Bisiklet Forum Tüketim Karşıtı Çevreciler Platformu

mavi albatros

Aktif Üye
Kayıt
18 Mayıs 2013
Başlık
3
Mesaj
159
Tepki
523
Şehir
hatay
Bisiklet
Salcano
@mariokaldato
raşit hocam selamlar , yazdığınızda ince bir eleştiri gibi geldi ondan fikrimi yazıyorum. yanlış anlamış isem özür. şayet alınan bisiklet, çanta,çadır vs vs hakkı veriliyorsa, mesela arabadan inip bisiklet ile hayatının ulaşımını idame ettirmeye kadar gidilmişse (ev-iş / ev-gezmek / ev-spor / ev tatil arası gidip geliniyorsa), oteller yerine çadırdaki konaklamalar yıllardır almış başını gidiyorsa kaliteli ve doğal olarak pahalı olmasında sakınca var mı:kötü: ama benim kuzenim gayet ekonomik (500 tl) bisiklet aldı alışverişe gitmek için ve o bisiklet çürüdü kullanılmamaktan. ablam keza aynı, uyguna aldı ama bahçede atıl vaziyette.

@ykaya
ortalama hepimiz ömürlerimizin en az 10-15 yılını tüketim odaklı çevre-toplum-çağ olarak yaşamışız. geri kalan ömrümüzün hemen hepsini bir günde üretmeye dönüştürmeye odaklanmakta elbetteki sıkıntılar yaşıyoruz yaşayacaz. ama ilk fırsatta dizel araba niye, hiç boş bırakmaya gelmiyormuşuz:komik:
şaka bir yana, dizel araba tercihi bir daha düşünülmesi gerekir. gerçi almışsınız artık hayırlı olsun. ben de günlük hayatta tüketim karşıtlığı konusunda tökezlemeler yaşıyorum. mesela havayı mevsimi bahane ederek ailecek bisiklet ile piknik yapmak yerine arabayı kullanma oranımız çok. hala atölyede vazgeçemediğim ama kullanma sıklığım diğerlerine nispeten az olan elektrikli aletler var. bunları elden çıkarmam gerek. hala bir kovan arı alıp tarlaya koymadım.oysa bunu yapsam ballarını benle paylaşacaklar. bir gün bu müstakil kiradan çıkıp şehirde oturmak zorunda kalsam, ah keşke arı yetiştirecek imkanım olsa diye hayıflanırım. insan elindekinin kıymetini bilmek yerine hep olmayana odaklanıyor. "an" da olmak zor geliyor bize. bunu da tartışmalıyız aslında.
son zamanlardaki çevreci davranışım evin bahçesine kümes kondurmak oldu. yakında tavuk alır koyarım için, market yumurtaları çok fena...
 

mavi albatros

Aktif Üye
Kayıt
18 Mayıs 2013
Başlık
3
Mesaj
159
Tepki
523
Şehir
hatay
Bisiklet
Salcano
@Sebahattin Gerceker anladım ve haklısınız.
dizel kirletiyor da, benim benzin lpg li araç havayı kirletmiyor mu ? kirletiyor tabi ki.. ya da elektrikli araçların elektrik kaynağını üretmek için neler heba edilecek. haklısınız.
ve fakat, çocuklu aile ile arabasız nasıl yapacaz bilemiyorum. gönül ister ki toplu taşıma sistemimiz hem şehir içi hem de şehirler arası gelişmiş olsun. gönül ister ki tüm akdeniz iç anadolu karadeniz bölge şehirlerine tren (hem de bisikletlerimizi alabildiğimiz bir tren) ile gidebilelim. ya da günlük ev iş - iş hastane vs arasını bisiklet ile gidelim ama aile ile olmuyor malesef. ben çocuğumu devlet hastanesine götüreceksem otobüs + dolmuş yapmalıyım (9 km lik mesafeye) ve bu da tam 1 saat 10 dk yapıyor.
en masum 2. vasıta motorsiklet idi ama çocukla binmek ayrı tehlikeli olduğundan ondan da vazgeçtik.

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
 

mavi albatros

Aktif Üye
Kayıt
18 Mayıs 2013
Başlık
3
Mesaj
159
Tepki
523
Şehir
hatay
Bisiklet
Salcano
@M.Oonnaayy

Dünyadaki tasarruf, ekonomi, iklim politikalarının; doğayla uyumlu, dünyanın geleceğini kurtaracak yönde olmadığına katılıyorum. bana sorarsanız polonyanın yenilenebilir enerji kaynağından tüm yılın elektriğini üretmiş olması da bir umut ışığı değil .. (mükemmel bir gelişme ama bu durumlar dünyanın genelinde yaşanmadıkça yetmeyecek anlamında.)

Gönüllü sade yaşamı, tasarrufu, ekolojik davranışları hayatımızda içselleştirmenin faydasını bireysel olarak hissetmeye başladım. Ve belki de bu şekilde kendi sorumluluğumuzu yerine getiriyor, vicdanımızı rahatlatıyoruz. çünkü en çok maddi fayda getirecek olan davranışı değil, doğaya ve dolaysıyla insana en az zarar veren tutumu sergileyerek en doğrusunu yapmaya çalışıyoruz.

@M.Oonnaayy , bedel ödüyoruz evet. Ama yakan yıkan tarafta olmayıp yapıcı olmaya çalışmak; hayatı yaşarken yapabildiğimiz en Anlamlı şey oluyor.
 

MossoM

Daimi Üye
Kayıt
10 Nisan 2018
Başlık
14
Mesaj
317
Tepki
501
Yaş
32
Şehir
İstanbul
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@Ahmetgitar
Bir bisikletçinin aktivist olabilmesi için turda gördüklerini sosyal medyada paylaşması durumla çelişiyor galiba katılıyor musunuz? Bu aktist eylem günümüzde sosyal medyayı tümden reddetmekle başlar bana göre. Artık herkes kabuğuna çekilmeli zaten paylaşılan resmi iki üç kişinin görmesini istiyoruz çoğunlukla. Ben üç aydır temizim ve bazen öyle bir an yaşıyorum ki evet paylaşmalıyım diyorum ve bakıyorum sosyal medya imkanım yok sonra o fotoğrafı sadece zamanım olduğu kadar görmesini en çok istediğim kişiyle paylaşıyorum bu bazen 2 bazen 5 oluyor ama fazlası değil. Bence artık herkes bu sistemden çıkmalı. İyi yönü adına arap baharı vb. Toplumsal olaylar örnek gösterilebilir ama troller unutulmamalı bu noktada. Sivil toplum örgütleri böyle anlar için var zaten. Bir yolu her zaman bulunur.
 

Mehmet Metin Levent

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Temmuz 2018
Başlık
30
Mesaj
2.202
Tepki
8.287
Yaş
44
Şehir
Ankara
İsim
Mehmet Metin Levent
Bisiklet
Cube
@MossoM

bir konsere gittiğinizde, herkes akıllı! telefonunu çıkarıyor başlıyor konseri çekmeye. bu arada da, telefonun kaşık kadar ekranına bakıyorlar. yerden göğe haklısınız. sosyal medya projesinde, kullanıcı değil mamülüz.

Güzel bir uygulama

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
 

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Ağustos 2011
Başlık
63
Mesaj
893
Tepki
1.966
Yaş
42
Şehir
Ankara
Bisiklet
Cube
Ekonomik kriz ve hayat pahallılığından halklar inimi inim inlerken imdadımıza tüketim karşıtlığı ve minimalizm geliyor. Evet beyler konuyu hortlatma gereği duyuyorum.

Eskiyen çamaşır makinemi 1/5 fiyata tamir ettirdim, çünkü kriz var param yok. E noldu bak dünya kazandı çevre kazandı, makina canavar gibi çalışmaya devam ediyor.

O kadar çok eşyamız var ki ömür boyu yeter. Buna rağmen almaya devam ediyor, demek ki dünya için kriz daha iyi, çevre için daha iyi.
 

can onur

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Haziran 2012
Başlık
33
Mesaj
685
Tepki
1.941
Yaş
44
Şehir
Ankara
İsim
Can Onur
@Serkan Mıstınoğlu Bence örnek alınması gereken bir yaşam tarzı. Güzel bir örnek. Tüketirken, bir şeyi çöpe atarken, yeni bir elektronik cihaz alırken çevreye ne kadar zarar verdiğimizi düşünmek gerekiyor. Tutumlu olmakla çevreye de daha az zarar veririz.
 
  • Beğen
Tepkiler: mariokaldato

observer

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ağustos 2010
Başlık
136
Mesaj
1.602
Tepki
509
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Salcano
@emrahozkan
ekleme yapıyım bozulan franke elektrikli ocak anakart yandı 700tl tamir parası alındı servis tarafından.
(bozulma nedeni elektrik gitgelleri ancak gelen akımda sorun olmadığı için dağıtım firması ödemiyormuş galiba)
direk anakartı değiştirmişler eve geldiğimde eski anakartı gördüm.
bu işlerden anlayan bi elektirikçi tarafından max 50 tl ye yapılabilir gibi gözüküyordu maalesef.
her sorunda direk parça değişimine başvurmamak gerek aslında parçada ciddi sorun yoksa tamiri mümkün oluyor genelde.
 

Yalchinosis

Daimi Üye
Kayıt
21 Ağustos 2015
Başlık
7
Mesaj
224
Tepki
335
Şehir
İstanbul - Edirne
İsim
Yalçın
Bisiklet
Dahon
Ben de eşya azaltmaya başladım, yıllardır sakladığım kitap - çizgi roman ve dergilerimi satmaya başladım, eşim de kullanmadığı giysileri satıyor veya ihtiyacı olanlara veriyor, modern çağın dayattıklarından dolayı minimalizmden hala çok uzağız ama ufak ufak yaklaşmaya başladık diyebilirim.
 

mavi albatros

Aktif Üye
Kayıt
18 Mayıs 2013
Başlık
3
Mesaj
159
Tepki
523
Şehir
hatay
Bisiklet
Salcano
Bu konuya tekrar yazılmasına sevindim. Yazılanların işe yaramasının fotoğrafı gibi geliyor bana. Konu ne zaman açıldı bilemiyorum ama, gereksiz tüketimime karşı çıktığımdan bu yana mesafe kat ettim diyebilirim artık.
Hatta evden çıkardığım, sattığım, hediye ettiğim eşyaların bir listesini tutuyorum.. Ve listeye her baktığımda paramı = zamanımı = geleceğimi nelere harcamışım diye hem üzülüyor hem de kendime söz veriyorum, artık eskisi gibi olmayacak.
Gereksiz eşya, gereksiz harcama, gereksiz düşünce, gereksiz duygu ne varsa hepsi atılacak ve bizim yağ reklamındaki gibi hafiflemekten uçacam:komik:

Evimiz sobalı, 2 odaya halı lazımdı, halılar 950 tl tutuyor. Artık bakış açımız tüketim karşıtlığı ya; nasıl yaparız nasıl ederiz diye düşünürken; eşim dediki , halılar hem pahalı hem de maalesef sağlıksız. Hemen ampül yandı kafada:ssrtcbya:
Parkeci tanıdığımızı aradım,
Parkesini söktüğünüz evler oluyor mu Hakkı abi ?
Evet.
Sebebi nedir ?
Kimi parke şişmiş bozulmuş, kimisi de yeni ev sahibi parke rengini modelini beğenmiyor evi satın aldığında..
Hah işte hakkı abi, şu rengi modeli beğenmeyen ev sahiplerine denk gelirsen bana haber ver 2 odaya döşeyecez.

Bu konuşmadan sonra çok değil, 2 hafta sonra 2 odayı toplam 575 tl ye kaplattım. Üzerine de iki kilim tamam..

Ah bu akıl neden önceden bilinçlenmedi ki :rolleyes:
 

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Kayıt
29 Mart 2015
Başlık
2
Mesaj
696
Tepki
1.218
Şehir
istanbul
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Belki bu son gelen 2019 mtv zamları ile biraz olsun bisiklete sempati artar
 
Yukarı Alt