Bisiklet nasıl kilitlenmelidir? Kilit çeşitleri ve doğru kilitleme yöntemleri

Bsikletiniz için ne tür kilit kullanıyorsunuz?

• Toplam katılım
    473

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
bisikleti gece dışarıda bırakmak bence hiç mantıklı bir iş değil,yazılanlar çok faydalı olmuş ama moralimde epeyce bozuldu herkes kablo kilit kullanıyor yukarda bahsettiğiniz u kilitten kullanan ben hiç görmedim doğrusu ama almak lazım demekki
yalnız u kititlerle kalın elektrik direklerine nasıl bağlayacağız bisikletleri onu anlamadım, kablo kilitle bu iş kolay ama u kilit her yerde kullanımı uygun değil gibi geldi bana
yine de bisikleti tenha yerlerde bırakmamak ve gece mutlaka eve almak lazım yoksa kafaya koyan alır o bisikleti

Scudo
S

salih cirgan

Misafir
Bu kadar karamsar olmaya gerek yok diye düşünüyorum. Diyelim en güvenli kilide sahipsiniz . Bunu kesecek, kıracak hırsız zaten bunun için ekipmanlarını yanında gezdiriyor ve bisikletlerin sıkça bulundugu yerleride takılıyordur. Yoksa kırsalda turda gezerken oradan geçen birinde kaliteli bir kilidi devre dışı bırakacka bir ekipman olacağını sanmıyorum. Çalmaya kalksada baya uğraşacaktır diye düşünüyorum. Şehir içinde de cok sote bir yere bırakmadıgınız sürece halkın gözü önünde bisikleti çalıyorsa artık diyecek lafım yok :)
kryptonite Evolution 4 Mini zincir kullanıyorum ama neredeyse 2 kiloya varan ağırlıgı uzun turlarda birde bu arkadaşın yükünü cekmek gerekiyor . U tipi veya zincir kilit kullanacaksanız bunuda hesaba katmalısınız.

burada tek sıkıntı tekerler, sele vs gibi ekipmanlar gibi geliyor bana. Evden 200km uzakta kadroyla başbaşa kalmakda koyar adama..

GürkanG

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Focus
Bisikletimin üzerinde şöyle bir kilit var, örenğin markete giriyorum ve kilitliyorum olduğu yerde alışverişimi yapıp çıkıyorum. Biraz ağır olsa da (623 gram) bisikletimin en sevdiğim yönü. Bisikletimi satıyorum, yeni alacağım bisiklette de bu tarz bir kilit takma yeri olursa benim için tadından yenmez.
http://i841.photobucket.com/albums/zz339/canilke/DSC_1781.jpg
http://i841.photobucket.com/albums/zz339/canilke/DSC_1741.jpg

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
50 tl ile 100 tl arasinda saglam bir u kilit var mi acaba?

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Bisiklet
KTM
Halat kilitten nereden bulabilirim yurt içi ?

cenkenj

Üye
Tepki
0
Merhaba, Eline sağlık, Güzel araştırma ve toplu halde işe yarar bilgi, dediğin gibi çoğu ülkemizde yok
... Anca bakıyoruz.

erol ayhan

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Whistle
10 numara paylaşım... emeğinize sağlık ve teşekkürler...:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
başka bir şehirde yaşasam evim dışında hiçbiryerde güvene güvene bırakamam.

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Kendine kilitleri inceleme görevi edinmiş bir arkadaş. Yardımcı olmuştu. Kendim genelde kilitlemeyip yanımda tutarım ama kilitlemek durumunda kalırsam güvenlik kamerası açılı bir yere ön jantı kadroya ve kadroyu da güvenli bir direk vb şeye bağlıyorum. Küçük bir spiral kilit ile de arka jantı kadroya bağlasam ve üzerine başka bir kilit ile seleyi de kilitlesem tam olacak :D

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Elinize sağlık, epey emek vermişsiniz...

Bisiklet hırsızlığı organize bir suç; adamlar hangi bisikleti çalacaklarını biliyorlar. Bu bisikletlerin nerede satıldığı belli. Aslında en etkili çare bunların satılmasına imkan vermemek, çok caydırıcı cezalar koymak.

Ama diyeceksiniz ki bizim memlekette bırakın bisikleti, insan hayatının 3 kuruş değeri yok haklısınız der çekilirim.

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
Genellikle balkona koyarım bazen apartmana

maviox

Aktif Üye
Tepki
107
İsim
Mehmet Yılmaz
Bisiklet
Giant
Bunu görünce şok oldum. Adam demekki yan keskisini cebine koyuyor. Bisikleti kolayca çalıp gidiyor.image.jpg

Tuna Bozkurt

Aktif Üye
Tepki
48
@maviox

Okuldan Buna Benzer Bir İş İçin Ödev Almıştık..Baya Kurcalamıştık..Hırsızları Teşvik Etmemek İçin Detaylı Yazamıyorum Ama İsterseniz 500 Liralık Kilitle Gezin 2 Saniyelik Bir İşlem...70-80 Liralıklar Zaten Kendiliginden Acılıyor Nerdeyse:)
30-40 Liralık Sirkecideki Kilitler Zaten Ezan Sesiyle Ruhunu Teslim Ediyor..

Kilit Vs Hırsızın Ekipmanı Kapışıyor Basitce...

Ama En Azından No Name Markaları,Emin Önündeki 25-30 Liralık Halat Gibi Zincirleri Almayın Boşuna...
Resim Gerçek,Hatta Resimdeki Olay Bizimde Başımıza Geldi..35-40 MM Kalınlıktaki Kiliti 3 Dk İçinde Açınca Bizde İnanamamıştık:D

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gidecekse her turlu gider. 3-5 teknik hemen sayilabilir. Kimyasallar, basit ekipmanlar...
Adamlar duvar delip giriyor, kasa aciyor. 200 - 300 TL vereceginiz kilitlerimi acamayacaklar? Ugrasmaya degip degmeyecegine karar vermesi yeter!
Biliyorsunuz bisiklet hirsizligi polisin bile ciddiye almadigi bir islem. Adamin 3500 TL lik şahin arabasini calsa yakalanir kac yil yatar. Gidip 10 bin TL lik karbon bisikleti calsa parca parca satip cebine 1000 TL koysa basi agrimaz temiz is...
Kisacasi "hirsizin acamayacagi kapi/kilit yoktur" yeter ki kafasina koymasin :ckskc:
En iyisi guvenli olabilecegini dusundugunuz bir yere birakmaya dikkat edin. teker ve kadroyuda kilitleyeceginiz sabit yere veya kadroya kilitleyin. Uzun sure veya gece kalacaksa 1 yerine 2-3 kilit kullanmaya calisin ki ugrasmak istemesin.
Tabi cok kilit gorunce "iyi bisi lan demek bu ozenle baglamis" deyip ters etkide olabilir :p
Kahrolsun bisiklet hirsizlari ve baskasinin malinda gozu olan tum hirsizlar! Gidin calisin sizde alin ne ihtiyaciniz varsa kardesim...

T. Süren

Üye
Tepki
13
Bisiklet
Carraro
Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş.. Emeğinize sağlık.. Tam da böyle bir konu arıyordum ..

ekremoz

Üye
Tepki
1
İsim
ekrem
Bisiklet
Ghost
Merhabalar , dingil kilidi alabileceğim , bir site veya bir yer varmı?. Bu işte biraz acemiyim bulamadım . 2 jant ve sele için alacağım bisikler ghost panamao x5

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.015
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
ben kilitlemiyorum bırakmak zorunda kalmadım hiç , işallah da kalmam.(hep yanımda çünkü) geçenlerde Caddebostan migrosun orada tek başımaydım. bisikleti oraya kitlemek istemedim bisikletle daldım içeri , kimse bir şey demedi sağolsun :)

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Bulgaristan sovyetler birliğinden daha yeni ayrılmış. Bir arkadaşımın işi nedeniyle, bir kaç iş arkadaşı ile Bulgaristana gitmesi gerekiyor. Şirket arabası ile gitmeye karar veriyorlar. Bunu sohbet esnasında çevredeki bir kaç kişiye söylediklerinde
- Gitmeden jant kapaklarını sökün çok hırsızlık oluyormuş Bulgaristanda.
öğüdünü almışlar ve gitmeden önce jant kapaklarını sökmüşler.

Bulgaristana sorunsuz gidip bir otele yerleşmişler ve akşam uyumuşlar. Sabah otomobillerin temsili resmi:)
DSC04541.JPG

Demem o ki genelde 1000-5000 tl gibi bir aralıkta satınladığımız bisikleti bir kilitle ortalığa bırakmak hiç akıl karı gelmiyor bana.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
http://images.tapatalk-cdn.com/15/05/04/58aeb0456bc7cbb8fb3e313edc70f9a8.jpg

Onguard 8030 kilit 3. Haftada onguard yazılı ve sarı renkli kapak korumalarının tırnakları kırıldı sarı kapağı gezerken düştüğü için onguard yazılı kapağı yerine oturttum ve renk farkı olmasın diye siyah silikon ike doldurdum. Umarım sadece plastik aksamı kötüdür.