Bisiklet sürmenin faydaları nelerdir?

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Bütün faydaları bir yana ama, şu özelliği beni daha çok cezbediyor bisiklet kullanmanın.

Gün içinde sürekli bir hengame içinde olan yaşamımız içerisinde olan biten her şeyi bir kenara koyup sadece tek bir amaç uğrunda vakit harcayıp kafamızı bir nebze olsun rahatlatan yegane faaliyetlerden birisidir bisiklet sürmek. Bence bu tek başına bile muazzam bir fayda. Akıl sağlımız açısından...

Scudo

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Bu maddlerden bir ekonomik oluşuna katılmıyorum.. :))) apgretler başladımı sonu gelmez.. ama diğerleri gayet doğru..

@Açerya Baştuğ endurance tarzı sporlar benzer zevk veriyor bence.. Koşmak gibi.. Olay bilimsel açıdan gelip endorfinde kitleniyor.. uzun bir yokuş çıktıktan sonra o mutluluk hissi başka birşey.. bence bağımlılık yapan taraflarından en önemlisi bu.. arkadaşlık .. doğada olmak .. başarı hissi..

QWEZXC

Aktif Üye
Tepki
159
düzenli yapılan idmanlar ile sağlığa çok büyük faydası var
cinsel yaşama olan katkısınıda yabana atmayın (ereksiyon)

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Seviyorum :)

• Beğen
Tepkiler: efaruk

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikleti tanımayan bunları anlayamaz , bu tip arkadaşların da biran evvel bisikletlerine kavuşmalarını diliyorum.

Bugüne kadar para yatırdığım en iyi şey diyebilirim. Hoş bisikleti alırken çok sıkı pazarlık edip 1250 ye aldık o zamanlar , üzerine ıvır zıvır 600TL civarı da masraf ettik :) ama hepsine değer . Henüz bakım veya gerekli , dış lastik , zincir , ruble , aynakol vs. girişmeden bu kadar tuttu :)

Dün de spd pedalın nimetini anladım , zor çıktığım yokuşu öyle hızlı çıktım ki , yüzümde gülümseme oldu yahu :)

• Beğen
Tepkiler: Triban

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Henüz altı yaşındaydım. Güzel bir yaz günü, dedemle beraber, oturduğumuz evin hemen önündeki yolda, iki tekerle olan en heyecanlı sınavımı vermek üzereyim. Bana belki de anneden çok annelik, babadan çok babalık yapan rahmetli dedemin hayata gözlerini yummasının sadece birkaç ay öncesi. Kalan diğer denge tekerini söküp, pedala basmamı söyler bir eli de selemde bana destek şekilde. Bastım ve bastım.. benden gittikçe uzaklaşan "yavaş git.. yavaş git.." sözleri. Tam o anda başarmanın hazzı içinde olan, ileride istediği başka şeyleri de başarabileceği inancını yakalayan, hayatın akışına katılan ben ve uzun yılların bitmek tükenmek bilmeyen telaşenin son koşusunu veren dedem. Bir hayat başlar, bir diğeri biter.. Bisiklet manen benim için böyle bir şey ve insanoğlunun yarattığı en muhteşem şeylerden biridir.

Tepki
208
İsim
nusret emre yılmaz
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hani eski bir dostunuzla, okul ya da çocukluk arkadaşınızla karşılaştığınızda sevinir, çocuklaşır, şımarır, mutlu olur ve nedensiz gülersiniz ya işte bisiklet de onun gibi. hangimiz çocukluğumuzda bisikletimizle dostluk kurmadık ya da ilk gördüğümüzde aşık olmadık. bisiklet, pedal çevirdikçe insanı çocukluğuna götüren bir zaman makinesi gibidir.

dtcf31

bisiklet
Tepki
353
İsim
Güven
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kısacası her anlamda olumlu bir araç :)

• Beğen
Tepkiler: efaruk

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Üzerinde iken, altından akıp giden dünyayı seyir etmenin verdiği özgürlük, mutluluk...

• Beğen
Tepkiler: çimtay

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Buda şurada dursun.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Serk

Üye
Tepki
11
Selam Arkadaşlar;

Yaklaşık 20 yıldır bisiklete oturmuşluğum yok, radikal bir kararla işe bisikletle gidip gelmeye karar verdim, gidiş ve dönüş toplam 26 km, yol düz, rampa, yokuş vs.. yok, soruma gelirsek eskiden 1-2 ay bisiklet sürmediğim zaman ilk sürüşümde her yanım ağrıyordu, günlerce kendime gelemiyorum, 20 yıllık aradan sonra bu süreci daha hafif atlamam için bir öneri var mı, teşekkürler.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
  1. Özgürlük tanıması,
  2. spor yaparken çevreyi gezmek,
  3. Yürüyerek gidemeyeceğin yerlere gezerek,serinleyerek gitmek
  4. dahada iyisi tüm bunları yaparken masrafın olmaması
  5. Çocuk gibi özgürlük hissi vermesi :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İlk erişim maliyeti yüksek olmakla beraber, operasyon maliyeti, eğer mülayim bir sürücü iseniz neredeyse yol denecek kadar az bir keyif aracı.
Trafikte bazen arabayı orda bırakıp gidesiniz gelir ama bisiklet durmayı sevmez. Yol olmaz ise kaldırım, banket daha bir sürü akılalmaz yerden gitmek ister.
Bozulursa eğer sırtlayıp taşımanız mümkündür.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Dün arabanın biri arkamdan ağır ağır geliyordu..Huylandım..Ya bir şey soracak,ya araba sürmeyi bilmeyen birisi dedim..Yanımdan geçerken,arka koltuktan bir kız kafayı çıkarıp YAKIŞIKLI diye bağırdı:D
Yanında bir kız daha vardı,o da bu kızı arabaya geri çekti:D
O kadar araba sürdük,son model arabalara bindik,bir tane kız böyle çığlık atmamıştı benim için:D
Neyse,konuya döneyim..
Türkiye'de bisiklet sürmek için birkaç tahtanızın eksik olması lazım..Çünkü çok tehlikeli bir spor bu..Kapı açıp,beni yolda düşürmeye çalışan akıl hastaları bile gördüm..Neler neler..Birkaç senedir sürüyorum bir de..
Yollar çok bozuk..Yolların bozuk olduğunu araba sürerken anlamıyorsunuz..25 mm'lik lastikle yola çıkanlar,ne demek istediğimi anlarlar..
Uzatmayayım..
Fayda olarak,6 ayda 10 kilo verdiğimi belirteyim..Kafa sağlığıma da iyi geldiğini düşünüyorum..Zaten bu kadar riske girmemin nedeni de bu..
Bisikleti sağlığımı korumak adına sürüyorum ve bisiklet sürerken sağlığımla ilgili ciddi bir riske girdiğimin de farkındayım..Yalnız bu riske girmek zorundasınız işte..Gülü seven,dikenine katlanacak..

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ahlaksız hocam kiskandim sizi eheheheh su zamana kadar kimse bana yakisikli diye arkamdan bağırmamisti

• Beğen
Tepkiler: Triban

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Desert Fox
Yakışıklı filan değilim:)
Kızlar baskı altında yaşıyorlar sonuçta..Öyle sokakta tayt giyen birini gördüler mi,böyle tuhaf tepkiler verebiliyorlar..

M

Mehmet Demirci

Misafir
@dtcf31
Hakkaten arada bana da bi gülme geliyo, adamı geçtikten sonra hala bana bakıyomu diye hızlı bi baş hareketiyle göz atıyom : D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhabalar arkadaşlar.. Hepimiz bisiklete başladıgımız güne iyi ki o gün başlamışım diyoruz. İlk bisikletimizi aldıgımızdaki sevincimiz göz önümüze geliyor. İlk bisikletimizi alırken heybetli , kalın tekerli , of amasörde var tadından yenmez şeklinde mtb alarak asfaltta sürüyoruz. Sonra bu sporda geliştikçe hem fiziksel hem beyinsel olarak ben ne yapmışım yaa diyoruz içimizden..
Yeni bisiklet alıyoruz kullanıyoruz satıyoruz. Kullandıkça daha iyisini istiyoruz. Bu yolu şu bisikletle gitsem var ya diyoruz içten içe..
Bu entry'min amacı ne ile başladınız , ne ile devam ettirdiniz , şuan hangi bisikletin üstündesiniz..??
Edit:
2014Yılında Düz maşalı. Kalın tekerli ümit marka bir bisiklet aldım..
Mahallede orda şurada burda sürdüm herkes gibi..
2015 yılında yeni mtb mi aldım. Çalışmayan amartisörü vardı. Yani sırf görüntü olsun diye koymuşlar adamlar o maşayı.. Ne yaylanıyor ne oynuyor yerinden ama nerden baksan 2 kilo.
o bisikletimle şehir içinde sürdüm göl antrenmanları yaptım ortalama hızım 15-20 arasında gidip geliyordu
2015-2018 yıllarında bisiklet sporunu daha iyi tanıdım.
2018 yılına kadar kendime gerekli bisiklet kıyafetleri vb matara , forma gibi şeyler aldım. Mtb ile asfaltta hammallık yapıyorduk altta şort üstte forma..
2018'in yazında yol bisikletine geçiş yaptım. Yeter artık dağ bisikletinin hammalıgını çektigim dedim. Dağ bisikleti ile uzun yol da yapılmıyor.. Maximum 40 km yapıoyrdum o da şehir içinde..Yol bisikletim var. Artık bisikletin keyfine varacaktım..
2018-2019 yıllarında eski yıllardan gelen kondisyonla. Uzun rotalara çıkmaya başladım. Grup sürüşlerimiz oldu. Kişisel sürüşlerim oldu.
Bu yıl yaklaşım 5000Km yaptım...
Bu konuda sohbet temalı olsun istedim.
Sizde bisiklet sporuna neyle başladınız. Sonra ne aldınız. ne ile devam ediyorsunuz yazın lütfen:==))