Bisiklet Genel Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Deniz tarafından paylaşıldı.

 1. Deniz

  Deniz Üyeliği iptal edildi.

  Kayıt:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  3.744
  Şehir:
  Fahrettin Altay, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar.

  Genel bisiklet bakımı, temizliği ve kontrolü hakkında bir konu açmak istedim. Daha önce tecrübeli arkadaşların konuları vardı fakat fotoğrafları silinmişti. Biraz daha güncel bir konu olsun, kendim evde nasıl yüzeysel olarak bakım yapıyorum göstermek istedim. Mutlaka tecrübeli arkadaşlarımızın kendilerine özgü yöntemleri vardır, ben kendi yöntemimi aktarıyorum :)

  Görüldüğü üzere elimizde pis ve bakımsız bir dağ bisikletimiz var:

  1.jpg

  Arkadaşım Kaya bisikleti ile pek ilgilenmiyor. Bisikletsiz kaldığım geçen hafta ondan ödünç aldım bu bisikleti. Temiz ve bakımlı şekilde teslim ederek teşekkür edeceğim kendisine.
  Hadi bakalım :)

  Hazırlığımız tamam.
  2.jpg

  Önce genel bir temizlik ile başlamak istedim; hafif ıslak bir bezle birçok yeri sildim. Toprak ve çamur kalıntılarından arındırdım bisikleti yüzeysel olarak.

  Maşa dağ bisikleti için çok önemli. Ben de maşanın basit temizliğini bitirdikten sonra bacaklarını özenle temizliyorum. O-ring denilen halka kısımların temizliği en can alıcı nokta.
  3.jpg

  Temizlendikten sonra bu bölüme çok çok az makine yağı damlatıyorum.
  4.jpg

  Sonra gidondan bastırarak maşanın esnemesini sağlıyorum. Görüldüğü üzere pislikler çıkmaya devam ediyor.
  5.jpg

  Temiz hale gelene dek, maşayı sonuna kadar esnetip esnetip çıkan pislikleri bezle siliyorum. Gidondan kilitleme kolunu da kontrol etmeyi ihmal etmiyorum, tel gergin, kilitleme çalışıyor.
  6.jpg

  Şimdi diğer önemli noktaları kontrol ederek devam ediyorum. Furç kontrolü yapıyorum, frene basılı tutarak bisikleti hafifçe öne arkaya hareket ettiriyorum. Biraz boşluk var.
  Önce alttaki şaft borusunu tutan iki vidayı gevşetiyorum. Ardından görünen ana vidayı çok fazla sıkmadan, boşluk kalmayacak ama gidonun rahat dönmesini sağlayacak kadar uygun ayarlıyorum. Bisikletin önünü elimle kaldırarak, gidonun rahat dönmesine de bakıyorum. O ilk olarak gevşettiğimiz aşağıdaki iki vidayı sıkmayı unutmuyoruz. İşlem tamam.
  7.jpg

  Kadro kulağı bakım zamanında en fazla gözden kaçırılan yer oluyor. Malesef birçok bisiklet tamircisi bile bu hatayı yapıyor. Kulak vidasındaki gevşeme, vites sorunlarına ve hatta kulağın yamulmasına veya kırılmasına yol açabiliyor. Gevşeyen vidayı insanca sıkıyoruz, abanmadan :) Hassas oluyor bu vidalar.
  8.jpg

  Jant mandallarına da bakalım. Çok çok fazla sıkı olmamalı fakat gevşek hiç olmamalı. Önce mandalın sıkılığını ayarlıyorum, ideal sıkılığı sağladım. Şimdi tekrar açıyorum mandalı; yukarıdan gidona tam ortadan dengeli şekilde bastırarak, jantın maşaya doğru konumda oturmasını sağlıyorum. Tek elle bastırırken diğer elimle de mandalı sıkıyorum.
  Arka tarafa da aynı uygulama tabi :) Burada amaç, fren ayarı için tekerlerin en uygun konumda olması.
  Lastiklerin havasına, jant tellerinin gerginliğine, jantların akort durumunu da inceliyorum. İyi durumdalar. Lastikleri pis bıraktım, açıkçası boşuna uğraşmak istemedim. Hala kış aylarındayız, yine çamur olabilir diyerek kaytarıyorum müsadenizle :) Zaten önemli olan bisikletin düzgün çalışması.
  9.jpg

  Aynakolun vidalarını ve orta göbeği kontrol ediyorum elle. Hafifçe kol kısmını fotoğraftaki gibi pedala basar konumda tutarak, sağa sola doğru boşluk var mı diye inceliyorum. Güzel haber, boşluk yok.
  10.jpg

  Bir de pedallara bakalım. Sağa sola oynatmaya çalışarak pedal göbeğindeki durumu inceliyorum, ayrıca dönüşüne de bakıyorum. Pedalların aynakola monte edilen yerlerinin gevşek olmaması lazım,
  hem aynakolun pedal yuvasının ömrü için hem de bizim ömrümüz için :) Sıkıyoruz. Burası da tamam.
  11.jpg

  Şimdi sele ve sele borusu kontrolü. Birçok bisikletin çıtırtı kaynağı burasıdır. Seleye önden ve arkadan yükleniyorum, çıtırtı var mı diye dinliyorum. Ses yok. Fakat olsaydı seleyi sele borusundan ayırıp her bir kısmı bezle silecektim.
  12.jpg

  Fotoğraftaki görünen vidayı da kontrol ediyorum.
  13.jpg

  Sele borusunu söküyorum, hem sele borusunu hem de kadronun yuvasını bezle temizliyorum. Çok çok az olacak şekilde gresleyebiliriz.
  14.jpg
  15.jpg

  Sele kelepçesini aynı jant mandalları gibi sıkıyoruz.
  16.jpg
   
 2. #2
  Deniz

  Deniz Üyeliği iptal edildi.

  Kayıt:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  3.744
  Şehir:
  Fahrettin Altay, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Vitesler iyi durumda değil. Sadece ayarlar kötü değil, kablolar da kötü durumda. Önce Würth marka balata spreyi ile kiri pası atıyorum. WD40 da kullanabilirsiniz, gazyağı da, mazot da. Size kalmış. Benim kolayıma geldiği için balata spreyi kullandım. Yoksa balata spreyleri zamanla zincirin parlaklığını yok ediyorlar, kaplamaya zarar veriyorlar uzun vadede.
  Rublenin, aynakolun ve zincirin pisliği çabuk atıldı sprey sayesinde. Rubleyi boşuna sökmedim bu nedenle :) Balata spreyini sıkarken her yere pisliğin sıçramaması için kirli bir kumaş parçasını kullandım.
  17.jpg

  Biraz bekleyip ikinci kez balata spreyi uyguluyorum. Tabi daha sonra rublenin, aynakolun dişlilerinin, arka vitesin makaralarının aralarını ve orta göbek bölümünü iyice temizliyorum, kuruluyorum.
  18.jpg
  19.jpg

  Zinciri attırarak aynakolu daha kolay temizlediğimi görebilirsiniz. İsterseniz komple söküp daha rahat temizleyebilirsiniz.
  21.jpg

  Zincir için ayrı bir çalışma daha yapıyorum. Zaten paslanmaya başlamış zincirimiz. Kolay sökmeye yarayan "missing link" diye bir parça var ve bu işimi kolaylaştırıyor :)
  22.jpg

  Zincirin üzerinden, çıplak halde iken bir kere daha balata spreyi ile geçiyorum. Eski diş fırçaları ile daha detaylı bir temizlik de yapılabilirdi. Ben pek gerek görmedim.
  Spreyden sonra birkaç defa zinciri yıkıyorum. Bu aşamada sıvı sabun, bulaşık deterjanı ve hatta şampuan bile kullanabilirsiniz. Deterjanla birkaç defa yıkadıktan sonra bir bezle iyice kuruluyorum.
  Şimdi zincir beni ve Chain L marka yağı bekleyedursun, ben de vites kablolarını greslemeye başlayayım.


  İlk işim vites kablolarını serbest bırakmak. Zinciri attırabiliriz elimizle. Ön vitese bu şekilde baskı uyguluyorum tek elimle, diğer elimle de gevşeyen kabloyu yerinden çıkarıyorum. Arka vites kablosu için de aynı taktiği uyguluyorum.
  24.jpg

  Serbest hale gelen telleri ve kabloları bezle temizlemeyi atlamıyorum, tellerin çıkış yerlerinde biriken pislikler var.
  23.jpg

  Ardından gres yağıyla buluşturuyorum telleri. Kabloları, greslenen tellerin üzerinde boydan boya gezdiriyorum. Amacım tellerin ve kabloların iyice greslenerek maksimum rahat etmesi.
  25.jpg

  Zincir de kurumuş iyice, Chain L damlatıyorum, her bir hareketli noktaya bir damla.
  26.jpg

  Farklı markalar da tercih edebilirsiniz. Ben memnun olduğum için bunu uyguladım.

  Chain-L Zincir Yağı Uygulaması

  Zincir yağla beslenirken, yağ iyice zincirin içine ulaşırken ara veriyorum :)
  Müzik listesindeki parçalara küçük bir ayar verdikten, kahvemi içtikten sonra, yaklaşık 20 dakika geçmiş.

  Zinciri monte ediyorum, vites ayarlarını da özenle yapıyorum. Neredeyse her şeyi baştan ayarlıyorum, vitesler gerçekten çok kötüydü. Vites ayarı için hazır video var :) Bu nedenle vites ayarını baştan anlatma gereği duymadım:

  Geziniyo - 5 Dakikada Vites Ayarı
  Geziniyo - 5 Dakikada Bisiklet Ön Vites Ayarı

  Gres yağının temas ettiği kadro maşa gibi yerleri, balata spreyi ile çıkanların leke yaptığı jant yüzeyini hafif ıslak bezle siliyorum.


  Şimdi frenlere geldik, bu bisikletin en sıkıntılı bölümüne. Sürtme ve frenleme kuvveti sorunlarımız var. Yine balata spreyi kullanıyorum. Rotorlara kaliperlere sıkıyorum.
  27.jpg

  Bekleyip, ikinci defa da aynı işlemi yapıyorum. Ardından da kuru ve temiz bir bezle siliyorum frenleri.
  28.jpg

  Kaliperleri görüldüğü gibi söküyor ve balataların pimlerini yamultuyorum.
  29.jpg
  30.jpg

  Bu işlem sırasında kesinlikle fren koluna dokunmuyorum! Yoksa frenlerin hava yapmasına, ayarının iyice bozulmasına neden olunabilir. Pimi sökünce balatalara (fren pedleri) yukarıdan bastırarak çıkmalarını sağlıyorum.
  31.jpg

  Bu durumda kaliperlerin içine, pistonlara bakıyorum. Biraz içeri itmek gerekiyor. Tornavida ya da alyan olabilir, sert bir cisim ile pistonları itiyorum.
  32.jpg
  33.jpg

  Aynı kuru bezle siliyorum güzelce kaliperi.
  Pistonlar için; gerek gören arkadaşlar, çok dikkatli olmak kaydıyla, azıcık WD40 kullanabilirler. Tabi sonra iyice silmek ve kurulamak gerekecektir.
  34.jpg

  Bakalım balatalar ne durumda? Fena değil gibi :) Belki hafifçe yüzeyi zımparalanabilirdi ama ihtiyaç duymadım. Temizliğin ardından balataları yeniden monte edeceğim.
  35.jpg

  Önce şu balataları balataları tutan metal parçayı esnetiyorum dışa doğru, balataları taktığımda azıcık daha rotorlara mesafe bıraksın istiyorum.
  36.jpg

  Balata pimini, yerinden çıkmaması için yeniden eski heline getiriyorum, yamultuyorum.
  37.jpg

  Kaliperleri kadroya ve rotorun üzerine oturttuktan sonra frene birkaç defa basıp çekiyorum. Herşey yolunda. Ön frende de aynı işlemi uyguluyorum tabi.
  @geziniyo'nun bu konuda bir videosu olduğu için fren ayarı anlatmıyorum:

  Geziniyo Tv - Bisiklet Disk Fren Balata Değişimi ve Sürtme Problemi

  Bisiklet kullanılabilir halde artık :)
  38.jpg

  Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Umarım beğenmişsinizdir.
   
 3. geziniyo

  geziniyo Üyeliği iptal edildi

  Kayıt:
  9 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  3.583
  Beğeniler:
  6.940
  Seviye:
  @Deniz Tezcan Hakikatten tebrik ederim; arşiv niteliğinde bakım konusunda süper bi kaynak olmuş :)
   
 4. İlkerKurul

  İlkerKurul Yeni Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  29 Ocak 2016
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  37
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  İlkerKurul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Elinize sağlık.
   
  Deniz bunu beğendi.
 5. Tuguj

  Tuguj Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2015
  Mesajlar:
  311
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  Düzce
  Adı:
  Aykut Baykurt
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Cok guzel olmus bide arka gobek bakimini gosterirmisiniz acaba :)
   
  berktx ve Deniz bunu beğendi.
 6. Ömer Murat

  Ömer Murat Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Şubat 2016
  Mesajlar:
  2.990
  Beğeniler:
  15.296
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Gerçekten elinize sağlık, emek verilmiş ciddi bir çalışma, paylaşım için çok teşekkürler.
   
  Deniz bunu beğendi.
 7. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.802
  Beğeniler:
  17.672
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Elinize saglik harika bir rehber olmus :harika:
   
  Deniz ve geziniyo bunu beğendi.
 8. hasanwhite26

  hasanwhite26 Kıdemli Üye

  Yaş:
  18
  Kayıt:
  13 Nisan 2015
  Mesajlar:
  249
  Beğeniler:
  104
  Şehir:
  eskişehir
  Adı:
  hasan
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Çok iyi olmuş elinize sağlık
  Bisikletimi emanet olarak alabilirsiniz :D
   
  Burak A. ve Deniz bunu beğendi.
 9. Burgony

  Burgony Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2016
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  29
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Sezer
  Seviye:
  Ben zinciri gaz yağı ile temizliyorum bir zararı var mıdır acaba?
   
  Deniz bunu beğendi.
 10. Eroseros

  Eroseros Kıdemli Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  25 Aralık 2015
  Mesajlar:
  289
  Beğeniler:
  654
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Eray Yumuşaker
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Böyle anlaşılır ve detaylı bir anlatım için teşekkürler.
   
  Deniz ve geziniyo bunu beğendi.
 11. SerkanH

  SerkanH Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2014
  Mesajlar:
  4.103
  Beğeniler:
  4.634
  Şehir:
  Türkiye
  Adı:
  Serkan
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Çok iyi olmuş. Ellerine sağlık. Bu konu sabitlenmeli..
   
 12. Tolga Çelebi

  Tolga Çelebi Culebrist

  Kayıt:
  2 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.815
  Beğeniler:
  4.314
  Şehir:
  Üsküdar / İstanbul
  Adı:
  Tolga Çelebi
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Dağ bisikletim yok ama sıkılmadan okudum,çok iyi gerçekten :harika:
   
  mariokaldato ve Deniz bunu beğendi.
 13. GrandHan

  GrandHan Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  14 Eylül 2015
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Elif
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Süper anlatım. Teşekkürler :harika:
   
  Deniz bunu beğendi.
 14. Snowblind

  Snowblind Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  5 Şubat 2016
  Mesajlar:
  88
  Beğeniler:
  120
  Şehir:
  Manavgat
  Adı:
  Eray Aksoy
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Süper bir anlatım ve çalışma olmuş.İnşallah görseller uzun süre kalır ve benim gibi acemiler de bundan fayda sağlayabilirler.
   
  Deniz bunu beğendi.
 15. #15
  Deniz

  Deniz Üyeliği iptal edildi.

  Kayıt:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  3.744
  Şehir:
  Fahrettin Altay, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Çok teşekkürler arkadaşlar. Beğenmenize sevindim :)
   
  GrandHan ve geziniyo bunu beğendi.
 16. #16
  Deniz

  Deniz Üyeliği iptal edildi.

  Kayıt:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  3.744
  Şehir:
  Fahrettin Altay, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Çok uzun süredir bilyalı göbek bakımı yapmıyorum, benim bisikletimdekiler de rulmanlı :) Umarım tecrübeli arkadaşlardan böyle bir konu paylaşan çıkar. Gerçi eski konularda anlatılmıştı:
  Shimano RS20 Jant Göbek Bakımı ve Temizliği ( Resimli)
  Teker Göbeklerinin Bakımı ve Maşa Eğriliği Onarımı...
  Malesef diğer göbek bakım konularının fotoğrafları silinmiş.


  :D :D Teşekkürler :)


  Konuda belirtmiştim zaten, gazyağı, mazot, WD40 gibi ürünler olabilir. Gazyağı bana kalırsa en iyisi, boyaya veya ruble, zincir, aynakol kaplamalarına da zarar vermiyor.
   
  hasanwhite26 ve geziniyo bunu beğendi.
 17. aso2

  aso2 Freedom way with Giant

  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  187
  Beğeniler:
  76
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Elinize sağlık, çok basit ve anlaşılır anlatmışsınız. Sadece tek sorum var:), zinciri attırdıktan sonra vites tellerini bağlantı yerlerini mi yağlıyoruz ( mesela ön aktarıcının açıkta duran kısmını) yoksa komple bütün teli mi?
   
  Deniz bunu beğendi.
 18. drumbanger

  drumbanger Kıdemli Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  4 Eylül 2015
  Mesajlar:
  294
  Beğeniler:
  687
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ata
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Chain-L de bir gelsin de, 200 temizliğini yapayım yeni bisikletin. Konudan faydalanırım, teşekkürler.
   
  Deniz bunu beğendi.
 19. #19
  Deniz

  Deniz Üyeliği iptal edildi.

  Kayıt:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  3.744
  Şehir:
  Fahrettin Altay, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Teşekkürler. Çok önemli bir detay değil açıkçası :) Ben sadece tellerin kablo içine giren yerlerini gresliyorum. Ama telleri gresten sonra defalarca kablo içinde hareket ettiriyorum.

  Ben teşekkür ederim yorum için :)
   
  aso2 bunu beğendi.
 20. Tuman

  Tuman Yeni Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  18 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Ahmet
  Bisiklet:
  Merida
  Emeğinize sağlık gerçekten, her bir durumu ayrıntısıyla anlatmışsınız. Sağolunuz...
   
  Deniz bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_8-48-58.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
fatguysuffers.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
tatuirovki-samie-samie-37.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...