Bisiklet kullananların birbirine karşı saygısı!

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Erdal Yılmaz tarafından paylaşıldı.

 1. Erdal Yılmaz

  Erdal Yılmaz Onursal Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.567
  Beğeniler:
  5.037
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Bir süredir beni rahatsız eden bir konuyu siz değerli dostlarımla paylaşmak istiyorum.

  Araç sürücüleri ve yayalardan beklediğimiz saygıyı ne yazık ki bazı bisiklet kullanıcısı insanlar diğer bisiklet kullanan insanlara göstermiyorlar. Bisiklet üzerinde tehlikeli hareketler, aniden ve dikkatsizce sağa sola dönüşler, bisikleti üzerinize doğru sürmeler gibi olumsuz davranışlar sadece bir kaç örnek.

  Bu akşam üstü İstanbul/Caddebostan sahil yolu üzerinde iki yakın akrabam ile ilerlerken karşıdan iki bisikletli yolu kapatmış şekilde birbirleri ile konuşarak ilerliyorlardı. Görebildiğim kadarıyla üzerime bisikleti süren kişinin tek kulağında kulaklık vardı ve müzik dinliyordu. Yaklaşır yaklaşmaz beni duyup kendi şeritlerine girmeleri için yüksek sesle "önünüze baksanıza ya" diye bağırdım ve frene bastım. Aralarından zorda olsa geçip kurtardım fakat durup arkama baktığımda geriye dönüp yanıma geldiklerini gördüm.

  Beni tek başıma görünce biz bunu bir güzel dövelim aklı başına gelsin dercesine yanıma yaklaşıp içlerinden bir tanesi üzerime yürüdü. Üzerime yürüyen arkadaş söylediğim sözü "önünüze baksanıza lan" şeklinde anlamış, neyse. :) Arkamdan ilerleyen diğer iki kişide "akrabalar" benim yanıma gelince 3'e 2 gibi bir durum oldu.

  Biraz tartıştıktan sonra bu seferlik böyle olsun bir daha ki sefere görüşürüz dediler. Dedim bir daha ki seferi boş ver kafanda kask yok, altındaki bisiklet en az 20 kg. market bisikleti, bana vursan ve kaza yapsak ortalık toz duman olacak, en iyisi sen yoluna ben yoluma gideyim daha dikkatli ol.

  Kavgadan, kaba kuvvetten nefret ederim. Konuşarak çözülemeyecek "bence" hiç bir şey yoktur. Nihayetinde olay ilerlemeden kapandı gitti.

  Kısacası söylemek istediğim şey. Bisiklet kullanan insanlar, diğer bisikletli insanlara karşı "sadece bu olay için söylemiyorum" dikkatsiz ve saygısızca bisiklet kullanabiliyorlar.

  İnsanların hayatını tehlikeye atan araç sürücülerinden çektiğimiz yetmezmiş gibi, bir de birbirimizden çekmeyelim diyorum.

  Saygılar
   
 2. ERTUNGA

  ERTUNGA Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  601
  Beğeniler:
  523
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Öküzün klasmanı yok ne yazık ki.....
   
  baris34ince, ibt1990, enzo ve 8 kişi daha bunu beğendi.
 3. Emre Gülen

  Emre Gülen Onursal Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.594
  Beğeniler:
  850
  Şehir:
  İstanbul-Kütahya
  Seviye:
  Ben hiçbir güvenlik önlemi almayan. Şehir içinde sarhoş gibi sağa sola giden , trafik kurallarına uymayan bisiklet sürücülerini bizden olarak görmüyorum. Yani bir araba kadar tehlikelidir en az.
   
 4. Çetin ŞAHİNÖZ

  Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  5 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.250
  Beğeniler:
  1.169
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ah be dostum çok haklısın o yolu kapatarak 2 kişi gezenlerden bende çok muzdaribim.
  Direk üzerlerine sürüyor ve zil çalıyorum farkına varsınlar yaptıklarının diye.

  Ertunga beyin de dediği gibi maalesef adam olmayanı bisiklet de adam yapmıyor, araba da ve hiçbirşey de..
   
  Erdal Yılmaz bunu beğendi.
 5. ahmetcan44

  ahmetcan44 Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.449
  Beğeniler:
  1.228
  Şehir:
  Sakarya
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Serdivan'da Altınova mevkiine yapılan bisiklet yolu tek şeritli. Yani bulvarın sağ tarafı gidiş, sol tarafı geliş. Kaçıncıya denk geldi, afedersiniz de öküz gibi üzerinize geliyorlar. Işık yok, kask yok, hiçbir şey yok. Tehlike geliyorum diyor ve kenara çekip, gelenin yüzüne bakıyorum. Sonuncusunda uyarmak zorunda kaldım "karşı taraftan gideceksiniz arkadaşım, yol tek şeritli" diye. Yahu insanlar beyin yerine ne taşıyorlar anlamıyorum ki! Tek şeritli bisiklet yoluna tersten girmek için, beynini evde unutmuş olmak lazım. Yolun karşı tarafı bomboş. İnanılır gibi değil. :)
   
  Soner Közen, Ali Demir ve Erdal Yılmaz bunu beğendi.
 6. Salih Kü

  Salih Kü Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  326
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Hocam ben onlardan saygı beklemeyi çoktan bıraktım. Altında market bisikleti olan, yüzde doksan saygısızdır. Hepsi değil, mesela işe gidip gelen amcalar gibi bazılarından saygısızlık beklemem, en fazla cahillik beklerim. Hem de bence yüz-göz olmak yerine takmasaydınız daha mı rahat olurdunuz ne? Sonuçta onların sizi dinleme olasılıkları...
   
  Erdal Yılmaz bunu beğendi.
 7. Salih Kü

  Salih Kü Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  326
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Zaten bisiklet sürücüsünü tipinden tanımak için ileri zekaya gerek yok. Bakıyorsunuz, market bisikleti, acayip kıyafetler, saygısız tavırlar... Direk anlaşılıyor. Size selam amaçlı zil çalanlar bir kere kesin bizdendir, tempolu sürenler de bizdendir... Gibi.
   
  Erdal Yılmaz ve Çağlayan bunu beğendi.
 8. Enes Gürel

  Enes Gürel Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  199
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  bazen sert bir sağ kroşe vurmak istersin.
   
  Erdal Yılmaz bunu beğendi.
 9. atta

  atta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  775
  Beğeniler:
  408
  Şehir:
  -
  Seviye:
  Salih bende market bisikleti denebilecek kötü bir bisiklet kullanıyorum ama kesinlikle saygısız değilim ve altında iyi bisiklet olan birçok kişiden daha çok önem veriyorum bisiklete ve bisiklet sporuna... Eğer birisine zarar verdiysem o hatalı bile olsa ben en başta özür dilerim. Unutmayın, bisikletliyi bisikletli yapan şey bisikleti değil, kişiliğidir, bisiklete bakış açısıdır. Salih sakın alınma kötü niyetle söylemedim bunları :)
   
 10. Sefa

  Sefa Alçılı Bünye

  Kayıt:
  9 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  880
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Yahu bisikletçi var... bisikletçi var.

  Bu gözler, senin bahsettiğin yerde ayağında kösele ayakkabı, kot pantolon, pilot gözlük ve bir elde sigara ile bisiklete binen tipleri gördü. Maksadım kimseyi kılığı kıyafeti üzerinden yargılamak, yermek değil. Orası yanlış anlaşılmasın ama bu adamın maksadı bisiklete binmek, spor yapmak ya da sağlıklı yaşamak falan değil. Onun amacı, sahilde bisiklete binen bayanların ilgisini çekebilmek, şekil/piyasa yapmak.

  Sen şimdi bu adam(lar)a neyi nasıl izah edebilirsin ki? Onlara bisiklet kültürünü aşılamanın bir yolu bulunmadığı sürece, karşısındaki insana saygı duymayı öğretmedikçe bu tür bisikletçiler(!?) de bizim kültürümüzün apaçileri, barzoları olarak kalacak ne yazık ki.
   
  Ali Demir, Erdal Yılmaz ve ERTUNGA bunu beğendi.
 11. Tolga Çelebi

  Tolga Çelebi Culebrist

  Kayıt:
  2 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.800
  Beğeniler:
  4.268
  Şehir:
  Üsküdar / İstanbul
  Adı:
  Tolga Çelebi
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Bende Caddebostandaki bazı patenci artislerden nefret ediyorum bazıları normal bir şekilde ilerliyor ama bazıları saçma saçma atlamalar hızlı hızlı gidip tehliklei hareketler yapanlar mesela dün mavi yol bittiğinde arada bisiklet yolu yok bende o biraz dar yolda migrosun orda ilerken önümde yayalar var karşıdan o kadar hızlı gidiyor ki ben yayaların arkasındayım birden bir atladı sonra bana dikkat et lan diye bağırınca iyice tepem attı.
   
  Erdal Yılmaz bunu beğendi.
 12. Kerem Kekeç

  Kerem Kekeç Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Şubat 2013
  Mesajlar:
  107
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Altımızdaki araç ne olursa olsun burada önemli olan insanlık ve diğer değerler. Araba kullananları görüyorsunuz, herkes birbirine üstünlük kurma çabası içinde. Jipi olanlar hele, ben daha büyüğüm ona göre giderim modunda. motosiklet de öyle, önce herkes sabretmeyi ve beklemeyi öğrenecek. maalesef kimsenin kimseye tahammülü kalmamış.
   
  Erdal Yılmaz ve Çağlayan bunu beğendi.
 13. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.063
  Beğeniler:
  43.517
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  bisiklet forumda herşeyi konuşuyoruz tartışıyoruz ve sonuca varıyoruz bu forumun sevdiğim tarafı burada gerçekten tecrübeli kişiler var ve onların tecrübeleri bana ışık tutuyor ,evet o sahil yollarına girmiyorum, çünki sağı takip etme olayı yok millette,
  üstelik fenerbahçe marinada ok koymuşlar sağda ve solda bisikletli hep sağı kullanacak ,ayrıca bisikletin trafikte yeri vardır ,bisikletli trafikte trafiği tehlikeye sokacak hareket yapamaz ,şimdi karayollarının 66 maddesine göre bisiklet yolu olan yerlerde bisiklet yolundan gidilecek denmekte, asla sağdan bile gidemezsiniz ,gel gelelim herkes bostancı-tuzla bisiklet yolundan gitmez ,sağdan giderler ,hele sabihacılar maşallah yollara taşar ,sabah vakti ,ama onların çoğunluğu face de şimdi anladınızmı neden face i sevmediğimi ,face de bisiklet süren grupların kaçta kaçı haberdar trafik kurallarından ,burada bi zamanlar çok bilgili ve deneyimli arkadaşlar var idi onlar ile çok sohbet ettik burada gerçi halen var daha tabi ,
  evet trafikte yükümlülüklerimiz var ,ayrıca bisiklet yolunda yan yana konuşa konuşa gidilmez yok böyle bi durum ,
  ben o sahil yollarına giderim caddebostanda ağaç vardır onun altına oturur bakarım bisiklet sürenlere hataları çok görmüşümdür ,çünki ülkede trafikte bisikletin yeri diye kimsecikler hiç bi şey anlatmaz ,bisiklet sürenlerde hiç merak duymaz, şimdi gelelim şu bostancı- tuzla arası ucube bisiklet yoluna, böyle bisiklet yolu avrupada yok, in çık in çık adamın canı sıkılır tabi sonra ikide birde kesilir araba yolları ile , tam emniyetli bisiklet yolları yapılacak ,insanlar şikayetçi o yollardan ve de haklılar tabi,,yol bisikletlilerin sürat yapacakları, kendileri için özel tahsis edilmiş yollar nerede hikaye tabi ,,
   
 14. #14
  Erdal Yılmaz

  Erdal Yılmaz Onursal Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.567
  Beğeniler:
  5.037
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Sefa.

  Merhaba, sizin yorumunuzu görünce yazmak istedim. Sizin de bahsettiğiniz gibi insanları üzerindeki kıyafetleri ile yargılamak yanlış ancak üzerime yürüyen vatandaşın üstünde kumaş pantolon ve aynı renkte bir atlet vardı. İşe o kıyafet ile gittiğini düşünmüyorum. Artık amacı her neyse çevreye zarar vermesinde ne yapıyorsa yapsın.
   
 15. Salih Kü

  Salih Kü Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  326
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Kardeşim yanlış anladın, ben dikkat ettiysen yüzde doksan dedim. Bu market bisikletlerinin sayısını düşündüğümüz zaman, kalan yüzde on'un da az olmadığını gösteriyor. Asıl kastım, apaçilerin tercihi market bisikleti. Bu biraz Kuş'ları saygılı biçimde kullananlarla apaçilik yapanlar gibi. Sonuçta market bisikletleri bisiklet dünyasının tofaşları.
   
  Erdal Yılmaz bunu beğendi.
 16. Çağlayan

  Çağlayan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2012
  Mesajlar:
  1.767
  Beğeniler:
  2.119
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  ''Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok,ne elbiseler gördüm içinde insan yok''..

  Yukarıda ki sözü muhtemelen hepimiz biliyoruzdur,insanları bisikletine ve kıyafetine göre sınıflandırmayınız (kimse üzerine alınmasın,böyle düşünenlere sözüm),belki durumu yoktur ama alamıyordur,önemli olan kişinin kendisine ve çevresine olan saygısıdır,

  trafiği tehlikeye atacak hareketler yapan bizden biri değildir zaten..
   
  Emre Sertkaya ve Erdal Yılmaz bunu beğendi.
 17. alp değer tanrıverdi

  alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  378
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  adana
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  En kotusu de sizinle yarismaya calisan gencler. Saginiza mi solunuza mi gecip size nereden carpacagi da belli olmuyor. Saga cekilip gecmesinj bekliyorum bazilari yavaslayip illa yarismaya calisiyor. O vakit yapilacak tek sey tolu degistirmek oluyor.
   
  Erdal Yılmaz bunu beğendi.
 18. Sefa

  Sefa Alçılı Bünye

  Kayıt:
  9 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  880
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Erdal Bey,

  Bahsettiğim o kılık-kıyafette bisiklete binen adam oldukça uç bir örnekti aslında, belki de hatalı bir fikirdi bilemiyorum. Esas olarak anlatmak istediğim şey; bisiklet kültürünün ne olduğundan bihaber olan, hadi bisikleti de geçtim bir başkasına saygı duymayan insanları bir şekilde yetiştirmedikçe/eğitmedikçe onların bu davranışlarını hiçbir şekilde değiştirmeyecek oluşuydu aslında.

  Mesela Bostancı-Dalyan hattını bende çok sık kullanırım. Yeri gelir arkadaşımla yan yana giderim ancak bunu yaparken karşımdan gelebilecek olan ya da arkamızdan geçme ihtimali olan bisikletliyi her zaman kollar ve gereken durumda arkadaşımın önüne/arkasına geçerek yolu o bisikletli için açarım çünkü o yol o sırada onun hakkı ve ben onun hakkına tecavüz ediyorum. Bu şekilde davranmamdaki tek sebep o yolun benim şashi malım olmadığı ve benden başkalarının da orayı kullanma hakkının bulunduğu bilincinde ve saygısında olmam.

  Eh kazık kadar olup da bunu düşünemeyen, düşünmeyi geçtim söylenildiği halde bunu umursamayan adamdan da zihniyeti değişmediği sürece anlık olarak pek bir şey beklenmemeli.

  Artık çok klişe olan ve pek çok yerde duyar olduğumuz bir reklam repliği vardır "Eğitim şart" şeklinde. Millet gülsün diye ortaya atılan o laf aslında pek çok alanda bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor artık ama anlamak isteyene tabi. :)
   
  Erdal Yılmaz bunu beğendi.
 19. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.063
  Beğeniler:
  43.517
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  valla dostlarım market bisikleti dedinizde ummadık taş baş yarar diye bi laf vardır hakikaten doğrudur bu laf ,,
  kapıcı dostum var idi ismini vermeyeyim ama köyde büyümüş idi bal ile incir ile inekten sağılmış süt ile ,biz burada he babam kimyasal yiyoruz tabi, altında 15 kilo bianci ile altında cannondale olan bi arkadaşa( hemde 10 kilo idi cannondale) tozunu yedirdiğini bilirim ,
  polinez etabında dilim açık kalmış idi ve cannondale arkadaş o gün şunu öğrendi, asla hava atmayacan bisikletin ile bi gün ummadık bir taş başını aynen yarar 15 kiloluk bisiklet bianci ile, bu güzel bi anımdır..
   
 20. Emre Sertkaya

  Emre Sertkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2012
  Mesajlar:
  288
  Beğeniler:
  94
  Şehir:
  Adana
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Sanki zamanında biz binmedik mi market bısıkletlerıne . Kimisi bisikleti 5 10 kmlık ulasım için alıyor masraf etmek ıstemıyor market bısıkletı alıyor . Kimisinin elinde değil onla idare ediyor . Yani oyle bır genelleme yapmak ya da herhangı bır sayım yapılmadan %90nı oyle demek ne kadar dogru tartısılır . Kısaca dedıgın gibi önemli olan bisikleti sürenin kişiliği .