Bike fit yaptırmak

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bike fit bence gereksiz ve para tuzagi kokan bi uygulama. Kadro olcusu bana göre olan bir bisiklette bikefit nedir yav ? Zaten o adam bi zaman içinde alışacak,esneklik kazanacak filan. Daha uzun bir gidon bogazi Kullanir olur biter. Tribe sokmayin milleti.

Scudo

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren
Abi basit olay. Bacak boyundan 10 cikariyorsun. Cikan sonucu aynakol merkezinden sele oturma bolgesine cm cinsinden uyguluyorsun. Kisa bi bogaz takiyorsun. 6 ay sonra kendi imkanlarinla evdeki cikma kablolari orana burana sariyorsun. Tribe giriyorsun sonra 120 mm lik bogaz takiyorsun o kadar gaagahsvswhs :D

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ne yapsam üniversiteyi bırakıp bikefit işine mi girsem :) baya iyi kazanç var gibi ehehehe
ben de biketift yaptırmak isterim lakin istenen ücret benim bisikletimin ikinci elde edeceği değerin yarısından biraz aşağı bir tutara denk geliyor,para yok para :)

Son düzenleme:

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@muratcolakoglu
Sacmalayan ben degilim. Bike fit uzmanlari bunu yapiyor , sende boyle afkiriyorsun iste

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.272
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cumhur, şimdi İlber hocanın buraya yolu düşse ne derdi sence? :koptum:

• Hahaha
Tepkiler: mariokaldato

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@mariokaldato
Forumda saçmalamak serbest... Bence en iyi yapılan şey...

@cazci

Forumda saçmalamak serbest... Bence en iyi yapılan şey...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@muratcolakoglu şansınızı fazla zorlamayın isterseniz, şimdilik izliyoruz sadece bilginize. Konuyla alakasız olan bu mesaj için özür dilerim takip eden arkadaşlardan.

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BF Okuru
Çalınan bisikleti için yardım isteyene “haketmişsin” yazan
İnsanların inanışlarıyla dalga geçen
Bisikletçilerin sağlık problemlerine yalan yanlış bilgiler yazan bir kullanıcı kendisi ...
Sabrınıza hayranım.

Haklı olarak ilgili konuyu sildiğiniz için, buraya yazıyorum konuyu takip eden arkadaşlardan özür dilerim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gökay Akçay forum kurallarına aykırı olmadığı müddetçe tartışmalara/konulara çok müdahil olma taraftarı değiliz. Çatışmalar iletişimde ihtimaller dahilinde, uzlaşıyla sonuçlanması bir zorunluluk değil maalesef ancak belli bir seviyenin altına da inilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Cezalarla veya yasaklarla aramız çok iyi olmasa da kendisi gereken uyarıyı almıştır, umarım bunu önemser. Zira şikayet butonunu kullanmaktan çekinen üyeler olmasına rağmen kendisini diğer konularda da farkettirdi bizlere, bilginize.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren
Ya Berk şaka bir yana da bu bisiklet sporunda parametreler durmadan degiskenlik gösteriyor. Ne bileyim adamin esnekligi artiyor,dayaniklikligi artiyor, bazen ters yonde de ilerliyor. Bu bike fit denen şeyi yapanlar bile bu degiskenligin degerleri durmadan oynattigini soyluyorlar. Neye gore bunu saglikli yapacaklar anlamiyorum. Sele ayari bellidir basittir, kal ayari desen keza oda uç asagi beş yukari belli.
Neye gore oluyor bu durmadan esneyen sartlarda bike fit?

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@mariokaldato
Abi bana sormamışsın ama bildiğim kadarıyla belirli aralıklarla yaptırmak gerekiyor.

Kanımca fit önemlidir fakat milimetrelik fit gereksiz. Birinin bu konuda dediği bir şey vardı, sürekli sele üzerindeki yerimizin değiştiğiyle alakalı. Yani mükemmel pozisyon diye bir şey yok.
Hatta sele üzerinde kaymamak için tt sürücüleri taytlarına ve selelerine zımpara kağıdı filan yapıştırıyorlar.

Bir de burada sürekli bu eğitimin zorluğundan, yapılan işin değerinden bahsedilmiş hatta sağlık alanıyla kıyaslanmaya çalışılmış. Gerçekten tıp okumak kadar mı zor ve karmaşık bir iş mi?
Bana gözüken şekliyle bu işi yapacak kişiler eğitim yazılım donanım vs. İçin belirli sistemlere para ödüyor ve bunun karşılığında marka değeri hatta bayilik satın almış oluyor. Örneğin çağrı terzioğlu specialized gibi.

Gerçekten bike fit yapan kişiler bu işin gelir gider eğitim vs taraflarını ayrıntılarını yazsa keşke. Bir zamanlar Çağrı Terzioğlu forumdaymış mesela.

Son düzenleme:
  • Beğen

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
80
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Fiyatı nedir bikefit in

Tepki
16
İsim
Muhammed
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aktif Pedal Barış diye birisiyle çalışıyor (İnsta: @zekisiz). Aktif Pedalda 500 TL. Shimano İzmir'de bike fit yeri açmış 400 TL. Ayrıca Giant Caddebostan (İstanbul) bike fit yapıyor. Fiyat bilmiyorum.

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
80
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MuhamedTr43
Ben şok

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Pro bir sürücü, foruma girip de abi nerede bike fit yaptırayım gözünü sevem, yaptırak mı ne dersiniz ? diye sormaz zaten. Çünkü pro sürücüdür, ayarları ya bilir kendi yapar, ya çevresi ile birlikte yapar ya da gider basar parayı yapar.

Şimdi inelim halka. Fabrikadan halka, neyse fazla sulandırmadan... Dostlar, biz bu bike fit olayını fazla önemsemiyoruz. Önemli bir mesele. Kullandığın bisiklete, iç bacak ve dış bacak uzunluğuna, kol uzunluğuna, kalça kemik genişliğine, sürücünün esnekliğine... hepsine ve daha fazlasına bakılır bike fit yaparken. Tüm bunlar sürücünün sağlığı için önemlidir elbette. Yapılmazsa olur mu? Olmaz. katiyyen olmaz. Fakat niye gidip de 450 -500 lira verelim ? Pro muyuz? Yarış mı koşuyoruz? hayır. Biz sağlığımız için doğru olanı yapmaya çalışan, ileri amatör ve biraz da bilinçli sürücüleriz. Çevremiz de bizi böyle bilir zaten. O halde konuyu bir daha ele alalım.

Bike fit gerklidir.
500 lira vermek (bize) gereksizdir. Koskoca forum ortamı, senelerce birikmiş bilgi yumağıyla dolu. Youtbe yerli ve yabancı dünya kadar açıklama ile dolu. Bunların içlerinde önem sırası dahi var. bu videolardan, yazılardan yola çıkarak gayet tabii ki güzel bir şekilde bike fit yapılır. Yapılmalıdır.

Ben sizlere hatırladığım kadarıyla önem sırasıyla kritikten basite doğru sıra sıra yazayım :
1- iç bacak boyunuza uygun sele yükseklik ayarı.
2- kollarınızın uzunluğuna ve esneme payınıza göre gidon yükseklik ve açı ayarı
3- kalça kemiklerinize göre sele genişlik ayarı

Bunlar en temel ve olmazsa olmaz ayarlar. Ve siz de görürsünüz, bulursunuz, bilirsiniz ki forumumuz bu bilgilerle doludur.

Şuna da değinmeden edemeyeceğim; bisikleti bacaklarının arasına al, üst boru hafifçe bacak arana değiyorsa kadro boyu doğrudur... Yok arkadaş öyle bir şey. Bu doğru değil ! Eskiden doğruydu bu. Eski kadrolar ile şimdikiler bir değil. üst borusu aşırı eğimli, üst borusu neredeyse hiç olmayan, üst borusu borudan başka herşeye benzeyen eğik büğük bisikletlerle dolu ortalık. E hadi katlanır aldık, boru diz hizasında. Nereye değdireceğiz şeyi? al bacak arana bakalım üst boru değiyor mu değmiyor mu. Üst boru dizinin altında zaten. Bu bilgi, üst borusu dümdüz olan klasik tarzda eski bisikletler için doğruydu o zamanla. Milimetrik ince ayarlar yapılan bike fit ve sağlık konusu bir şeylerin bir yere değmesi ile çözümlenecek kadar basit bir olay değildir.

Bike fit yapınız. kendiniz yapınız. Çağrı gitmiş olabilir. Başkası gelmiş olabilir. Teşekkür ederiz gerçekten çok şey kazandırdı. Ve pek çok kişinin uyanmasını, bilgilenmesini sağladı. Ama o artık yok, ve biz buradayız. Kendi başımızın çaresine kendimiz bakarız. İsteyen gene gitsin sensörler takarak ayarlar yaptırsın ona da sözümüz yok.

Ben şahsen gitmem de yaptırmam da. Kendim yaparım. Zaten yapamamışsam bisiklete biner binmez veya bir süre sonra ağrı sızı başlayınca anlarım olmadığını. Bir şeylerin ters gittiğini.
vesselam..

Son düzenleme:

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.014
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yenhesa
Belirli aralıklar ile yaptırmaya gerek yok şayet vücut bariz değişikliğe uğramadığı sürece. Mesela senede 15 kilo alınıp yada verilmiyorsa.

• Beğen