Bisiklet bakımı için anahtarlar ve aletler

Tnc91

Üye
Tepki
34
İsim
Tunç Tiryaki
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba herkese. Bisikletimin maşadan kitlemeli amortisörü var. Kitlemek ya da açmak için bisikletin üzerinden inmek gerekiyor. Dün de amortisör açıktı ve yokuş çıkarken aptal gibi üzerinden inmeden kapattım. Şimdi açsam da kapasam da aynı, amortisör çalışmıyor. Maşa kilidi kırılmış olabilir mi? Tamiri mümkün mü yoksa yeni maşa mı lazım?

Scudo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.669
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Selam. Bir sorum olacaktı konudan alakasız. Alakasız çünkü kendi sorumu oluşturabileceğim bir ilan oluşturamadım o yüzden buraya yazıyorum. Arka arttırıcı alacağım fakat braketli ve braketsiz olarak 2ye ayrılıyor. Nedir bu braker? Şimdiden teşekkürler.
Şurada cevapladım: (link)

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Decathlondan takım çantası almıştım ama kendi akort ayarımı yapamadım. 14-15 ucu uyuyor tel başlıklarına ama boşluk kalıyordu, sağlam bir kavraması yoktu. Sıyırıyor diye soğudum. Park tool'un videosunu izledim, içim gidiyor akort izlerken, resmen sanat... izlerken farkettim de, acaba beklerken başlıklar kurudu, makine yağı damlatmadım tel başlıklarına diye mi akort anahtarı sıyırdı?

• Beğen
Tepkiler: ibrahimguler

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Mete Can Karahasan Anahtarın ağzı nipele sıkı sıkı girecek ölçüde olmalı. Boşluk vardı dediğinize göre, olayın yağlama ile ilgisi yok. Korozyondan kaynaklı nipel dönmemesi yaşanması için jantın örülmesinden 5 yıl kadar bir zaman geçmesi gerekir kanaatimce.

Benim tavsiyem, akort işlemini mümkün oldukça çemberin içinden düz tornavida ile yapmak olur. Hatta dayanıklı bir sehpanız varsa veya bisiklet üstünde yapıyorsanız, nipeli çevirirken bir yandan gövde ağırlığınızı kullanarak tornavida ile nipele doğru bastırırsanız telde gerilim düşer ve nipeli çevirmeniz için gereken kuvvet azalır. Çok sıkı sıkılmış civatalar da böyle açılırlar. Civata yüzeye bastırıldıkça yivler arasındaki sürtünme azalır ve daha az torka ihtiyaç duyarsınız. Böylece nipellerdeki tornavida yuvalarını da bozmamış olursunuz. Dışardan yapmak istiyorsanız nipellere sıkı sıkı girecek bir anahtar almanız gerekecek.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
@can_celik Can Bey anlattığınız tecrübeler için teşekkürler.:)
Jant kayışını çıkarıp tersinden yapılabilir gibi gözüküyor, en basit alet çantasında bile on çeşit tornavida ucu var. Düz kesim uçlusunu kullandık mı, sıyırma problemiyle sanırım karşılaşmayız.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Mete Can Karahasan Tornavidanın ucu yuvayı ne kadar iyi doldurursa, nipeli o kadar iyi tutuyor. Fakat dikkat, bunu sağlayacam derken yarığa tam girmeyen kalınlıkta bir tornavida kullanmak yuvanın ağzının bozulmasıyla sonuçlanıyor.

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
946
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Selamlar, Ultegra ön aktarıcının H L ayar vidası düşmüş. İnternette bakındım genelde kablo gerginlik ayar vidası satılıyor. H L vidası satan bulamadım. Elinde fazla olan birisi varsa bana satabilir mi veya bu vidayı sanayiden temin edebilmem için cinsini numarasını biliyorsanız söyleyebilir misiniz?

ufuq81

Daimi Üye
Tepki
249
İsim
ufuk
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Alyan anahtar alacağım ama 1 tarafi yuvarlak uclu diger tarafı normal uç mu alsam? Yuvarlak uç işimize yarayabilir mi?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.669
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Merhabalar. Alyan anahtar alacağım ama 1 tarafi yuvarlak uclu diger tarafı normal uç mu alsam? Yuvarlak uç işimize yarayabilir mi?
Yuvarlak uç yer darlığından dolayı alyan dik olarak kullanılamadığı zaman çok işe yarıyor.

• Beğen
Tepkiler: ufuq81

Hayaksisheytan

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Sinan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletçiler işçilik olarak çok ücret istiyorlar. Bisikletimi Mart ayında aldım ve Furç bu halde idi.
2A5BC6EA-D2C7-4CE8-B12B-2C133F0F9CA2.jpeg
Görünen pas Furç takımlarına kadar inmiş idi. İlk zamanlar nadir çat çut ses geliyordu son zamanlarda direksiyonu her çevirdiğimde çat çut ses geliyordu. Bende tüm göbeklere baktırayım dedim ön göbeğe 50 tl fiyat çekti bisikletçi. Göbeği Sıfır 125 tl ye buluyorsun giriş seviye TX 505.
PTT avm den.
BB615876-A304-453A-B1C0-52320D06C558.png
Araştırmam sonucu F/P bu ürünü buldum.
Eczaneden büyük şırınga ve serum aldım onun sayesinde sökemediğim rotorun tarafına çok güzel gresleye bildim.
Ön göbeğe kendim giriştim. Rotoru anahtarım olmadığı için sökemedim ve nasıl bir anahtar almam gerektiği hakkında bilgim yok. Bana anahtar tavsiyesi verebilirmisiniz. Rotorun solundan Mili çıkardım tozlukları sert metal bir baktım resmen yağdan kırıntı yok. Cımbız ile tek tek aldım bilya ları bir yandanda kayıt aldım yanlış yapmayayım diye kayıta dönmeme gerek bile kalmadı. Sol tozluğu temizleyip bilyaları temizleyip gresledim ve taktım sağ tozluk çıkmadı rotor yüzünden bilyaları temizledim yatağı temizledim giresledim ve 10 ar bilya çıktı tek tek dizdim sonuç mükemmel. İşin 50 tl sinde değilim ama o başarma hissi çok mutlu etti beni. Kiminize biraz komik gelecektir ama ilk defa giriştim ve becerdim. Biz bu yola arkadaşımla beraber çıktık onunda ön göbeğe giriştik al sana 100 tl gresin parası çıktı.

Son düzenleme:

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.130
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletçiler işçilik olarak çok ücret istiyorlar. Bisikletimi Mart ayında aldım ve Furç bu halde idi.
292003 dosyayı görüntüle
Görünen pas Furç takımlarına kadar inmiş idi. İlk zamanlar nadir çat çut ses geliyordu son zamanlarda direksiyonu her çevirdiğimde çat çut ses geliyordu. Bende tüm göbeklere baktırayım dedim ön göbeğe 50 tl fiyat çekti bisikletçi. Göbeği Sıfır 125 tl ye buluyorsun giriş seviye TX 505.
PTT avm den.
292004 dosyayı görüntüle
Araştırmam sonucu F/P bu ürünü buldum.
Eczaneden büyük şırınga ve serum aldım onun sayesinde sökemediğim rotorun tarafına çok güzel gresleye bildim.
Ön göbeğe kendim giriştim. Rotoru anahtarım olmadığı için sökemedim ve nasıl bir anahtar almam gerektiği hakkında bilgim yok. Bana anahtar tavsiyesi verebilirmisiniz. Rotorun solundan Mili çıkardım tozlukları sert metal bir baktım resmen yağdan kırıntı yok. Cımbız ile tek tek aldım bilya ları bir yandanda kayıt aldım yanlış yapmayayım diye kayıta dönmeme gerek bile kalmadı. Sol tozluğu temizleyip bilyaları temizleyip gresledim ve taktım sağ tozluk çıkmadı rotor yüzünden bilyaları temizledim yatağı temizledim giresledim ve 10 ar bilya çıktı tek tek dizdim sonuç mükemmel. İşin 50 tl sinde değilim ama o başarma hissi çok mutlu etti beni. Kiminize biraz komik gelecektir ama ilk defa giriştim ve becerdim. Biz bu yola arkadaşımla beraber çıktık onunda ön göbeğe giriştik al sana 100 tl gresin parası çıktı.
Eline sağlık harika yapmışın. Benim yeni sipariş verdiğim furş kapağı geldiği zaman bakalım benim ki ne durumda olacak, olmadı senden gres yağını otlanırım. 😆

• Hahaha
Tepkiler: Hayaksisheytan

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.669
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
... Araştırmam sonucu F/P bu ürünü buldum ...
SKF Rulman gresi iyidir: (link) (ilk bulduğum linki verdim, 50 liradan başlayan fiyatlarla her platformda satılıyor)

... Rotoru anahtarım olmadığı için sökemedim ve nasıl bir anahtar almam gerektiği hakkında bilgim yok. Bana anahtar tavsiyesi verebilirmisiniz. ...
Herhangi bir kaset ruble anahtarı varsa iş görür.
Bu Shimano'nun ürünü:
(link)

Farklı kodlarda başka Shimano ürünleri de var:
(link)

Başka markaların ürünleri de var:
(link)

Daha ucuz tek sökümlük ürünler de bulunabilir.

Hayaksisheytan

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Sinan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Eline sağlık harika yapmışın. Benim yeni sipariş verdiğim furş kapağı geldiği zaman bakalım benim ki ne durumda olacak, olmadı senden gres yağını otlanırım. 😆
Fazla fazla var şefim. İste yeter.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

Mbgok

Üye
Tepki
55
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hayaksisheytan Geçen yaz linkte bulunan ürün setini almıştım bayağı iş gördü hemen hemen herşey var içinde lakin fiyatı biraz artmış :( 170 liraya almışım 22.06.2021 de.
Alttaki link aynı ürün farklı satıcı.
Belki daha uyguna bulunabilir amazon ve ae de. İlk bakışta bulduklarım bunlar
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Hayaksisheytan

Hayaksisheytan

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Sinan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
4 Aydır bisiklet ile haşır neşirim, baya bir tecrübe edindim. Orta göbeğim benim kare mil çektirme anahtarı arkadaşımda mevcut. Takımlarımızı tek bir çatıda yavaş yavaş tamamlıyoruz.
Lastik tamir yama pompa var.
Kontra anahtar aldık yeni var.
Alyan setimiz var.
İngiliz anahtarı ve pense var.
Mıknatıslı tornavida setimiz var.
Kare mil orta göbek çektirme var.
Zincir anahtarımız var.
Ruble sökme ve rubleyi sabitleme anahtarı var.

Barış hocam arkadaşımda rotoru söken sizin paylaşımınıza benzer parça var kendininkini söktü benimkisine enlemesine küçük geldi. İş çıkışı resmini çekeceğim.

Mbgok şefim profilinden ismine baktım göremedim. İphondan mesajınızın bir kısmını alıntılayıp cevap yazamadım nikinize hitap etmek zorunda kaldım. Bende Amazondan set almayı düşündüm ama setlerin içinde var olan aletlerde vardı. Satın al butonuna elim gitmedi.
image.jpg
image.jpg
image.jpg

Son düzenleme:

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
image.jpg
ortadaki vidanın adı nedir? Nereden aynısını bulabilirim?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.669
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
292055 dosyayı görüntüle
ortadaki vidanın adı nedir? Nereden aynısını bulabilirim?
Vidanın uç kısmı standart M6 vida ama baş kısmı kapağa göre değişebiliyor, o yüzden tam uygun vidayı bulamayabilirsiniz.
Platformlarda M6 vida olarak aratıp uygun vida bulmayı deneyebilirsiniz: (link)
Mesela böyle bir vida uyabilir: (link)

"Gidon boğazı kapağı" adıyla vida ve kapağı beraber bulabilirsiniz:
(link)
(link)

Aliexpress gibi yerlerde çok çeşitli desenlerde bulabilirsiniz: (link)
Aliexpress'te kapak satanlar genelde uygun vidayı tek olarak da satıyor: (link)

• Beğen
Tepkiler: ugurus ve Remanent

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vidanın uç kısmı standart M6 vida ama baş kısmı kapağa göre değişebiliyor, o yüzden tam uygun vidayı bulamayabilirsiniz.
Platformlarda M6 vida olarak aratıp uygun vida

"Gidon boğazı kapağı" adıyla vida ve kapağı beraber bulabilirsiniz:

Aliexpress gibi yerlerde çok çeşitli desenlerde bulabilirsiniz:
Aliexpress'te kapak satanlar genelde uygun vidayı tek olarak da
Bisikleti başta ilk aldığımda o vidayı sıkarken Alyan elimden kaydı. O yüzden biraz yalama oldu. Hala derinlerine sokarsan çalışıyor ama. Bu vidanın aynısını büyük ihtimal bulamam. Vidayı sizce değiştirmeme gerek var mı?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.669
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisikleti başta ilk aldığımda o vidayı sıkarken Alyan elimden kaydı. O yüzden biraz yalama oldu. Hala derinlerine sokarsan çalışıyor ama. Bu vidanın aynısını büyük ihtimal bulamam. Vidayı sizce değiştirmeme gerek var mı?
Yalama olan alyanın girdiği kısımsa ve hala maşa boşluğunu alacak kadar sıkılabiliyor ya da gerektiği zaman gevşetilebiliyorsa sorun değil, değiştirmeye gerek yok. Vidası yalama olursa mutlaka değiştirmek lazım tabii.

• Beğen
Tepkiler: Remanent