Bisiklet alırken hangi ölçüye bakılmalı?

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sarper Uluoluk ben cagri terzioglu`na yaptirdim bik-fit`i. cagri ile iletisime gecersen o sana fiyatlar hakkinda daha iyi bilgi verir. ben celik kadrolu bir bisiklet kullaniyorum. bond marka alu custom kadro uretiyor. celik kadro dersen burcak erbil (brelis bisiklet) veya yasin bingol (soulrider bisiklet) ile iletisime gec. yasin hem celik hem titanium uretim yapiyor. piyasada karbon custom kadro uretenlerde var arastirirsan bulursun.
* bu insanlarin tel ve mail istersen ozelden yazarim.

*custom bisikletler biraz butce meselesi (sadece kadro 3500tl den baslar)

bir arkadas kadin bisikleti yazmis, evet cok hakli kadin bisiklet kadrolari sana uygun olabilir, bana da onlar uygun.

Scudo

Erh@n

Üye
Tepki
147
İsim
Erhan
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kendinize uygun kadro bulamazsanız en uyguna yakını alıp kısa gidon boğazı ve seleyi en öne kaydırıp kullanabilirsiniz. Yada yukarıda bahsedildiği gibi bedene özel kadro yaptıracaksınız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sarp X

Aktif Üye
Tepki
137
İstanbul/Kadıköy - Balıkesir/Akçay-Zeytinli
İsim
Sarper Uluoluk
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@3rsin

Malesef başlangıç için o kadar para ayıramam. Ciddi şekilde bineceğimin garantisi olsa zamanla yaptırırım.

Kadınların da genelde kolları ve bacakları daha kısa olduğu için ona göre biraz daha oval yapıda mı oluyor?

@Erhan42

Bu şekilde sorun çözülür mü peki yoksa yine sıkıntı olur mu?

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sarper Uluoluk kadro buyuk olduktan sonra amuda kalksan sorun cozulmez. kadro tam olsa ozaman sele ve gidonbogazi ile oynarsin. kol kisadir daha kisa gidonbogazi kullanirsin sorun cozulur. ama sorun kadro nun ta kendisinde.

stack/reach olcunu ogren! sonra buna uygun kadin kadrolari arastir. kadin bisikletlerinin stack/reach olculeri daha kucuktur bu nedenle sana bana daha uygun. kadin bisikletleri oval degil sadece boru mesafeleri daha kisa bu da kadinlarin erkeklerden daha kisa olduklari icin.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

UPCycling

Aktif Üye
Tepki
57
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
@Can Suslu

Ben de 56-57 kadro kullanmam gerekirken 54 kadro kullanıyorum şu an. Dropbardan tutarak rahat yatış pozisyonu alabileyim diye seleyi itebildiğim kadar arkaya ittim. Ama yine de gerekli yatış pozisyonuna geçebilmem için sürüş esnasında kendimi ara ara arkaya kaydırmam gerekiyor. Doğal sürüş pozisyonumu zoraki alıyor, bisiklet üzerinde tam rahata ulaşamıyorum. Bir daha düşünün, mümkünse deneyerek alın. Yani alacağınız modeli denemek zorunda değilsiniz illa. Dechatlon'da deneyerek S, M karşılaştırması yapmanız bile bazı şeyleri daha iyi anlamanızı sağlayacaktır diye tahmin ediyorum. Mantığın inşası için ampirik yaklaşmak gerekiyor bazen bisikletteki mevzulara...
(Bu arada, belki gidon boğazını değiştirirsem iş değişebilirdi, bilemiyorum...)

Erh@n

Üye
Tepki
147
İsim
Erhan
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sarper Uluoluk

Profesyonel yarışçı olacaksan kadronun tüm ölçülerinin senin bedenine uygun olması gerekir. Hobi olarak bisiklet kullanıyorsan Dediğim gibi özel kadro yapma imkanın yoksa bedenine en uygun yükseklikte kadroyu bulup sadece uzanmakta sorun oluyorsa kısa gidon boğazı ve seleyi öne itmek çözümü yeterli olabilir.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
178 cm boy için 51 kadro çokmu ufak olur.?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bi resimde ben paylaşayım, bu ölçülere göre bana yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar.
Screenshot_20171128-083156.png

celilcetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
1.106
İsim
Celil ÇETİNER
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
177 CM BOY 81 CM İÇ BACAK 52 KADRO KULLANIYORUM.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adrenalin26 Bence ufak olur. Ben önceki bisikletim Fuji Sportif 1.3 ü 52 kadro kullandım. Şimdi sahip olduğum bisiklet Lapierre Sensium 300 M kadro (52 ye tekabul ediyor) Boyum 1.68 bacak boyumu tam bilmiyorum ama 75-77 arası birşeyler olması lazım.

Sarp X

Aktif Üye
Tepki
137
İstanbul/Kadıköy - Balıkesir/Akçay-Zeytinli
İsim
Sarper Uluoluk
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Erhan42

Benim attığım fotoda peki kısa gidon boğazı ile sorun sizce çözülür mü?

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Pamuk stack/reach olculeri sadece kol boyu olcme ile bulunmaz butun vucut olculerinizin hesaplanmasi sonucu bulunur. bu olculeri kendin hesaplaman zaten mumkun degil mutlaka yardim almalisin.

@Sarper Uluoluk gidon kisaltma ile sorunun hal olmayacak. oturma pozisyonun bile yanlis bu da kadronun buyuklugunden kaynaklaniyor. toptube sana uzun bunu nasil kisaltacaksin? seat tube da cok uzun bunu nasil kisaltacaksin?

@Erhan42 sagligina onem veren herkes kendi olculerine uygun kadro kullanmasi lazim. yukarida yazdiklarimi oku lutfen saglik ile kisimlari. (senin icin tekrar kopyaliyorum altta)

*bike-fit uzmani oldugunu zanedenler, insanlara beden olculerini bilmeden yalan yanlis bilgi vermeyin. insanlarin sagligi ile oynuyorsunuz. 100km bir tur da ortalama 18-19bin defa pedal cevirirsin, bunu yanlis bir aciyla yaptigini dusunun. kemikleriniz deforme olabilir..vs
saglik sorunlarini cogaltmak mumkun boyun agrisi, bel agrisi, el uyusmasi...vs

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

thieu1991

Üye
Tepki
6
İsim
NİHAT AKAY
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar dileyen olursa, elimde 54 kadro 2016 Model Carraro 052 var.
Tertemiz, çok az ve titiz bir şekilde kullanıldı.
Dileyen mesaj atabilir.
Not: Boyum 1,81 ve gayet uyumlu.

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

Erh@n

Üye
Tepki
147
İsim
Erhan
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@3rsin

Sizin yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. İleri düzeyde bisiklet kullanacak insanların mutlaka kendi ölçülerine uygun kadro seçmesi gerekir. Ama sizde takdir edersiniz ki herkesin 3000 tl gibi bütçesi olmuyor. İnsan hobi amaçlı bisiklete binecekse Bu durumda ne yapsın Bisiklet kullanmasın mı? Bu arada sizinde benim yazdıklarımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Erh@n

Üye
Tepki
147
İsim
Erhan
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sarper Uluoluk

Arkadaşım senin konunda yaptığım yorumlar yanlış anlaşılıyor. Seni de yanlış yönlendirmek istemem. En iyisi 3000 gibi bütçe ayarlayıp bir uzmana gitmen.

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erhan42 ortada yanlis bir anlasilma var. ben kimseye kisiye ozel kadro yaptirin demiyorum. vucut olculerinize uygun kadro alin diyorum. kisiye ozel kadro yaptirmak zevk isi, bunu lutfen ayri tutalim. ama konumuzdaki arkadasimizin kadrosu kendine cok buyuk, bunu gidon bogazi kisaltmak ile cozemez. kendine uygun daha kucuk bir kadro ile cozer.

vucut olculerinize uygun kadroyu ancak stack/reach olculerinizi bilirseniz alabilirsiniz. boy`a gore veya ic bacak boyuna gore kadro alinmaz! alinirsa arkadasimizin yasadigi sorunlari yasarsiniz. her insanin vucut proporsiyonu kendine has`dir. yani bazisinin bacak uzun kol kisa veya tam tersi. bu nedenle bik-fit yaptirmadan stack/reach olcunu ogrenemezsin ve kendinize uygun kadro alamazsin.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Sarper Uluoluk

Bence sizin sorununuz kadronun büyük olması değil, bisiklet üzerinde çok dik durmaya çalışmanız. Sırtınız ile yatay eksen (ufuk çizgisi) arasında 70 derece falan açı var. Kişiden kişiye farklılık gösterse de bunun ortalaması 45 derece civarındadır. Şehir bisikleti kullanır gibi durduğunuz için gidon uzakta kalıyor, bir boy küçük kadro alırsanız da çok aşağıda kalacak, gene olmayacak.

Profesyonellerde bu açı çok daha azdır, ne kadar büyük fark olduğunu göstermesi için Adam Hansen resmi ekliyorum:

Tuars07

Forum alüminyumbaşı
Tepki
573
İsim
Tunahan Arslan
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar almadan önce geometri tablolarına bakın ve kendinize en uygun kadroyu almaya çalışın eğer iki boy arasında kalırsanız rahat kullanmak için büyük olanı agresif veya sportif kullanmak için küçük olanı tercih ediniz. Bende sizler gibi alırken heyecanla bir boy büyük aldım ve gidon boğazını kısalttım fren kollarını gidona açılı taktım seleyi öne çektim ama nafile rahat gezi temposundaki sürüşleri yapabiliyorum sportif olarak 40 km den sonra sırtıma omuzlarıma ve bileklerime çok yük biniyor siz siz olun en uygun kadro araştırın bu yüzden iç bacak boyunuz ve kol uzunluğunuzu ölçün ve kadroyu öyle alın

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!