Bisiklet markalarının ülkeleri ve kuruluş tarihleri

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Meraktan bisiklet markalarının ülkelerini çıkardım, belki yanlışlık olabilir.

Not: İki ülke ortalığı veya ana merkezi A ülkede olup, üretimini B ülkede yapan firmanın ana merkezi baz alınmıştır.

Marka adına göre (Alfabetik sıralama):

BergamontAlmanya
Bianchiİtalya
BisanTürkiye
b'TwinFransa
CannondaleAmerika
CanyonAlmanya
Carraroİtalya (Atala firması)
Castelloİngiltere
CervéloKanada
Colnagoİtalya
CorratecAlmanya
CubeAlmanya
DahonAmerika
Eddy MerckxBelçika
FeltAmerika
FocusAlmanya
FujiAmerika-Japonya
GeotechTürkiye
GhostAlmanya
GiantTayvan
GTAmerika
KhebikesAlmanya
KronTürkiye
KTMAvusturya
Kuotaİtalya
LapierreFransa
LookFransa
MarinAmerika
MeridaTayvan
MossoTayvan
MotobecaneFransa
NishikiJaponya
Orbeaİspanya
Pinarelloİtalya
Raleighİngiltere
RotwildAlmanya
SalcanoTürkiye
SantosHollanda
SchwinnAmerika
Scottİsviçre
SedonaTürkiye
SpecializedAmerika
TernTayvan
TrekAmerika
Wheelerİsviçre
Whistleİtalya (Atala firması)

Ülkesine göre (Alfabetik sıralama):

BergamontAlmanya
CanyonAlmanya
CorratecAlmanya
CubeAlmanya
FocusAlmanya
GhostAlmanya
KhebikesAlmanya
RotwildAlmanya
CannondaleAmerika
DahonAmerika
FeltAmerika
GTAmerika
MarinAmerika
SchwinnAmerika
SpecializedAmerika
TrekAmerika
FujiAmerika-Japonya
KTMAvusturya
Eddy MerckxBelçika
b'TwinFransa
LapierreFransa
LookFransa
MotobecaneFransa
SantosHollanda
Castelloİngiltere
Raleighİngiltere
Orbeaİspanya
Scottİsviçre
Wheelerİsviçre
Bianchiİtalya
Colnagoİtalya
Kuotaİtalya
Pinarelloİtalya
Carraroİtalya (Atala firması)
Whistleİtalya (Atala firması)
NishikiJaponya
CerveloKanada
GiantTayvan
MeridaTayvan
MossoTayvan
TernTayvan
BisanTürkiye
GeotechTürkiye
KronTürkiye
SalcanoTürkiye
SedonaTürkiye

Scudo

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
Kron,salcano,bisan,sedona,geotech nasıl türk malı?bizim ülkemizde üretilmiyor,hammadde bizden değil,türk mühendisliği ürünü hiç değil;çinde ver parayı yaptırt üstüne bas sticker'ları ohhh al sana '''türk malı'''

zgnclskn

Üye
Tepki
49
İsim
Özgün Çalışkan
Bisiklet
Ghost
Ghost Alman üstadım; "german bicycle technology" diye de yazar bazı modellerinde.

@redwolf

Yabancı firmalarda da var başka ülkede üretim yaptıran markalar ama mühendislik ve arge çalışmaları açısından çok başka yerlerdeler, Türk mühendisliği diye bir şey yok bisiklet piyasası açısından benim görebildiğim kadarıyla.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Carraro markasının İtalya ve Türkiye üretim arsında bir fark var mı ?

zgnclskn

Üye
Tepki
49
İsim
Özgün Çalışkan
Bisiklet
Ghost
@Ahmet Aksan

Var, Bianchi için de var fark. Donanım olarak malumumunuz zaten çeşitli bilinen firmalardan toplanıyor donanımlar orada fark yok ama bildiğim kadarıyla Türkiye üretimlerin kadrolar da burada üretiliyor. Carraro için hangi modeller tam bilmiyorum ama mesela Bianchi'nin afx serisinin yerli üretim olmaması gerek. Sıfır bisikletlerde yerli ve yabancı olanları bir şekilde işaretliyorlar zaten. Turuncu bir nokta yapıştırmışlardı mesela üst boruya gördüğüm yerli üretim olmayan bir örnekte.

Sanıyorum ki yerli üretim olmayanların kadro kalitesi daha yüksektir.

Tepki
2
Bisiklet
Salcano
@zgnclskn

Aklımda Carraro Sportive 121 modeli var.Aralarında fark var ise İtalyan üretim olanını nasıl temin ederim bir fikriniz var mı acaba ?

zgnclskn

Üye
Tepki
49
İsim
Özgün Çalışkan
Bisiklet
Ghost
@Ahmet Aksan

Şimdi şöyle ki bir modelin hem İtalya hem de Türkiye üretimi var diye birşey yok. Bazı modeller Türkiye'de bazıları ise İtalya'da üretiliyor gibi bir durum olması lazım. 121 için İtalya üretim olduğunu sanmıyorum, açıkçası kadro olarak bu tip bir detayın fark yaratacağı bir bisiklet olduğunu da sanmam. Zaten Carraro'nun daha alt segment modellerinden biri, biraz daha üst serilerde üretimi yurt dışı yaparlar genelde.

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Listede Rotwild yok :) Kendileri Alman olur.
Geotech'i ithal sanıyordum ben :confused:

zgnclskn

Üye
Tepki
49
İsim
Özgün Çalışkan
Bisiklet
Ghost
Konu hakkında daha net bilgi sahibi arkadaşlar vardır muhtemelen, benim söylediklerim biraz kulaktan dolma.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cevaplar için teşekkürler, bisikletlerin iki ortak olanları veya Alman teknolojisi vb. olabilir ben ana firma üzerinden araştırmıştım mesela bazı firmalar Almanya'da kurulup sonradan İtalyan bir firma tarafından satın alınmış olabilir.

Bu daha çok marka üzerinden bir liste diyebiliriz, nerede üretildiği vb. değil.
Toyota'da da Türkiye'de üretiliyor ama Türk malı olmuyor sonuçta.

@Batuhan Köksal listeye eklenmiştir :)

@redwolf

Haklısınız ama dediğim gibi nerede üretildikleri değil markaların hangi ülkelere ait olduğunun listesidir.

@zgnclskn

Evet sonradan ana merkezine baktım Almanya olarak düzelttim. Teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@zgnclskn

Zaten söylediklerinizin çoğu yanlış. Söylediğiniz markaların Türkiye'de asıl markaya bağlı bir üretimi yok, Accel'in bu markalardan isim hakkı alarak ürettiği bisikletlerle karşılaştırmışsınız. Bir de yabancı olan daha iyidir mantığınızı yanlış buluyorum. Burada üretilen ve daha kaliteli olan ürünler de var, yurtdışında daha kaliteli olan ürünler de var. Yabancı olan "herşeyi" Türkiye üretiminden iyi zannetmek 20 30 sene öncesinden kalma bir bakış açısı, ama malesef insanımızda var bir yabancı hayranlığı.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Atala firmasının ürettiği Carraro ve Whistle 'in arasındaki farklar nedir?
Beko - Arçelik gibi mi?

Bazı Whistle'ların Whistle USA diye olanları var mı? (1-2 yerde öyle geçiyor)

Atala firmasının Maino ve Dei diye markası daha var. Sanırım eski markaları ve üretilmiyor olabilirler. (Tam bilmiyorum)

Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
@redwolf
@redwolf kron üretim yeri İstanbul Tuzla da salcano nun hadımköy de bisan İzmir de sedona ve aslı bisiklet mersin fabrikasında üretilmektedir. Geotech de delta bisiklet tarafından üretimini yurt dışında yaptırıp montajı burada yapmaktadır.

@zgnclskn

@zgnclskn evet ghost alman markası üretimi de Almanya yapılıyor. Yanlız firmayı Hollandalılar aldı.

• Beğen
Tepkiler: drsalihsert

zgnclskn

Üye
Tepki
49
İsim
Özgün Çalışkan
Bisiklet
Ghost
@Kahveci

Tabi ki her yabancı üretim yerliden iyi olacak diye bir şey yok. Ama toplumumuzun her sınıfıyla üretime, iş ahlakına, yeniliğe, bilime ve ürün geliştirmeye bakışı düşünüldüğünde bu tip kıyaslamalarda üst düzeyde ve nitelikte üretim yapma noktasında olmadığımız aradan geçen senelere rağmen halen ortada malesef. 80-100 yıl öncesinden kalma bakış açılarının tahakkümünde kısılmış bir toplumuz biz, 20-30 da neymiş :) Bunu bir sorun olarak kabul edersek ki öyle, bir bütünün parçası olduğunu da söylemek gerekir. Yerli üretime güvenemeyeye yol açan bir çok etmen var, teknik etmenler olduğu gibi sosyal etmenler de var. 900-1000 liraya insan çalıştırıp, yaşam standardı yerlerde bir toplumda inovasyon, vizyon ve teknik nitelik peşinde koşulamıyor haliyle. Sanayi devrimini ıskalamış ve bilişim devrimini de sadece büyük bir cep telefonu pazarı olarak yakalamış bir toplum bu. Velhasıl yabancı hayranlığı değil bu bahsettiğim, sezarın hakkı sezara durumu sadece.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@zgnclskn İnovasyon, arge konularında yetersiz olabiliriz ona katılırım, ama Türkiye teknik konuda sandığınızdan çok daha yüksek kalitededir, işçilerin çalıştığı maaş ise bu konuyla pek ilgili değil. Bir örnek, cebimizdeki iphone'lar da çin'de burdan daha düşük şartlarla çalışan kişiler tarafından üretiliyor, ama kalitesiz değil. Ürünün kalitesi işçilerin maaş düzeylerine değil, üretim teknolojiniz, kalite kontrolünüz, hammadeniz, dünyada kabul görmüş üretim standartlarını uygulamanız gibi etmenlere dayalıdır.

Her ülke gibi Türkiye'de de hem iyi hem kötü standartta üretim yapan binlerce firma bulunuyor, Türkiye'de üretim kalitesi düşük demenizin biraz fazla genellenmiş bir önyargı olduğunu düşünüyorum.

Bisiklet konusuna dönersek, zaten üretebileceğiniz en büyük komponent kadrodur, aktarma sistemleri zaten ayrı bir dünya hiç bir bisiklet üreticisi kendisi üretmez gider shimano sram campagnolodan alır takar, onun dışında ufak tefek parçaları ve jantları üretebilirsiniz vs. Sonuç olarak baktığınızda Türkiye'de gerçekten ürettiğiniz parçalar kadro jant seti ve ıvır zıvır parçalar pek de inovasyona ve argeye ihtiyaç duymazlar, son yüzyılda bisiklet kadrosu kadar az gelişime/değişime uğrayarak hala kullanılan başka bir ürün varsa söyleyin, ben bilmiyorum. Bu bahsettiğim kısımları kaliteli biçimde üretebilmeniz yeterlidir ki bu da demin bahsettiğimiz teknik yeterlilik oluyor. (standart kullanıcının bisikleti için böyle, yarışçıysanız konu farklı) Bu yüzden de bu yerli yabancı bisiklet konusu özellikle pro olmayan bisikletçiler için kesinlikle balon bir konudur, kapitalizmin bir getirisidir, yaratılan algı sayesinde insanları daha fazla para harcamaya iten bir dürtünün meyvesidir.

Zaten milli geliri zayıf bir ülkeyiz, bir de bu "yabancı iyidir, yerli kötüdür" yalanına kanıp ithal ürünlere para akıtmaya karşıyım açıkçası.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Markalar ve üretimleri hakkında

X bir firma İtalyan üretimi çin tayvan neden? çinde tayvanda işçilik ucuzdur maliyetler düşüktür sebebi bu. çinde üretilmesi ürünün kalitesini etkilermi.? kesinlikle hayır. nedeni üretimi yapılan firmanın makinelerinin teknolojisinin italyadakinden hiç bir farkı yoktur sadece çalışanlar İtalyan değil çinlidir elbette firmanın mühendisleri vs yine italyandır.

Türkiyede isim hakkını bulunduran yabancı markalarının yabancı üretime göre farkları varmıdır.? kesinlikle yoktur. nedeni bir marka başka bir ülkede üretim hakkını ismi verirken o ülkede kurulacak fabrikayı aynen kendi fabrikalarındaki teknolojiyle donatıp personele eğitim verirler ve mutlaka markanın kontrol mühendileri ordada olur.

90 ülkede seyahati sırasında detaylı bisiklet üretimi kullanımı hakkında araştırma yapmış bire bir gözlemlemiş biri olarak yazıyorum bunu.