bianchi aslında downhill üretmeli

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
herkez bianchi bisikletlerin ağır bir yapıda olduğunu bilir tam bilmesemde herhalde bianchi downhill türü bisiklet üretmiyor down hill bisikletlerinin ağır olduğu bilinen bir gerçek ee bianchi zaten bu işte iyi neden profesyonel down hill bisikletleri üretmiyor özellikle ülkemizde yaygın bir markadır bianchi bence down hill bisikleti üretse çok iyi olur

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Scudo

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
down hill bisikletlerinin ağır olduğu bilinen bir gerçek ee bianchi zaten bu işte iyi
down hill üretmek eğer ağır bisiklet üretmekse bütün merdiven altı bisikletçiler down hill üretiyor, hatta ben bile üretebilirim.
bianchi türkiyede öyle bir tanındı ki sokakta yürüyen birine sorsanız bir bisiklet markası söyle diye hemen bianchi diyecektir.çünkü hemen hemen her ilde bianchi bayisi var.bianchi firması öyle bir reklam yaptı ki çoğu kişi bianchiden başka marka bilmiyor.hatta bazıları bilse bile alamıyor çünkü bulunduğu şehirde bianchiden başka marka yok.
bianchi firması da şimdi ektiğini biçiyor.ucuza bisiklet yapıp pahalıya satıyor.
amaç, halkın isteklerine hitap edebilecek bisikletler üretip para kazanmak.bu yüzden bianchi firması bir süre daha bu şekilde devam eder bence.ta ki insanlar diğer markaları benimseyinceye kadar...

• Beğen
Tepkiler: kinetica

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
Bir kavram karmaşası yaşadığını düşünüyorum,müsade edersen onu düzelteyim.

''Ağır bisiklet üretmekte iyi'' gibi bir kavram olmaz bisiklet dünyasında.Yani dünyada;'çok iyi ağır bisikletler üretiyorlar' yada 'ağır bisiklet üretmekte üstlerine yok' gibisnden tabirler kullanılmaz çünkü dediğim gibi böyle bir kavram olmaz bisiklet üretiminde.
Bu tür kadrolar üretmekteki kriter;Firmanın arzusu,sahip olunacak teknoloji,talep vs gibi etkenlerdir.Üretim aşamasına geçildikten sonra zaten kullanılan malzemeler ve kadronun standart özellikleri doğrultusunda ortaya ''ağır'' bir bisiklet çıkacaktır.

Yanlız şu şekilde bir mana çıkarılmasın yazdıklarımdan;

Ağırlık önemli bir şey değildir demiyorum bilakis çok önemlidir.Hatta her katagoride önemlidir.Bütün disiplinlerin kendi sınıfları içinde de belirli ağırlık limitleri vardır.
Örneğin DH bisikletleri evet ağır olurlar ama onlarında dediğim gibi bir sınırları vardır.DH genelinde bir yarış disiplini olduğu için bisikletler 'standart ağırlıkları' dışında belirli oranda hafifletme çalışmalarına tabi tutulurlar.Tıpkı XC yarış bisikletleri gibi.(en basit örnek olarak,çoğu DH yarış bisikletinde ultra light XC seleleri görmüşsünüzdür mesela).

Öte yandan bir dağ bisikleti kadrosunun ağır olmasının yegane bir sebebi vardır oda sağlamlık,dayanıklılık gibi özelliklerden dolayıdır(iyi bir marka yahut amaca yönelik standart ve kaliteli kadrolardan bahsediyorum)

Anti parantez birşey daha belirteyim yaygın kanının yahut bilinenin aksine dünya üzerindeki en ağır bisikletler DH değil FR bisikletleridir.

............

Bahsettiğin markanın ülkemizde görülen modelleri tabiri cazise son derece dandik bisikletler.Ağır olmalarının sebebide dandik kadro ve donanımlarından kaynaklanıyor.Bir meziyet değil kısacası.

Aslında Bianchi çok eski ve çok kaliteli bisikletler üreten İtalyan bir firma.Ama ülkemizdeki modellerinin alakası bile yok orijinal modellerinden.
Kendi saygın isimleri altında neden böyle saçma aletler üretilmesini izin veriyorlar yada burdaki Bianchi 'o' marka değilmi onu bilmiyorum.Çok hakim olduğum bir marka değil açıkcası.Bilen varsa açıklar sanırım.

Sevgiler,kolay gelsin...

• Beğen
Tepkiler: Faik BİLGİN