sele. Ortasında delik var yağmurlu havalarda aranızın ıslanmasını sağlıyor :p

• Beğen

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Selenin rahat olanı maalesef henüz icat edilmedi, fakat idare edenleri var elbette. Yaklaşık son 2 yıldır, çok rahat olduğundan değil ama iyi idare ettiğini düşündüğüm şu an ki seleyi kullanıyorum. (Sella Selle Italia C2 Genuine Gel) Decathlon da var görünüyor fakat ortası delikli modeli, ben de ki düz. Ortası delikli sele hiç kullanmadım artısı eksisi nedir bilmiyorum.

Sele üzerinde uzun süre oturur pozisyonda kalmamak, her bir kaç dakika en az bir 10 - 20 saniye kalkıp kan dolaşımını ve ısıyı dağıtmak gerekiyor. Ayrıca Yol ve Mtb için üretilmiş iyi bir pedli tayt seçmek lazım. Aşağıda linkini verdiğim Üstteki sele delikli olanı altta ki ise kendi kullandığım düz modeli.

(link)

(link)

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@MuratHan
Teşekkürler öneriniz için. İşin kötü tarafı seleyi de bir süre denemeden anlayamıyorsunuz rahat olup olmadığını. Yani bazı seleler var (brooks gibi) ilk başta çok can yakıp zamanla en rahat sele olabiliyor. Öneriler dahilinde bakıp biraz da şans faktörüyle seçmek gerekiyor. İyi bir tayt almak da dediğiniz gibi önemli. selamlar

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
sele isi biraz şans bence.tavsiyeler dogrutusunda alacaksiniz deneyeceksiniz.olmama ihtimali de var.yillar once aynen bende sizin gibi tavsiyeler dogrultusunda brooks sele aldim.su an degistirmek istiyorum.sele kalcamda en ufak bir agri yapmiyor.fakat genital bolgeye yaptigi baski artik dayanacagim turden deil.surekli uyuşma sizlama oluyo.ayrica selenin arka kismi tempolu suruslerimde kalca ve baldirlarin birlestigi yere hafif bir baski uyguluyor ve bir zaman sonra kan dolasimini engelliyor sanirim bacaklarimda uyusma basliyor.belki brooks kullananlar yanlis ayar yapilmis olabilir diyebilir.ancak denemedigim ayar kalmadi diyebilirim.dedigim gibi sele isi şans biraz.uzun turlara cok fazla cikmiyorsaniz bence brooksa da gerek yok.specialized avatar modeli bir sele gordum hosuma gitti.ama iyi veya kotu diye yorum yapamam.kullananlar yardimci olursa sevnirim.siz de bir bakin isterseniz.

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@utku bayburt sizin sele de oldukça güzel gözüküyor. aslında alınan üründen memnun kalmama ve iade şartları dahilinde seleyi sabahtan alıp akşama kadar sürüp karar verme yolunu da izleyebilirim. Bu seleyi de inceleyeceğim. teşekkürler

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Brooks var Brooks var, muhtemelen size uygun modeli seçmediniz...

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
@Ozan k. belki ortasi yarik brookslar bana daha uygun olabilirdi.kendi brooks'umun ortasini kesmeyi dusunmuyorum deil:)gene de cok uzun turlar yapmiyorsaniz cok da gerekli deil diye dusunuyorum brooks seleye.

@rif

Üye
Tepki
34
İsmail bey ebay de san marco concor diye aratınca çok fazla seçenek çıkıyor. Sizin tavsiye ettiğiniz özel bir model var mı?

Holiganguc

Daimi Üye
Tepki
204
İsim
İlker Ü.
Bisiklet
Carraro
Teşekkürler. Daha ayrıntılı bilgi alınabilecek konu yok sanırım.

Holiganguc

Daimi Üye
Tepki
204
İsim
İlker Ü.
Bisiklet
Carraro
(link)

(link)

Bu konuda tecrübeli olan ve müsait olan arkadaşlardan yukarıdaki linklerde görülen ürünleri, ürün açıklamalarına göre yorumlamalarını rica edebilir miyim?