Bisiklet sürmenin dizlere zararı

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
Bisiklet sürmenin dizlere bi zararı yok ama bisiklet kullanırken ayaklarınız tam açılmıyorsa dizlere zararı var.Haraketçiler gibi kullanıyorsanız dizlere zararı var ama düz yol biniyorsanız selenizde yüksektir dizleriniz zarar görmez :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
doğru binildiği zaman bisikeltin dizlere YARARI vardır.nasıl olur bu doğru binme diye soracaklara açıklayayım:

1-Isınmadan bisiklete binilmemeli yada bisiklete binilip 10-15 dk hafif tempoda sürülmelidir.

2-bisikletin sele yüksekliği boyunuza ve biniş yarzınıza göre olmalı.mesela yüksek sele boyu ile street yapmaya çaışırsanız dizle daha fazla güç harcar yada çok alçak sele boyu ile uzun yol yaparsanız dizlerinir ağrır.

3-Asla antrenman yapmadan uzun yollara çıkmayınız .ilk önce kendi sınırlarınız içinde gerekli antenmanı yapın sonra yavaş yavaş sınırlarınız genişletin.

4-En önemlilerinden biri olarak asla bisikletti aniden bırakmayın.Çünkü dizlerinizin içinde bulunan koruyucu sıvı ısınmıştır ve birden soğumaya mağruz kaldığında özelliğini yitirir ve dizlerde bazen siddtli bazen hafif ağrılar yapar.bunu önlemek için yine 10-15 dk çok hafif tempoda kullanın....

not:asla kendinizi çok zorlamayın.

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
şu kadarını biliyorum. Bisiklet yüzünden diz ağrısı daha yaşamadım ama geçen koşu yaptım aman aman dizlerim sızım sızım sızladı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
her sporda yapılması gereken ortak birşey vardır ısınmak.ısındıktan sonra ağrı sızı olmaz olsa bile yine sizin sınırlarınızı fazla zorladığınız için olur ;)

merihpeker

Üye
Tepki
33
SPD kullanmaya başlamadan önce benimde dizlerimde ağrılar oluştu. Bunun nedeni düşük kadansda sadece pedala basarak yol almaktı. SPD ve yüksek kadanslı bir sürüş(80-120) çok daha sağlıklı ve ağrısız. Bu konuda hakana ve gürkana şiddetle katılıyorum.
Herkese ağrısız keyifli pedallar...

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@kerembasaran

İyiki de düzeltme yaptınız. Yoksa seleyi indirecektim. Diz arkası ağrısı yaşıyorum. Yarım cm. kadar yükselteyim.

zungapir

Üye
Tepki
22
walla bende bu gün doktoruma gittim küçük menüsküs yırtıkları olduğunu söyledi ama tam anlamıyla yırtılmamış eğer bisiklet vb diğer sporlara devam edersen yırtılacak ameliyatlık olacaksın dedi bende atın ölümü arpadan olsun diye düşünmedim tabide :D bisikletin bence bağlara dahada yararlı olacağını düşündüm yeterki dediğiniz gibi sele boyunu iyi ayarlayalım bakalım ne olacak :)

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
@edi55

adiz abi bisiklette pedal çevirirken özellikle spd pedallarla bacaklarınızın ön kasları çalışıyor,fakat koşu yaparken bu kaslar ters yönde çalışıtıından ağrı yapma gibi bi olay mevcut.

ayrıca bi arkadaşım amerikada TWENTY FOUR HOUR yarışlarına çok sık katılıyordu ve 4 yılın sonunda diz kapaklarında erime meydana gelmeye başlamış.bu olayın sonunda doktorlar ya sürekli bisiklet sürmesini yada bu sporu komple bırakmasını söyledi.elbette buna neyin sebebiyet gösterdiğini bilemeyiz,belki yanlış sele posizyonu,yanlış ekipman,yanlış kadro boyu veya aşırı zorlama.
kısacası alanımızı bilmeli ve doğru düzende dewam etmeliyiz;)

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
merhaba elman cevabın için teşekkürler. Arkadaşını zaten tanıyorum sanırım.Arkadaşımız merak etmesin tüy gibi vucutu dizleri çook uzun yıllar artroz olmadan götürür. O cevapta esas söylemek istediğim şu idi dizlere bisiklet tabiki bir yük getirir ama bu koşuda olan kadar ağır değildir. Hele futbolun yanına bile yaklaşamaz. Tabi sele pozisyonu,kadans önemli etkenlerdir. Menüsküsü olan zaten hastadır tedavi ettirsin. Ama benimgibi biri için esas tehlike 100 kg üstüne çıkıp her adımda dizlere yeter artık dayanamıyacam dedirtmektir. Diz ekleminin başına ençok felaket şişman insanlarda gelmekte. Uyluk önyüz kaslarını güçlendirmek bu diz ağrılarından korunmanın iyi yoludur.

• Beğen
Tepkiler: hasan mehmet yalı

memre

Üye
Tepki
112
ben de bu hafta sonu sürüşümde özellikle sağ dizimde biraz ağrı hissettim. sonra forumda bu konuyu bulup mesajları okuyunca içim rahatladı. büyük ihtimalle fazla zorladığım için böyle bir ağrı oluştu. yüksek kadans dizlerde ağrı hissetmemek için doğru çözüm diye düşünüyorum.

Koray Karaman

Forum Bağımlısı
Tepki
752
Bildiğim kadarıyla bisikletin dizlere zararı yok ama düşünce biraz var :)

yighitjan

Forum Bağımlısı
Tepki
292
eğer zararı olsaydı,60-70 yasına kadar bisiklet süren amcalarımız menüsküs vb rahatsızlıklar olusmustu bile.

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
@Hakan Yazman

Hakan haklısın.Benim gibi önceden diz problemi hikayesi olanlarda extra bir rahatsızlık veriyor.Mesela ileri artroz da faydadan çok zararı var yüksek kadansın.Bu durumda Mustafa Beyin tavsiyesi çok yerinde bence.Yani 60 devir civarında.Adalelerin kaldırabileceği yükün %75 inden fazlasını yüklenmek hobby binicilerine pek tavsiye edilmemeli.Zincirin varlığını ancak hisettikleri nokta vites küçültme veya büyütme eşiği olmalı desek yerinde olur mu?
Yarışçı kadansı zaten çok farklı.Ben sporcularımı 95 kadansta sürdürülebilir pedala alıştırmaya çalışıyorum.
Sonuç olarak.Benim gibi dizinde ciddi sakatlıkarı olanlar zorlamadan çalışmalı kilo verip,bacak adalerini güçlendirerek eklemlere düşen yükü azaltmalı.Böyle sorunları olmayanlar da Mesut Hocamın tavsiyesine uyup Gürsel Hocamın çok da güzel ve detaylı anlattığı ayarları kendine uyarlayıp bol bol pedal basmalı.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa İçdağ

Çağrı Ç.

Aktif Üye
Tepki
76
herkese mrb lar... dizimden problem yaşamış bir insan olarak sizlerle paylaşmak istedim.. geçtiğimiz 2007 yazında dizim yerinden çıktı ve yaklaşık 80-90 derece kadar döndü.. birazda içerden parçalandı haliyle... " patella çıkığı " .. ameliyattan sonraki egzersizleri yaptım ve doktorum " artık yüksek sele ile kullanmak şartıyla bisiklet kullanman dizinin gelişimi için çok iyi olacaktır " dedi.nerdeyse 1 aydır da kondisyon bisikletimi kullanıyorum günlük 15 dk = 5 km civarı, dizim için baya faydalı oluyor.. uzun mesafe yürüyüşlerimdeki ağrılarım azaldı.. dizim gittikçe kuvvetleniyo.... dizinden problem yaşamış arkadaşlar için bizzat tavsiye ederim... iyi forumlar..

Bu konuda sorularınızı bizzat deneyimli biri olarak cevaplayabilirm sanırım.. tekrardan iyi forumlar..

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

gültekin

Forum Demirbaşı
Tepki
267
İsim
Ahmet Gültekin Gültepe
Bisiklet
Specialized
Dize zarar vermek yerine aksine faydalı olduğunu düşünüyorum.

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
@Hakan Yazman

sporun insana zarar verdiği ne zaman görülmüş kesinlikle katılıyorum

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
spor yapmanin zararli oldugu nerede duyulmus ya? walla ben yaklasik 30 yildir bisiklete biniyorum, herhangi bir zarar görmedim cok sükür..