Bisiklet kullananların birbirine karşı saygısı!

Scudo

toprakakalin1

Daimi Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Herkes bizim gibi 500 liradan fazla para verip bisiklet almıyor, 200 lira veriyor alıyor bisikletini. Bu adamdan en az 50 liralık kask takmasını bekleyemezsin bisiklet zaten 200 tl. Bisiklet nedir bir kere? Araç. Bir ulaşım aracı. Bu aracı ister ulaşımda kullanırsın ister yarışmada. Arabada da aynı şey, herkes yarış arabası almak zorunda değil, herkesde ralli arabası, çapraz kemer, kask olmak zorunda değil. Eğer yarışacaksan bunun standartı budur, eğer araç olarak kullanacaksan ortalama bir arabada kemer yeter. Kasksız, güvenlik önlemi olmadan bisiklet sürmemek ayrı şey, hanzoluk ayrı şey. Bunları karıştırmayalım. Ben bu yaz kask takmadım, takamadım. Sıcaklardan çok rahatsız oluyordum ve doğru düzgün de bisiklet sürmedim bu sebeple. Üstüme alınıyor muyum kasksızlar böyledir böyledir dendiğinde? Hayır. Ama gidip de kask takmayanlara laf etmeyelim lütfen, hepsi aynı kişiler değil.

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
Dostum bende senin gibi düşündüğüm için bu yaz pek kask takmadım. Ama arkadaşın asıl demek istediği farklı. Belki yanlış anlatmış olabilir ama ben onun kastettiği tipleri anladım çift amortisörlü bisikletle mahalle aralarında downhill yapan tiplerden bahsediyor arkadaşımız :) Ama sende haklısın tabi genelleme yaptıysada yanlış birşey herkes kask alabilcek güçte değil ya da bunun gerekliliğinin bilincinde değil :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kask konusuna şayet benim ilk mesajımdan gelindiyse eğer, oradaki "kafanda kask yok" ifadesi, bir kaza anında olabilecek daha kötü sonuçları karşımdaki insana anlatabilmek içindi.

toprakakalin1

Daimi Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Yok size tepki olarak söylemedim. Aslında konuyla çok da alakalı değildi kask takmayanlara profesyonel binicilerin bakış açısına bir tepkiydi sanırım. Beni kasksız görebilirsiniz uzun süre sürmeyeceksem kask takmam genelde. Bel kemeri gibi beni aşırı derecede rahatsız eden bir şey, yolda atraksiyona girmem paşa paşa sağdan giderim dersem gerekli görmeyip giymeyebilirim. Trafikte de %100 kurallara uyamayabilirim ama Türkiye şartları bunu gerektiriyor. Örnek olarak siz yaya geçidinde durmak ve yol vermek isteyebilirsiniz ama trafik buna müsade etmez. Türkiyede de durum bu, bir yolunu bulup ayak uyduracaksın.

Bunları da herhalde hem kask takmayanların bana arada taktığımda uzaylı gibi bakması, hem kask takanların da niye takmıyorsun ne biçim bisikletçisin bakışı atması. Dolmuş muyum biraz ne. :islik: