Bisan Mountain Cat yeniden toplama ve bana verdiği önemli dersler

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar bende bisan ihlas mountain cat sahibiyim yeri değil kusuruma bakmayın yeni üye olduğum için konu açamıyorum ama bisikletimde böyle bir çürük olduğunu keşfettim ne yapabilirim acaba?
Durum pek umut verici degil hocam. Bu kadrolari zamaninda ucuza mal olmasi icin hurda saclari eritip geridönüşümle urettiler. Yani kalitesi cok dusuk bildgin demirden kadro bunlar. Manevi hayranligim var bu modele , onu ayri tutuyorum ama bu kadro çöp olmus. Risk alma

Scudo

erasdeman

Üye
Tepki
33
İsim
Erdem A.
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Carraro
Merhabalar bende bisan ihlas mountain cat sahibiyim yeri değil kusuruma bakmayın yeni üye olduğum için konu açamıyorum ama bisikletimde böyle bir çürük olduğunu keşfettim ne yapabilirim acaba?
Kesinlikle binmeyin. Yük altında kırılır... Çürüyen parça kesilip, yerine başka parça kaynatılması lazım. Manevi bir değeri yoksa uğraşmayın hiç...

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Tepki
11
İsim
EMRE YILDIRIMDEMİR
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamün aleyküm dostlar. Yıllar önce heves edip başlangıç için bir SALCANO NG750 HD almıştım. Taksiti bitmeden satmak zorunda kaldık. Yakın tarihte Babam bir söz mevzusunda arada kaldığı için gidip Bisan İhlas - mountain cat aldı. Baktım bir kaç ay kimse el sürmüyor bende bir kaç yere gitmek için sürdüm, merak ettim, araştırdım, eski sağlam bir makineymiş hoşuma gitti bir kaçta yenileme videosu izledik hemen hevese gelip sökmeye başladım :)
SÖKÜLMEDEN ÖNCE ŞASE.jpg
amacım binip saatlerce sürmek falan değil daha çok koronadan ötürü boş boş oturduğumuz günleri de değerlendirelim :) Baştan belirtiyorum bisikletin parçalarını yeni öğrendim öncesinde sadece pedal atmayı biliyordum hiç bir bilgim yoktur :) bundan sonra parçalarını temizleme ve kadroyu temizlemeye gireceğim. ARKA AKTARICI.jpgÖN AKTARICI.jpgRUBLE.jpgAYNA KOL.jpg
Kaçak olan arkadaş nerede bilen varsa söylesin lütfen :)ZİNCİR.jpgSELE BORUSU.jpg
şimdilik parçaları bir bisikletçinin yardımıyla söktüm. sele borusu feci şekilde içine saplanmıştı. bisikletçi çıkarana kadar ecel terleri döktü. aklımda ki fikir hepsini ayırdıktan sonra güzelce bir temizleme ve boyama özellikle. Kaporta tamircisi bir dostumun yanına uğradım verdi elimize su kovasıyla zımparayı "başla" dedi :) yakmayı düşündüm "kadroya zarar verirsin en iyisi bu" dedi. sac çıkana kadar zımparalama işi devam edecek. yağın kirin içinde ki parçaları da bir gün motosikletimden benzin çekince temizleyeceğim :) doğrusu pek para harcama taraftarı değilim. Tavsiyelerinizi can kulağıyla dinliyorum. Gelişmeleri ilerleyen günlerde İnşaAllah paylaşırım. Tekrardan görüşmek üzere hayırlı kalın Rabbime emanet olun inşaAllah

TheRaGoN

Üye
Tepki
1
Merhabalar konu dışı ama bende bu bisiklete sahibim, jant takımı almayı düşünüyorum ama bunlara qr mil uyuyor mudur? Ayrıca ucuz yollu ve hafif jant öneriniz var mıdır?

• Beğen
Tepkiler: amasseia

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@TheRaGoN hem ucuz yollu hem hafif istiyorsan tek kat aluminyum öneririm. ama çift katlara göre akortu hızlı kaçacaktır. her bisiklete qr mil olur, asıl önemli olan milin göbeğe uyması.

TheRaGoN

Üye
Tepki
1
@TheRaGoN hem ucuz yollu hem hafif istiyorsan tek kat aluminyum öneririm. ama çift katlara göre akortu hızlı kaçacaktır. her bisiklete qr mil olur, asıl önemli olan milin göbeğe uyması.
Peki Can bey, görsellere eklediğim ürün sizce bisan mountain cat için yeterli ve uygun olur mu? amacım şehir içinde kullanabileceğim bir bisiklet restore edebilmek. 4E9F286A-F361-4E6C-971E-55AB5A932898.jpeg

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
26 jant olduktan sonra iş senin göz zevkine kalıyor. beğendiysen al tabi.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Merhabalar konu dışı ama bende bu bisiklete sahibim, jant takımı almayı düşünüyorum ama bunlara qr mil uyuyor mudur? Ayrıca ucuz yollu ve hafif jant öneriniz var mıdır?
En ucuz yollu , tek katlı aliminyum shunfeng göbekli jantlar olur.

Tepki
6
İsim
Murat Liman
Bisiklet
Bisan
Bu bisikletinin sele borusu kaç mmdir? Kızaklı sele borusu var mıdır bu bisiklete uygun?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Phil Miller her boru ölçüsüne göre kızaklı var.

• Beğen
Tepkiler: Phil Miller
Tepki
6
İsim
Murat Liman
Bisiklet
Bisan
@Phil Miller her boru ölçüsüne göre kızaklı var.
Araştırdığım kadarıyla bu bisiklete uygun olan sele borusu 25,4 mm ama internette 25,4 mm kızaklı model bulamıyorum. Seleyi değiştirmem gerekiyor ve beğendiğim selelerin geneli kızaklı. Bu bisiklet için uygun sele/sele borusu konusunda tavsiyesi olan varsa çok memnun olurum.

Dosyalar

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Phil Miller kızaklı seleyi mandallı boruyla kullanabilirsin. fotodaki boruya takılı mandal olmuyorsa bisikletçiden sele mandalı alıp kullanırsın bir sıkıntı olmaz.

Tepki
6
İsim
Murat Liman
Bisiklet
Bisan
@Phil Miller kızaklı seleyi mandallı boruyla kullanabilirsin. fotodaki boruya takılı mandal olmuyorsa bisikletçiden sele mandalı alıp kullanırsın bir sıkıntı olmaz.
Can Bey tesekkur ediyorum aradigim parcayi 19₺ gibi bir fiyata buldum çok tesekkurler

Tepki
4
İsim
K**** M******
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Phil Miller YouTube a yenileme videosu hazırlayın bari

Tepki
15
Arkadaşlar birde ben akıl ve yardım isteyeyim müsaade ederseniz bir tane bisan ihlas mountain cat de bende var. Ben bunu biraz daha gravel tarzı bir şeye dönüştürmek istiyorum yani jantlardan gidona vites sisteminden fren sistemine kadar değiştirmek istiyorum yeni bir gravel a gücüm yetmez ama bunu toplayarak tabii hepsini bir anda değil ufak ufak bir dönüşüm gerçekleştirme hayalim var Bisiklet şu an aktif ve kullanıyorum ama bir ağır bakıma girse sağlam çıkamaz onun için de bu bakımın adı değişim olsun istiyorum.
26 jantlar 28 bir gravel jantla değiştirsem uyarmı arka ruble yi 11-32 veya 34 yada fazla uçuk olacak ama 42 gibi düşünme şansımız olurmu bu ve benzeri bir çok sorum var yardımcı olursanız bende yavaş yavaş başlayayım
selamlar saygılar

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mahmut Gökdemir ruble olur da 26 uyumlu kadroya 28 inç teker takamazsınız ne yazık ki. Ama bu 26 jant bir gravel bisiklet toplamanıza engel değil. Orjinaline sağdık kalarak klasik bir dağ bisikleti olarak da toplayabilirsiniz. Komponentleri daha hafifleri ile değiştirirsiniz. Mesela şu aparatla(link) Gidon ve boğazı güncel kalınlık ölçülerinde kullanabilirsiniz. Sanayi sitelerine gidip disk fren girişleri kaynattırabilirsiniz. Bu biraz uğraş gerektirir tabi. Ama örneklerini gördük. Ağır bakıma girebilir çelik bisiklet ne de olasa. Boya sökücüyle, taşlamayla, matkapla, çekiçle girin bana mısın demez.

@Phil Miller (link) var kızaklı. 25.4 dönüşüm aparatı ile birlikte satılıyor. Onun dışında Türk internet pazarında ben de bulamadım ama malum çinli sitelerde karbonu da var.

Son düzenleme:

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
Arkadaşlar birde ben akıl ve yardım isteyeyim müsaade ederseniz bir tane bisan ihlas mountain cat de bende var. Ben bunu biraz daha gravel tarzı bir şeye dönüştürmek istiyorum yani jantlardan gidona vites sisteminden fren sistemine kadar değiştirmek istiyorum yeni bir gravel a gücüm yetmez ama bunu toplayarak tabii hepsini bir anda değil ufak ufak bir dönüşüm gerçekleştirme hayalim var Bisiklet şu an aktif ve kullanıyorum ama bir ağır bakıma girse sağlam çıkamaz onun için de bu bakımın adı değişim olsun istiyorum.
26 jantlar 28 bir gravel jantla değiştirsem uyarmı arka ruble yi 11-32 veya 34 yada fazla uçuk olacak ama 42 gibi düşünme şansımız olurmu bu ve benzeri bir çok sorum var yardımcı olursanız bende yavaş yavaş başlayayım
selamlar saygılar
28jant takacaksan uzun bacakli fren satiliyor ali expreste onu alman lazim . V fren

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
selamlar saygılar
Normal topla bin dostum. Fantazilere girmek kolay ama cikmak zordur

Furkaann

Aktif Üye
Tepki
596
İsim
Furkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar selamlar,babamın işe giderken kısa mesafede kullandığı bir bisiklet var.Vitesleri biraz sıkıntılı single speed şeklinde toplamak istiyorum.Tam olarak toplama değil söküp temizleyip zımprayayla falan temizleyip boya atmak istiyorum.Bisiklet eski model bianchi.Birde aynakol falan sökmek için takımları en yakın nerden satın alabilirim? Teşekkürler sımdiden

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bazı bisikletçilerde bulunabiliyor ya da Türk alışveriş sitelerinden alabilirsin. Ya da beklerim diyorsan Aliexpress'de fiyatları Tr'dekinden daha uygun. Aşağı yukarı aynı amaç için bisikletçiden fiyat aldığımda aldığım fiyatı ve teslim tarihini beğenmemiştim. Kendim sökmeye karar verdim. Sonuç olarak bisikletçiden aldığım fiyatın daha fazlasını harcadım ve 1 hafta kadar uğraştım. Konu eski bisikletler olunca bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor. @Furkaann