Bisiklet genel bakım ve temizliği nasıl yapılır?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@tercan çelik

@Bakbay

Teşekkürler arkadaşlar. Net bir dille yazayım, kolay anlaşılsın, açıklayıcı olsun istemiştim. Sanırım olmuş :) Sağolun tekrardan :)

Scudo
Tepki
12
@BF Okuru Foruma yeni üye oldum ve bu konu dikkatimi çekti... Bir bayan olarak kendim yapabilir miyim acaba; yoksa bir bisikletçiye mi gitmeliyim?

• Beğen
Tepkiler: dr_cu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@sinemis3434
Teşekkürler. Yapabildiğiniz kadarını yapın, zaman içinde eliniz alışmaya başlar :)

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
güzel rehber olmuş.

gres yağını iyi seçmek lazım şu yağ renginde bisiklet için en iyisi sanırım.kauçuklu koyu renkte gres kullanıyorum feci şekilde toz topluyor ve çamurlaşıyor temizlemesi felan zahmet bir kenara belli bir süre sonra parçaların hareketini engelliyor toz toprak çamur olduğu için.

vites fren teline chain l tarzı yağ sürmek mi iyi olacaktır yoksa gres yağı mı ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mehmet H.
Teşekkürler.
Ben gres yağından vazgeçmezdim açıkçası. Kablolar için en uygunu o. Chain L o alan için üretilmemiş bir ürün sonuçta :)

Tepki
12
@BF Okuru Yapamadığım yerde sizi rahatsız ederim izninizle, çok teşekkürler... Ben bayanlarında istedikten sonra yapabileceğine inanıyorum...

• Beğen
Tepkiler: dr_cu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@sinemis3434
Cevap gecikti, kusura bakmayın. Yapa yapa alışırsınız, el alışkanlığı olacaktır zamanla :) Kadın erkek ayrımı yapmıyorum bu konuda :)

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
benim bisikletim senin bisikletindir @BF Okuru .. hiç çekinme, ne zaman istersen alabilirsin :hhhhhh:

güzel bi rehber olmuş.. eline sağlık

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Hiçbir bisikletçide böyle bakım yaptıramazsınız valla. Çok ince çalışmış eline sağlık gerçekten. Tembel grup İçin bir şey yazmak istiyorum

1. Bisiklet tamamen yıkamayın
2. Dişli zincir bakını asla ihmal etmeyin
3. Disk fren balatalarına ve bisiklette bulunan alyanları kontrol etmeyi unutmayın
4. Maşanın temizliğine dikkat edin keçeler gidiyor
5. Zincir yağı

En kısa sürede de bunlar yapabilir. ( Tembeller için ) :D

• Beğen
Tepkiler: fthugr23

by.catamak

Üye
Tepki
44
İsim
by.catamak
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Ghost
@BF Okuru tebrik ederim ...bravo... konu süper olmuş ...bayaa bi emek harcamışsınız...aynı zamanda teşekkürler...........

Tepki
134
İsim
Aytaç Ö.
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru Merhaba ve eline sağlık
Temizlik bisikletimi daha yakından tanımak için de ayrı bir fırsat sanırım. Her zaman korkuyla bakıyorum ya yanlış bir şey yaparda yolculuk anında orası burası kopar-düşerse diye... Korkuları yenerek el alışkanlığı kazanma yolunda bir adım atabilmek için çok güzel bir rehber olmuş... 2 yılda toplam 200 km bile gitmemiş bir bisiklet için bakım gerekir mi bilmiyorum. Yada bakım hangi safhalarda bisiklet için gereklidir bilmiyorum. Arabalarda olduğu gibi on bin yirmi bin gibi dönemleri mi vardır yoksa sezgisel midir, kirlendi artık bir el atalım gibi. Ya da ziyadesiyle her tur sonrası bir temizlik gerekir mi? Çok kısa yorumlarını rica edebilirim dostum.
Teşekkürler

vatan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Vatan
Bisiklet
Mosso
Kullandığınız eşyalarında adlarını listelerseniz çok iyi olur:harika:

• Beğen
Tepkiler: Holiganguc

Holiganguc

Daimi Üye
Tepki
204
İsim
İlker Ü.
Bisiklet
Carraro
Ben zincir bakımını ve vites ayarını yeni çözmüş, 500km'lik bir sürcü olarak, çok beğenerek ve faydalanarak okudum bu konuyu. Ellerinize emeklerinize sağlık.

Bende kendim temizlik işine başlarken zincir sökmeden temizleme imkanı sağlayan yağı ve fırçalarını içinde barındıran aparattan almıştım. Tecrübesiz olsamda zincirin parladığını ve temizlendiğini gördüğümden dolayı yeterli gibi diyorum.

Ayrıca yine başlarken okuduğum bir konuda 100-150km'de bir bakım yapılmalı diye okumuştum. Yağmur ve ıslak sürüşlerden sonra da ihmal edilmemeli yazmıştı arkadaşımız...

Fren en korktuğum ve çekindiğim bölüm. Göbek ve amortisör bakımı şuana kadar denemedim ama yapmalıyım. Keşke fren-amortisör-ve göbek bakımı, yapılması gerekenler ve "yapılamaması" gerekenler olarak anlatılsa...Çünkü hata yapıp, nasıl çözüleceğini bilmemek, etrafta da bir bisklet tamircisinin olmaması en kötü durum...

• Beğen
Tepkiler: ibrahim00

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Aytaç Öztürk
Yorumunuz için teşekkür ederim :) Sezgisel olarak bakım zamanını anlıyorsunuz. Viteslerde, frenler de vb yerlerde sürekli yaşamaya başlarsanız, ses gelmeye başlarsa, ya da zincir ve dişliler artık pislikten kapkara olursa bakım yaparsınız :)

@vatan
Fotoğraflarda görünüyor kullandıklarım ve yazıda da bahsettim zaten. Bahsetmediklerimi yazayım:
Gidon, sele ve sele kulağını sıktığım alet; alyan.
Zinciri söktüğüm alet Kmc zincir sökme aparatı.
@Holiganguc
Yorumunuzu belirttiğiniz için teşekkürler :) Amortisör bakımı hariç, diğer konular fotoğraflı olarak günceldi forumda. Arama yaparak ulaşabilirsiniz :D

ab94076

Üye
Tepki
6
İsim
Mehmet UĞUR
Bisiklet
Mosso
tam olarak detaylı bakamadım ama çok iyi ya forumların bu tarafı çok güzel işte

emnbydk

Üye
Tepki
4
İsim
Muhammed Emin
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Süper bir kaynak olmuş ellerinize sağlık.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ab94076
Teşekkürler.

@emnbydk
Teşekkürler yorum için.

Yalnız üzücü bir durum var. Fotoğraftaki bisiklet çalındı ne yazık ki. Sahibi çok üzgün. Umarım en kısa sürede bulunur.