Bisiklet nasıl kilitlenmelidir? Kilit çeşitleri ve doğru kilitleme yöntemleri

Bsikletiniz için ne tür kilit kullanıyorsunuz?

• Toplam katılım
    474

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Ben şahsen bisikletle dışarı çıkınca gözümün önünden ayırmıyorum zaten çok tuvalete vs. gitmiyorum gerek de kalmıyo bırakmama.

Scudo

aycan turan

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Salcano
@Ömer Furtun

bilginiz için tsk ben sadece bi alternatif arıyom:)
bi tane buldum şimdi ne kadar güvenli onu arastırıyorum

(link)

Emre O.

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
b'Twin
bende alarmlı asma kilit + çelik zincir almayı düşünüyordum

Ömer F.

Üye
Tepki
201
@aycan turan

Rica ederim.

Alacağınız motosiklet kilitlerini gidip görün, elinize alıp bir bakın derim. Çünkü genelde bunlar motorun jantlarına takılan ufak büyüklükteki alarm sistemleri veya teker kilitleyiciler oluyor.

Verdiğiniz link'teki kilit örneğin, bisiklet için uygun olmayan bir alarmlı motosiklet jantı kilidi. Bisikleti hiçbir yere bağlayamazsınız bununla :)

@Emre O.

Fena bir seçim değil aslında, fakat zincirlerin U-Kilitlere oranla daha kolay kesildiğini unutmayın derim. Yine de gözdağı vermek açısından iyi olabilir.

Ayrıca yazıda da belirttiğim üzere, yeterli güvenliği sağlayabilecek kalınlıktaki zincirleri taşımak zordur. Zincirin yanı sıra günlük kullanım için pratik bir kilit çözümü daha düşünmenizi öneririm.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Bir bisikletini hırsızlara kurban vermiş bir bisikletçi olarak bisikletin nasıl kilitleneceğinden çok nereye kilitleneceğinin daha stratejik bir soru olduğunu düşünüyorum. Bahsedilen kilitler hacim ve ağırlık olarak göz ardı edilemeyecek boyutlarda. Bisiklet için her gramı hesap eden bisikletçi için bu tür kilitler cazip gelmeyebilir. Gördüğüm kadarıyla bizdeki bisiklet hırsızları elinde keski ile dolaşan tipler değil. Ya şifreyi kırmaya çalışıyor veya basit maymuncuk benzeri aletlerle kiliti açmaya çalışıyor. U kilitlere yanaşacaklarını bile sanmıyorum. Hollandadaki bisiklet kullanımı için söylenen bir söz vardır. Hollandada her bireyin üç bisikleti vardır. İkisi kullanımda biri ise kanaldadır. Bisiklet hırsızları tarafından çalınan bisiklet kullanıldıktan sonra kanala atıldığı için. Buradan şu sonucu çıkarmakta mümkün: Bir bisikletle her işimizi görmektense biri gözümüzün önünden ayırmayacağımız kalite bir bisiklet olmak üzere diğeri çalınsada üzülmeyeceğimiz bisan hizmet bisikletinden hallice şehiriçi işlerimizde kullanacağımız iki bisikletimizin olması daha mantıklı gibi görünüyor.

Ömer F.

Üye
Tepki
201
@mehmetsunu

Doğru bir nokta; yazıda da belirtildiği üzere:

Bisiklet hırsızları genelde yanlarında ufak kablo keskisi ve pense gibi aletlerle gezen fırsatçı tiplerdir ve ilk aradıkları şey yalnızca Kablo-Kilitle bağlanmış bir bisiklettir. Doğru yöntemlerle kilitlenmiş bir bisikleti zaten es geçeceklerdir - ki esas amaç da budur, hırsıza göz dağı vermek.

Bunların dışında unutulmaması gereken bir diğer nokta da bisikleti izbe yerlere bağlamamak gerektiğidir; gözden ırak yerlerde hırsızlar da daha cüretkâr davranacaktır. Bisikletinizi mümkün olduğunca göz önünde bir yerlere bağlamalısınız. Örneğin, ben bir gece boyunca bisikletimi Beşiktaş Çarşı'daki meydanda bağlı bırakmıştım ve o gece o bisiklete kimse dokunmamıştı; ama apartmanın arkasında bağladığım gizli yerden kimse görmezken çalınıverdi.

İki bisiklet konusuna çok katılamıyorum çünkü her daim mümkün olan en iyi bisikleti kullanmak gerektiğine inanıyorum. Sonuçta kullanmak için alınıyor...

Ağırlık konusunda ise şöyle bir düşüncem var:

O gün yapacağınız sürüş, eklenebilecek her gramdan kurtulmak isteyebileceğiniz, tur bisikletiyle yapacağınız uzun bir sürüş olacaksa zaten vaktinizin büyük bölümünü bisiklet üzerinde geçireceğinizden, kilit almanıza bile pek gerek olduğunu düşünmüyorum.

Fakat günlük şehir içi kullanımlar için iyi bir kilit kesinlikle şarttır çünkü büyük ihtimalle bisikleti sadece ulaşım aracı olarak kullanacak, sonrasında bisikletin gözden ırak kalacağı bir binaya (kafeye, restorana, iş yerine, okula vs) gireceksiniz.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
@Ömer Furtun

Polis kelepçelerini açabilmek için bir topluiğne bile yeterli. Onaların yapılış amacı bu değil. En güzeli bisikletinizi bırakacağınız yerde esnafın birine rica etmek göz kulak olması için.

Ömer F.

Üye
Tepki
201
@aycan turan

Benim demek istediğim şuydu:

Gösterdiğiniz ürün motosiklet gibi ağır bir vasıtayı, tekerlerini gövdeye kilitlemek kaydıyla olduğu yere sabitlemek için kullanılacak bir kilit. Bu kilidi kullanarak bisikletinizi sabit bir objeye bağlayamazsınız, çünkü kilit bu amaçla üretilmemiş ufak ve dar bir kilit. Zaten fotoğraftaki anahtarların boyutuyla karşılaştırarak ölçülerini kestirmeye çalışırsanız, genelde bisikletinizi bağlayacağınız trafik levhalarına, korkuluklara, belediyelerin bisiklet kilitleme yerlerine falan takamayacağınız kadar dar olduğunu farkedeceksiniz.

Size tavsiyem en azından 8 cm açıklığı olan bir U-Kilit seçmeniz, genelde sokak ve trafik levhaları aşağı yukarı 7 cm çaplı oluyorlar.

aycan turan

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Salcano
@Ömer Furtun

demek istediğinizi şimdi anladım:) ben başka modeller aramaya dewam edeyim:)

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Güzel başlık ama inşallah kimsenin başına gelmez böyle şeyler.
Şu duyarlılık konusunda birşey anlatayım.
Bir kaç ay önce bisikletçide jant akort ederken jant kaynak yerinden kırılmıştı. Ben de bisikleti bırakmak istemeyip elimde götüreyim dedim.
O şekilde 4 km felan yürüdüm, bazen sırtımda bazen ön teker üstünde götürmeye çalıştım bisikleti.
Yoldaki bakışları fark ediyordum ama kimse de durup sen bu bisikleti ne yapıyorsun nereye götürüyorsun demedi.
Yol üzerinde polis karakolu vardı, bir polis arabasının içinden polis dedi nereye gidiyorsun. Eve dedim, güzel bisikletmiş kaça aldın gibi sorular sordu. Ondan sonra ne tarafa gidiyorsun dediğinde verdiğim cevaptan sonra bizimle ters istikamette deyip yola çıktılar.
Yani eve kadar götüreceklerdi.
Babama polis olayını söylediğimde dedi belki hırsız olup olmadığını anlamaya çalışmıştır. O ana kadar da aklıma öyle düşünce gelmedi, harbiden bisikleti çalmış olsam(arka teker yok bisiklette) kimse bana birşey dememiş oluyordu. Ya gidona attığım attığım tekerden dolayı birşey demedi kimse ya da gerçekten duyarsızlıktan.
Gerçi biri durdurup sorsaydı bisikletin kilit anahtarını çıkarıp kilidi açıp kapatmam yeterdi ya neyse:)

Engin Öz

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Merida
Gerçekten konu önemli. Emek harcanmış ve kendi adıma çok faydalandığımı söylemeliyim.
Şu an u kilit alabileceğim marka ve mağza tavsiyeniz var mıdır?

Teşekkür ederim.
Birde kolay takıp çıkarabileceğim bagaj çantası arayışındayım. Topleak markasının modellirni gördüm ama fiyatları oldukça yüksek malum kur sebebiyle. yardım edebilecekelr şimdiden eyvallah

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Evde tutuyorum tabii kii . Kıyamam kara meleğime :D

ozan aktürk

Daimi Üye
Tepki
104
Elinize sağlık çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Ama hırsız bir şey çalmak istiyorsa çalar. İki hafta önce arkadaşımın deore setli bisikletini jantlardan ve kadrodan sağlamca bağladık. Ama bizim azimli hırsız deore arka aktarıcıyı ve zinciri çalmış :)

Ömer F.

Üye
Tepki
201
@Engin Öz

Selamlar, marka olarak yazıda zaten her kilit tipinin altına işe yarar modelleri eklemiştim. Ancak bunların bulunabileceği bir mağaza için pazar araştırması falan yapmak gerekir, o yüzden bilemiyorum nerede ne bulunur. Size tavsiyem internet üzerinden sipariş seçeneğini de bir değerlendirin. Bagaj çantası olarak sele borusuna monte edilen bir ZIXTRO vardı bende ama rahatsız bir şey, ağır olunca arkanızda yaylandığını hissediyorsunuz. Bence arka bagaj çantaları veyahut bir sırt çantası kullanın.

@ozan aktürk

Merhaba, geçmiş olsun. Son tanıttığım kilit (dingil-kilidi) bu tip çalınmalar için birebir. Arka aktarıcı dahil her türlü mazlemeyi, ancak kendine özgü bir anahtarla sökülebilen bir vida başlığı ile güvenceye almak mümkün.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
Teyzemin evladının başına gelen bir olay:

İki maaşını gözden çıkararak topladığı bisikletine, en üst düzey kilit sistemi almıştı. Aradan belki 1 ay geçti. Bir sabah karşılaştığı manzara onu derinden sarstı.

Bisiklet yerinde duruyordu. Kilidin üzerinde çekiç ve testere izleri vardı. Hırsız bisikletin kilidini açamamış, amacına ulaşamamıştı. Fakat sorun daha büyüktü.

Bisiklet kullanılamaz haldeydi. Kadro, gidon ve jantlar boydan boya derin çiziklerle doluydu. Lastikler yarılmıştı.

Sonuç olarak; ne yapsak boş. Bisikletimi balkonun duvarına asıyorum, huzurla uyuyorum.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Ben başımdan geçen kısa bir anı anlatayım. Zincirler ile ilgili aklında soru kalan olursa cevabı vermiş olayım. Hırdavatçıya gittim. Bisikleti kilitlemek için zincir istediğimi söyledim. Satıcı hayhay dedi bu zincir iyimi dedi bende iyi dedim çok ince görünmüyor. Vatandaş kocaman keskiyi aldı tık dedi kesti zinciri. Ben oyun bozanlık ettim hayır dedim bu çok rahat kesildi şu en kalın olanından alacağım. Adam güldü bu mu abi dedi bende evet dedim. Getirdi keskiyi aynı ses ve sertlikte "tık" dedi ve onu da kesti. Hemde hiç zorlanmadan. Şimdi en kalın olan o zinciri kullanıyorum. Güzel de bir asma kilit aldım ama en ufak bir güvenim yok...

kvnccelik

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Trek
Merhabalar, bisikletimi evde tutuyorum fakat dışarıda olduğum zamanlar kısa süreli kilitlemem gerekiyor. Bunun için anahtarlı kablo kilit almak istiyorum. Marka/model olarak ne önerirsiniz?

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
(link)
bu kilitden alana kadar ne üniversiteye bisikletle giderim neden çarşıya ... sadece gözümün önünde olacagını bildiğimm yere götürürüm.sürekli evde muhafaza ediyorum.