Bisiklet seçim kılavuzu ve bisiklet türleri

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Hakan Gencer
"şehir" ifadesi çok geniş bir kavram aslında.
şehrin neresinde kullanılacağına ve en amaçla kullanılacağına bağlı olarak, buradaki bisikletlerden Hibrid, Şehir, yol (fitness-düz gidon), Dutch bike, Single speed gibi modeller önerilebilir.
Scott Sub aslında çıplak commuterdir. isteğe bağlı olarak süslenerek Commuter sınıfına veya Tur bisikletini sınıfına dahil edilebilir.
bazı yerlerde hibrid-tur-commuter gibi modellerin hepsine birden Urban deniliyor. hepsinde 700c teker yaygın olduğu için böylesi bir sınıflandırma yapanlar var. ama bu çok genel kalıyor.

Scudo
Tepki
12
Kaliteli bir rehber elinize sağlıki,ben ve diğer yani başlayanlara çok yardımı dokunacağından eminim

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elinize sağlık. Çok faydalı bir yazı..

Forumda sık sık duyduğumuz "hardtail" ve "full suspension" da eklenmeli diye düşünüyorum.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Cok emek verip toparlamissiniz... Tesekkürler...
Bir ekleme yapayim, Cyclocross bisikletlerinde, yarislar icin UCI 2010 yilinda siniri 33mm. olarak belilemisti hatirladigim kadariyla. Yani 35 m. lastikler yarislarda kullanilamaz, ama antrenman amaciyla ben de kullaniyorum ve daha rahat oluyor...

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
çıkış için daha çok çalışmam lazım ama inişler çok zevkli oluyor.
ama hızımı alarak çıkış yaptığım yerlerden uçarak geçmek dahada zevkli oluyor :D
not: çok güzel bi paylaşım oldu emeğine sağlık.

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
Kesinlikle sabitlenmeyi hakeden bir konu. Tebrikler emeginize sağlık [emoji4]

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
HİBRİD,
dağ bisikleti ile yol bisikleti arasında kalmış bir türdür.
genellikle amortisörleri olmaz.
gidonları yüksektir ve çok dik bir oturuş konumu sağlar.
arada kalmış bir tür olduğu için hiçbir amacıda yoktur.
kadro geometrisi her türden esintiler taşır ama tam olarak hiçbirine tam hitap etmez. o yüzden azda olsa herkese hitap eder.
bisikletle ilgili hiçbir hedefim yok diyen kişilerin alıp şehrin her türlü yolunda rahatlıkla kullanabileceği bisiklet türüdür.
genelde 700c olarak üretilirler

Arada kalmış hiçbir amacı olmayanlar için falan bunlar biz hibridcilere ağır ithamlar :D biz hibrid gibi gider hibrid gibi geliriz her taşa kafamızı sokarız..

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Elinize sağlık güzel bir rehber olmuş.Şehrin dış kesimlerinde spor amaçlı bisiklet kullanmaya başlamak istiyorum hangi markayı tavsiye edersiniz ? buğün bir arkadaşımın bisikletini ödünç aldım 5 dakika sonra nefes nefese kaldım :D sanırım kondisyon olmadığı için :D

Hakansezer

Üye
Tepki
2
İsim
Hakan S.
Iyi günler foruma yeni üyeyim birşeyler sormak istiyorum ben bisiklet sürmeye başlamak istiyorum param çok kısıtlı arkadaşıdan 2. El alıcam bisikleti Tekirdağ oturuyorum köyleri dağları gezmek istiyoruz 10 Kişilik grup kurduk her neyse bir arkadaşımda salcano Apollo var 200tl verecek bisikleti alayım mı sizce yardım lütfen

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
Amacına uygun bir bisiklet değil, ağır, Hantal. Sağlığını tehlikeye atabilir, Güvenli değil, görünümü iyi değil. Bütçeni biraz daha artırman imkansız ise, ne olursa olsun kullanayım der isen, bir an önce almam gerekiyor der isen alabilirsin. Şimdi benden 200 yada 300 tl lik başka bir bisiklet önerisi beklesen onu da yapamam çünkü yok. Israr edersende Bütçeni artır, ertele bisiklet almayı ve biraz daha para biriktir derim. Yok bir an evvel gruba katılmam lazım, hem ben bu bisikleti alırsam hevesim geçince atarım bir köşeye, bende bu iş tutku olmaz diyorsan al. bana sorarsan alma... Anladınmı paradoksu?

• Beğen
Tepkiler: Hakansezer

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hakansezer bahsettigin amortisorlu 2. el dusuk kalite bisikleti almaktansa su bisikleti sifir alman daha mantikli olabilir.

(link)

Ancak 2. bu tarz daha kaliteli bisikletleri az bir masrafla iyi hale getirebilecegin, bahsettigin butcelere uygun bir bisiklet bulma sansinda var! Ancak almadan bilen/anlayan bir arkadasina danis veya goster mumkunse...
Simdiden keyifle pedallayacagin gunler dilerim ;)

Hakansezer

Üye
Tepki
2
İsim
Hakan S.
@suat akman merhaba ben aslında onu almayacaktım ama şuan sizilerin yardımınızla almaktan vazgeçtim ve geroni cosmos diye bir bisiklet var onu almak istiyorum fiyatı 320tl falan burada hemde Sıfır biraz daha dişimi sıkıp onu alıcam sanırım sizce nasıldır yani benim aslında bisiklet anlayışım sadece ön amatisör dür geroni marka iyi mi

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hakansezer Acikcasi pek bilinen bir marka degil. 2 farkli cosmo modeli var. Birisinde adi sani bilnmeyen bir vites sistemi, digerinde shimano en alt seviye vites sistemi var. Biraz bisikletten anliyorsaniz veya merakim var derseniz, ufak tefek vites ve fren problemleri, akort problemleri hasir nesir olma ihtimaliniz yuksek. Yoksa tamircilere de bolca nakit akitma ihtimaliniz olabilir.

Acikcasi her bisiklet bir sekilde hareket eder ve biraz ugrasip huyunu suyunu oturtursanzi isinizi gorur. Ancak tasidigi donanim ile hantal, kisa vadede veya zorlandiginda ayar kaciran, konforlu/konforsuz surus gibi etkenler donanim kalitesi ve surucunun bilgi-deneyimi ile dogru orantilidir.

Kisacasi durumunuza gore siz son karari verin...

Hakansezer

Üye
Tepki
2
İsim
Hakan S.
@suat akman anladım çok teşekkür ederim yine bisiklet bakmaya devam edicem sizin Dediğiniz bisiklete de bakıcam çok sağ olun

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hakansezer

Sonucta benim dedigim bisiklette cok aman aman birsey degil ve linki verdikten sonra yorumlara baktim sikayet eden cok olmus. Vites sistemi sizin gonderdiginiz cosmo nun shimano modeliyle ayni. En azindan Decathlon firmasinin garanti kapsaminda daha duyarli olacagini varsaydigim icin tavsiye ettim. Elbette bulundugunuz sehre yakinligi ve uzakligi da olasi gelismelerde avantaj/dezavantaj saglar.
Kisacasi o modelde de sorun yasama olasiliginiz var.
Gerci forumu incelerseniz cok yuksek butceli bisikletlerde dahi kullanicilar sorunlar yasayabiliyor. Dedigim gibi biraz tecrube, biraz merak, biraz da dogru kullanma ve sans isi var en basta...
Ancak sunu da tekrar belirteyim. Her bisiklet bir sekilde hareket eder ve biraz ugrasip huyunu suyunu oturtursanzi isinizi gorur. Sonucta 1800 lerin sonunda 1900 lerin basinda uretilen bisikletlerin teknolojilerini dusunun. Bunlarla yarislar, binlerce kilometrelik turlar yapiliyordu. Sonucta basta caninizi siksa dahi bir bisikletin huyunu suyunu ayarini puflerini cozdunuz mu bir sekilde isinizi gorursunuz ;)

Hakansezer

Üye
Tepki
2
İsim
Hakan S.
@suat akman Haklısınız arkadaşım bir haftalığına salcano Apolloyu verecek bakalım beğenirsem başlangıç için alırım ilerleyen vakitlerde değiştiririm ama bir bisikletler hakkında bilgi sahibi olmam gerek sizin dediğini z gibi :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman