Bel ağrıları

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
bisiklet aşırıya kaçmamak kaydıyla bel kaslarını çalıştıran en iyi sprolardan... sağa sola salınırken omurlarınız da açılıp rahatlayacaktır. Beldeki problemlere beyin cerrahi bakar endişelenecek bir şey yok. Kendi tecrübeme göre en iyi tedavi egzersiz..

• Beğen
Tepkiler: burakb
Scudo

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
yaklaşık 5 gündür korse ile geziyorum geçen sene bu zamanlarda nerdeyse aynı tarihlerde yine başlamış yaklaşık 1 ay kadar çekmiştim MR da çektirdim ama fıtık görünmedi ,benim durumum bir garip bende hiç bacak ağrısı vs yok benim sorunum belimi üşütmemden kaynaklanıyor ama inanılmaz ağrılar çekiyorum geçmeside uzun sürüyor ilaç vs kullanmıyorum ama bu konuda deneyimli iyi bir beyin cerrahına gitmek lazım sgk da falan düzgün bakmıyorlar 3 dk da muaynemi olur yıllardır çekerim bu ağrıyı allah düşmanımın başına vermesin ne ayakkabını bağlayabiliyorsun ne tuvalet ihtiyacını, eğile büküle yaşıyoruz birde en büyük sebeplerden birisi aşırı strestir ki bende bu çok yüksek dozlarda seyreder şu an bile yazarken hareket edince ağrı krizi başlıyor yani düzğün pozisyonda bir ağrı olmuyor ama ters bir harekette dişçinin diş sinirine dokunması gibi anlık şok ağrılar yaşıyorum. bu arada bel ağrısına iyi gelen sporların başında yüzme ve bisiklet geliyormuş bilginiz olsun.

burakb

Daimi Üye
Tepki
528
Çok geçmiş olsun. İnşallah en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

• Beğen
Tepkiler: Bülent ÖZER
Tepki
89
geçmiş olsun. ben bi fizyoterapiste de görünmenizi tavsiye ederim. bazen ufak önlemler, büyük sıkıntılardan kurtarabiliyor insanı

ahmetçetinkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
129
Bisiklet
Specialized
Geçmiş olsun,
bende de masa başı işine başladığımdan beri benzer ağrılar var, bisiklette iken de oluyor, fakat işe başladığımdan beri bisiklet ve diğer sportif faaliyetler azaldı, sanırım sorun birazda egzersiz eksikliği olsa gerek :)

Uğur Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
244
İsim
Uğur Demirtaş
Bisiklet
Salcano
Geçmiş olsun dostlar.Ağrılardan kurtulduktan sonra yüzmeye de ağırlık verin.Belediyenin spor komplekslerinden faydalanabilirsiniz.

• Beğen

tugkela

Üye
Tepki
6
Arkadaşlar strese dikkat yeni araştırmalara göre bele vuruyor en büyük sebep stres!

• Beğen

burakb

Daimi Üye
Tepki
528
Arkadaşlar 15 gündür ağrıdan eser yok. Çok ilginç 15 gün önce bisiklet üzerinden uçarak bir kaza geçirdim, o günden beri hiç ağrım yok. İnş. Tekrar başlamaz...

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@burakb

çivi çiviyi söker:D

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
geçmiş olmuş :)...
güzel haber :)

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar bel sırt boyun ağrıları maalesef bisiklet sporunun, küçük çaplı maliyetleri. beden sağlığı açısından maliyetsiz bir spor olmadığını da vurgulamalıyım bu arada. bisiklet iki nedenle bel sırt ve boynu zorluyor. bisiklet kullanırken omurgayı doğal konumundan, dışa doğru zorluyoruz. yani boyundan kuyruk sokumuna kadar, normalde küçük s ler yaparak inen omuru, sele üstünde telleri gerilmiş bir ok yayı olmaya zorluyoruz. yol bisikletinde bu iyiden iyiye olabildiğince kapanmış bir ters c olmaya doğru gidiyor. ikincisi, yoldan gelen sarsıntının, özellikle arka tekerden gelen sarsıntıların omurları zorlaması, sıkıştırması. alt omurları zorlayan bu sarsıntılar da hafifliğin, esnemezliğin ve ince tekerin esas olduğu yol bisikletinde daha da artıyor. bel fıtığı omurların arasında bir tür amortisor görevi gören jel halindeki sıvının ve disklerin, zorlanmalar neticesinde dışarı taşması oluyor. bu taşma sonucu omurların içinden geçen sinirlere baskı artıyor ve bu da ağrı yapıyor. bahsettiğim nedenlerden çözüm de çıkıyor aslında. bisiklet sürme esnasında doğru bir pozisyon için uygun ayarları yapmak, ısınma germe hareketlerine önem vermek, ve bel, sırt ve boyun kaslarını olabildiğince güçlü tutmak. kaslar güçlü olursa, zorlanmaların bır kısmını omurlardan alacak, yükü hafifletecektir. ısınma, germe, düzenli olarak bel-sırt-boyun kaslarını güçlendirme egzersizlerini ve bisiklette ergonomik ayarları yapmayı ihmal etmemeliyiz. bunlar yapıldığı sürece, bisiklete binebiliriz. uzmanlar sorunun en üst noktası olan fıtıkta bile ameliyat önermiyor (vakaların yüzde seksenine), fizik tedavi ve güçlendirme öneriyor.

Tepki
0
29 mtb merida TFS 100 D kullanmaya yeni başladım.boy 1.90.eğilmekten belim tutuldu.gidon da sabit yükselmiyor.ben de mi arıza yoksa bisiklette mi ?
bisikletin gidonunu yükseltme imkanı olamaz mı ?

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
Kadro boyunu yanlış seçmiş olabilirsiniz.İdeal sele borusu uzunluğunu internetten araştırma yaparak bulabılırsınız.

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@Mustafa Ertuğrul

Kadro boyu'nda bir sorun yoksa,(link) daha dik açılı gidon boğazı+Riser gidon kullanırsanız,biraz rahat edersiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Ertuğrul
Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
boyum 1.80 18 inç dağ bisiklet aldım.2 gündür biniyorum 1-2 saat sonra bisiklet üstündeyken bel ağrısı ve boyun ağrısı başlıyor. Sorun bisikletin boyutu mu yoksa bu işe yeni başladığım için vücut mu alışamadı?

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Merhaba,
Aldığınız bisiklet yarış geometrisindeyse sürüş pozisyonu öne eğik olacağından bel ve boyun ağrısı yapabilir.
Ben çözüm olarak gidon boğazını değiştirmiş, yüksek açılı boğazla gidonu biraz yükseltmiştim.
Eğer flat gidon kullanıyorsanız da rizer ile değiştirebilirsiniz.
Gidon yükselince hem boynunuz, hem de beliniz rahatlar, ama hızınız biraz düşebilir.

• Beğen
Tepkiler: egemen akın

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alışma süreciyle de alakalı olabilir, ya da ardakaşın söylediği gibi gidon boğazı ile alakalı olabilir. Bir diğer ihtimalde sele ayarınızı düzgün yapamamış olabilirsiniz. Sele ayarında aşağı yukarıdan çok ileri geri ayarı daha önemlidir bence.

• Beğen

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
187 boyla 16 inch mtb kullanıyorum. hic bir sorun cekmedim sanirim sirt kaslariniz gelismemis. benim de 2 sene once boyle agrilarim vardi spor salonlarinda sirtvs. calistim artik hic bir ağrım kalmadi.

• Beğen

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
2 Günde kaslarınız tam alışmamıştır bence, en geç 2 hafta sonra alışırsınız, boyunuza göre kadro boyunda çok sıkıntı yok. Bende yol bisikletine geçtiğimde ilk zamanlar aynı sıkıntıyı yaşadım, zamanla vücut alışıyor o şekle.

• Beğen