Bisiklet alırken boy seçimini doğru yapmak

Scudo

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
ya benim boy tam 1.75 falan. M ölçü 18" sedona kullanıyordum. S almama gerek yok heralde, tam arada kalıyorum

Tepki
1
Bisiklet
Sedona
Arkdaşlar Merhaba, Forumda ve bisklet konusunda yeniyim. Sedona 721 ile başladım ancak kadro boyu sıkıntısı yaşıyorum.

Benim boy 1.77 bacak iç uzunluğu 82 cm ancak ürün S kadro gelmiş, 40 cm (16''). Ellerinde bunun dışında yalnızca XL kadro varmış 53 cm (21'' den büyük).

XL kadro çok büyük, S kadro ile devam etsem sorun yaşarmıyım acaba.

• Beğen
Tepkiler: frkn5114

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
XL kadroda seleyi düşük kullanırsanız bence olabilir denemeniz lazım.

Tepki
15
Bisiklet
Sedona
benim boyum 185 729 kullanıyorum 17'' kadro bi sıkıntı yaşamıyorum. siz de benden kısa olduğunuz için 16'' sıkıntı çıkarmaz. xl kadro alırsanız allah korusun düştüğünüzde kadroya oturur alt düzeni dağıtırsınız.

bence 16'' alıp sele borusunu ayarlayıp kullanın büyük kadronun kontrolü zordur limitlerinizi kısıtlar

Tepki
1
Bisiklet
Sedona
16'' kadro aldım. Seleyi yüksek tutarak 15 km kadar deneme sürüşü yaptım, çok sıkıntı yok ancak tek farkettiğim selenin biraz önde kalıyor oluşu. Gidonu tutarken kollarım kırık kalıyor. Sele de daha geriye gitmiyor. Acaba seleyi biraz daha geriye bağlamak için - sele borusu ile sele arasına - bir aparat mevcut mudur? ya da geriye doğru eğimli olan yeni bir sele borusu mu almalyıım?

Mahsus Mahal

Daimi Üye
Tepki
94
İsim
Aydın Bez
Bisiklet
Specialized
29er bisikletler için de bir ölçü tablosu var mıdır?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Merhabalar, geçen yaz seneler sonra tekrar bisiklete başladım, artık iyice eskimiş MTB'ım yerine bir yol bisikleti almak istiyorum.
Benim de şöyle bir sorum olacak; kol boyu, ideal kadro ölçüsünü etkileyen bir faktör müdür?
Böyle değişik bir soru sormamın sebebi bir oranguntanı andıracak kadar uzun kollara sahip olmam. Bacak boyum 84cm, boyum 1.79, ancak kollarımı yana açtığım zaman parmak uçları arası mesafe 1.94 oluyor (çoğu insanda boydan en fazla 3-5 cm farklıdır).
Amacım rüzgar direncini minimize edecek agresif bir yarış pozisyonu değil, uzun süre sele üstünde kalabileceğim rahat bir duruş sağlamak.

Serhan Çeki

Aktif Üye
Tepki
15
@Gökhan AYAN

Daha uzun bir gidon boğazıyla gidon-sele arasındaki mesafe büyütülebilir.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
16'' lazım iken 18 20 kadro almış olan varmı

bende 18 ve ustu lazım iken 16 aldım ufak geliyor kadro

@Serhan Çeki

seleyi geri almak için bisikletçiye gittim ve bana sağlıklı olmayacağını selenin bu şekilde arkaya alınmasının zararlı olacağını söyledi evet seleyi yukarı alsanız bile ufak kadroda gidon yakında olduğundan, gidon boğazını değiştirip daha uzun almak işe yarayabilir..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şu boy meselesinde benim kafam iyice karıştı internette her yerde kendi boyumu bacak içimi kollarımı hesaplıyorum 56-L beden çıkıyor(Boyum 180, bacak içi 84 standart biriyim), fakat hangi bisiklet satıcısına danışsam kimisi 54 sana gider diyor kimisi 56 bu konuya son noktayı koyacak kadar bilgisi olan birisi varsa lütfen yazsın...

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@hsnsylk
Bir kere bütün bisikletlerin kadro boylarının aynı değil.
Örneğin, ben 178 boyundayım ve 78 cm bacak boyum var. Şu an 54 boy bir Focus'a biniyorum.
Cannondale'in ölçülerine baktığımda bana yine 54'ün olacağını düşünüyorum.
Ama Specialized ve Trek'in rakamlarına göre bana 56 kadro uygun.
Bence sadece boya göre kadro seçilmemeli. Gövde ve kol uzunluğu da kadro seçiminde önemli bir unsur olmalı.

Kadro boylarına bakarken üst borunun yerden yüksekliğini (Standover height) ve üst borunun uzunluğunu da göz önüne almalısınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ozan bey sizde hangi Focus var yol bisikleti midir elinizce ki bende Focus düşünüyorum da

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@hsnsylk
Bende Mares AX 3.0 cyclocross var.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan Duran

Haklısınız.Soruyu soran ya da merak eden diğer arkadaşlar için açıklayalım.İnsan vücudunda çeşitli oran ve orantılar vardır.Bacak boyu,gövde boyu,kol boyu ve bunların birbiriyle orantıları sözkonusudur.Genellikle amatör biniciler Seattube uzunluğu olan size hesabına göre seçim yapar.Burada,iç bacak boyunu bilmek-ki ortalama iç bacak boyu,1m X cm kadardır.Yani 1.85 uzunluk için ortalama iç bacak uzunluğu 85,1.90 için 90 cm...
Ancak bir de ırkların bazı temel özellikleri var.Bizlerde genellikle bacak boyu kısa,buna karşın gövde uzundur.Elbette tam tersi durumlar da söz konusu.Çok sevdiğim sporcu bir arkadaşımla boylarımız aynı.İkimiz de 1.84'üz.Onun iç bacak boyu 74,benim 85 cm.
İşte bu durumda sele yüksekliği,sele kızak ayarı,stem açısı ve uzunluğu gibi faktörleri de hesaba katarak,ortalama bir hesap yapıyoruz.İdeal bir bacak boyuna sahipseniz,daima boy endeksinize uygun standart bir kadro seçiminde sıkıntı yaşamazsınız.

Boyunuz 1.80'in üzerinde ancak bacak boyunuz kısaysa,boyunıza göre (L) yani 56 olması gereken kadroyu (M) yani 54 olarak seçmek,gövdenin daha uzun olduğu düşünüldüğünde,seleyi 1 cm geriye çekerek(Kızak) belki bir kaç cm daha uzun bir stem kullanmak faydalı olabilir.

Açıkçası,56 da rahat ettiğim gibi,54'ün de bana küçük geldiğini düşünmüyorum.Hatta zorlu etaplarda profesyonellerin bile bir alt size kullandıklarını(Özellikle tırmanış etaplarında) biliyoruz.

Son olarak tavsiyem;geleneksel bir yöntem olan,yani üst boru apış aranızdayken seleden inip,üst boruyla apış aranızda 3-4 parmak mesafe kalıp kalmadığını kontrol edin.Boyunuza göre değil,bacak ve kollarınıza göre ve en uygun sele pozisyonunu(Dikey ve yatay) bulun ve işaretleyin.

Herkese göre % 100 uygun bir ölçü yok,bunu çok fazla kafaya takmayın.

Tepki
1.365
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Derya abi o dediğiniz 3-4 parmak kadro ile arasında ben denedim.
Hiç boşluk kalmıyor. Benim boyum kısa 1.65 bacak boyum sanırım 74 filandır yani 18" kadro bana büyük bu kesin.
16 yerine 18 aldık ne yapmam lazım? Kadroyu değiştiremedim bi türlü. Bisiklet sürerken boynum ağrıyor.

Sedona 711 V var bende. Gidonu da çok uzun alışamadım bir türlü.
6-7cm kestireceğim gidonu sanırım. Arkaya bagaj taktırdım tur bisikleti oldu MTB :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bende de boy 180 bacak içi 85 cm yani 1.x kuralına uymuyor ama mesela ben Focus istiyorum diyelim açıları uymuyor diye alamayacak mıyım ?

Tepki
21
Bisiklet
Sedona
Benim boyum 175 cm, iç bacak boyum ise 79-80 cm.

Şuan Sedona 311 modeli şehir bisikletinin 19 inch kadro boyunda olanını kullanıyorum. Bana tam denk geliyor.

Bir tane de dağ bisikleti almak istiyorum. Dağ bisikleti için 17 inch kadro boyunun bana uyacağını düşünüyorum. Aklımdan geçen model Sedona 711. Ancak bu bisikletin 17 inch kadro boyunda olanı yok. 16-18-20 şeklinde gidiyor.

Almayı düşündüğüm bisikleti de genellikle kaldırımda kullanacağım. Kaldırımda daha çok manevra yapmam gerekecek. Manevra kabiliyeti de dikkate alınarak 16 inch mi almalıyım yoksa 18 inch mi almalıyım.

Not: (link)
bacak boyu 79 için 17,85 çıkıyor.

(link)
bacak boyu 80 için ise 18,08 çıkıyor

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adem Kaya

Kadroyu değiştiremiyorsan doğru sele yüksekliğiyle birlikte,sele rayını bir-2 cm ileri(Gidona doğru) alıp kısa bir gidon boğazı kullanarak sorunu çözebilirsin.Ayrıca biraz daha dik bir sürüş için açısı ayarlanabilir gidon boğazları var.Onlardan edinip açıyı biraz daha genişleterek de sorunu çözebilirsin.Evet 1.65 için o kadro büyük ancak bu yöntemlerle en azından senin için oldukça uzun olan sele gidon aralığını biraz daha yaklaştırman mümkün.Alt boru yüksekliği ise sele yüksekliğinin milimetrik olarak bile ayarlanabildiği düşünüşürse,üst boru kadar sorun çıkarmayacağını düşünüyorum.Elbette krank kolu da 170 mm den büyük olmamalı.ha,olursa ne olur dersen,yani 175 mm ise-ki en az 172.5 mm dir,günlük kısa sürüşlerde bir daha masraf edip aynakol değiştirmeye değecek kadar bir fark yaratmaz.Yok,günlük 80-100 km sürecek,turlara katılacak ya da bisikleti çok yoğun olarak kullanacaksanız,bisikletin tamamının kendi vücut ölçülerinize uygun olması gerekir.Unutmayın,küçük mm farkların sonuçları uzun vadede büyük olur.

@hsnsylk

Bu bir kural değil.Yaklaşık bir orantı.Yani boyumuzla iç bacak uzunluğumuzun,kol genişliğimizin(kulaç) kafamızla boyumuzun tamamının matematiksel bir orantısı vardır.Sadece iç bacak uzunluğuna göre kadro seçilmez diyorum.Zaten siz de belirtmişsiniz.Ben sizden 5 cm uzunum ancak iç bacak boylarımız aynı.O zaman gövde uzunluğunuz 95 cm,benim gövde uzunluğum ise 1m.Sonuç? 56 kadro kullanırsanız aynı ayarlarla,benden daha fazla eğilmeniz gerekir.Açıkçası ben daima üst borunun(Top tube),alt borudan(Seat tube)sonuçları itibarıyla daha büyük bir fark yarattığını düşünüyorum.

Yani hem geleneksel hesap,hem iç bacak hesabı hem de seleyle gidon arasındaki mesafe dikkate alınarak hesap yapmakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Şöyle bir hesaplayıcı her birey için en doğru ölçülyü verir mi acaba?
(link)