Bisiklet alırken hangi ölçüye bakılmalı?

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Edip Dinçer
Abi bir de kirmizi pelerin olursa tadindan yenmez

• Beğen
Tepkiler: Edip D. ve BORBOR

naz--77

Üye
Tepki
0
İsim
Naciye aydın
Merhaba,bisiklet alıcam ve hangi kadronun bana olucağını bilmiyorum.Boyum 1.69 ve bacak içi boyum 79.Acaba 51 kadro bana olurmu?En kısa sürede cevap verirseniz çok memnun olurum!!

BORBOR

Üye
Tepki
0
İsim
BORA A.
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
BÖYLE SÜRENLERİ DE GÖRÜYORUM ÇOK ÜSTÜNE GİTMEYİN :koptum:

depositphotos_50343725-stock-photo-young-guy-riding-small-bike.jpg

redidit

Üye
Tepki
0
Boyum 1.67 Yaşım 15 (Daha uzayacağımı düşünüyorum)

Bianchi 729 almayı düşünüyorum. Uygun mudur? (Kadro boyu 18")

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yol bisikleti düşünüyordum. Decathlonda kampanyada çok iyi fiyat olduğu için bir boy büyük olduğu halde triban aldım. Aslında alırken içim rahat değildi, olmadı ikinci elde satarım diyordum. Maliyet benim için önemliydi, en yakın rakibiyle iki kat fiyat farkı olunca dayanamadım. bir bakıma şansımı denemek istedim.
Sonuç ne oldu derseniz;
Sele ayarını yaptıktan ve 10 cm olan gidon boynunu 8 cm ile değiştirdikten sonra gidonu da çok az bir kaç derece kendime doğru kaydırdım ve boy tam oldu. Gayet rahat bir kullanım sağlıyor. Genelde zaten fren kollarından tutarak kullanıyorum. Kitaplarda yazdığı gibi baktığınızda ön göbek gidonun arkasında kalıyor. Bel boyun ağrısı yok kollar rahat. Tek sorun bazen bir dizimin bazen de diğerinin ağrıması oldu, ama kalpiyeyi çıkarınca ve kadans olayına dikkat etmeye başlayınca (başta yüksek vitesleri kullanıyordum hep ne kadar hızlı gidebileceğimi görmek için) bunlar da epey azaldı. Genel olarak memnunum.
Yine de beni tek düşündüren şey krank kolu uzunluğu. Benim için uygun boy 170 cm diyor, ama bisikletinki 175 cm. Bu nedenle seleyi yarım cm öne kaydırdım. Diz kapağı pedal hizamasını sağladı sanıyorum. Şimdilik bir sorun görünmüyor ama ileride ne olur bilemiyorum.
Bu konuda tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Nevan

Üye
Tepki
0
Herkese merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. Henüz bisikletim yok, bisiklet alma yolunda ilerliyorum.

Bisiklet seçiminden önce kadro boyunu bilmem gerekiyor sanırım. Terimleride yeni yeni öğrenmeye başladım.

Bacak boyum: 82-83 cm.
Boy: 170 cm
Kilo: 73 kg

Bu verilere göre kadro boyum nasıl olmalıdır? Alınacak bisikletin tipine göre bu boy değişkenlik gösterir mi?

Teşekkür ederim, iyi forumlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arkadaşlar boyum 170 cm eğer yanlıs ölçmediysem iç bacak boyum 75 cm (link) bu bisikleti alcagım bisikleti deneme fırsatım yok spariş üzerine getirilecek hangi kadro boyları var şuan bilmiyorum ancak sizde benım ölcülerimde hangi kadro boyunu secmeliyim mevcut olan en küçük kadroyu alsam sorun olurmu jant 29" bu arada bisikletin

Tepki
0
Boyum 1.85 1.90 arası. Nasıl bi kadro seçmeliyim. Mosso legarda 1621 uygun mudur ?

AYKNGKC

Üye
Tepki
6
İsim
Fatih Aykan Gökçe
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar Merhaba, Uzun zamandır bisiklet araştırmamı tamamladım carraro sportive 225 aldım yarın gelecek bisikletim fakat alırken bu serinin M bedeni üzerine bindiğimde çok büyük ve korkutucu geldi malesef.kadro boy ölçülerini okuduğumda birşeyler ters gibi geldi her ne kadar hesaplamalarım ve araştırmam sonucunda M kadro almam gerektiğini bulsamda.Ama bu bisikletin kadro borusu resmen tamamen oturdu bacak arama ve rahatsız etti bende Small istedim aynı şekilde bindim çok daha ergonomik ve ölçülerime iyi geldiğini farkettim ayak mesafem olsun kadro üst borusu olsun herşey tam oldu.Fakat bana hesaplamalar sonucu çıkan verilerden şaşmak ve Small beden bisiklet olması tuhafıma gitti sizce bunda bir yanlışlık varmı yoksa bu bisikletin 28 jant olmasından kaynaklanırmı şehir bisikletlerinde bisikletin bi büyük kadromu olması lazım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Bisikleti değiştirme imkanım var gelmediği için bu zamanı hata yapmadan değerlendirmek istiyorum.Ölçülerimi aşağıya yazıyorum acil yardımlarınızı bekliyorum.Small alarak iyi yapmışsın diyorsanız değiştirmicem.dediğim gibi 28 jant S kadro 48 yada 46 ölçülerine geliyor galiba bu bisiklette ölçüler.

boyum 1.77
kilo 90
bacak boyum 78 cm

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu siteden ayrıntılı bir ölçüm sonucu uygun kadro ölçülerini alabilirsiniz.
(link)

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba,

aramızda boyu 1.60 - 1.65 olup da, yol bisikleti 50 kadrosu kullanan var mı? Problem oluyor mu?

(elbet her insanın bacak boyu ve geometrisi farklıdır ama olsun)

Teşekkürler.

Tepki
0
İsim
gülhan
Bisiklet
Cube
Merhaba arkadaşlar. Şehir-tur bisikleti olarak kullanmak amacıyla Marin Fairfax SC4 aldım. Boyum 1.65 cm, iç bacak boyum 75 cm. Bisikletimin kadro boyu M (19 inç). Bisikleti aldıktan sonra yaptığım araştırmalarda S (17 inç) kadro boyunun bana daha uygun olduğu sonucuna vardım ancak iş işten geçmiş oldu. Aldığım yer bu ölçünün bana uygun olduğunda oldukça ısrarcı. Ancak ayakkabı ile dik olarak durduğumda kadro üst borusu ile apış arasında 1 cm kadar boşluk kalıyor. Araştırmalarımda tur bisikletlerinde bir boy büyük kadro alınabileceğini gördüm, bu kadro boyu bana sıkıntı yaratır mı?

Ayrıca ben dik sürüşte daha rahat ediyorum, eğik sürüşte kollarıma çok yük biniyor, dirseklerim ve boynum ağrıyor. Bisiklete hakimiyette bazen zorlanıyorum. Bu sıkıntımı açı ayarlı gidon boynu ile giderebilir miyim? Ne almalıyım? Gidon düz, sizce onu da değiştirmeli miyim? Ne önerirsiniz? İç bacak boyum 75cm olduğu için doğru aynakol ölçüsü 170mm olması gerekirken, aldığım bisiklette aynakol 175mm. Bu ufak fark aynakolu da değiştirmemi gerektirir mi? Dezavantajları ne olur?

Aldığım bisiklette hidrolik disk fren var, sonradan anladım ki bu da gereksiz bir ağırlık, v fren yeterliymiş. Ne yapmalıyım bilemedim, bu bisiklet ve ölçüsü şehir-tur için bana uygun mudur? Değilse hiç uğraşmayıp elden çıkarayım mı, yoksa bu bisikleti keyifle kullanılabilecek hale getirebilir miyim? Önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Tekrar merhaba,
Sorularima cevap gelmedi. Bugün 19 kadro Marin fairfaks SC4 bisikleti geri verdim üstüne farkini ödeyip 17,5 kadro trek fx 7.5 alacağım. İkili ön vitesi değiştirip 3 lü yapacaklar (yanlış ifade etmiş olabilirim ama anlamışsınızdır umarım) yokuşlarda zorlanmamam için. Bu bisiklet bana uygun mudur yoksa farkini bile anlayamayacagim ozellikler icin gereksiz fazladan odeme mi yapacağım. Önerileriniz varsa geç olmadan paylasabilirseniz çok sevinirim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar bence en önemli nokta bisikleti denemek, decathlon"daki btwin rockrider 520"leri bilirsiniz belki. M ise s kadroları arasında yanlış hatırlamıyorsam 1 santimetre var ama diğer ölçüler çok daha farklı.

Dağ bisikletinde m beden kullanıyorum, yol bisikletinde ise s bana daha uygun geliyor.
Öyleki bir modelin s boyu diğer modelin m boyuyla aynı ölçülere sahip olabiliyor. 41-42-43 kadro kullanmam gerekirken geçen yıl 49 kadro bir bisiklet aldım. Her tarafım ağrıdı, bu işin şakası yok maalesef.

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.107
Bisiklet
Diğer
@gülhanerten Büyük kadro boyu özellikle uzun turlarda size sıkıntı çıkartır. 165 biri için 175mm aynakol büyük bir oran. 172.5 hatta 170 alma imkanınız varsa tercihinizi bu yönde yapın. Yüksek açılı gidon boğazları mevcut. Şu an durumunuzu kurtarır. Bisikleti değiştirmek istemiyorsanız açılı gidonlar da mevcut fakat kadroda muhtemelen üst boru ve bacak boyunuzla ilgili sıkıntılar yaşayacaksınız. Bunları düzeltmek pek mümkün değil. Seleyi ileri almak 1-2 cm sadece kurtaracak; yine fazladan kollarınız dik duracak. Trek Fx serisi saf kan bir şehir bisikleti. Çok bozuk yola girmeyecekseniz çamur, kumlu toprak vs. gayet işinizi görür. 7.5 serisi karbon maşalı sanırım ayrıca bu iyi bi avantaj. Ağırlık olarak da gayet iyiler. Bence çok düşünmeye gerek yok imkanınız el veriyorsa kadro boyu uygun olan 7.5 serisini alın. Hidrolik frenler kötü koşullarda rakipsiz ama bakımı zahmetli, ağırlık farkı da cabası. Şehir bisikleti için alacağınız iyi V fren pabuçları da gayet işinizi görecektir.

Tepki
0
İsim
gülhan
Bisiklet
Cube
@Özhan Akgöğ tesekurler yol gosterdiginiz icin. fx 7.5 de 2×10 tiagra vites bana sikinti cikarir mi sizce ? 3x10 ile degistirmeyi teklif ettiler ama bu da ek maliyet olacak sanirim.
2 x 10 vites yokuslarda zorlamaz derseniz fuji absolute 1.3 de var ellerinde, fiyati da daha uygun ama disk fren (hidrolik degil telliymiş) trek ds modelleri de var aslinda. Disk fren ve amortisörlü. Performans sürüşü yapmayacağıma göre daha mı uygun olur? Kafam cok karisti. Bu kadar kisitli bilgiyle nasil bisiklet alacagim bilemiyorum. Kitap aldim, forumda hemen her konuyu okudum, ancak terimlerin neyi ifade ettiğini bile anlamiyorum bazen. Bu yuzden yorumlariniz benim icin cok degerli. Tekrar tesekkurler.

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
Sadece kadro değil teker boyunuda hesaba katmak gerek sanırım. Millet kadro üst borusu ve bacak arası ölçüsü diye hesaplayıp geçiyor, bende öyle aldım fakat şimdi seleyi yükseltiyorum. 26" tekerim olsaydı daha büyük kadro boyu daha iyi olurdu, seleyi yükseltmek zorunda kalmazdım, doğal olarak gidon açısıyla da uğraşmazdım.

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.107
Bisiklet
Diğer
@gülhanerten acikca fuji ile trek 7.5 arasinda baya fark var. Trek 7 serileri fitness sehir bisikleti olarak en ust modellerden. Tiagra donanimin disli oranlarini soylerseniz daha iyi olur. Aynakol 53x39 yani buyuk dis 53 kucuk dis 39 ise evet biraz zorlayabilir sizi. Haricinde tiagra set gayet memnun olacaginiz biset ve 3 lu setle 2 li set arasinda pek fiyat farki oldugunu dusunmuyorum. Bu arara mekanik disk fren bu secenekler arasinda en mantiksizi diyebilirim. Hem agir hem de v frene gore aman aman bi artisi yok. 7.5 i elden cikarirken de emin olun en az zararla satarsiniz. Kombinasyonlari soylerseniz daha iyi yardimci olabilirim. Arka ruble 11-28 aynakol 53x39 gibi. Alacaginiz yerden de ogrenebilirsiniz. Bir de bisikleti kullanacaginiz guzergah nasil onu da belirtirseniz yine daha iyi yardimci olabilirim.

Tepki
0
İsim
gülhan
Bisiklet
Cube
@Özhan Akgöğ trekin sitesinde krank: shimano R460 48/34 , kaset: shimano HG62 11-34 10 vites diyor . Bu bilgi yeterli değilse arayıp ogrenebilirim.