Bisiklet genel bakım ve temizliği nasıl yapılır?

Scudo

Albatros_65

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Mert Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar.Bisikletimi 1aydır karda çamurda sürüyorum ve çok fena kirlendi.Petrolde yıkasam bir sıkıntı olur mu?Boyasi felan sökülür mü?Birde havalar soğuk.-10 -15 felan.Soğuktan çatlamaz mı boya

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba arkadaşlar.Bisikletimi 1aydır karda çamurda sürüyorum ve çok fena kirlendi.Petrolde yıkasam bir sıkıntı olur mu?Boyasi felan sökülür mü?Birde havalar soğuk.-10 -15 felan.Soğuktan çatlamaz mı boya
Soğukta aralara giren suyu kurutmak çok zor. Fazladan 10-15 dk ayırın silin bence. Daha sonra biriken suyun lduhu yerlerden küf pas çıkabiliyor

• Beğen
Tepkiler: Albatros_65

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, öncelikle sürmekten çekinmeyin ama temizleme işlemi biraz sizi tereddütte bırakmalı.. Şöyle ki, lastiklerinizin hamuru kışa ya da suya mukavemet özelliği taşıyorsa atıyorum, kışlık olur / mtb lastiği olur ya da gözden çıkardığınız herhangi bir lastik olur, onları kullanın. Çünkü bazı lastikler 6/7 derecenin altında hamurundan dolayı donuyor ve bu hem lastiğe hem de sürüş güvenliğinize ciddi zarar verebiliyor. Bunun harici olarak bisikletinizin eklem yerlerini mutlaka koruyacak müdahaleler yapmalısınız. Örn sele borusundan, gidon boğazından veya furş spacer larından, vites ve fren halatlarından su alması kaçınılmaz.. Bir de göbekler var.. Arka orta ve ön göbekleri sıvı gresle bakım yapmalısınız. Hatta pedal ile ayna kol bağlantıları da greslenebilir. Aslında çoğu bisiklet çelik veya aliminyumdur ama suyun girdiği her şey bozulmaya açık hale geliyor. Zincir, dişliler ve ruble ile arka aktarıcı da yine bakıma ihtiyaç duyar. Size tavsiye boş bir gününüzde, bisikleti evinizde ya da garajınızda uygun bir yere alıp, iyice kuru olduğundan emin olduktan sonra, zincir ve ona bağlı vites sistemlerini güzelce yağlamanız, göbekleriniz ve furş spacerlarınızın içi spacer boşluklarını iyice greslemeniz yaza girdiğinizde çok daha sağlıklı bir kondisyonda kalacaktır. Hatta bakımları yapıyor olsak dahi bisiklete her bindiğimizde, bisikletimiz ilk günkü kondisyonundan uzaklaşacaktır. Bunun uzaklaşma hızı bakım çapına ve zamanına göre değişir. Kolay gelsin 👍

Albatros_65

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Mert Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@SerdarCYCoo2Bursa cevabınız için çok teşekkür ederim. -15° de 700x25 yol lastiği kullanıyorum.Durduk yere lastik patlıyor.Dış lastiğin içinden bir şey de çıkmıyor.Soğuktan mı patlıyor acaba🤔🤨

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
942
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bu konuda biraz bilgilendirme yapabilir mi bir forumdaş? Lastiğin en fazla ne kadar soğuk havaya kadar güvenle kullanılabileceği, soğuk havalarda hangi lastiğe geçmemiz gerektiği konusunda…
Mesela yol bisikletinde kendi üzerinde gelen Schwalbe One lastikler var. İstanbul’da zaman zaman 0 - 2 dereceye kadar soğuk havalar oluyor, güvenli midir?
Ulaşım için kullandığım şehir bisikletinde Michelin Urban Pro var. Yine 2 derece civarında kullanıyorum, güvenli oluyor mu?
Araba gibi yaz kış lastiği yapmak gerekiyor mu?

ugurus

Daimi Üye
Tepki
434
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Çok süper bi başlık benim için. Çok hoşuma gitti . Başlığı açan ve mesaj gönderen arkadaşlara teşekkürler .
başlığa ve mesajlara sadece biraz göz gezdirdim. Listeme ekleyip daha sonra ara ara bakacağım. Bu başlığı görmeden önce. Kendi kafama göre ufak bi temizlik girişimimden bir kaç kare ekliyorum . Sadece köpük sıkıp duruladım . Zincir e vs çoğu yere ellemedim . Daha sonra bir gün detaylı girişeceğim .

Belki yeri değildir ama sorayım. Forumu yavaş yavaş vakit bulunca okuyorum.
Uygun hesaplı bir yağ tavsiyeniz var mı acaba . Uygulaması kolay. Koku yapmayan.

Dosyalar

• Beğen

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...
Uygun hesaplı bir yağ tavsiyeniz var mı acaba . Uygulaması kolay. Koku yapmayan.
"Hesaplı" kavramı kişiden kişiye ve artık günden güne değişiyor ama şunları önerebilirim:

Mesela bu son aldığımda 30, kısa zaman önce baktığımda 45 liraydı, şimdi 65 lira olmuş:
(link)

Bu da yukarıdaki 45 lirayken 40 liraydı, 45 lira olmuş:
(link)

İkincisi sadece kuru hava için.

• Beğen
Tepkiler: ugurus

ugurus

Daimi Üye
Tepki
434
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Evet. Hesaplı kavramı değişiklik gösterir . Biraz daha ekleme yapayım )))
Katlanan bir bisiklet aldım. Arada bir kullanacağım , yeni kullanıcıyım . Yağmurlu havalarda soğukta vs kullanmayacağım. Öyle dağ bisikleti yada yarış bisikletim vs yok . Bütçe olarak ise 40-80 lira arası olabilir .

2 yağ arasındaki fark nedir ? İkincisi kuru hava İçin demişsiniz. Onun dışında bi fark var mı? 45 lira olanı alacaktım almadan evvel. Bi bakayım internete dedim. Çok seçenek çıktı karşıma ondan kafam karıştı .Sizlerinde bi fikrini almak istedim .

Teşekkürler 🙏

Albatros_65

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Mert Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ugurus (link)
Bu linkteki shimano yağlardan alınabilir.Fiyatları 70-90tl arası değişiyor.

• Beğen
Tepkiler: ugurus

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Evet. Hesaplı kavramı değişiklik gösterir . Biraz daha ekleme yapayım )))
Katlanan bir bisiklet aldım. Arada bir kullanacağım , yeni kullanıcıyım . Yağmurlu havalarda soğukta vs kullanmayacağım. Öyle dağ bisikleti yada yarış bisikletim vs yok . Bütçe olarak ise 40-80 lira arası olabilir .

2 yağ arasındaki fark nedir ? İkincisi kuru hava İçin demişsiniz. Onun dışında bi fark var mı? 45 lira olanı alacaktım almadan evvel. Bi bakayım internete dedim. Çok seçenek çıktı karşıma ondan kafam karıştı .Sizlerinde bi fikrini almak istedim .

Teşekkürler 🙏
İkisi arasındaki temel farklar sayfalarındaki ÜRÜN FAYDALARI kısmında.
Teflon olan:

Kuru hava için olan:

İlki dört mevsim, sesi 1.6 dB azaltıyor, sürtünmeyi 2.7W azaltıyor.
diğeri sadece kuru havalar için, sesi 1 dB azaltıyor, sürtünmeyi 1W azaltıyor.

Tabii bunlar nispeten ekonomik ve kolay bulunur olduğu için bunları örnekledim. Bunlardan başka Shimano, Motorex, Zefal ve başka markalarda çeşit çeşit yağ var, fiyatları en az 1.5 ile çarpmak lazım. Bir de bazılarına daha pratik gelen sprey yağlayıcılar var ama hem fiyatları daha ekonomik değil, hem sıkınca yarısı boşa ya da bisiklete gidiyor (jant kenarına gelirse temizlemeyi unutmamak lazım), hem sprey ürünlerin genel solunum/çevre risklerini taşıyor, hem bu tür yağlardan daha iyi koruma sağladıklarını düşünmüyorum.

Zinciri temizlemek için de balata spreyi gibi tehlikeli spreyler yerine gazyağı ya da mazot öneririm.

• Beğen
Tepkiler: Sinyor ve ugurus

ugurus

Daimi Üye
Tepki
434
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@Albatros_65 , @Spartiat Çok teşekkürler arkadaşlar . Yağ diyip geçmemek lazımmış . İnceleyeceğim . Sitede bu yağ, yağlama ilgili daha çok bilginin olduğu başlık Varsa bulup oralara da bakayım. Önemli bi konu bence .

• Beğen
Tepkiler: Albatros_65

ugurus

Daimi Üye
Tepki
434
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Zefal markasına yöneldim. Sarı renkli olan. Kuru
Ben şimdi ihtiyacım nedir bilmiyorum . Hangisini alayım. . Sarı olan. Trendyolda 69 lira. . Islak olan. Amazon’da 75 lira ( büyük ihtimal )
Ben yağmur vs olunca pek dışarı çıkmam ki bisiklete vs binmem düşük bi ihtimal .
O yüzen kuru olan benim için daha iyi herhalde ?
Siz ne dersiniz ? Zefal markasını mı seçeyim ? Zefal olursa hangisi olsun. Yada ikisini de mi alayım ??

bu arada kaba bi hesap ile. Ayda max 300 km yaparım bisiklet ile . Yağmur da vs kullanmam

Dosyalar

ugurus

Daimi Üye
Tepki
434
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Şimdilik sarı olanı aldım. Zefal Dry.
yağmur altında sürmem ama yağmurlardan sonra sürebilirim belki . O yüzden aklım mavi olan wet seçeğinde de kaldı. Onu da mı alsam diye düşünüyorum

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mevsimlerden bağımsız olarak petrolde bisiklet yıkayacaksanız suyun kostikli olup olmadığına dikkat edin yeter.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Adsız.jpg

kadro temizleyicisi ve parlatıcısı olarak satılan bu ürünü daha önce kullanan oldu mu acaba?

Minişcat

Üye
Tepki
57
İsim
Taylan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Araç boyalarında uzmanlığım dolayısıyla bir öneride de ben bulunmak isterim. Şampuan konusunda " Koch Chemie NMS " kullanabilirsiniz. İçerdiği yoğun cila sayesinde ilk yıkamadan itibaren mükemmel bir yüzey bırakır. Extra bir cila kullanmasanız dahi fark olusturur. Sonraki süreçte, Geç kirlenir - Kolay temizlenir.

• Beğen

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
kadro temizleyicisi ve parlatıcısı olarak satılan bu ürünü daha önce kullanan oldu mu acaba?
Bunu kullanmadım ancak decathlon un temizleyicisini kullanıyorum. Memnunum.
Bisikleti yıkarken yanıma bu sprey dışında bir de basınçlı sprey şişesi alıyorum. Bütün bisikleti 1-1,5 litre suyla yıkayıp tertemiz yapıyorum. Kadro temizleyicisini zamanında 70-80 tl den eve stoklamıştım. Herşey gibi buna da zam gelmiş tabi.

(link)

(link)

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunu kullanmadım ancak decathlon un temizleyicisini kullanıyorum. Memnunum.
Bisikleti yıkarken yanıma bu sprey dışında bir de basınçlı sprey şişesi alıyorum. Bütün bisikleti 1-1,5 litre suyla yıkayıp tertemiz yapıyorum. Kadro temizleyicisini zamanında 70-80 tl den eve stoklamıştım. Herşey gibi buna da zam gelmiş tabi.

(link)

(link)
Gardener basınçlı sprey'in içinde sadece su mu koyuyorsunuz?
Anladığım kadarı ile önce Decathlon sprey ile temizlik yapıyorsunuz, akabinde o spreyi akıtmak için Gardener kullanıyorsunuz

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gardener basınçlı sprey'in içinde sadece su mu koyuyorsunuz?
Anladığım kadarı ile önce Decathlon sprey ile temizlik yapıyorsunuz, akabinde o spreyi akıtmak için Gardener kullanıyorsunuz
Aynen. Önce decathlon sprey ile kirleri yumuşatıyorum. Bir süre bekliyorum kirlerin büyük bölümü akıyor. Sonrasında basınçlı sprey ile iyice duruluyorum. Sonunda microfiber ile kurulama. Çok çok kuru çamurlu işler için tabi bu yeterli olmayabilir. Onu henüz tecrübe etmedim. Ancak standart temizleme kurulama işleri için min su ve temizlik malzemesi kullanmak adına oldukça memnunum bu süreçten.