Bilgisayar kullanırken ,- doktordan tavsiyeler

nazz

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Arkadaşlar bugün , 6 aydır çektiği kas ağrılarının,
pc başında fazla kalmaktan ve monitorun yan olmasından kaynaklandıgını öğrendim,iğneler kullanıcam bir süre :(
Doktorun tavsiyeleri şöyle;
Pc monitorü tam düz olacak,koltuk; gözler tam monitöre denk gelecek şekilde ayarlanmış olacak,
Ortopedik koltuk kullanılacak, veya belinize bir yastıkla destek verilecek,
Mümkünse yürüyüş,yüzme,bisiklet sporları yapılmalı..(Bisiklet sırt kaslarınıda çalıştırır).
Her 50 dk da bir pc başından kalkılıp, 15 dk kadar mola verilmeli ve ayakta dolaşılarak,evdede olsa gezinmeli,
Doktordan bugünki öneriler bunlar oldu, tabii 3 gün boyunca sabah-akşam iğneden de kurtulamıcam:eek: ,sizlerde dikkat ediniz arkadaşlar,

selamlar..

Scudo

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
Öncelikle geçmiş olsun, ben de zamanında sırt ağrısı çekmiştim, iyi bir pc sandalyesi alınca sorun ortadan kalktı.Tavsiyeler için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: nazz

gizer

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Geçmiş olsun. Ekranın dik olması konusunda şunları eklemek istiyorum.
Eğer diz üstü bilgisayar kullanıyorsanız, akran ile gözleriniz yükseklik olarak aynı seviyede ve ekran bir miktar arkaya yatık (Ekranın tepe noktası, menteşe seviyesi ve klavye düzlemi arasında kalan açı > 90 derece) olmalı diye biliyorum. En azından Toshiba bunu öneriyor. Masa üstü bilgisayarlarda ise durum sanırım nazz' ın (ya da hekiminin) dediği gibi sanırım. Bilgilerinize.

• Beğen

mutu88

Daimi Üye
Tepki
181
büyük geçmiş olsun
ya okudumda benimde malesef monitörüm yan duruyor.
Ara sıra boyun tutuklukları bende de oluyor:(

mutu88

Daimi Üye
Tepki
181
Bende konuyla ilgili bir tane powerpoint sunumu var. Onu paylaşmaya çalışıcam inşallah başarabilirim:)
(link)

abrean

Daimi Üye
Tepki
360
Yaz geliyor artık bol bol bisiklet sürünüz. kısa zaman da gececek umarım. ayrıca kas tutulmaları ve bel agrılarının stres ile baglantısı oldugunu unutmayın!

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Geçmiş olsun der acil şifalar dilerim.İşim gereği aynı sorunları zaman zaman bende belirsiz aralıklarla yaşıyorum.Spor yaparak ve bisiklet binerek rahatlıyorum...

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
geçmiş olsun bende pc başında çok oturuyorum inşallah bir sorun çıkmaz

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Geçmişler olsun, spor da her derde deva tabii...

semrta

Forum Bağımlısı
Tepki
472
çok geçmiş olsun,
kesinlikle katılıyorum,hiçbir zaman yan durmadı monitorum,hatta yapışırım koltuga ve masaya,ekran da önumde dümdüz durur (hem daha iyi konsantre oluyorsnz o zaman yaptıgınız işe :) gerci gözlerim ne der bu duruma bilmiyrm :) ) ,arada boşluk kalmaması herzaman iyi oluyr,eğer bir koltuk alacaksanız da arkasında ayarlanabilir sırtlıklardan olanını almanızı tavsiye ederim,bi de tabiki spor,imkan dahilindeyse yuzmek de süper iyi gelir :)

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bilgisayardan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum.. Kaliteli bir pc koltuğu ile durumu aşmak mümkün diye de ekliyorum;)

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Geçmiş olsun bir an evvel eski sağlığınıza kavuşursun umarım...

Bende bir tavsiye ekleyeyim monitörle göz arasındaki mesafe en az 80 cm falan olmalı bence çok yakın veya çok uzak olması gözlere ciddi zararlar verebiliyo...

• Beğen