Benzincide yol lastiği şişirebilen var mı? (Presta uç)

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Herkese merhabalar,

Artık şu olayı bir çözüme kavuşturalım. Presta uçlu yol lastiklerime (700x23c) benzincide hava basamıyorum. Presta'yı Schrader'e dönüştüren (link) aldım fakat bunu taksam da işe yaramıyor. Çünkü benzin istasyonlarındaki pompalar, sibobun iğnesini algılamadan çalışmıyor sanırım. Dönüştürücü takılıyken pompayı siboba yerleştirsem de sibobu algılamıyor, hava vermiyor. İğne baya içeride kalıyor çünkü.

Aslında yanımda (link) taşıyorum ama lastiğe ne kadar hava bastığımı ölçemiyorum. Yine de iyi şişiriyor. Ama yetmiyor. Anladığım kadarıyla el pompamla en fazla 70 PSI falan basabiliyorum. Oysa benim 100-105 PSI civarı basmam gerek.

Yol lastiği kullananlara soruyorum: Allah aşkına siz benzincide nasıl hava basıyorsunuz? Bunun kesin çözümü yok mudur?

• Beğen
Tepkiler: Tunahan CEYHUN
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Abi Schrader e çevir diyecem ama yol bisikletiymiş :) Forumda abinin biri benzin hortumu ile bi dönüşüm aracı yapmıştı ama hava kompresörü algılar mı bilemedim :confused:

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
http://img.tapatalk.com/d/14/04/18/udypa2u6.jpg

Şu adaptorle yapılıyor hocam :)

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Algılamıyor işte. İlla o iğneye dokunacak, yoksa hava vermiyor. Sadece bir tane benzincide (Bakırköy'deki M-Oil) biraz şişirmeyi başarabildim. Çünkü onun pompası şöyle çalışıyor: Pompayı siboba yerleştiriyorsun, sonra aletin tuşuna basıyorsun, pıs pıs pıs pıs diye kademe kademe hava veriyor. Ama diğer benzin istasyonlarındaki cihazlar farklı. Önce iğneyi algılayıp sonra havayı otomatik olarak vermeye başlıyorlar.

@perizag

Sevgili dostum, çok teşekkür ederim. Ama ben de bundan yakınıyorum zaten. Bende bu adaptör var ama benzin istasyonlarındaki hava cihazları sibobun iğnesini algılamadan hava vermiyorlar. Bu aparatı takınca iğne çok dipte kalıyor, pompayla temas etmiyor, o yüzden hava gelmiyor.

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Hocam ben bisiklete üniversitede merak sardım o da avusturyada olduğu için açıkçası hiç türkiyede benzinlikte sisirmeyi denemedim :) bu adaptörle pompa ucu uyuyor ama dediğin olaydan haberim yoktu malesef :)

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Yine de teşekkür ederim. Elbet bir bilen çıkar herhalde. Bu kadar da çözümsüz bir şey olmamalı bu yahu :)

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet ürünleri satan dükkanlar da ücretsiz sisirirler diye tahmin ediyorum. Benzinlik kadar sık olmasa da işini görürler.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@perizag

Evet, mesela bugün Marmara Forum'daki Decathlon'a götürdüm, sağolsunlar ücret almadılar. Peki ama uzun yolda lastik patlarsa? İşte o yüzden sordum benzincileri. İnternetin altını üstüne getirdim ama yine de ciddi ve net bir çözüm bulamadım. Bu işi burada çözelim, forum olarak namımız yürüsün :D

• Beğen
Tepkiler: mersault

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Ben uzun yol yapmadım ama bi CO2 pompası ve kartuş seti almayi düsünüyorum. Çok pahalı değiller acil durumlar için çok kullanışlı gözüküyor bilmiyorum deneyen var mı daha önce ama taşıması olsun kullanımı olsun çok pratik duruyor.

• Beğen
Tepkiler: Birhan K.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Bende yama setinden cikan cok ufak bir pompa var is goruyor simdilik ama kac bar bastimi tabi bilmiyorum elimle anca bakiyorum :)

Samsung Galaxy S2 Telefonundan Tapatalk Kullanılarak Gönderildi.

Joyrider

C'mon, join the joyride, everybody
Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tchibo'dan aldığım basınç gostergeli pompayi tavsiye ederim… iki agzi var…

MediaPad 7 Youth cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Eğer bisiklet sürekli hayatında olacaksa göstergeli bir pompa alıp sorununu kökten çözmelisin.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Açıkcası benzincide lastik şişirmenin mantığını pek anlamıyorum. Evden çıktığınızda basınç yetersizse benzinciye kadar inik lastikle gideceksiniz demektir, dışardayken lastiğiniz patlarsa bisikleti iterek benzinciye kadar iterek götürmeniz (hele kilitli pedal kullanıyorsanız) büyük eziyet olur.

Sizdeki pompanın 8 bar (115 psi) şişirebildiği yazıyor, ancak bu tip küçük pompalar çok az hava bastıkları için 23mm'lik yol lastiğini şişirmek için bile yüzlerce kez pompalamak gerekiyor.

CO2 tüpler yolda lastik değiştirmeniz gerektiğinde çok büyük rahatlık; mini pompa ile 5-10 dakika uğraşmak yerine 2 saniyede şişiriyorsunuz lastiği. Ancak tüp bir kez kullanılıyor ve çok ucuz da değil; ayrıca CO2 molekülleri azot ve oksijenden küçük oldukları için lastikten dışarıya çok daha hızlı sızıyorlar. Ya sürüşünüz bittikten sonra lastikteki CO2'yi boşaltıp tekrar şişirmeniz ya da 2-3 hafta boyunca her sürüşten önce biraz hava basarak düşmüş olan basıncı olması gereken seviyeye getirmeniz gerekiyor.

Bence şu tip bir pompa edinip şişirilmesi gerekiyorsa bisiklete binmeden önce bunu yapmak en doğrusu:
(link)

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Adaptörü bu şekilde mi kullanıyorsunuz?

http://media.onsugar.com/files/ons1/192/1922729/38_2009/f31c349153ff911b_valves.jpg

Ben iki hafta öncesine kadar Schrader kullanıyordum, 700*40 yeni dış lastik alınca (gördüğünüz gibi yol değil :)) iç lastiği de yanında gelen Presta'lı iç lastikle değiştirdim. Eski iç lastiği Schrader'ını kesip dönüştürücü yapmaya çalışırken kullandığım pompanın ucundaki aleti ters çevirince Presta olduğunu keşfettim ve gerek kalmadı. Ama Schrader'ı kesince Presta'yı şişirmeye yarıyormı hala merak ediyorum. Deneyen var mı?

Kullandığım pompa şu:
http://image5.sahibinden.com/photos/36/24/11/1393624113av.jpg

70 PSI'dan fazla basamıyorum, şişirmeye çalışırken abdestim kaçacak diye korkuyorum :D

mustafa tabanlı

Aktif Üye
Tepki
192
(link)
(link)

Merhaba,
Öncelikle fotografları küçültemediğim için özür dilerim.Size kullandığım pompayı tavsiye ederim hem çok hafif hemde işlevsel.170 PSI basınca kadar kapasiteli küçük ayak pompası.Göstergesi sayesinde lastiğinize istediğiniz kadar hava basabilirsiniz.Bisikletimin arkasındaki çantaya diğer giyim vs eşyalarımla beraber rahatlıkla sığıyor.Her tip uçla uyumlu presta için özel adaptörü var.Benim lastiklerin biri schrader diğeri presta uçlu oldu mecburiyetten ,ilk fırsatta değiştireceğim ama şimdilik uyum sorunum yok.
Saygılarımla..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mustafa tabanlıNereden aldınız bunu acaba güzel gerçekten bana da lazım bundan

mustafa tabanlı

Aktif Üye
Tepki
192
Merhaba Sezer,
İzmir Karşıyakada bisikletciden almışdım,internetde varmı bilemiyorum,bu veya benzerini bulursan gerçekden işe yarar pratik hafif pompa hemen al .
Selamlar..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hocam bir markası filan yok mu no name bir şey mi bu??????
Saygılar...

Oğulcan Yürek

Aktif Üye
Tepki
81
@Birhan K.

Merhabalar benzin istasyonlarında iğne algılamadığından basmıyor demişsiniz.Ancak burada sanırım eksik bir bilgi söz konusu.Çoğu benzin istasyonunda normal şişirmenin yanı sıra patlak şişirme moduda bulunuyor orada patlamış lastik resmine bastığınızda iğne algılamaksızın hava verir.Bu sayede rahatlıkla şişirebilirsiniz.