Bisiklet alırken alınacak diğer araç ve gereçler

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@ensyvz14 Öncelikle Kask ve eldiven almanı öneririm herhangi bir düşme durumunda başından ve elinden ciddi yaralanma riskini azaltırsın

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ensyvz14
Kış geldiği için uzun parmak bakmalısın. Suluk olarak kendi kullandığım decathlon matarasını öneririm (link) ben kafesi aliexpress' ten aldım, beklemek istemiyorsan kafesi de decathlon' dan alabilirsin.

ensyvz14

Üye
Tepki
4
İsim
Enes
Bisiklet
Mosso
@hidromek
Kaskı almıştım bisikletle beraber eldiven konusunda tavsiyeniz var mıdır

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@ensyvz14 Bildiğim kadarıyla decathlon da bütçene uygun eldiven bulabilirsin ben oradan almıştım işimi görüyor

özgür duygu

Forum Bağımlısı
Tepki
2.492
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
decathlonun 500 mtb eldiveni gayet iyi. kışın da 10 dereceye kadar idare ediyor. altındaki sıcaklığı birazdan denicem.

bsklt07

Forum Demirbaşı
Tepki
822
İsim
tuğrul
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tayt
pompa
ic lastik 2 ,
tamir kiti
İlkyardim kiti
matara
aydinlatma
Yagmurluk
Sirt cantasi orta boy

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ensyvz14

Belli basli internet siteleri ve decathlondan farkli kalitede urunleri butcene uygun fiyat/performans tercihlerin ile alabilirsin. Neler alacagina dair su konu ilgini cekebilir ve yardimci olabilir:
(link)

ensyvz14

Üye
Tepki
4
İsim
Enes
Bisiklet
Mosso
@suat akman
Hocam decathlon gibi profesyonel çalışan veya kazıklamaya çalışmayan bildiğiniz site varsa söyler misiniz oralardaki modellere de bakayım

• Beğen
Tepkiler: suat akman

BF Okuru

Üye
Tepki
2
O kadar çooook şey var ki böyle olacağını bilsem bisiklete değil direk ekipmana yatırırdım parayı şimdi bisiklet evde yatıyor daha trainer yok ya. eğer yılın her günü bisiklet sürmek istiyorsanız ihtiyacınız olabilecek her şeyin bir listesini yapın ona göre bütçenizi ayarlamalısınız

Benim liste

Bisikleti almadan önce
-Bike fit
-kask, kırılırsa 2. kask
-gözlük
-yazlık eldiven

Aldıktan sonra
-2x yedek dış lastik, Kışlık lasitk
-10 tane filan iç lastik
-küçük bir alyan çakısı
-tork anahtarı(bisikleti kurcalamayı seviyorsanız en önemlilerinden)
-kışlık eldiven
-2-3x yazlık tayt
-kışlık tayt
-2-3x kısa/uzun forma
-yağmurluk
-içlik
-Bacak/kol koruyucu
-miyop iseniz Lens
-Ayakkabı
-matara
-matara kafesi
-km saati mümkünse kadanslı ve nabız göstergeli
-arka-ön ışık
-levye
-güneş kremi
-gerekirse farklı açılı gidon boğazı ve gidon
-trainer,lasitk,mat,quick release
-bisikleti evde muhafaza etmek için askı aparatı veya mat
-ayaklı pompa,mini pompa
-zil
-yedek bakla
-yedek zincir
-temizlik için;yağ-fırça-bez-zincir temizleme aparatı,bisiklet ayaklığı
- kişiye göre sele
- psı ölçer
-boyunluk-kask beresi
-sele çantası
-supap çevirici adaptör
-Benim gibi bisikleti kurcalamayı seviyorsanız bisiklet alet çantası
-akort sehpası, anahtarı
-link pensesi

Şimdilik aklıma gelen bu kadar, aklıma gelmeyen bir bu kadar daha vardır herhalde. Tabi ki de bunların hepsini bir anda almak zorunda değiliz önemli olan ihtiyaçlarımızı belirlemek.bu listedeki daha bir çoğunu almış olsam da uzun taytım yok diye bu gün bisiklet süremedim Eşofmanla çıkmayı denedim ısı yalıtımı yeterli gelmedi üşümekten korktuğum için çıkmadım bende. böyle saçma sapan şeylerin olmaması için iyi düşünmek lazım.

ülke şartları altında daha bir bisiket almak bile zor iken kötü şartlarda sürmeye çalışmak iyice eziyete dönüşüyor. Umarım ihtiyacınız olan her şeyi alabilirsiniz.

Keşke dolar düşük olsaydı, forumda ki herkesin smart traineri olsaydı, zwifti yükleyip yarışsak filan ahh hayal etmesi bile güzel oluyor.

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle tavsiyem yol bisikletçilerine göre değil, şehir ve MTB'lere uygun sayılır. Ucuza, önemli neyi nasıl elde ederiz? Bütçe sıkıntısı varsa öncelikle Kask alıyoruz. Kask önemli. 50 liralık da olsa alın, hiç olmamasından iyidir. Durumu iyi olması koşuluyla 2. elde de bulunabilir. Başka ne lazım olur, nasıl temin edeceğiz?

• Yama seti
Bisikletçinin en büyük sorunu, lastik patlaması. Hazır yamalar özellikle 1 milyoncu gibi yerlerde çok cüzi fiyatlara satılır. Yok hazır yama istemezseniz eski bir bisiklet lastiği + bally/derby gibi bir yapıştırıcı işinizi görür. Maksimum 4-5 liraya, iç lastikleriniz yama doluncaya kadar idare eder.

• Yedek lastik
Elinizde fazladan olması, yama işini evde halletmenizi sağlar. Sağlamı takarsınız, patlağı çıkarırsınız, evde yamalarsınız. Özellikle patlayıp değiştirenlerden çıkma eski iç lastikleri, bisiklet tamircilerinden çok cüzi fiyata edinebilirsiniz.

• Alyan, ayarlı anahtar
Lastik değiştirmek ve diğer tamiratı yapmak için lazım. Özellikle anahtar her evde bulunması gereken şeylerden aslında. Bisiklete özel olanları çok pahalı ama hırdavatçıdan normal kullanım için küçüğünden bir tane alırsınız, uzun yolda çantaya atarsınız, civarda dolanırken evde bulunur. Neyi nasıl yapacağınızın tarifi artık Youtube'da var sayılır. Bisikletçiye boşuna para vermeyelim.

• Çanta

Özellikle bisiklette sabit malzemelerimizi koymak için önemli. Her türlü çantayı bisiklete uydurabilirsiniz. Eski kadın çantası mı var, bir tane cırtcırt dikip sabitleyin. Boşta tablet çantası mı var, kablo bağıyla uygun bir yerden iliştiriverin. İlle bisiklete özel çanta almamıza gerek yok. Hareketi engellemesin yeter.

• Gözlük
Hırdavatçılarda iş güvenliği gözlükleri olur. (link). Bundan bir tane alıp takın, normal bisiklet gözlüğünden farkı yok zaten.

• Eldiven
Yaz için, eski bir eldiveni alıp parmaklarını kesebilirsiniz. Kış için herhangi bir kışlık eldiveni kullanabilirsiniz. Çok soğuksa, rüzgar giriyorsa eldivenin üzerine plastik ameliyat eldiveni giyin. Rüzgarı keseceği için sıcak tutar, terletmez de.

• Gece sürüşleri için ön ışık
Eğer önümü aydınlatsın derseniz buna biraz masraf etmek gerekiyor malesef. Yok sadece görünür olayım derseniz, her türlü ışık iş görebilir. Atıyorum elinizde (link) bir ışıldak mı var? kadronun altına, gidona vs. uygun şekilde sabitlersiniz, ışıl ışıl gidersiniz. Ya da yine bir milyoncudan ucuza bir kafa lambası alıp, onu kullanabilirsiniz.

• Gece sürüşleri için arka lamba
Bunda da yine evden benzer bir ışık bulup, ya bisikletin arkasına ya da üzerinize iliştirebilirsiniz. Ucuza ikisini de alayım diyenler için (link) yine bir milyoncularda 8-10 liraya bulunabilir. Süper olmasa da iş görür.

• İyi bir kilit
Öncelikle, eğer çok iyi bir kilidiniz yoksa, bisikleti dışarıda bırakmamak en güzel çözüm. Bakkala markete girerken bisikletime zeval gelmesin derseniz, ya 5-10 liraya minik bir kilit alabilirsiniz, ya da evde varsa ufak bir zincir ve asma kilit kullanabilirsiniz.

• Çamurluk
(link) faydalanarak, kola şişesi, dosya gibi malzemelerden kendi çamurluğunuzu yapabilirsiniz. Süper değil ama iş görür.

• Telefon tutucu
Özellikle navigasyon için artık çok kullanışlı oluyor. Evde telefonunuz için kullanmadığınız bir telefon kılıfı duruyorsa, (link) kendinize telefon tutucu yapabilirsiniz. Bisiklet bilgisayarı, hatta ön ışık ihtiyacınızı bu şekilde gidebilirsiniz. Hatta telefonu daha dik bir konuma getirip aksiyon kamera gibi çekim yapabilirsiniz. Cep telefonu birçok ihtiyacınızı karşılar.

• Pompa
Ayakla kullanılan araç pompalarının çoğu, basınç göstergesine de sahip. Eğer varsa, evde bisikleti şişirmek için bunu kullanabilirsiniz. Yolda, benzinliklerde hemen hemen her yerde pompa mevcut. Yine de imkan olmayan bir yerde yetecek kadar hava basabilmek için, bir milyonculardan 5 lira civarına (link) alabilirsiniz.

• Bisiklet giyimi
Yine bisiklete özel almadığınızı varsayıyorum, mümkün olduğunda alt giyimin pamuklu vs. olması lazım. Sentetik şeyler, yolda sele ile beraber tahrişe yol açar. Üst giyimde ise, pamuklu şeyler ter tutup ıslak kalacağından sentetik tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Kışın ise, bisiklete özel giysileriniz yoksa kat kat giyinmeniz faydalıdır, arada hava boşlukları yaratır. Bu giysilerin yine mümkün olduğunda ıslak kalmayacak ve rüzgar geçirmeyecek nitelikte olmasında fayda var. Bisiklete bindiğinizde, ilk etapta hafif üşüyecek şekilde giyinirseniz uygun giyinmişsiniz demektir.

Para harcayacak çok şey var aslında bütçe sıkıntısı çekiyorsanız çoğu şeyi böyle ucuza veya parasız yapmanız mümkün. Geri kalan her şey için Aliexpress :)

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
Sadece EN EN EN gerekenleri (bence) yazıyorum.

Güvenlik ve görünürlük (Burada herşey gerekiyor)
- Kask ("EN 1078" Avrupa standartlarına uyumlu herhangi bir kask... Ali'den almayın yani)
- Arka ışık, yanıp sönebilen, tercihen USB şarjlı. Hem gece hem gündüz yanıp söner modda açık olacak (Ali'den almak için uygun bir ürün)
- Eldiven (mevsime göre yarım ya da tam parmak, tercihen ikisi birden)
- Renkli giyinmek (parlak renkli ya da fosforlu bisiklet ceketleri, vb)
- Opsiyonel: Yanıp sönen beyaz ön ışık (bu da tercihen USB şarjlı olsun). Varsa gece gündüz açık olsun. Kavşaklarda, ana yola çıkışlarda vb. araçlar tarafından az daha farkedilmenizi sağlar.

Sağlık
- Buff türü kask altına giyilecek ter emici özelliği olan kumaşlar (Decathlon'da çeşit çeşit var, uzun gelirse ince/pamuklu olanları ikiye kesip kolayca tek/çift kat da kullanabilirsiniz)
- Akıl sağlığı: Eğer yayaların yoğun olduğu bir yerde ya da kaldırım, bisiklet yolu vb. yerlerde sürecekseniz zil. Sadece çın çın yapan değil de klasik bisiklet zili sesi çıkartan bir modeli tercih edin, arkada bisiklet olduğunu daha iyi anlayıp daha çabuk harekete geçiyorlar.
- Suluk. Mutlaka olsun, içinde de su olsun. Su içmeyi unutmayın.

Yol Yardım :)
- Mini pompa: Bu pompalar genelde suluk kafesinin yanına kendi aparatı ile monte edilir. Tekerleğiniz ne kadar ince ise (ve siz ne kadar ağırsanız) o kadar yüksek basınç gerektiğinden o kadar iyi/pahalı bir pompa almanız gerekiyor. (Misal yol bisikleti 80-120 psi arası oluyor, 80'i göremeyen pompa çok)
- Mini alyan/çakı seti (Bunu taşıyacak sele altı vb. gibi bir çanta iyi olur. İki 0.5L pet şişeyi ortadan kesip birleştirip, içine de koyabilir, 2. suluk kafesi varsa oraya takabilirsiniz. Şişelerin matara kafesine küçük gelmemesi lazım ona göre ayarlayın ama)
- Lastik yaması ve plastik levye: Lastik yamasını kendinden yapışkanlı seçerseniz daha pratik olur... Plastik levye en az 2 tane lazım, lastiği çıkartırken kullanacaksınız.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ensyvz14

Aleyküm selam. Öncelikle hayırlı olsun. Güle güle bin bisikletine. Kask, eldiven, ön ve arka ışık olmazsa olmazın bisiklette. En düşük fiyat aralığında tavsiye vereceğim.

Eldiven için arazi sürüşü yapmıyorsan, bisikletle akrobatik hareketler yapmıyorsan yani sürekli düşme ihtimalin yoksa kısa parmak eldiven işini görür. Polar eldiven veya kışlık eldivenin varsa kısa parmak bisiklet eldiveninin içine giyersen soğuktan korur. Ben öyle kullanıyorum. Kısa parmak eldiven içinde Hava alabilecek, al ayası kısmında jeli veya silikonu olan, bilek kısmı cırt cırtlı bir eldiven tercih et derim. 30-40 TL ye bu özelliklerde, yeterli bir eldiven alabilirsin.

Suluk tamamen sana kalmış. Ben 15-20 liralık metal bir suluk kafesi kullanıyorum. 1 LT veya 1,5 LT sulardan alıp içine koyuyorum. Bence yeterli.

Buff kış için iyi olur kafana geçirirsin. Birde boyunluk. Dechatlonda ki polar boyunluk ve eldivenlere bakabilirsin. Ayağına da çorap, üstüne buzdolabı poşeti, onun üstüne tekrar çorap giyerek gayet sıcak tutabilirsin.

(link) ben buradan çok memnunum. Bu siteden alış veriş yapabilirsin. Fiyat ve hizmet konusunda gayet iyi.

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@Pamuk
Yazlık taytınızın üstüne kışlık koşu taytı giyebilirsiniz,gayette güzel koruyor ben öyle yapıyorum bütçeyide fazla zorlamıyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Fırat Çiner

Almayı düşündüm da kararsızım askısız kısa taytım var üstümde sabit kalmıyor hep kayıp duruyor. formayı taytın içine soktuğum zaman hiç tutunmuyor içine uzun bir tayt alırsam nasıl bir şey yaşayacağımı hiç bilmiyorum.

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@Pamuk
Bende askısız tayt kullanıyorum sıkıntı olmuyor alacağınız koşu taytını kısa taytın üstüne giyeceksiniz hem belinde lastik var hem de ip mevcut link burada:(link)

Tepki
1
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Carraro
Herkese merhabalar, ekipman ve aksesuar konusunda tecrübeli kişilerin yardımına ihtiyacım var. Öğrenciyim, bu yüzden f/p yönünden Aliexpress daha mantıklı benim için. Acelem de yok. Almak istediğim ekipmanlar:
Km Sayacı: (link)
Ön Işık: (link)
Arka Işık: (link)
Buff: (link)
Eldiven: (link)
Gözlük: (link) (Decathlon'dan baktım çünkü gözlerim hassas ve bildiğim bir şeyi almak istedim, güvenlik önemli yapacak bir şey yok.)
Kask: (link) (Yine Decathlon, güvenlik yine önemli, diğer tarafta neyden yapıldığını bilmediğimiz bir ton kask var. En azından bunların testleri yapılarak sunulmuş.)
Alyan Takımı: (link)
ACİL olarak en gerekli almam gerekenler nedir bu arada?
Pompa, suluk kafesi - suluk elimde var.
Aliexpress ürünlerini baya araştırarak almaya karar verdim. İlgi gelirse çok iyi olur, başkalarına da yardımcı olur belki. Unuttuğum şeyler olabilir. Sizinde tavsiyeleriniz, görüşlerinizi bekliyorum.
BÜTÇEM, seçtiğim ekipmanların yukarısında daha yüksek modeller almam mümkün değil malesef, bu kadarına yetiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben çok aksesuar aldım, şimdi çoğunu söktüm. Bir alyan anahtarı, bir kilometre saati, birde yama kiti yetiyor yola çıkarken.

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
Hocam bende örnek verdiğiniz coolchange ürünlerini sipariş ettim. Daha kargoya verilmedi. İnş kaliteli çıkar. Ekstra birde Çamurluk da aldım. Bakalım nasıl olacak.

teknomania

Üye
Tepki
10
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
herkese merhaba aranıza yeni katıldım arkadaşlar ve hemen sorumu soruyum. Migros'ta WST WX 400 diye bir bisiklet var 469 tl fiyatı, arada evden iş yerime gidip gelmek istiyorum mesafe 7 km ne dersiniz alınır mı ? Bu markayı nette de bulamadım.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy