Bisiklet sağa çeker mi?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.816
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Serkan822 Niye debeleniyoruz ki böyle lafla... Dingili sadece maşaya oturt, ama sabitleme. Ve bir foto at. Tam olarak ne yapman gerektiğini söyleyeyim.

Scudo

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
983
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhabalar, bir arkadaşımın bisikleti sola çekiyor. ustaya gösterdik maşada yamukluk olabilir dedi, dışardan bakınca maşa gayet nizami.
bunun başka bir sebebi olabilir mi?
yamuksa eğer, alüminyum şaseli karbon maşa düzelttirilebilir mi?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.816
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Alü şaftlı karbon maşa demek istedin sanırım. Karbon eğip bükmeye gelmez. Bence çözüm basit, boğazı gevşetip, sola çekmeyi kompanse edecek kadar saatin tersi yönde döndürüp tekrar sabitlemek.

Demek istediğin, el bırakıldığında bisikletin düz gitmemesi ise, o kabloların gidon ile kadro arasında bolluklarıyla alakalı.

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
983
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can_celik evet, şaft olacaktı doğrusu. bu çözüm çok mantıklı geldi çok sağol hocam, umarım işe yarar.
peki tekerin yönünden ziyade yatıklığında sorun varsa ne yapabiliriz? anlatması zor ama hani bisikleti yatırırız viraj dönerken, teker gözle görülemeyecek kadar yatıksa da bu yöntem işe yarar mı acaba?

lrfan

Cyclist
Tepki
8.183
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kablolar kasıyor olabilir veya çemberin hizası ortada değildir, akort ile ortaya çekilebilir. Görmeden anca bu kadar :)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.816
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Efe ÇEPEL Bu sefer teker dingilinin kadro düzlemine kusursuz dik olup olmamasını sordun sanırım. Veya şöyle de diyebiliriz. Teker düzleminin kadro düzlemine paralelliği.

Aldığım 2. el çelik maşalarda oluyo bazen bu sorun. Tekerin üst tarafı hangi tarafa yatık duruyosa, o tarafın dingil yuvasını aşındırıcı diskle az bişey aşındırıp dingilin kusursuz konumda durmasını sağlıyorum. Karbon maşanın dingil yuvaları (dropout) alüminyumsa, bu yöntem kullanılabilir. Bendeki karbon maşaların uçları alüminyum ama hepsi öyle mi oluyo bilmiyorum.

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
983
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can_celik yaşa valla can hocam, çok teşekkür ederim. arkadaş karalar bağlamıştı bu yüzden çözümü mümkünmüş. olur da bir gün atölye açarsan haberimiz olmalı :)

MokaPoT

Üye
Tepki
52
İsim
Cenk Pehlivanoğlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Emre Özhan @RedFoX @Cyanide @lealtad @MAERKEK
Arkadaşlar sorunu görsel olarak anlatmak için bir resim paylaşıyorum, sağa çekme derken yanlış anlama olabilir, bisiklet düz bir çizgide gidiyor, bunda sorun yok, yani sağ yöne doğru bir eğim çizmiyor,
ne demek istediğimi görsel tam olarak anlatıyor. Resim 2 de ki şekli alıyor alet.

175636 dosyayı görüntüle
Bunu sırf meraktan ne zamandır sormayı düşünüyorumda, bu fotografi gorunce, dedim sorayim.
Bisilleti surerken, kafami asagiya cevirdigim zaman bisiklet hafiften sola yatik gidiyor. Yanlis anlasilmasin cekmiyor, sola hafif yatik gidiyormus gibi gorunuyor yukaridan, bayagidir dusunuyorum bu konu uzerine, ha bu arada bisiklette herhangi bir sorun var demiyorum, hayat boyunca bindigim butun bisikletlerde surerken bisikletin ustten bakinca hafiften jantlari ve kadyodu hafif sola devrik yani sagini goruyor olurum. Bana mantikli gelen agirlik merkezimin sagda oldugunu bu sebeple surus esnasinda dogal olarak dengeleme olarak bisikletin sola hafif yatik durdugunu dusunuyorum baskada bir sey gelmiyor aklima.
Bu anlattigim olayin da bisiklette ki herhangi bir sorunlu parcadan kaynaklandigini kesinlikle dusunmuyorum, bu tamamen agirlik merkeziyle alakali gibi geliyor bana. Sizin de fikirlerinizi duymak isterim.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.909
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunu sırf meraktan ne zamandır sormayı düşünüyorumda, bu fotografi gorunce, dedim sorayim.
Bisilleti surerken, kafami asagiya cevirdigim zaman bisiklet hafiften sola yatik gidiyor. Yanlis anlasilmasin cekmiyor, sola hafif yatik gidiyormus gibi gorunuyor yukaridan, bayagidir dusunuyorum bu konu uzerine, ha bu arada bisiklette herhangi bir sorun var demiyorum, hayat boyunca bindigim butun bisikletlerde surerken bisikletin ustten bakinca hafiften jantlari ve kadyodu hafif sola devrik yani sagini goruyor olurum. Bana mantikli gelen agirlik merkezimin sagda oldugunu bu sebeple surus esnasinda dogal olarak dengeleme olarak bisikletin sola hafif yatik durdugunu dusunuyorum baskada bir sey gelmiyor aklima.
Bu anlattigim olayin da bisiklette ki herhangi bir sorunlu parcadan kaynaklandigini kesinlikle dusunmuyorum, bu tamamen agirlik merkeziyle alakali gibi geliyor bana. Sizin de fikirlerinizi duymak isterim.
Resme bakınca aklıma tek gelen şey, belki de gidonun gidon boğazına tam olarak ortalanmadan bağlanmış olması. Bu durumda atıyorum gidon, merkeze göre sağ tarafta bir kaç mm daha fazladır. Bu yüzden de gidonu düz tutan kollar bisikleti hafif sola verir. İnsan bedeni de bunu dengelemek için hissedilmeyecek kadar kendini sağa çekebilir ya da yatırabilir. (Bu durumda beden sağa bisiklet sola yatar ama dediğim gibi belki bu kayma hissedilmeyecek kadardır). Bu durumda bisiklete bakış atıldığında bisikletin sağ yüzünü daha çok görür hale gelinir. Böyle bir ihtimal dahilinde söylediklerim gerçekleşir mi bilemiyorum. Bence gidonun boğaza olan pozisyonu da kontrol edilmeli. Tam ortalı mı?

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.023
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
merhabalar, bir arkadaşımın bisikleti sola çekiyor. ustaya gösterdik maşada yamukluk olabilir dedi, dışardan bakınca maşa gayet nizami.
bunun başka bir sebebi olabilir mi?
Furç takımına bakılacak

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi

Emre Bedir

Üye
Tepki
16
İsim
Emre Bedir
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet sağa çeker hatta öyle Bi çeker ki benim ilk bisikletim transval migros bisikletiydi o bisikletin gidonu ortadan ikiye ayrılmış sadece sol taraf var şekilde sürmüştüm

• İnanılmaz
  • Hahaha
Tepkiler: MokaPoT ve MAERKEK

MokaPoT

Üye
Tepki
52
İsim
Cenk Pehlivanoğlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Resme bakınca aklıma tek gelen şey, belki de gidonun gidon boğazına tam olarak ortalanmadan bağlanmış olması. Bu durumda atıyorum gidon, merkeze göre sağ tarafta bir kaç mm daha fazladır. Bu yüzden de gidonu düz tutan kollar bisikleti hafif sola verir. İnsan bedeni de bunu dengelemek için hissedilmeyecek kadar kendini sağa çekebilir ya da yatırabilir. (Bu durumda beden sağa bisiklet sola yatar ama dediğim gibi belki bu kayma hissedilmeyecek kadardır). Bu durumda bisiklete bakış atıldığında bisikletin sağ yüzünü daha çok görür hale gelinir. Böyle bir ihtimal dahilinde söylediklerim gerçekleşir mi bilemiyorum. Bence gidonun boğaza olan pozisyonu da kontrol edilmeli. Tam ortalı mı?
Hocam gidon tam ortalı, hatta kilavuz cizgisi var, ç çıkariminiz harika bende onu dusunmustum, ama simdiye kadar en az 6-7 bisiklet kullanmisimdir, merak ederim hepsinde ayniydi bu durum, yinede aklima bir sey geldi onu da bugun farkettim, gidonum tekerlege gore cok cok hafif sola donuk, ordan da yaptigim cikarim duz giderken gidon hafiften sola dönuk oldugu icin sol elcik bana bir tik daha yakin oluyor dogal olarak, bu durumda kollarimin biri uzu birisi kisaymis gibi oluyor tabi, yani 1 derece falandir dönüklük ama onu en kisa zamanda halledip bir cevap yazicam bakalim ne olacak.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.909
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İşte çocukken bisikletlerimizdeki ufak sorunlara kafayı takmaz, sadece sürmenin, gezmenin, yani tam anlamıyla bisikletin tadını çıkarırdık. Ah ah, ben de çok takıyorum ufak tefek şeylere... Kendi içimizde (en azından kendi adıma konuşayım), kendi içimde odak noktalarımı yeniden gözden geçirmeliyim sanki?

• Beğen
Tepkiler: Efe ÇEPEL

MokaPoT

Üye
Tepki
52
İsim
Cenk Pehlivanoğlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İşte çocukken bisikletlerimizdeki ufak sorunlara kafayı takmaz, sadece sürmenin, gezmenin, yani tam anlamıyla bisikletin tadını çıkarırdık. Ah ah, ben de çok takıyorum ufak tefek şeylere... Kendi içimizde (en azından kendi adıma konuşayım), kendi içimde odak noktalarımı yeniden gözden geçirmeliyim sanki?
Ahh evet cocukluk 😇😇 cok takiyorum ya 😄

• Beğen

awakening

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Tepki
391
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidon/teker açısı 1 derece dahi sapmış ise sağa yada sola çekme yapabilir.

MokaPoT

Üye
Tepki
52
İsim
Cenk Pehlivanoğlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gidon/teker açısı 1 derece dahi sapmış ise sağa yada sola çekme yapabilir.
Denedim fark etmedi, zaten soyle bir ayrinti var simdiye kadar bindigim butun bisikletlerde ayni seyi yasadim, o yuzden teorim ya boynum biraz saga kayik yada vucudumun bir sekilde agirlik merkezi hafiften sola kayik 😄

• Beğen

awakening

Tepki
391
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Denedim fark etmedi, zaten soyle bir ayrinti var simdiye kadar bindigim butun bisikletlerde ayni seyi yasadim, o yuzden teorim ya boynum biraz saga kayik yada vucudumun bir sekilde agirlik merkezi hafiften sola kayik 😄
ağarlık merkezi bir yöne kayıyorsa bisikletin sağa yada sola çekmesi normal

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ağarlık merkezi bir yöne kayıyorsa bisikletin sağa yada sola çekmesi normal
Olmaz, merkezkaç etkisi ile bisiklet hep düz gider. Bu bağlamda maşa ya da gövdeye takılan çantalardan yalnızca bir yöne taksak bisiklet o yöne çeker, ya da heybe takanlar sağ tarafı soldan fazla doldursa sağa çekecek. Olmaz öyle şey...

awakening

Tepki
391
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olmaz, merkezkaç etkisi ile bisiklet hep düz gider. Bu bağlamda maşa ya da gövdeye takılan çantalardan yalnızca bir yöne taksak bisiklet o yöne çeker, ya da heybe takanlar sağ tarafı soldan fazla doldursa sağa çekecek. Olmaz öyle şey...
Bal gibi olur.👍 Bisiklete rota verilirken hem gidon hemde ağırlık merkezi kaydırılır işin tabiatı budur! Merkezkaç etkisiyle hep düz gidemez çünkü tek belirleyici faktör merkezkaç değildir 👍
Detay verecek olursam lastiğin sırtı yerine yanal yüzeyler yer ile temas ederse açısal fark yüzünden kaçınılmaz olarak sağa yada sola çekme olacaktır.