Bir bisiklet turu düzenlemek...

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Ekonomi bitmiş bir farı 300 den aşağı alamıyoruz yemişim çamlıcayı köprüyü otoyolu pehh

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
Scudo

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yalnız şu konuda daha önceden de dile getirdiğim bir şeyi ek yapmamız gerektiğine inanıyorum.
Vuelta'nın yarısından da fazlası otobanda geçiyor ancak o otobanlar yarışı bir noktadan bir noktaya taşırken kullanılıyor. Hadi İzmir'den örnek vereyim. (Bak tamamen örnek amaçlı veriyorum yoksa ben de rota bu kadar kısa olmaz biliyorum) Saat kulesinden başlayıp, otobandan Şirince'ye giden ve tırmanışla biten bir rota düşün. Kabul ediyorum. Otoban bayık olacak ama o otoban 2 nokta arasındaki bağlantı unsuru olacak. Bir bağlantı unsuru olduğu müddetçe ben otobana tamamım.. Vuelta da etaplar hep bu şekilde, E3 Harelbeke mur van gersbergene (katletmiş olabilirim) bağlanıyor.

Türkiye turundaki sorun otobanda başlayan etaplar, otobanda devam ediyor; otobanda da sona eriyor... Hangi seneydi tam hatırlamıyorum ama 4 ya da 5 sene önce son 10 kilometresi otoban olan ve tek bir dönüşün dahi olmadığı, armut gibi biten bir etap vardı. Ben bu kadar sıkıcı bir etap sonu görmedim duymadım. Bizde etaplar "Türk'ün Türk'e propagandası" şeklinde hazırlanıyor maalesef. "Bakın duble yollar yaptıh, şimdi pisikletçiler kullanıyor ama yarın hepiciği araba olacak. Pisiklet dediğin zaten çocuk oyuncağı"

Sadece ve sadece İstanbul'da koşulan bir tek günlük yarış düşünün. Ama Türkiye bisiklet turundaki gibi otoyoldan Sultanahmet'e kestirme yapıldığını değil, boğazın 2 yakasının da aktif olarak kullanıldığı, Yoros'ta kaçmayı başaran bir grubun meteoroloji tarafından öngörülmeyen bir kafa rüzgarı ile karşılaşınca peloton tarafından yakalandığını (teşekkürler boğaz), son kilometredeki minik yokuşumsu da kaçmaya çalışanları ve gerçekten inanılmaz güzel bir finish yeri olduğuna inandığım Sultanahmet'te biten tek günlük bir yarış......

Hayali bile güzel! Hadi şimdi de İstanbullular'a nerden baksanız 10 saat boyunca ana alterlerin kapanacağını anlatmayı hayal edin :)

Bisiklet bizim memlekette ulaşım aracı olarak görülmüyor. En büyük sorunumuz o. Evinden iş/okul/market vs.ye bisikletiyle giden adama bisikletçi değil, normal vatandaş gözüyle bakıldığı zaman, (bakın burası şokomelli) bisiklet sürerken kask kullanmak gereksiz görüldüğü zaman kültür oluşmuş demektir.

Hıncal bildiğim kadarıyla bayaaaaadır tdf zamanında bisiklet yazıyor. Rotalar konusunda kendisine hak verdiğimi söylemem lazım.
1625631614139.png1625631670293.png

Solda Zeytinburnu sahilde sis. (Mangalcılar) Sağda Giro d'Italia 5. Etap. :) :) :)