Bıktım bu bisikletten

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
Ne heveslerle aldığım bisikletim 1.5 ayda bıktırdı kendinden. O kadar doldum ki nereye isyan edeyim derken siz geldiniz aklıma. Bisikletin şu 1.5 ayda başına gelmeyen kalmadı. Daha ilk gün hem biraz süreyim hem kahvaltılık alayım düşüncesiyle çıktım gezdim tam alacaklarımı aldım bisikletime dönüyorum park yerinden çıkan hayvanın biri düşürmüş ve bir güzel hatıra bırakmış. Neyse dedim nazar boncuğu olsun çünkü aldığım her yeni şeyin başına bir şey gelir alıştım. Çok olmadı yaklaşık bundan bir hafta sonra okulda bisiklet park yerine teker sığmıyor diye ayaklıkta bırakıp kilitliyorum ama bir adet motor sürücüsü sanki o yayla gibi alanın hepsi onunmuş gibi davranarak bisikleti devirmiş ve ellerinizden öper siyah kadro bisiklette uzun bir sarı çizgim var. Hadi onu da tiner falan bi şekilde hallettim ama gene de izi duruyor. Geçen hafta okula giderken ön dişiliyi üçe alırken vites teli attı bunun atmasıyla beraber dişli bire indi. Tamam arka ruble 8 ama mtb de 8 olsa ne olur öndeki dişli ufacık. Bunu da akşam dönünce hallettim. Artık bu isyanımı yazdırtan durum bugün oldu. Final zamanım bugünde sınavım yok hadi dedim bir tur atayım ve aldığımdan beri yapamadığım şeyi yani lastik havalarını kontrol edeyim dedim. Her şey güzel mükemmel pompayı falan ayarlamışım siboba bi dayadım lastik inmeye başladı yok şişmiyor. Sibopta içine girdi bi şekilde çıkardım elemana söyledim şişmiyor diye patlak lastik seçeneğine bastı öyle şişti. Neyse diğer pompada havayı tamamlarken ne fark edeyim? Sibop hava kaçırmaya başladı ki baya sesi duyuluyor yani kaçan havanın. Dedim gezmeden yurduma döneyim ön lastiği söker decathlona götürürüm geldim o sinirle koydum bisikleti terledim diye duşumu falan aldım sonra siboba bakayım dedim tıs yok normale dönmüş. Bir günüm vardı gezebileceğim onu da yedi. Yeminle ne düşüncelerle aldığım şey isyan ettirdi. Onun sayesinde çekilişe katılmamış olsam belki de şimdiye çoktan letgodaydı. Çekiliş çıkarsada sonu memleket olabilir gerçi

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Zaman zaman böyle şeyler olabiliyor. Bende sizin yaşadığınız durumu araç kapısı açılması sonucu yaşadığım kaza sonrasında yaşadım. Sağ el bileğim ağrıyordu. MR falan çektirdim bir şey yok dedi doktor. Sonra kendi kendime dedim değer mi? Yayalar otomobillerden, otomobiller kamyon ve otobüslerden, alayı da tırlardan kaçan bir trafikte değer mi dedim sağlığın zarar görmesine. Özellikle trafik kısmını hepimiz biliyoruz. Trafikte kim fiziki olarak güçlüyse, üstünlük kurmaya çalışıyor maalesef. Çok değil daha geçen hafta mahalle içerisinde dar bir sokakta, çıkışa 20 mt. falan kalmıştı. Hızım 13-15 km/h falan. Taksici beni geçmeye çalıştı ve üstüme kırdı taksiyi. Çarptı manyak. Ve kaçtı. Yakaladım herifi bağırdım çağırdım 50 yaşlarında biri. 20 mt sabredemedi.

İşin özü bu tip istenmeyen durumlar olabilir. Bizde şartlara ayak uydurcaz napalım. Ben mesela alternatif yolar bulmaya çalışıyorum. Kaldırımlardan gidiyorum. Çünkü bisiklet sürmekten haz alıyorum. Bunu seviyorum. Teknik olarak ta uğraştırdı bisikletim. 2. el almıştım. Ama uğraşa uğraşa kendim tamir eder seviyeye geldim sayılır. Bisikletten zevk alıyorsanız bu tür şeyler tuzu biberi.
Biz daha dikkatli, temkinli olacağız. Umarım bisikletten soğumadan devam etme kararı alırsınız. Teknik konularda forumda baya konu var. Yardımcı olan kişilerde mevcut. Olmazsa forumdan sorunlarınızla ilgili destek alabilirsiniz.

Hayırlı günler.

Bozkırlı

Daimi Üye
Tepki
378
İsim
Serdar GÖK
Bisiklet
KTM
@Kunget

Öncelikle hayırlı olsun kardeşim yeni bisikletin. Sonra çalınan iki bisikletin ve son yaşadığın talihsizlikler için geçmiş olsun. Düşme kalkma çizilme maalesef bu işin doğasında var. Görsel olan bu çiziklere aldırış etme. Mümkün mertebe bisikletini mahlukaltların rahat rahat düşüremeyeceği mümkünse geçiş yolları üzerine koyma. İnsanımız genelde hareket ederken su bulmuş gergedan yavrusu gibidirler. İç lastik konusunda da nacizane önerim decathlonun şu 9 10 tl ye sattıkları lastiklerden uzak dur. İki kez uzun yolda lastik sorunu yüzünden can sıkıntısı yaşadım ve bu ikisi de decathlon lastikti. Özellikle sibop bölgeleri inanılmaz dandik. Bisikletin doğasında her şeyin yolunda gitmesi diye bir şey yok. Var da zaman ve ciddi para harcamalarıyla olur. Buna rağmen gene illaki pürüzler çıkar. Dert etme binmeye devam et.

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
@enes_vl
Büyük geçmiş olsun. Banada o tip daha ilk gün decathlondan yurduma gelirken denk geldi. Çift şerit yol adam sağa dönecekmiş ve 20mt değil 10mt falan var yani artık sağa dönüşe sol şeritten önüme kırıverdi bir de korna yapıyor. Arkasından bağırdım ama duymadı herhalde. Benimde korkum bu her dışarı çıkardığımda başına bir şey geliyor ve şansıma ben kullanmadığım zaman oluyor umarım kullanırken şansız bir durum yaşamam :)

@Bozkırlı
Sizin aklınız başka konuya gitti sanırım daha hiç bisikletim çalınmadı :) bundan önceki bisikletim abiden kalma ihlas marka bisikletti. Onun da yüzüne bakmıyorlar artık. Babam sanayide dükkanımızdan uzak yerde unutmuş ben fark ettim bisiklet nerde diye sordum ekmek almaya gitmiştim unutmuşum dedi :) 2 gün kalmış orda kilitsiz biçimde sanayi içinde kimse dokunmamış :D sinirimi bozan o yaklaşık 15 senelik ihlasın bende olduğu yaklaşık 7 senede bu yeni bisikletin 1.5 ayda çıkardığı kadar problem çıkarmaması. Belki de eski diye çizikleri umursamıyordum ve artık eski her şey yerine oturdu diye sorun çıkarmıyordu. Bu bisikletimde şu an büyük ihtimal bahsettiğiniz iç lastikler var çünkü oradan aldım ve kendi malını özelliklede iç lastik diye ucuz olanı kullanma ihtimali yüksek. Zamanla bunda da her şey yerine oturur umarım :)

Bozkırlı

Daimi Üye
Tepki
378
İsim
Serdar GÖK
Bisiklet
KTM
@Kunget
Evet iki konu kafamda birleşmiş. Bir yandan çalışıyorum mesajı okuduktan sonra başka mesaj da okumuşum. Zihnimde ikisi birleşmiş.

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
@Bozkırlı
Ahaha :D işten foruma bakabildiğinize göre esnafsınız sanırım hayırlı işler. Bu arada eski bisikletim buydu. Arkadaki kısmı kırmızı düşünün

Dosyalar

Bozkırlı

Daimi Üye
Tepki
378
İsim
Serdar GÖK
Bisiklet
KTM
Esnaf değilim sağlıkçıyım. Bugün çalıştığım yer biraz rahat. O yüzden arada bakayım dedim. Epeydir giremiyordum.

• Beğen
Tepkiler: Kunget

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Daha çok sürün derim ben. Bisikletle yaptığınız km'ler arttıkça bu "her gün başıma birşey geliyor" ların sayısı hızla azalacak göreceksiniz. Lastikte patlar, trafikte maganda da çıkar hepsi olur elbet. Bunların suçunu bisiklete atma derim. Sürebildiğin kadar sür. Km'ler arttıkça, hergün geçtiğin yolun dışına çıktıkça kafan rahatlayacak emin ol. Bir gün telefonun bile çekmediği bir dağ başında 5. kez lastiğin patlar, bisiklet elinde dağdan inersin. Ama bunu bile keyifle anlatırsın insanlara. Bisikletin güzelliği birazda bundandır zaten :harika:

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
@Cem cm
Biraz daha öğrendikten sonra triban 500 göz kırpmaya başladı diyedir belki :) şaka bi yana maddi imkanım olsa almayı düşünüyordum olmayınca mtbye yöneldim. Aynı fiyata 100 vardı ama beğenmedim onu

@BerkEvren
İmkan buldukça kullanmaya çalışıyorum zaten. İnsanın elinde yedek iç lastik ve gerekli ekipman olmayınca zorluyor işte bu durumlar. Onları alamadım daha. Burada bir arkadaşlada anlaştık finallerden sonra beraber çıkacağız bakalım :) fakat genelde haftanın 4 günü günde 4km yapıyorum. Ama 2 km beleş oluyor yokuş aşağı :)

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Kunget iyi olmuş dostum paran olunca gönlüne göre bişey alırsın :harika: hem ne tür bi bisiklet kullanacağına karar verirsin zaman içinde. Bakımı ve saireyi de öğrenirsin o zamana kadar

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
@Cem cm
Bakım tamir konusu biraz var eski bisikletten dolayı şimdi bununla beraber üstüne ekliyorum. Evet bi tane alıp başlamak ileride ne alacağına daha çok yardımcı oluyor. Memlekette de evdekiler kızsada bu soğukta binilir mi sözlerine aldırmadan eskiye biniyorum ki bu yeni olan yol bisikleti gibi geliyor :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.905
Bisiklet
Cervélo
Bisikleti ulasim amacli kullaniyorsunuz ama kilidiniz yok. 2 kez sadece devrilmis, calinabilirdi bence sanslisiniz.
Pompaniz yok, her benzinlikte sorunsuz hava sisirilemiyor, pompalari bozuk olabiliyor. Lastiginiz patlayabilirdi, ben patlatmistim cunku, hem de paramparca olmustu :ssrtcbya: Yani yine sanslisiniz.
En onemli ekipmanlarinizdan ikisi yok, kaskiniz umarim vardir ama saniyorum o da yok :snzdglsn:

Bir seyler sinirinizi bozmus evet, ama ben bunda bisikletin kabahati olmadigini dusunuyorum :acpsnr:
Vites teliyle ilgili probleminizin de vites gecislerini usulune uygun yapmamanizdan kaynaklandigini dusunuyorum :islik:

avcioglu

Daimi Üye
Tepki
467
Bisiklet
b'Twin
yokuş yukarı vites düşürürken pedalı zorlamayın, vites düştükten sonra pedala yüklenin. Yani hızınızı mümkün mertebe artırın, sonra pedala yüklenmeden çevirerek vites düşürün... Yanlız dechatlon'un bir garipliği de var, servisi olmayan satış noktalarında bisikleti verirken ayarlarını tam yapmıyorlar gibime geliyor. Çünkü ücretsiz servise getirin diye sıkı sıkı tembihliyorlar...

• Beğen

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kunget bu kadar kısa sürede bu kadar küçük şeyler ile bisiklet den bıktı isen bizi hiç uğraştırma sat gitsin :)

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
2 teker bu, duserde kalkarda, telide kopar kirilirda..bukadar basit seylerden dolayi bikmak cok yersiz..ah cizildi vah koptu diye moral bozmaya gerek yok genc kardesim...telafisi olan seyler bunlar..

• Beğen
Tepki
52
İsim
Mesut Topal
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Geçmiş olsun. Bende başlığı görünce ciddi bişeyler oldu sandım. Ne biliyim, ilk günden zincir koptu, akort bozuldu, vites - fren telleri koptu, amortisör kitlendi, aynakol boşluk yaptı, ruble dağıldı, dişli kırıldı, kadro yamuldu, ... vs felan diyeceksiniz sandım. Bunlar bisikletlinin başına her an gelebilen şeyler. Sıkmayın tatlı canınızı. :harika:

• Beğen

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
@Serkan Mıstınoğlu
Kilit var kilide rağmen devirmiş işte motorlu arkadaş. Daha özenli park edip elimle yokluyorum artık devrilme konusunu. Evet doğru tahmin daha kaskı almadım ve almayı da düşünmüyorum açıkçası. Neden derseniz o kaskın koruduğuna inanmıyorum. Onun koruması için kafa üstü düşmem lazım. Çenem, yanaklarım bir çok yerim açıkta. O ciddi hızlarda kaçınılmayacak kazalardan korur benim fikrime göre. Daha da profosyenelleşip ciddi hızlara ulaşırsam alacağımdan emin olabilirsiniz. Ve bir fotoğraf vardı bulursam size göndericem bununla ilgili

@isamorgil @Ismaildmr @Mesut Topal tabi bisiklet bu olacak olmayacak demiyorum yeri geldiğinde bırakın hava kaçırmayı lastik yarılacak. Bunların bu kadar kısa sürede her gezmeye çıktığımda bi aksilik olarak karşıma çıkması sinirimi bozdu hak verirseniz

Kayacik

Üye
Tepki
78
İsim
Zafer
Bisiklet
b'Twin
Isyan edilecek siradisi birsey goremedim. Olagan seyler bunlar...

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
@Serkan Mıstınoğlu fotoğrafı bulamadım. Ben size anlatayım o zaman. Bir motosiklet kaskında en çok nerenin hasar aldığını gösteren yüzde dağılımı olan bir fotoğraftı. Ne kadar bilimseldir bilemem ama küçükken hepimiz bisikletten düştük nerelerimiz çarptı biliriz her neyse. Bu aletler sonuçta en az 90km ile gidiyor ve çarpmanın en fazla olduğu yer yaklaşık %19 ile çene bölümü. Bizim bisiklet kasklarımızın korudğu bölüm ise toplam yaklaşık %8 idi. Ki ben taş çatlasın yokuş aşağı 40km yaparım. Onda da diğer sürücülere güvenemediğim için trafiğin olduğu saatlerde ve bilmediğim yollarda asla çıkmam. Bu yüzden şu anlık gerekli görmüyorum. Ama sizin gibi kondisyonlu profesyonel olurum bisiklete göre ciddi hızlara ulaşırım o zaman tabi ki kullanırım