Bisiklet almak istiyorum biraz kararsızım

Tepki
22
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi, bisiklet almak istiyorum. 750-800 TL gibi bir para ayırabilrim bisiklete çünkü kaskı falan derken o bana daha fazla fiyatlara gelecek bunu bildiğim için fazla yükseltemiyorum da fiyatı. Oturma pozisyonu ve Asfalttan inmeyeceğimi düşünürsek hybrid ve ya yol bisikleti olabilir ama ne alabilirim bilmiyorum... Az çok birşeyler araştırdım ama kafam giderek karışıyor. Mesela 28" jantlı bir bisikletin 26"e göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Scudo

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.118
Bisiklet
Diğer
28 jantlı bisikletlerin avantajları
genelde ince teker oldukları için daha az sürtünme ile yol alırlar ve jant çapının daha fazla olmasından dolayı bir pedal çevirdiğinizde gittiğiniz mesafe 26" lara göre biraz daha fazladır. 28" kadrolar daha çok şehir/asfalt kullanımı için tasarlandığı için daha hafiftirler. Yeterince sağlamdırlar.

26" avantajları bozuk yollarda-taşlık toprak arazide daha rahat kullanılabilir. Genelde ön amortisörleri olduğu için ve Kalın teker kullanımına izin verdiği için darbeleri daha az hissedersiniz. Jant akordu 28 lere göre telin kısalığından ötürü bi nebze daha sağlamdır. Kadroları daha sağlam ve biraz daha ağırdır.

Eğer şehiriçi ve kısmen bozuk yollarda giderim diyorsanız emin olun 28" sizin için ideal. Çok oynak olmadığı sürece sizi sert ve bozuk toprak yollarda da uygun lastiklerle götürebilir. Yol bisikletleri tamamen asfalt kullanımı için ideal. Bozuk yollarda biraz sıkıntılı kullanırsınız.

Tepki
9
Mesajınızı okudum. Okurken bir ay önceki durumumu gördüm sizde :) Bende büyük bir heyacanla cıktım yol bisikletimi dağ bisikletimi derken dağ bisikletinde karar kıldım. Sonra sıra frenlerine geldi v fren hidrolik disk fren arasında gidip gelirken hidrolik frene karar verdim. Ve marka model olarakda Salcano Astro 212 HD de karar kıldım. Fakat bisikleti Edremitten temin edemiyorduk. İzmirdeki Salcano bayileride hem fiyat olarak hiç yardımcı olmadılar hem de kargo ya ücret talep ettiler. Tesadufen askerlik arkadasımı aradım. Durumu ona anlattım. Kendisi Malatyada oturuyor. Malatayadaki Yıldız Bisiklet'e gidip sordu. Yıldız bisikletten bisikleti gayet bir fiyata ve sorunsuz bir şekilde aldım. Kargo bugun elime sorunsuz bir sekilde ulaştı. İşte Benim bisiklet satın alma hikayemde kısaca böyle :winkenlux

Yol bisikletleri için otobandaki gibi asfalt gerekli, kısacası lastik yapısı malesef bizim yollarımıza göre değil heleki bunun yanına İzmirde sürcegimizi eklersek :eek: Kısacası sizede bu bisikleti tavsiye ederim. Fiyat performans özellik acısından oldukca tatmin edici. Eğer düşünürseniz gerekli irtibat numaralarını verebilirim. Sanırım elinde 1 tane kırmızı olanı kalmıstı.Başka model olursada yardımcı olabileceklerini sanıyorum. Saygılarımla

(link)

• Beğen
Tepkiler: Can HASTÜRK

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
seçimiz hayırlı olsun ... umarım severek isteyerek uzun süre kullanırsınız ...

mtb ile yol yada şehir bisikleti farkını kullanınca daha iyi anlıyorsunuz ...

hele birde şehirde mtb kullanıp sonrasında city bike a geçince sanki bisiklet altınızdan kaçıp gideckmiş gibi oluyor ...

Tepki
22
@Seyit Ünlü

ben de şu an

(link)

şu bisikleti düşünür oldum, astro güzel bir bisiklet ama arazi için uygun biraz, hep bu güne kadar dağ bisikleti kullandım, şimdi ise biraz daha az yoracak ve harcadığım gücün karşılığını daha iyi verecek bir bisiklet düşündüm. Sizin bisikletiniz direksiyondan kilitlemeli mi?

@Özhan, bu beğendiğim bisikletin de üzerinde amortisör var ve kilitlemeli, ama lastikleri çok ince burada SALCANO X-PRO3 8X4 ÖZEL ÖRÜM demekte ama baktığım bisikletin üzerinde continental mevcuttu. bu durumu anlamadım...

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Can HASTÜRK

Yine forumda bir arkadaş paylaşmıştı sanırım Adana da Giant'ın Revel3 modeline 850 TL fiyat almıştı, internet fiyatı 1000TL gibi ama işte bayiye gidince fiyat biraz düşebiliyor.. Sizde bu bisikleti bulunduğunuz bölgede bir araştırın bence. Giant hem üst sınıf bir marka hemde Revel3 modeli gerçekten çok yakışıklı bir bisiklet. Bi göz atın derim..

Tepki
22
@Oguzhan.Pilgir

Giant'ın sizin söylediğiniz modeli güzel ama dağ bisikleti, ben mümkünse asfalt ve belki az miktar bozuk stabilze yolda sürmek istiyorum. çünkü düşündüğümde dağ bisikletim bile varken asfalttan indiğimi pek hatırlamıyordum. ve ilerlemek için harcadığım güç ise cabası idi.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
28" şehir bisikletimde var , 26" Mtb de.İksininde yeri bende farklı. Şehir bisikletiyle güle oynaya,ıslık çala çala gittiğim güzergahımı Mtb ile güç bela tamamlıyorum.( Ortalama 35 km ve Kondüsyonum yerlerde sürünüyor ama yavaş yavaşta toparlanıyorum)

Her ne kadar asfalt bir güzergahsada , İstanbulun yolllarının rezilliği ve aşırı yoğun trafikteki tıkışmış araçlar yüzünden bazen bisikletle bile gidilemediğinden dolayı , istemiyerekte olsa kaldırıma çıkmak ve bir süre yayalar arasında sürmek zorunda kalmamdan dolayı ,( ki kaldırımların halide perişan bu yüzden kaldırıma çıkma ihtimali olan yerlerde Mtb her zaman avantajlıdır) çıktığım saatlerde trafik yoksa ve az da olsa yükümde varsa city bike ile trafik yoğun ve hava yağışlıysa ise Mtb ile çıkıyorum.

İki farklı modelinde kendine göre avantajları var.C ity bike'ın ince tekerlekleri ve arka sepetine ve ilave edilecek çantalarla seyahat imkanı varken Mtb ninde her türlü bozuk satıhta daha konforlu bir sürüşü olduğundan tercihinizi belirlerken , öncelikle güzergahınızı göz önüne alın.Marka modele takılmayın , önemli olan üzerindeki donanım.Eğer güzergah temiz bir yolsa yarış bisikleti bile alabilirsiniz.

Bisiklet işi toplama bilgisayar gibi. Üretici firma sadece kadroyu üretiyor. lastik, aktarma, fren, zincir, maşa, sele, aynakol gibi ekipmanları bunları üreten başka firmalardan toplayıp bir model adı veriliyor.Fiyat farkını teknik servis ağı ve marka oluştuyor. Yani aynı ekipmanı farklı markaların modellerinde farklı farklı fiyatlara görebilirsiniz. eğer marka bağımlısı değil iseniz, ben sizin yerinizde olsam önce kendime uygun donanım tespiti yapardım. Sonra tespit ettiğim donanımı barındıran modellerde yoğunlaşırdım.

Mesela V fren - disk fren ( ikisinide deneyin vücut ağırlığını en iyi hangisi durdurabilir. eğer V fren size uygun ise hidrolik disk frene vermeyi düşündüğünüz fark ile kask i ayakkabı alabilirsiniz ), gidondan kilitlemeli masa ( bizzat deneyin ihtiyaç var ise alın ) , shimano - sram vites sistemleri ( satıcıyı dinlemeden farkını deneyerek görün) gidon ( omuz açıklığınıza en uygun ve elcikleri tutma pozisyonu en rahat gidonu bulun) Tüm bunları barındıran ve bütçenize uyan hazır bir mıodele denk geldiğinizde içinize siniyorsa alın ve güle güle kullanın.

Tepki
22
@cömert

Öncelikle çok teşekkür ederim, oldukça detaylı ve güzel bir şekilde yazmışsınız.

Şimdi benim sorularımdan birisi de şu, ben bisikleti bir ulaşım aracından ziyade, bir spor ve böyle istediğimde istediğim yerlere gidebileceğim bir araç olarak kullanmak istiyorum. Bu durumda benim belirgin bir güzergahım olmadığından dolayı halen daha kafamda soru işaretleri yok değil :) Ama ben de sizin gibi büyükşehirlerde kullanacağım ama dediğiniz gibi hem trafiği, hem de bozuk yolları bol olan yerlerde kullanacağım için city bike'ın amortisörlü bir modeli bu bozuk satıh ve küçük çaptaki kaldırımları oldukça yavaş da olsa inip çıkmak için yeterli olacağını düşünüyordum.

Dediğim gibi ben bu güne kadar hep MTB ile dolaştım o yüzden biraz bilgisizim city bike'lar konusunda ama kafam estiğinde de atlayıp bisikletin üzerine uzunca bir yol yapabilmek de istiyorum ki ufak tefek yük taşıma olayı burada karşıma çıkmakta. (gece çadırlarda yatmak değil ama derdim :) )

Bu arada dediğinizde haklısınız, ben hep V-Brake düşündüm bir şekilde durdurur diye ama denemekte fayda var herşeyi ile, gidonundan herşeyine kadar sonucunda yanlış bir tercih bana ağrı olarak geri dönecektir.