Bisiklet kullananların birbirine karşı saygısı!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir süredir beni rahatsız eden bir konuyu siz değerli dostlarımla paylaşmak istiyorum.

Araç sürücüleri ve yayalardan beklediğimiz saygıyı ne yazık ki bazı bisiklet kullanıcısı insanlar diğer bisiklet kullanan insanlara göstermiyorlar. Bisiklet üzerinde tehlikeli hareketler, aniden ve dikkatsizce sağa sola dönüşler, bisikleti üzerinize doğru sürmeler gibi olumsuz davranışlar sadece bir kaç örnek.

Bu akşam üstü İstanbul/Caddebostan sahil yolu üzerinde iki yakın akrabam ile ilerlerken karşıdan iki bisikletli yolu kapatmış şekilde birbirleri ile konuşarak ilerliyorlardı. Görebildiğim kadarıyla üzerime bisikleti süren kişinin tek kulağında kulaklık vardı ve müzik dinliyordu. Yaklaşır yaklaşmaz beni duyup kendi şeritlerine girmeleri için yüksek sesle "önünüze baksanıza ya" diye bağırdım ve frene bastım. Aralarından zorda olsa geçip kurtardım fakat durup arkama baktığımda geriye dönüp yanıma geldiklerini gördüm.

Beni tek başıma görünce biz bunu bir güzel dövelim aklı başına gelsin dercesine yanıma yaklaşıp içlerinden bir tanesi üzerime yürüdü. Üzerime yürüyen arkadaş söylediğim sözü "önünüze baksanıza lan" şeklinde anlamış, neyse. :) Arkamdan ilerleyen diğer iki kişide "akrabalar" benim yanıma gelince 3'e 2 gibi bir durum oldu.

Biraz tartıştıktan sonra bu seferlik böyle olsun bir daha ki sefere görüşürüz dediler. Dedim bir daha ki seferi boş ver kafanda kask yok, altındaki bisiklet en az 20 kg. market bisikleti, bana vursan ve kaza yapsak ortalık toz duman olacak, en iyisi sen yoluna ben yoluma gideyim daha dikkatli ol.

Kavgadan, kaba kuvvetten nefret ederim. Konuşarak çözülemeyecek "bence" hiç bir şey yoktur. Nihayetinde olay ilerlemeden kapandı gitti.

Kısacası söylemek istediğim şey. Bisiklet kullanan insanlar, diğer bisikletli insanlara karşı "sadece bu olay için söylemiyorum" dikkatsiz ve saygısızca bisiklet kullanabiliyorlar.

İnsanların hayatını tehlikeye atan araç sürücülerinden çektiğimiz yetmezmiş gibi, bir de birbirimizden çekmeyelim diyorum.

Saygılar

Scudo

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Ben hiçbir güvenlik önlemi almayan. Şehir içinde sarhoş gibi sağa sola giden , trafik kurallarına uymayan bisiklet sürücülerini bizden olarak görmüyorum. Yani bir araba kadar tehlikelidir en az.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Ah be dostum çok haklısın o yolu kapatarak 2 kişi gezenlerden bende çok muzdaribim.
Direk üzerlerine sürüyor ve zil çalıyorum farkına varsınlar yaptıklarının diye.

Ertunga beyin de dediği gibi maalesef adam olmayanı bisiklet de adam yapmıyor, araba da ve hiçbirşey de..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Serdivan'da Altınova mevkiine yapılan bisiklet yolu tek şeritli. Yani bulvarın sağ tarafı gidiş, sol tarafı geliş. Kaçıncıya denk geldi, afedersiniz de öküz gibi üzerinize geliyorlar. Işık yok, kask yok, hiçbir şey yok. Tehlike geliyorum diyor ve kenara çekip, gelenin yüzüne bakıyorum. Sonuncusunda uyarmak zorunda kaldım "karşı taraftan gideceksiniz arkadaşım, yol tek şeritli" diye. Yahu insanlar beyin yerine ne taşıyorlar anlamıyorum ki! Tek şeritli bisiklet yoluna tersten girmek için, beynini evde unutmuş olmak lazım. Yolun karşı tarafı bomboş. İnanılır gibi değil. :)

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam ben onlardan saygı beklemeyi çoktan bıraktım. Altında market bisikleti olan, yüzde doksan saygısızdır. Hepsi değil, mesela işe gidip gelen amcalar gibi bazılarından saygısızlık beklemem, en fazla cahillik beklerim. Hem de bence yüz-göz olmak yerine takmasaydınız daha mı rahat olurdunuz ne? Sonuçta onların sizi dinleme olasılıkları...

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Emre GÜLEN

Zaten bisiklet sürücüsünü tipinden tanımak için ileri zekaya gerek yok. Bakıyorsunuz, market bisikleti, acayip kıyafetler, saygısız tavırlar... Direk anlaşılıyor. Size selam amaçlı zil çalanlar bir kere kesin bizdendir, tempolu sürenler de bizdendir... Gibi.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
bazen sert bir sağ kroşe vurmak istersin.

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Salih Kü

Salih bende market bisikleti denebilecek kötü bir bisiklet kullanıyorum ama kesinlikle saygısız değilim ve altında iyi bisiklet olan birçok kişiden daha çok önem veriyorum bisiklete ve bisiklet sporuna... Eğer birisine zarar verdiysem o hatalı bile olsa ben en başta özür dilerim. Unutmayın, bisikletliyi bisikletli yapan şey bisikleti değil, kişiliğidir, bisiklete bakış açısıdır. Salih sakın alınma kötü niyetle söylemedim bunları :)

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Yahu bisikletçi var... bisikletçi var.

Bu gözler, senin bahsettiğin yerde ayağında kösele ayakkabı, kot pantolon, pilot gözlük ve bir elde sigara ile bisiklete binen tipleri gördü. Maksadım kimseyi kılığı kıyafeti üzerinden yargılamak, yermek değil. Orası yanlış anlaşılmasın ama bu adamın maksadı bisiklete binmek, spor yapmak ya da sağlıklı yaşamak falan değil. Onun amacı, sahilde bisiklete binen bayanların ilgisini çekebilmek, şekil/piyasa yapmak.

Sen şimdi bu adam(lar)a neyi nasıl izah edebilirsin ki? Onlara bisiklet kültürünü aşılamanın bir yolu bulunmadığı sürece, karşısındaki insana saygı duymayı öğretmedikçe bu tür bisikletçiler(!?) de bizim kültürümüzün apaçileri, barzoları olarak kalacak ne yazık ki.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bende Caddebostandaki bazı patenci artislerden nefret ediyorum bazıları normal bir şekilde ilerliyor ama bazıları saçma saçma atlamalar hızlı hızlı gidip tehliklei hareketler yapanlar mesela dün mavi yol bittiğinde arada bisiklet yolu yok bende o biraz dar yolda migrosun orda ilerken önümde yayalar var karşıdan o kadar hızlı gidiyor ki ben yayaların arkasındayım birden bir atladı sonra bana dikkat et lan diye bağırınca iyice tepem attı.

Kerem Kekeç

Aktif Üye
Tepki
28
Bisiklet
Whistle
Altımızdaki araç ne olursa olsun burada önemli olan insanlık ve diğer değerler. Araba kullananları görüyorsunuz, herkes birbirine üstünlük kurma çabası içinde. Jipi olanlar hele, ben daha büyüğüm ona göre giderim modunda. motosiklet de öyle, önce herkes sabretmeyi ve beklemeyi öğrenecek. maalesef kimsenin kimseye tahammülü kalmamış.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bisiklet forumda herşeyi konuşuyoruz tartışıyoruz ve sonuca varıyoruz bu forumun sevdiğim tarafı burada gerçekten tecrübeli kişiler var ve onların tecrübeleri bana ışık tutuyor ,evet o sahil yollarına girmiyorum, çünki sağı takip etme olayı yok millette,
üstelik fenerbahçe marinada ok koymuşlar sağda ve solda bisikletli hep sağı kullanacak ,ayrıca bisikletin trafikte yeri vardır ,bisikletli trafikte trafiği tehlikeye sokacak hareket yapamaz ,şimdi karayollarının 66 maddesine göre bisiklet yolu olan yerlerde bisiklet yolundan gidilecek denmekte, asla sağdan bile gidemezsiniz ,gel gelelim herkes bostancı-tuzla bisiklet yolundan gitmez ,sağdan giderler ,hele sabihacılar maşallah yollara taşar ,sabah vakti ,ama onların çoğunluğu face de şimdi anladınızmı neden face i sevmediğimi ,face de bisiklet süren grupların kaçta kaçı haberdar trafik kurallarından ,burada bi zamanlar çok bilgili ve deneyimli arkadaşlar var idi onlar ile çok sohbet ettik burada gerçi halen var daha tabi ,
evet trafikte yükümlülüklerimiz var ,ayrıca bisiklet yolunda yan yana konuşa konuşa gidilmez yok böyle bi durum ,
ben o sahil yollarına giderim caddebostanda ağaç vardır onun altına oturur bakarım bisiklet sürenlere hataları çok görmüşümdür ,çünki ülkede trafikte bisikletin yeri diye kimsecikler hiç bi şey anlatmaz ,bisiklet sürenlerde hiç merak duymaz, şimdi gelelim şu bostancı- tuzla arası ucube bisiklet yoluna, böyle bisiklet yolu avrupada yok, in çık in çık adamın canı sıkılır tabi sonra ikide birde kesilir araba yolları ile , tam emniyetli bisiklet yolları yapılacak ,insanlar şikayetçi o yollardan ve de haklılar tabi,,yol bisikletlilerin sürat yapacakları, kendileri için özel tahsis edilmiş yollar nerede hikaye tabi ,,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sefa.

Merhaba, sizin yorumunuzu görünce yazmak istedim. Sizin de bahsettiğiniz gibi insanları üzerindeki kıyafetleri ile yargılamak yanlış ancak üzerime yürüyen vatandaşın üstünde kumaş pantolon ve aynı renkte bir atlet vardı. İşe o kıyafet ile gittiğini düşünmüyorum. Artık amacı her neyse çevreye zarar vermesinde ne yapıyorsa yapsın.

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ertuğrul
Kardeşim yanlış anladın, ben dikkat ettiysen yüzde doksan dedim. Bu market bisikletlerinin sayısını düşündüğümüz zaman, kalan yüzde on'un da az olmadığını gösteriyor. Asıl kastım, apaçilerin tercihi market bisikleti. Bu biraz Kuş'ları saygılı biçimde kullananlarla apaçilik yapanlar gibi. Sonuçta market bisikletleri bisiklet dünyasının tofaşları.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
''Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok,ne elbiseler gördüm içinde insan yok''..

Yukarıda ki sözü muhtemelen hepimiz biliyoruzdur,insanları bisikletine ve kıyafetine göre sınıflandırmayınız (kimse üzerine alınmasın,böyle düşünenlere sözüm),belki durumu yoktur ama alamıyordur,önemli olan kişinin kendisine ve çevresine olan saygısıdır,

trafiği tehlikeye atacak hareketler yapan bizden biri değildir zaten..

• Beğen
Tepkiler: Emre Sertkaya
Tepki
254
Bisiklet
Salcano
En kotusu de sizinle yarismaya calisan gencler. Saginiza mi solunuza mi gecip size nereden carpacagi da belli olmuyor. Saga cekilip gecmesinj bekliyorum bazilari yavaslayip illa yarismaya calisiyor. O vakit yapilacak tek sey tolu degistirmek oluyor.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Erdal Bey,

Bahsettiğim o kılık-kıyafette bisiklete binen adam oldukça uç bir örnekti aslında, belki de hatalı bir fikirdi bilemiyorum. Esas olarak anlatmak istediğim şey; bisiklet kültürünün ne olduğundan bihaber olan, hadi bisikleti de geçtim bir başkasına saygı duymayan insanları bir şekilde yetiştirmedikçe/eğitmedikçe onların bu davranışlarını hiçbir şekilde değiştirmeyecek oluşuydu aslında.

Mesela Bostancı-Dalyan hattını bende çok sık kullanırım. Yeri gelir arkadaşımla yan yana giderim ancak bunu yaparken karşımdan gelebilecek olan ya da arkamızdan geçme ihtimali olan bisikletliyi her zaman kollar ve gereken durumda arkadaşımın önüne/arkasına geçerek yolu o bisikletli için açarım çünkü o yol o sırada onun hakkı ve ben onun hakkına tecavüz ediyorum. Bu şekilde davranmamdaki tek sebep o yolun benim şashi malım olmadığı ve benden başkalarının da orayı kullanma hakkının bulunduğu bilincinde ve saygısında olmam.

Eh kazık kadar olup da bunu düşünemeyen, düşünmeyi geçtim söylenildiği halde bunu umursamayan adamdan da zihniyeti değişmediği sürece anlık olarak pek bir şey beklenmemeli.

Artık çok klişe olan ve pek çok yerde duyar olduğumuz bir reklam repliği vardır "Eğitim şart" şeklinde. Millet gülsün diye ortaya atılan o laf aslında pek çok alanda bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor artık ama anlamak isteyene tabi. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
valla dostlarım market bisikleti dedinizde ummadık taş baş yarar diye bi laf vardır hakikaten doğrudur bu laf ,,
kapıcı dostum var idi ismini vermeyeyim ama köyde büyümüş idi bal ile incir ile inekten sağılmış süt ile ,biz burada he babam kimyasal yiyoruz tabi, altında 15 kilo bianci ile altında cannondale olan bi arkadaşa( hemde 10 kilo idi cannondale) tozunu yedirdiğini bilirim ,
polinez etabında dilim açık kalmış idi ve cannondale arkadaş o gün şunu öğrendi, asla hava atmayacan bisikletin ile bi gün ummadık bir taş başını aynen yarar 15 kiloluk bisiklet bianci ile, bu güzel bi anımdır..

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
@Ertuğrul

Sanki zamanında biz binmedik mi market bısıkletlerıne . Kimisi bisikleti 5 10 kmlık ulasım için alıyor masraf etmek ıstemıyor market bısıkletı alıyor . Kimisinin elinde değil onla idare ediyor . Yani oyle bır genelleme yapmak ya da herhangı bır sayım yapılmadan %90nı oyle demek ne kadar dogru tartısılır . Kısaca dedıgın gibi önemli olan bisikleti sürenin kişiliği .