Bir günde iki araç kazası

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
gecmiş olsun hocam.Bugun bende bir kaza atlattım.20 km ile giderken birden adam sinyal vermeden ara sokağa daldı aradaki mesafeyi geniş tutmasam yandan carpmıstım.tam çarpmaya az bişey kala durabildim,adam camı actı elinde telefon bana baktı bende bastım kalayı sinyalin yok mu yoksa yerini mi unuttun dedim adam bastı gitti.bu yüzden genelde trafige cıkmamaya calısıyorum ama mecbur kalıyorum güzergahtan dolayı.Trafikte sürmek istememe sebebimse trafikte kalıyor olmam çünkü araçlar yolu oyle bir ortalıyorki ne sağından ne solundan geciliyor.Biraz kenara yanassalar gecebilecem oysa ki.Bazen beni görüpte bilerek önümü kapatanlar oluyor ki onlara bildiğim bütün küfürleri sayıyorum.Bu sefer daha cok geriliyorum,benim amacım zaten minübüste sıkış tıkış alt alta üstüste popo popoya durumundan uzaklasmak.Birde bisikletle 20 dakikada aldığım mesafeyi 1saatte almamak.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçmiş olsun :) Ben şimdiye kadar bisikletle hiç kaza yapmadım, 2 kere düşmüşlüğüm var onlar da tamamen benim hatam. Bu durumun sebebi ne benim çok iyi sürmem, ne de burdaki şoförlerin gerçekten şoför olması :) Güvenli kullanıyorum. Çok basit iki prensibim var,

Birincisi, önümde, sağımda, solumda bi araba varsa, ne yaparsa yapsın benim ona çarpmıycağım veya bi şekilde kendimi kurtarabiliceğim şekilde konumlanırım. Örneğin, sizin durumunuzda olsaydım, o arabanın sinyal verip vermemesini umursamadan, dönücekmiş gibi farz ederek hareket ederdim. Dolayısıyla kaza yapmamış olurdum.

İkincisi, trafikte bi sürücü beni etkiliyicek bi hata yapmışsa, mutlaka belli ederim. Örneğin, kafamı sallarım, durup sürücüye geçene kadar gözümü ayırmadan bakarım, çok sinirlendirirse şeride çıkıp 20'yle bi süre önünden sürerim. Bu 3 yöntemde en kötü ihtimalle a.k dediğimi zaten anlamış oluyorlar. Bu prensibin bi faydası var mı bilmiyorum, ama en azından benim içim soğuyo :)

Benzer bir kaza atlatmışlığım var, o da şöyle :

Önümde taksi gidiyor ben de sağ arkasındayım, aşağı yukarı aynı hızdayız 5 m falan var aramızda, ilerde de sağda boş bi park yeri var, mal gitti gitti, sinyal vermeden ani bir frenle girdi park etti. Tabi ben mal olduğunu bildiğim için biraz önceden sert bi frenle yavaşlamıştım. Dönüp uzun uzun baktım, bütün sülalesini elden geçirdiğimi anlamıştır muhtemelen.

Diyceğim o ki, onların doğru yapması gerekenleri boşverin, inatçı hareketler yerine sadece güvenli olanları yapın. Altımızda bisiklet var ve bizden üstünler, malesef yapıcak birşey yok :)

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
geçmiş olsun. teçhizat çok önemli. bunu bir kez daha anlamış olduk.

Emre Örsel

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
@vraptor bir çok yerde bir şeritte birden çok bisikletlinin yan yana bisiklet kullanılmamalı uyarıları görüyorum. lütfen dikkatli olun.

vraptor

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
Serkan
Bisiklet
Salcano
@Emre Örsel

Bir şerite tek bisiklet girdiği zamanda o şerit onlara aitmiş gibi davranıp yine o şerite araçlarla dibimizden geçiyorlar. Bu şekilde şeritin bisikletilere ait olduğunu anlıyorlar. Tabiki her zaman böyle yapmıyoruz en uygun koşullarda böyle yapıyoruz