Bisiklet Forum Tüketim Karşıtı Çevreciler Platformu

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Çağdaş78
Evet Uzay Kimya adlı bir firma.
(link)

Yerli ürün kullanmak ekonomik katkının yanında düşük ulaşım ihtiyacı ile çevreci bir yöntemdir. Hatta imkan olan ürünlerde yerli değil / yerel ürün kullanmak daha iyidir. Tabi çevreci yerli ürün miktarımız az ve kontroller zayıf. Ama fırsat bulunca kaçırmamak lazım. Ürünlerini kullandığım ve %100 memnun kaldığım bir firma burası. Ve en önemlisi kullanırken içim rahat.

Scudo

M.Oonnaayy

Aktif Üye
Tepki
473
İsim
Mert
@BisikletKolikK Dostum istiklaldeyim her yer her kez suriyeli ve ıraklı bize yönetenler zaten arap sevdalısı bence bir farkımız yok
@BerkEvren Tüketim karşıtlığı bile bir siyaset biçimidir.Örneğin karbon ayak izim sıfır olsun çevrenin hava kalitesi yükselsin dersin.Siyasi iktidar gelir yeşilliği imara açar yaptığın şeyin bir anlamı kalmaz.Tüketimi azaltır 3 kuruş biriktirsin iktidar gelip vergiyi artırır kenara koyduğun 3 kuruşun kat ve kat fazlasını devlete ödersin.Hem tüketim karşıtı olucaz hem de siyaset yapmıyacaz nasıl olucak o iş:)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@M.Oonnaayy Her görüş siyasidir bir noktada. Hele ki çevreci hareketler, siyasetten ayrı ilerleyemez. Amma velakin forumda siyaset konuşulmaması / konuşulamaması sebebiyle geçmişte çok konu heba oldu. Bu sebeple konuların tüketim karşıtlığı üzerinden ilerlemesi sağlıklı olacaktır. 65 sayfa yazı biri birine arap sevdalısı dedi, öbürü gelip sen araplara ne diyorsun dedi gibi bir çizgide heba olmasın, derdim o.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tüketim karşıtı çevre platformu deniliyor emme bakıyorum forum üyelerinin harcamaları gırla gidiyor. Ben kendimce bir prensip kararı aldım. Bisiklet özelinde söyleyecek olursam ihtiyaç zorunluluk ve yerindelik arz etmedikçe bir şey almıyorum. Yani bir dış lastikmi alacağım illa kullandığımın balon yapması lazım. Yani sonuna ve son zerresine kadar bitmesi gerekiyor. Alışveriş bir hastalık hali. Bunu öğrendim. Alışveriş adından belli alışkanlık. İkiside alış kökünden geliyor. Dolayısıyla nasıl sigara alışkanlığına son veriyorsan alışverişide öyle bırakman gerek.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
önceki sayfada deniz araçlarından bahsedilmiş, kaç bin ton yakıt tüketiyor vs. bunların sözüm ona teknolojinin ilerlemesi için gerekli olduğunu düşünen yazan bisikletçi arkadaşlar var , ben ona gülüyorum:):)

alışverişin alışkanlık olduğuna katılıyorum. gerisinde hep, her yeni çıkan ürüne ihtiyacımız varmış algısı yatıyor bence. insanoğlunu şu alışkanlık kavramı ve işleyişi vezir de ediyor rezil de edebiliyor..

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@Ahmetgitar ahmet hocam basın sagolsun.
Geçen cüneyt gokcer de osmancık da gordum seni ama emin olamadım:) yoksa bir selam vermek istedim, burdan vermiş olayım eger dogru kişiyi gorduysem:)

• Beğen
Tepkiler: Ahmetgitar

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@Kazuya
Evet oradaydım ve elbette bisikletle :)
Bizim de yakında ilk temsilimiz olacak. Çok iyi oyuncular ve yönetmen var. Ben ise müziklerini yapıyorum. Bakalım...

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren ve Hulki

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@Ahmetgitar cok sevindim, haberimiz olsun kesin, mani olmassa gelip izleriz.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
BIOcycling ;

5288.jpg

Güney Amerika'da 11.500km'lik ailecek bir tur. Organik tarım alanlarını, yerel tarım yöntemlerini keşfediyor, hem belgeliyor hemde çocuklarına hiçbir okulda okutulamayacak bilgiler aşılıyorlar.

(link)

(link)

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
@BerkEvrenMümkün olduğunca migros'daki frosch marka organik temizlik ürünlerinden alıyoruz. Uzay kimyanın bu markasını öğrendiğim iyi oldu. Teşekkür ederim. Dün akşam sıvı sabununu aldık, kullanmaya başladık ve fiyatı diğerleriyle aynı. Bende herkese tavsiye ederim.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@ersinnsahin Frosch almandır dedik güvendik ama hanımda da bende de alerji yaptı. (Elde kızarıklık ve kaşıntı) Kişiden kişiye değişir tabi.

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
@BerkEvren yanıltıcı bilgi vermemiş olayım o nedenle düzeltme yapmak istedim. Frosch da hiç sıvı sabunu almadık sürekli olarak bulaşık detarjanı alıyorduk sıvı sabununu denemediğim için yorumum o şekilde algılansın istemem. Tamamen ugreen clean a geçmeyi düşünüyorum.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Daha önce bu başlıkta tartışıldı mı hatırlamıyorum ama ben yine de sorayım.

(link)

Forumda bir arkadaş, bu ürünü kullanarak zincir ve dişli temizliği yaptığını yazmıştı. Sonuçlarından da memnunmuş.

Ürün neticede yağ çözücü, elbette yağdan kirden arındırır.. Fakat acaba zincire ve dişlilere zararı olur mu? Sonuçta her yağ sökücüyü her aletin temizliğinde kullanmak uygun olmayabiliyor.

(Temizlik sonrası her zamanki gibi Shimano'nun zincir yağını kullanacağım.)

Deneyen varsa yazsın, yoksa riski göze alıp ben deneyeceğim.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Birhan K.
O kullanan benim :) Toplam 3000 km'dir bisikletin temizliğinde kullanıyorum. Ama yağ çözücü olanı değil bulaşık deterjanı olanı kullanıyorum. Haftada 100-150 km yol yapıyorum. 2 haftada bir çamura balçığa bulanır bisikletim. Yağmurda falan eve kapatmam hayatta. Ama evde tuttuğum için bisikleti hep yıkar / kurular ve yağlarım. Bisikletlerim mağazada durduğu gibidir hep. (Zincirimde ve rublede uzama - ses - korozyon vb. hiç bir sorunum yok. Hatta arazide sürmeme rağmen aktarıcılar bile tıkır tıkır işliyor. Ayarları kaçmadı hiç)

bulentbuy

Üye
Tepki
52
İsim
Bülent
Bisiklet
Canyon
@Birhan K.

Birkaç hafta önce ilk defa kullandım. Temizlik konusunda bir sorun yaşamadım. Zararı olur mu bilmiyorum. Zaman gösterecek

• Beğen
Tepkiler: Birhan K.

mavi albatros

Aktif Üye
Tepki
474
Bisiklet
Salcano
bu forum vy sayfa bir alışkanlığımı çok değiştirdi. hem de çok. alışveriş-tüketim alışkanlığımı çok değiştirdi.
4 yıldır severek giydiğim ve bir 4 sene daha giyilebilecek kot pantolonum dizinden açıldı, bayağı. önce kesip şort yaparım dedim ama açıkçası pantolan almak istemedim yeniden, ben de terziden hem açılan diz tarafına hem de diğer tarafa ceket kolluğu dikebilir mi diye sordum. sonuç güzel hele , yeni bir kota 60-70 tl bayılmayacağımı düşünürsek tarz oldu.

IMG_20171026_121918.jpg IMG_20171030_122341.jpg IMG_20171030_122408.jpg

sayfayı yeni okuyan biri bir pantolonu kurtarmakla ele ne geçecek diye düşünebilir, alıştık.
ancak bu bir alışkanlığımın değiştiyinin göstergesi. günlük hayatta buna benzer çok durumu farkeder oldum. bir ürüne ihtiyaç olduğunda hemen yenisini tüketmeye koşmak yerine, durup; acaba tüketmeden başka çözümü var mı , altarnatif yol nedir diye sormak, benim cebime katkıda bulunmaya başladı. muhakkak ki sonucunda doğaya da katmış oluyor.

kolluklar 3tl + dikiş 3 tl = 6 tl ye kot pantolon kurtuldu.

hep aklım kendi biramı kendi şarabımı yapma fikri vardı. ama bir türlü el atmıyordum. sanırım çok konuşmayı çok üretmekten fazla alışkanlık haline getirmişim. haftasonu şarabı denemek için bir kasa siyah üzümü 30 tl aldık, 13,50 kg çıktı. taneleri salkımdan ayırdım, sonra taneleri ezdim ve damacanaya aktardım, fermante olması için bekliyoruz.
şayet tadını asgari düzeyde içilebilecek şekilde tutturabilirsem, 30 tl ye en az 6 adet 70' lik şişe şarabımız olacak.

IMG_20171030_214227.jpg IMG_20171030_214241.jpg