Bisiklet markalarının ülkeleri ve kuruluş tarihleri

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taner James Accell tarafında öyle değil işte. Accell group olarak carraro whistle vs. Accell bünyesinde ve accell baya büyük bir firma. Ülkemizde kendi markasını uygun fiyatlı kadrolara basabiliyor. Ama onlara orjinal diyemiyoruz. Garip bir durum :)

• Beğen
Tepkiler: Taner James
Scudo

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmet.ali doğrudur, ne diyim dediğin gibi karışık bir durum :)

Bence buradaki yanlış, marka sahibi. Marka adını veriyorsa X bir firmaya, ülkeye vs.
Kendi ürettiğin ile aynı kalitede olması gerekiyor. Senin markan sonuçta.

Demek ki adamların umurunda değil, ucuza yapsınlar kalitesi önemli değil. Para gelsin de nereden gelirse gelsin hesabı :)

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@Taner James
Fidusa Bikes'ı eklemek isterim, tesadüfen öğrenmiştim. Kişiye özel tasarımlarla başlayıp, seri modellere geçiş yapan ama kişiye özel kadro üretmeye de devam eden bir Yunan markası.

(link)

Soma'yı eklemek de iyi olabilir.

(link)

Carraro'nun Bianchi'yle benzer biçimde bisiklet de üretmiş, bugün daha çok hafif iş makineleri üreten ve bisiklet kısmını Hollanda'lı Accell'e satan bir İtalyan markası olduğunu tahmin ediyorum.

(link)

• Beğen

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Asıl whistle (link)

Türk üretimi (link) İtalyan (link)

• Beğen
Tepkiler: trabzonlu ozan

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
Tabloda adı Q ve Z harfleriyle başlayan bisiklet markası yok:okyrm: Telafi edelim, Quella (İngiltere)

(link)

• Beğen

Keşkeler

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
Gönderi için teşekkürler :D

@bacobaba39

Fuji Japonya'da doğmuş yani japon malı sitesinde öyle yazıyor sadece Amerika da da üretiliyor sanırım

maraz

Üye
Tepki
58
İsim
Bilal
@Taner James arkadaşım tebrik ve teşekkür ediyorum üşenmemiş oturmuş uğraşmışsın...benimde yeni öğrendiğim şeyler oldu mesela SCOOT aklımda nerden kaldığını tam hatırlayamaraktan da olsa amerika malı diye bilirdim meğersem isviçre imiş...

• Beğen

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yasin donmez not aldım fakat ilk mesajımı zaman geçtiği için düzenleme yapamıyorum. Forum moderatörüne eklenmesini için rica ettim.

@maraz evet asıl kökeni isviçre firması ama scott usa diye amerikada da üretiyorlar sanırım ama sonuçta marka sahibi isviçre :)

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
olayın karmaşıklığına şöyle bir katkı yapıyorum.

1992 yılında bianchi türkiye aş kuruluyor. bu firmanın olayı bianchi markasının adıyla türkiyede fason üretim yapmak. bianchi markasının sahibi cycleurope diye isveçli bir firma grubu.(o zaman da öyle mi bilmiyorum ama şu anda o)

daha sonra 1998de mi ne bu türk şirket, atala bisikletin yüzde ellisini alıyor. atala bisiklet; orijinal carraro, whistle vb. markalarının (bianchi değil) dahil olduğu bisiklet grubu. böylece bu şirket, türkiyede isim hakkıyla üretme lisansını aldığı şekilde ürettiği çakma bianchilerin yanında çakma carraro da üretebilmeye başlıyor çünkü carraro firmasının sahibi oluyor ama bianchide de olduğu gibi yurtiçine tırt ürün dağıtıyor, orijinal carraro italyada aynen devam ediyor. aynı zamanda da nasıl ki bazı ünlü abd, isviçre vb. merkezli firmaların alt seviye kadroları tayvanda merida, giant vb. tarafından üretiliyorsa; bu whistleın carraronun falan bazı kadroları da manisada üretiliyor, "made in turkey" olarak yurtdışında satılıyor. ama isim hakkı ile üretilen tırt bianchiler ancak yurtiçinde sana bana satılabiliyor.

daha da sonra 2010da accell bisiklet bizim türk bianchi şirketini satın alıyor. olay fantastikleşiyor, accell bisiklet grubu böylece türkiyede bianchi adıyla çakma bianchi üretme hakkını elde ediyor, aynı zamanda atala bisikletin hisseleri de türk bianchiden kendisine devredildiği için italyan carraro, whistle firmalarının da hissedarı oluyor, böylece türkiyede çakma carraro ve whistle üretmeye de başlıyor.

sonuçta;
manisada üretilen bianchi, carraro, whistle bisikletler accell bisiklet tarafından üretilmektedir. (isim lisansı altında).
italyada üretilen orijinal bianchi bisikletler cycleeurope grubunun sahibi olduğu bianchi tarafından üretilmektedir.
italyada üretilen orijinal carraro bisikletler atala bisiklet grubunun(ama şirketin yüzde elli hissesi accell grubunda) sahibi olduğu carraro tarafından üretilmektedir.
italyada üretilen orijinal whistle bisikletler atala bisiklet grubunun(ama şirketin yüzde elli hissesi accell grubunda) sahibi olduğu whistle tarafından üretilmektedir.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kadir karakaya

web sitesi var mı? (ben bulamadım)

resmi web sitesi olmayan markaları listeye eklemedim.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.287
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eskiden beldesan vardı hangi ülkenin malı bilmiyorum listede yok artık çıkmıyor galiba

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
@Taner James Eskiden vardi, ilginc simdi baktim ben de bulamadim ama bulgaristamdaki arkadaslarim hala uretildigini soyluyorlar. Bir arastirayim.

• Beğen

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.355
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
1507213205-7.jpg Camp ne malıdır?

• Beğen
Tepkiler: Groims

badocan

Üye
Tepki
67
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir çok bisiklet uzak doğuda özellikle Taiwan da üretiliyor. Önemli olan menşei, yani tasarımın yapıldığı yerdir. Tayvan da üretiliyor diye oranın malı yapmaz (made in Taiwan yazabilir). Bir çok mal, işçilik ve hammade'nin ucuzluğu sebebiyle uzak doğuda üretilir. Bu onları kalitesiz yapmaz. Her firmanın kendi kalite standartı vardır ve hiç bir firma kendi markasına toz kondurtmaz. Yani Taiwan da üretiliyor diye o mal kalitesiz anlamı çıkarılamaz...

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

ahsen2

Üye
Tepki
76
Bisiklet
Diğer
Bisikletlerin şahı kim? o olmadan liste olur mu?
Gazelle olmadan liste olmaz. Hele Batavus, Batavus unutulacak firmamı. Sparta nerde yok.
Bunlar baş köşede olmalı.
Gazelle-Batavus-Sparta-
Hollanda