Bisiklet çaldım satalım mı? (sosyal deney)

Scudo

Ahmeturan

Üye
Tepki
49
İsim
Ahmet Turan
Bisiklet
Carraro
Günü videosu başlığında da yazmıştım, bakalım oraya bakmadan benden başka birinci sahnedeki bisikletçiyi forumdan bir üyeye benzeten çıkacak mı? Videoda 0:30 dakikada.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
Emin ol burda 100 kişinin 90 ı ben alayım derdi ...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@historiyst
Hocam milletin günahını neden alıyorsunuz? Forumun %100'ünü tanıyor musunuz? %90 değil bakın %100. Koskoca onbinlerce kişinin olduğu forumu böyle karalamak bu kadar kolay olmamalı.

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
hirsizligin sosyal deneyi mi yuh artik yakinda zinaninda sosyal deneyi cikar ah hirsizligin o deneyi yapan hic elin yumrugunu yememis ondan bu durumda ah o dogru ellere dusecek var yaa calarken bak adami ne yapiyorlar

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Yalan beyanda bulunma üzerine kurulu ve "sosyal deney" etiketiyle servis edilen bu tip videoları pek sevemedim, ısınamadım. Tanımadığını biri öp, tanımadığını birine sarıl, ay düşüyorum tut tarzı videolar bunlar. Herşeyden önce özentiler, çoğu akım gibi yurt dışından geldi bu akım da bize. Çok yapmacık, sahte, saçma geliyor ne bileyim...
@KitapSever 'in de dediği gibi ben hiçbir şey beğenmiyorum :D:harika: Yaşlandık, huysuzun teki olduk çıktık

Eleman doğuşa benziyor bu arada. Gözümden kaçmadı :bsmagryr:
hqdefault.jpg

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
arkadaş eleman kime sorduysa almam demiş bu kadar hırsız nerden çıkıyor ozaman???

• Beğen
Tepkiler: furkanbr

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yanlış adamlarla yapmış deneyi. Sorduğu kişilerin hepsi bisikletçi. Başka yerlerde dolaşsana bi :)

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@thieft3000 soruğu kişilere bakarsan belli bir eğitim düzeyinde olduğunu anlamak zor değil. Birkaç sokak arkaya gidip sorsan ilk kişi alırdı ya da alacak yere yönlendirirdi.

PS. Ama deney bence çok başarılı keyifli :harika:

• Beğen
Tepkiler: thieft3000

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
Videoyu yorumlamam lazım.Fena şeyler yazacağım,Allah(c.c)affetsin hepimizi.

Videoyu çeken,deneyi yapan arkadaşı tebrik ederim öncelikle.Çok iyi rol yapmış.
Konu şu;
Bisikleti çalmış,gitmiş bisikletçilerin yanına,demiş ki ''ben çaldım bunu,ne yapmam lazım?''
Bunu çok nazik bir şekilde yapmış ama.Demiş ki ''buldum''.Halbuki ''çaldım'' demek istiyor.Bisikletçiler de önlerinde duran bisikletin çalıntı olduğunu anlıyorlar ama tepki yok.Bir tanesi de yakasına yapışmamış,bir tanesi de bisikleti elinden almaya çalışmamış,bir tanesi de bekle,polis çağırıyorum dememiş.Niye?
''Bulduğun yere geri götür'' tarzında,saçmasapan ifadeler.Adam hırsız ve karşınızda ama tepki vermiyorsunuz.

Bence tüm bisikletçileri bir video ile gömmüş.Allah(c.c)rahmet eylesin.

Demek ki benim bisikletimi birisi çalsa,bisikletçilere tek tek bisikletimi çaldığını söylese,bir kişi bile bisikletimi elinden almaya kalkmayacak veya polis çağırmayacak ha.

Sonra forumda ''bisikletçiler iyi insandır'' veya ''bisikletçiden zarar gelmez'' tarzında cümleler kuruluyor.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
@historiyst

Peki siz o %90'lık namussuz grubun içinde misiniz, yoksa %10'luk namuslu gruba mı dahilsiniz?

@Nolan

Hukukta "zilyetlik" kavramı var; kısaca "bir malı elinde bulundurma" demektir.

Bir mal bir kişiye zilyetliyse, o malı çalmış bile olsa zorla elinden alamazsınız. Çalınan malın gerçek sahibi bu durumu ispat edene kadar o malın sahipliği, malı elinde bulunduran kişiye aittir. Siz malı zorla elinden almaya kalktığınızda gasp suçunu işlemiş olursunuz.

Videoda resmedilen bir durumla karşılaşıldığında ne yapılabilir? Asla ve asla bisiklete zorla el koymaya veya şahsı alıkoymaya teşebbüs edilmemeli. Yapılacak tek şey, polise haber vermektir.

Evet biz bisikletçiler "iyi insanlar" olalım ama bununla beraber "bilgili insan" olmaya da gayret edelim.

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
@Mehmet Altuğ
Buna bir şey diyemem ama Türkiye'de kimse de ''hukuk böyle/şöyle diyor'' diye hareket etmiyor.

Ben bu bisikleti çaldığını alenen bana söylemeye çalışan kişiden bisikleti zorla alıp,polise haber versem;polis beni ''sen bu kişiden zorla bisikleti niye aldın?'' diye sorguya mı çekecek?Böyle bir şey yok tabi.Alenen suç işlediğini söyleyen birini güvenlik güçlerine teslim etmiş olurum sadece.Hepsi bu.
Sokakta bir kadına tacizde bulunduğunu gördüğüm bir şahsın üzerine atlayıp,bu kişiyi etkisiz hale getirmek,beni belki hukuki açıdan sıkıntıya sokabilir ama pratikte bana kimse olumsuz bir şey demez ve hakkımda bir işlem de yapılmaz.

Videodaki bisikletçiler sizin söylediğiniz gibi mi hareket ediyorlar?Alakası yok.Sizin söylediğiniz detayı bilmek için bu konularda birşeyler okumak lazım ve bunu da toplumun büyük geneli yapmaz.
Videodaki kişiler polis mi çağırdılar?Alakası yok.Hiçbir şey yapmadılar.Hepsi suçlu olduğunu alenen belli eden birine çocukça cümleler kurdular.

Konu şu;Vatandaş inanılmaz bir şekilde tepkisiz.Ya korkuyorlar,ya da çok naifler.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
@Nolan

Bu söylediğiniz çok farklı bir durum yalnız. O olayda suç sizin gözünüzün önünde işleniyor; şiddete maruz kalan birini kurtarmak adına olaya müdahale ettiğinizde tabii ki size kimse bir şey demez. Ama öyle bir durumda da ölçülülük ilkesine riayet etmeniz lazım. Yani misal birini taciz etti diyerek tacizciyi darp edemezsiniz.

Videodaki olayda ise bisikleti elinde bulunduran kişinin, bisikletin çalıntı olduğu hususunda size açık beyanı olsa bile, kişiyi/bisikleti zorla alıkoyup polisi çağırdığınızda kişi aksi yönde beyanda bulunursa (ki kuvvetle muhtemel öyle yapacaktır), siz suçlu duruma düşersiniz. Zira ortada bizzat şahit olduğunuz bir hırsızlık vakası, bir suçüstü durumu, sizden başka şahit vs. yok. Sadece sizin, bisikletin çalıntı olduğuna dair şüpheniz var ve alıkoyduğunuz kişi kolayca sizin iddianızı inkar edebilir. Böyle bir durumda, bisikletin gerçekten çalıntı olduğunu nasıl ispatlayacaksınız?

Lütfen insanlara ahlak/erdem konularında ders vermeden önce, olayı farklı boyutlarıyla tekrar değerlendirin. Bu gibi konularda kesin hüküm vermekten kaçınmak lazım.

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
@Mehmet Altuğ
Kimseye ders vermiyorum,Allah(c.c) korusun.
Bizimki bir fikir,bir düşünce sadece.

Dediklerinizde haklısınız.Buna bir şey diyemem.
Sanırım insanlar ''başıma bir şey gelmesin'' diye düşündükleri için,bu kadar tepkisizler.Bunu söylemek,insanlara ahlak/erdem dersi vermek olarakta anlaşılmasın.

Bana bu video çok acayip geldi.Biraz teşbih yapayım.
Burada aslında bisikletlilerin bisiklete ne kadar az değer verdiklerini,adeta bisiklete bir oyuncak gözüyle baktıkları sonucu da çıkarılabilir.Şöyle;
Adamın biri yolda bir araba görüyor,arabanın üstünde anahtarı da var.Atlıyor arabaya ve doğru ilk galeriye giriyor.Galericiye;''usta,ben bu arabayı yolda buldum,ne yapayım?'' diyor.Galerici de ''bulduğun yere geri götür'' veya ''ben almam bu arabayı'' filan diyor.Böyle bir şey olabilir mi?Olamaz.Araba çalan birisi,arabayla galericiye gidip,''ne yapmam lazım?'' diye sor(a)maz.Galericide böyle birini,o galeriden salmaz veya galeriden çıkar çıkmaz polise plakayı filan bildirir.Mevzu bu.

• Beğen
Tepkiler: bsklt07

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@historiyst
Siz hangi yüzdelik dilimdesiniz?

@Nolan
Yanlış onerme ve örneklerle haklı çıkmaya çalışıyorsunuz. Bir suça şahit olup müdahil olmakla bir beyana dayanıp hareket etmek arasında fark var.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
@Şerif Feridun
Haklı olma adına görüş belirtmiyorum.
Yukarıda arkadaş,işin hukuki boyutundan bahsetti.Ben bunlara itiraz etmiyorum.
Ben gördüğüm şeyi belirtiyorum.İnsanlar tepkisiz,vurdumduymaz.Ben konunun bu yanındayım.Konunun hukuki yanı ile ilgilenmiyorum.Toplumsal/sosyolojik/psikolojik yanı ile ilgileniyorum.
Belki bende böyle davranacağım.Ben kendimi soyutlamıyorum bu insanlardan.Toplumsal bir sıkıntımız var galiba.
Allah(c.c) doğru yola iletsin hepimizi.