Bisiklet genel bakım ve temizliği nasıl yapılır?

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Doğrusu budur demiyorum, yaptığımı yazıyorum: 30 küsür yıl gaz yağı ve mazot kullandım. Sonra bilgiye daha kolay ulaşır olunca, Shimano teknisyenleri ve bazı yabancı takım teknisyenlerinin videolarını izleyince, kimyasallardan da eskisinden daha fazla çekinir olunca, zaten zincirlerim de neredeyse hiçbir zaman fazla kirlenmediğinden süreci hafifletmeye karar verdim, artık sadece sabunlu su kullanıyorum.

Ama şunu da ekleyeyim:
Soru bu: "shimano teknisyenleri zincir temizliği için ne öneriyor?"
314220 dosyayı görüntüle
dediğiniz doğru. Motor dizel yakıt enjektörleri neredeyse motor ömrüne eşit çok uzun yıllar boyu çalışır.
hassas içiçe çalışan bu parçalar mazotun yağlama etkisi sayesinde daha uzun yıllar çalışır. :)
Mazot özetle yağlayıcı özelliği olan ama yağ sökücü bir ürün.

ancak günümüzde mazot veya gazyağından daha iyi ürünler var ve çevreye zararı daha az. En güzel örneği ben eldivenle kullanınca bile mazotta olduğu gibi, her yerim kaşınmıyor.:)

Son düzenleme:
Scudo

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Kirlenen mazot veya gazyağını nasıl bertaraf ediyorsunuz?
mazotla zinciri ve rubleyi fırçaladıktan sonra deterjanla yıkayıp duruluyorum,kurulayarak işlemi bitiriyorum.
ürünü eleştirmek serbest tabii,
asperoxu bazen bende kullanıyorum ama durulamasını kurulamasını iyi yapıyorum,zarar verip vermediğini deneyimledim,bazı sayfalarda uyarılar şeklinde paylaşıldı dikkat etmekte fayda var.

netice itibariyle detaylara çok takılma,ister asperoxla ister mazotla istersende gazla yıka ama sonunda deterjanla köpük köpük mis gibi yıka ne yağ kalır ne kir,en sonda bir güzel kurula bir iki saat sonrada zincirini yağla bas gaza sür,yıllardır yaptığım şey

sunstorms

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Mosso
şu ana kadar Asperox nedeniyle pas sorunu yaşayanımız var mı?
Zincir paslanabilir derken, gerekçesi nedir?.:)
Asperox nedeniyle paslanır demedim, kurutma işlemi iyi yapılmaz ise paslanır buna dikkat etmek gerek. Mazotta durulama gibi bir işleme gerek yok.