bisiklet seçmem gerek!!!

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
slm arkadaşlar,

şimdi şöyle ifade edelim ki uzun süredir hayallerimi süsleyen bir spor ile ilgilenmeye başlıyorum.

öncelikle bisiklet sitelerine baktım. biziklet seçmek için gereken konuları öğrendim.sizlerden alacağım fikirlerde yardımcı olur diye düşündüm.
173 boy, 52 kilo, 28 yaş, bayan
genellikle düz asfalt zeminlerde olmak üzere, ara ara diğer patikasal yollara girmeyi düşünüyorum. dip not; fazla sarsıntıdan sağlığım açısından etkilenmekteyim.
genellikle yaz aylarında olmak üzere kışın da kullanacağım, genellikle haftada 1-2 geçmeyecek sıklıkta bineceğim bir bisiklet aradığım.
bütçem yaklaşık700-800 YTL civarında.
şimdi tavsiyelerinizden sanırım faydalanmaya başlayabilirim...

teşekkürler,

Scudo

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
öncelikle foruma hoşgeldiniz. size önerim mtb almanız. sadece ön amortisörlü, alü kadrolu 14kg.ı geçmeyecek bir bisiklet.
kadro boyu 16inch olması ideal.
700-800 ytl ile bu işe başladıysanız, bu fiyat muhtemelen artacaktır.:D

• Beğen
Tepkiler: Banu B.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Aramıza hoşgeldiniz, bayan binici olarak sizi görmek ne güzel.

"fazla sarsıntıdan sağlığım açısından etkilenmekteyim"
Şu bilgiyi veren birine gerçek çift amortisörlü, biraz dişli lastikli rahat bir bisiklet önerirdim fakat çoğunlukla düz yol ve asfaltta binecekmişsiniz, bu da arka amortisöründe kilitleme özelliği olmayan bir çift amortisörlü bisiklet olmadıkça sizi yoracaktır.

Bu yüzden sadece ön amortisörü olacak,
ve o ön amortisör konforlu bir model olacak, (sarsıntıların etkilememesi için)
700-800ytl'ye kadar fiyatı olacak,
Boyunuza göre 16 veya 17" kadro (gövde) boyuna sahip olacak,
bu bilgilere göre Shimano fren-vites ailesinden Acera veya Alivio serisine sahip olacak bir bisiklet uygun olur.
Her ne kadar çok sık kullanmayacak ve asfaltta binecek olsanız da, bayan olduğunuz için hafiflik daha da önem arzediyor bence.Bu yüzden bisikletinizin toplam ağırlığının mutlaka 12-13.5kg yu geçmemesine dikkat edelim.
Siz bu yazdıklarımı okuduktan sonra, bu bölümdeki önceki konulara göz atın, sizin bütçenizde olup da birçok kişiye cevap yazmıştık, okuduklarınız doğrultusunda tekrar tartışalım.
Markacı olmadığım için, tarafsız gözle bakmak adına, sizin bize sunacağınız modellerin arasından seçmek, ve seçerken size örneklerle öğretmek daha faydalı oluyor.
Yoksa ben size hemen 4-5 hazır marka model ve 1-2 toplama bisiklet hazırlayıp yazarım ama o zaman siz kaliteli bisikletçiliği anlamadan bu güzel dünyaya girmiş olursunuz.
İstiyorum ki hepimiz uzman olmasak da, bindiğimiz bu güzel araçları tanıyarak alalım ve kullanalım :)

• Beğen

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
evet foruma hoşgeldiniz ben size kron xc 1000 veya 2000 tavsiye ederim dediğiniz patika yollara fazla girecekseniz xc2000 alın bence mekanik disk fren olan eğer az giricem diyiyorsanız xc1000 veya xc2000 seçebilirsiniz seçim sizin

• Beğen

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
çok tşkrler ilginiz için.
ön amortisör fikrinize katılıyorum. okuduklarım ve bu günkü ziyaretim zaten bu yönde beni desteklemişti.:)

16'' ve 17'' ölçülerini de sağolsun arkadaşlar, forumlardan çıkardım. Henüz tabiki tüm cevap ve forumlara eğilemedim. bisiklet markası konusunda ömür boyu garanti ilkelerini vs. bakıyorum da, sürekli bisiklet değiştiren için önemli olmasa da, değiştirmemeyi benim gibi düşünenler sanrıım önem taşıyordur.
ancak bu dünyaya iyice dalınca da, galiba değiştirmemek biraz zor gözüküyor.

yorumları takibe devam:)

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
@cobike

kron kadrolar garantilidir :)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
@bedo

Bedo, tavsiye yardımın için teşekkürler fakat mekanik disk frenin v-frene göre bir avantajı yoktur.
Aksine fiyatı yükseltir ve ağırlığı artırıcı dezavantajları vardır.
Yeni arkadaşımıza hafif ve v-frenli, sorun çıktığında bile kendisinin halledebileceği özelliklere sahip bisiklet önerilerimiz olması gerek.

Kron kadroların garantili oldukları gibi, Trek ve Scott kadroları da garantilidir :)
Trek kadroları ömürboyu garantililerdir.
Bunlara çok fazla takılmayın.Çünkü siz hassas ve sakin bir kullanıcı olacaksınız, ameliyat geçirdiğiniz için zaten bisikletinizin ve kadronuzun sınırlarını zorlamayacaksınız.

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
ömür boyu garantiye ihtiyacınız yoktur. şöyle söyliyeyim, aslında bir bayan binici olarak sizin garantili bir bisiklete ihtiyacınız yok. bunları kafanıza takmayın derim. ayrıca, forumda adı geçen bütün firmalar sattığı her ürünün garantisini veriyor.
kısacası ömür boyu garanti veriyor diye ben illede ...... şu markayı alayım demeyin.

fatih arkadaşımız bu konuda oldukça uzmandır. aylar önce bende kendisinden yardım almıştım sağ olsun. yazdıkları oldukça açıklayıcı.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
@boreas

Teşekkür ederim, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.İstiyorum ki herkes o karne hediyesi, su borusundan yapılmış, ağır, sorunlu oyuncakları aklından çıkarsın.Bisikletin ne kadar harikulade bir araç olduğunun farkına varsın, kaliteli ve tam kendi ihtiyaçlarına uyan, hitap eden seçimler yapsın.
Her sorunuza açığım.

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
şimdi şöyle diyelim. hiçbir markayı kıyaslamıyorum şu an. yalnızca scott markalar ömür boyu garantili değil, diğerleri öyle gibi yorumlar okuyunca fikirlerimin şekillenmesinde sapmalar yaşadığım bir gerçek.

ancak birçok notlar aldım şimdiden bile. boyutlar, ön amortisör, fren seçimlerim olmuş gözükmekte.
fren konusunda bir sorum olacak yalnız. hidrolik ile v.fren arasında nasıl bir avantaj farkı olur?

mersi

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Not almanız güzel.
Önemli can alıcı noktaları unutmamanız ve buradaki derin bilgi hazinesinde sizin işinize yarayacak bilgilere kolay erişmeniz açısından faydalı bir yöntem.

Hidrolik disk fren, %50'den daha fazla oranda arazide, yağışlı havalarda, yağmur altında, çamur içinde ve arazi binişi ( = xc ) yarışlarına katılanların işine yarayan bir fren sistemidir.Araba ve motorsikletlerde de kullanılan frenler bunlardandır.
Üst modelleri dışında, v frenlere göre daha ağırlar ve daha pahalılardır.

Fren bacakları olarak (fren pabuçlarını tutan metal parçalara bu ad verilir)
Shimano Alivio veya Shimano Lx modellerini tavsiye ederim.
Alivio daha ucuzdur.Bunlar arasındaki farklar çok azdır ve ancak çok uzun süre, aktif olarak, limitlerde kullanan biniciler için farkedecek farklardır.
Alivio ile çok memnun kalırsınız.Aynı zamanda hafif ve fiyat/performansı yüksek modeldir.
Bütün parçaları, bisikletin nesine daha çok önem verdiğiniz belirler.
Mesela ön amortisörü çok önemsersiniz ve çok kaliteli bir model alırsınız da geriye kalan parçaları düşük seviye tutarsınız.Bunlar hep size kalmış kriterler.
Fakat yine de, sorunsuz sürüşler yapmanız ve kullanım amacınıza en çok uyan parçalar konusunda her üyeye yaptığım gibi siz de itinalı davranıyorum.

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Hımmm. Anladığım kadarıyla hidroliğe de ihtiyacım yok sankii. ben bu bisikletileri kullanmayacak mıyım ne? :) limitlerin son derece altında kaldığım için farkları bile fark edemeyecek noktayım sanırım. şurdan bir beldesan felan alsam aynı kapıya çıkacak sanki:):):):):)
Bunlar sadece benle ilgili şakalar lütfen alınmayın. Yorumlarını hassasiyetle incelemekteyim.

bugün trek baktım. daha diğer modellere de bakacağım elbette. bahsettiğiniz fren parçaları olan shimano' lar sanırım onlarda kullanılmıştır?

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
trek marka bisikletler üzerindeki donanimlarına göre diğer (2yıl garantisi olan) bisikletlerle kıyaslandığında daha pahalıdırlar. bunları dikkate alın bence. yani biraz markaya para ödemek gibi oluyor.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Anlıyorum tabi :)
Bisikletçiler şakacı insanlardır zaten, hepimiz birbirimize alışkınız :)

Evet bahsettiğim modelleri tüm bisikletlerde görme imkanınız vardır.
Benim önerdiğim parçaları daha çok kaliteli ve fiyat/performansı yüksek bisikletlerde bulabilirsiniz.
Sonuçta bütün firmalar, birçok farklı marka ve model parçaların birleşmesinden oluşan bisikletler satıyorlar.
Shimano da, Dünyanın en büyük bisiklet fren ve vites parçaları üreticisidir.
Fakat Shimano'nun Tourney'den (bütün seti tahmini 100ytl) XTR'a kadar uzanan (bütün seti v frenlisi 1500$) olduğunu düşününce her kullanıcıya hitap eden ayrı ayrı serileri olduğunu anlayabiliyoruz.

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Trek 3900 , scott voltage yz3- yada yz4 işinizi görecektir ...

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
tercihler süper. çok teşekkürler...

ama ana bir sormam lazım. bisikletleri inceliyorum da, birçok modelin bayan versiyonunun göremiyorum.
- bir bayan illaki bayan modele mi binmelidir.
-ön konsol ve bildiğin sele dışında neler değişiktir?
- önerdğiniz fren parçaları içinde bayan model yok
- ne yapılmalı?

• Beğen
Tepkiler: Fatih Buzgan

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
bisikletci , voltage'ın kadroları bayan arkadaşımıza fazla sağlam ve biraz ağır gelecektir :)
Çünkü Voltage serisi, street/urban (akrobasi) amaçlı üretilmiş kadrolara ve açılara sahiptir.Kadroları ort. 2kg dur.
Bu yüzden Scott olacaksa bile Reflex serisi hafiflik açısından daha uygun.

Artık bayan modelleri ayrımına pek gidilmiyor.
Zaten Türkiye'de kaliteli bisikletçilik sadece arazi binişi modelleri arasında seyrettiği için onların da üst boruları düz geliyorlar, bayana özel model üreten bir Trek var bildiğim.

Frenler ve diğer parçalarda bayan erkek ayrımı olmaz. (sele dışında)
İlla ki bayan model aramanız şart değil bu yüzden.

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
bayan modelleri genelde city bike tarzında olan bisikletlerde oluyor. sepetli falan:D ama sakın görünüşüne aldanmayın. o sizi taşısın siz onu değil. ayrım gözetmeyin bence. unisex bir model de alabilirsiniz.

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
bu konuda aydınlanmak iyi oldu:) yoksa birkaç model arasında sıkışıp kalmıştım:)

sele değiştiği anda bisiklet benimdir demek ki.oley

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
:) erkek selesiyle bile kullanabilirsiniz.jel içeren seleler rahat oluyorlar.
Omuzlarınız geniş değilse dar bir gidon (bisiklette direksiyonun adı) ile daha rahat edersiniz.
Çok dar omuzlara sahip değilseniz, geniş bir gidonla daha rahat edilir :)
Güzel güzel, taşlar yerine oturuyor :)

• Beğen
Tepkiler: bisikletci