Bisiklet sağa çeker mi?

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mortevita 2. fotografı görmemiştim şimdi pc den baktım da gidonu ortalamamışlar (rot ayarı) o yüzden gibi geldi
çünkü maşaya baktığımda lastikle düz gidiyor ama ben gidona sabitlediğim için fotoğrafı haliyle yamuk çıktı tekerlek yani siz gidonu düz tutugunuzda teker hafif sağa dönüş vaziyetinde kalıyor
20181003_133138.jpg

denemesi ve düzeltmesi basit 1 2 3 gösterdiğim yerleri gevşetip tam ortalayın lastiği geri sıkarkende önce 1 i sonra alttakileri sıkın
şurada videosu var sağ sol ayarı için 2.36 dan itibaren

• Beğen
Tepkiler: HasanTiçır
Scudo

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Furç kapağı fazla sıkılmış olabilir. Bazen furş vidasını fazla sıkıyorlar. Buda furşun kesim kısmı varsa(ronde tarzında) çekme yapmasına yada sürekli sabit bi noktaya gitmesine neden oluyor..

Kendine bi çeşit yuva yapıp sürekli aynı yuvaya oturuyor. Buda gidonun herhangi bi yönde sabitlenmesine sebep olabilir

• Beğen
Tepkiler: HasanTiçır

Mortevita

Üye
Tepki
30
İsim
Ozan E.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre Özhan Dediklerinizi aynen uyguladık, simetri sağlandı fakat bir değişiklik olmadı maalesef. Sadece, direksiyon biraz daha katılaştı şu an.

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mortevita gidon un katılaşması üstteki kapagi cok siktiysaniz olabilir.onun dışında aklima masa veya teker baglantilarinda sorun olmasi geliyor.Ama arka tarafta oldugunu zannetmiyorum.
Peki bisikleti elinizle yurutunce saga mi dönüyor?
Durur vaziyette on teker duz iken ust boruya bastirdiginizda da yine ayni yone mi donuyor

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@RedFoX rubleden kaynaklı olması zor . Ruble o kadar ağır değil.

Mortevita

Üye
Tepki
30
İsim
Ozan E.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MAERKEK Arkadaş espri yapmıştır zaten , bisikletçi tarafından bana söylenen cümleye atıfta bulunarak :)

Ama bu problem gittikçe çıkmaza giriyor hakkaten. Bisikletin denge unsurları nelerdir, bunlarla ilgili olmalı

@Emre Özhan Usta,sorun tam olarak şu;
takribi 10 km kadar plan hızlarda direksiyon sola dönüyor. Daha üst hızlara çıkıldığında ise eller bırakıldığında bisiklet komple, yaklaşık 10-15 derece kadar sağa meyilleniyor. Pisa kulesi gibi :) dengelemek için bende belden yukarımı sola yatırarak gidiyorum.

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Mortevita

Üye
Tepki
30
İsim
Ozan E.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre Özhan mm lik bir boşluk hissediyorum orda. Freni sıkıp ileri geri hareket ettirdiğim zaman mm lik oynama var gibi ama amortisörden kaynaklı olduğunu düşünmüştüm. Sonra tekeri havaya kaldırıp oyanttigimda ise belki yarım mm lik bir boşluk farkettim.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@RedFoX hocam espriyi anlamamışım . Kusura bakmayın . @Mortevita oradaki boşluktan kaynaklı olabilir . Jantı söküp iki elinizin arasında döndürün . Jant bir tarafa baskı yapıyor mu diye kontrol edin. Lastiği sökmeyi ihmal etmeyin .

• Beğen
Tepkiler: Mortevita

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mortevita Gidon gidon boğazına tam orta noktadan mı bağlı? Resimden pek çözemedim sağ taraf da biraz çıkıntı olabilir mi?

edit; sağ 2 kablodan biri gergin olabilir. (kablolara hala takık vaziyetteyim)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Mortevita

Üye
Tepki
30
İsim
Ozan E.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cyanide Hepsi kontrol edildi ama maalesef bunlarla ilgili değil,
(link) Bİraz önce dediklerini de yaptık RedFox, gayet stabil görünüyordu,bir sorun görünmedi.:confused:

RedFoX

Aktif Üye
Tepki
316
Bisiklet
Bianchi
@MAERKEK
Diskler ağırlık yapıyor ondan çekiyordur demiş ya çakma usta onun gibi espri yapayım dedim. :)

Gidonun, gidon bağazına tam ortadan bağlı olduğuna emin olun mm lik çizgiler vardır ortasında. Gidon düz konumda iken ön tekerlek de düz olmalı, alıştığınız için hafif kaydığı zaman çok şey değişiyor yamuk gidiyor gibi hissediyorsunuz. Bunların haricinde bisikletin ön tekerleklerini tutan somunları gevşetin, düz bir zeminde bisiklet tam düz konumda iken somununu sıkın. Tekerlek rulmanlarında sorun yoksa ya maşanız yada kadronuz yamulmuştur. Ondan sağa yada sola gider. Arkanızdan bir arkadaşınız gelsin, eğer kadroda bir yamukluk varsa arkadan gelen arkadaşınız mutlaka fark eder.

İlave olarak Selenizin hizası kadro ile paralel olmalı.

• Beğen
Tepkiler: Mortevita

Mortevita

Üye
Tepki
30
İsim
Ozan E.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre Özhan @RedFoX @Cyanide @lealtad @MAERKEK
Arkadaşlar sorunu görsel olarak anlatmak için bir resim paylaşıyorum, sağa çekme derken yanlış anlama olabilir, bisiklet düz bir çizgide gidiyor, bunda sorun yok, yani sağ yöne doğru bir eğim çizmiyor,
ne demek istediğimi görsel tam olarak anlatıyor. Resim 2 de ki şekli alıyor alet.

CAP.jpg

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Pherserd

Üye
Tepki
15
İsim
Alkım
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba birsey sormak istoyorum ben bisikletin masalari kirlenmesin toz olmasin diye soyle birsey yaptim eski ic lastiklerden acaba bir sorun olurmu

Dosyalar

umittosun

Daimi Üye
Tepki
303
furs setinin bakımını yaptırmak gerekebilir . jant ın ortalanıp ortalanmadığından emin olun fren pabucunun sürtüp sürtmediğini kontrol edin eğer bu saydıklarımın hepsi düzgün ve bakımlı ise gidonda eğilme olabilir ki bu da sağa sola çekmeye neden olabilir .

RedFoX

Aktif Üye
Tepki
316
Bisiklet
Bianchi
@Mortevita

Gidonun sola doğru hafif yamuk ayarlanmış. Gidon üzerindeki simetri çizgisini takip et.

Mortevita

Üye
Tepki
30
İsim
Ozan E.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@RedFoX Bu,giderken sağa yatırır mı bisikleti o kadar:confused:

RedFoX

Aktif Üye
Tepki
316
Bisiklet
Bianchi
@Mortevita
Evet gevşetip hafif sağa döndürün düzelmesi lazım.