Bir gün herkes bisiklete binecek

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslı mezarlıklarda yazan söz. Bugün gelen benzin zammı ile birlikte ise yakın zaman içinde gerçeğe dönüşeceğini düşündüğüm mottom. Benzinin litre fiyatı en son birkaç ay önce 5 tl yi aşmıştı. Son gelen zamlarla birlikte ne olduğunu bilmiyorum, takipte etmiyorum. Üzerimde 'abi ben hep 50 tl lik benzin alıyom yeah' diyen herifin elle gelen düğün bayram tadındaki umursamazlığı var. Birde benzin 10 tl olsa ne olacak. Dışarda arabalar sanki pompalardan beleşe benzin dağıtılıyormuşcasına harıl gürül gidiyor bu saatte. Ben sigaramdan birde arabamdan vazgeçmem gardaşş diyen külhanbeyi tavırlar. Benden sonrası tufancılar. Dünya yıkılsa bir salkım üzümümmü varcılar. Her meşrepten insan silüetleri. Velhasılıkelam benzin 5 lira bilmem kaç küsür kuruş oldu arkadaşlar. Sanki bir rus ruleti oynuyormuşuz gibi hafif bir havamız var. Masayı en son ayakta terkeden kazanacak. Bir blöf hali, bir bize bir şey olmazcılık.
Arif usta revizyon için 60 tl istemişti bugün. Kolaymı adam ön, arka, orta göbeği sökecek, yağlayacak, akort ayarlarını yapacak, zinciri aynakolu pisliğinden temizleyecek, fren vites ayarlarını yapacak. Sonra o bisiklet bir yıl tepesinde taşıyacak beni. Çok be dedim arif ustaya. Şimdi bakıyorumda şu benzin fiyatına arifin istediği para bedavadan biraz pahalı. Düşünsen 60 lira böl yuvarlak 5 tl ye 12 litre benzin. Yani şehir içinde max 150 km yol arabayla. O yolu ben bisikletle 2 günde yapıyorum. Al arif usta 60 tl yi az gelirse bir 10 papelde benden.

Scudo

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet insanlık tarihinin en önemli icadlarından biridir kimilerine göre sadece bir karne hediyesi kimierine görede sadece yaz aylarında kullanılan kış aylarında ise çürümeye bırakılan bir oyuncak peki ya bizler için ? Bizler için o hayat demek
düşünsenize havayı kirletmiyor , fazla yer işgal etmiyor , gürültüsüz ilerliyor , kimseyi rahatsız etmiyor , bedeninize sağlık katıyor
benzin değil besin yakıyor tüm bu maddeler sıralandığında insanların düşüncesi hafif bir tebessüm ile birlikte evet oluyor
ama kimse üzerine titrediği kıymetli popolarını rahat araç koltuklarından kaldırma cüretinde bulunmuyor ama akşamları herkes de bir sinir bir stres daha yeşil yanmadan sarıda başlayan daaaat gibi iğrençler sesler çıkaran kornalar havada uçuşan ağır laflar peki tüm bunlar neden oluyor ? Milyonları geçen araç sayısı yüzünden kimsede birbirine trafikte neden bu kadar araç var nedir bu adaım başı araba diye sormuyor işin en ilginç olan kısmı da sanki benzin bedavaymış gibi hala ısrarla araçları ile yaşamaya devam ediyorlar ben yaşlı , eli ayağı tutmayan , sürekli olarak getir götür yapmak durumunda olanları tenzi ediyorum onlar için arabalar hep olmak zorunda ancak eli ayağı tutan gençliği ve kuvveti olan insanlar neden bu kadar bisikletten uzaklar incileri mi dökülür bisiklete binseler yoksa karizmaları mı çizilir aceba ?

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
benzine yine zam geldi,herkes isyanda,litresi 20 tl olsun ,

yayalar,bisiklet kullananlar, rahat etsinler,

dünya sadece araçlardan ibaret değil,

yeterince zaten çevreye zarar veriyorlar..

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
benzinin fiyatı ne kadar artarsa artsın, benim insanım o arabaya biner. fiyat 6 lira olunca mesela, bir-iki hafta tepkisel olarak binmez ama sonra dayanamaz. fiyatı birden yirmi lira olursa diyelim, o zaman kaçakçılara gün doğdu ya da savaş çıktı demektir. otomobillere engel olamayız ama onları çevresel anlamda eletrikli otomobiller ile değiştirme zamanı geldi. tabii ki o elektriği de güneş enerjisi veya rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan elde etmek gerekiyor. yoksa, doğal gazdan elektrik elde et onunla da arabayı şarj et, anlamlı değil. arabalar artık hep olacak bunu kabullenelim ancak o metal yığını içinde bisikletlere yer açmak ve gereken saygıyı görmelerini sağlamamız gerekiyor. Ankarada örneğin 1993 senesine göre kıyasladığımda yolda bir yerden bir yere giderken güzergah üzerinde en az 3-4 bisikletli görmek bugün artık mümkün. 1993 te ayda yılda bir o da hava güzel ise görebildiğimiz şeylerdi bisikletliler. güzel günlere, hep birlikte.

• Beğen
Tepkiler: wrmsty

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Günün birinde,dilerim bizlerde trafikte beklenen saygıyı görürüz..

Böylelikle,dolmuş ve taksicilerin yanımızdan,bizleri ezecek gibi geçmesi son bulur..

Bunun yanı sıra,trafikte bizlerinde olduğunu,sürücü kursları insanları bilgilendirmeli,kamu spotu şeklinde,insanların bilinç altına yerleştirilmeli,

Bisikletçinin kullandığı güzergahlarda, Bisikletçi ile araç arasında,1,5 metre mesafe olması gerektiğini belirten,uyarıcı tabelalar asılmalı..

mehmetsunu

Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

anladınız siz mevzuyu.

mehmetsunu

Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ha ha ha. gülücük gülücük gülücük sımayli sımayli sımayli. kahkaha atan adam emoji, kahkaha atan adam emoji, kahkaha atan adam emoji. öngörüye bak be. bisikletforum benim gibi bir yazarı olduğu için ne kadar övünse azdır.