Başlangıç için hangisi uygun?

aquistik

Üye
Tepki
31
öncelikle bu sitede emeği olan herkese teşekkürler.170 boy 55 kilo istanbul içinde %80 asfalt %20 arazi olmak üzere,hoby amaçlı, ağır olmayan, tamir kısmından fazla anlamadığım için sürekli arıza çıkartmıyacak,dayanıklı,temiz bir kullanıcıyımdır hoplama zıplama yapmam diğer arkadaşlar gibi :) 800 e kadar olabilir bir bisiklet bakıyorum. çok aceleci olduğum içinde kendimden endişe ediyorum yarın gidip alacam diye özellikle bu sayfaların tamamını okumak istiyorum ama değerli önerilerinizide bekliyorum lütfen.şimdiden herkese kazasız keyifli sürüşler...

Scudo

serdarsom

Üye
Tepki
30
Boy ve ağırlık olarak aynıymışız:) Neyse %80 asfalt dediğiniz için öncelikle dağ bisikleti de alsanız ince lastik kullanmanızı tavsiye ederim. CST Traveller forumdaki birçok kişi tarafından beğenilmiş; ben de 28" olanını kullanıyorum: (link)

Atlama zıplama değil de asfaltta hızlı kullanmak için 16" kadro boyunda boyunda MTB değil de 17-18" tercih edip hibrid veya şehir bisikleti almanızı tavsiye ederim. Benim bütçem sizinkinin yarısı olduğu için ikinci el Sedona 311 almıştım ama bulabilsem Trek FX 7.0 alacaktım.

(link) adresinden Trek FX 7.0 ve 7.1 modellerini inceleyebilirsiniz.

(link) adresinden yeni Sedona 311lere bakabilirsiniz.

(link) adresinden Scott P6ya bakabilirsiniz.

İlk aşamada aklıma gelenler bunlar.

• Beğen
Tepkiler: aquistik

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
başta bende %20 arazi diye düşünüyordum ama bir süre sonra bir bakmışsın yarışmaya başlıyorsun :) bisiklet işine başlıyorsan tamir etmeyi kendin öğrenceksin çok zor değil mekanik şeyler yapamadıklarınıda mecbur bisikletçine yaptırcan :) sedona,kron veya whistle'a bak derim

aquistik

Üye
Tepki
31
@aquistik

arkadaşlar bugün sirkecideydim biraz araştırma fırsatım oldu.şöyleki
1-salcano 550 fiyatı 600 küsür tekerleri hoşuma gitti
2-salcano istanbul 550 tl kibar ama sele filan düşündürüyor
3-bianchi speed 292 tl beğenmezsem fiyat olarak üzülmiyeceğim
4-sedona borla 400$ diyorlar en çok bu hoşuma gitti
5-bianchi toledo 680 tl disk fren hoşuma gitti (bu fren olayı disk olması çok iyi midir yoksa diğer frenlerde sürekli papuç değiştirirmiyiz küçükken başım beladaydı onlarla şimdiki nesil ne durumda pek bilgim yok

evet bu beşi arasında bana bir tane bir tanede dışarıdan şunada bak diyeceğiniz model olursa çok sevinirim zira bu hafta halletmek istiyorum bu işi şimdiden teşekkürler

hasan doru

Üye
Tepki
34
salcano çoğunlukla problem çıkaran bir bisiklet bir de whistle lara bakın whistle veya toledo yu alın pişman olmazsınız...

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@aquistik

Kron xc250 veya xc500'e de bak kardeşim...
(link)
Burada xc250 fotografı var...

makara

Üye
Tepki
229
İsim
Mustafa Ahmet KARA
Bisiklet
Specialized
nacizane görüşüm -çoğu arkadaş belki karşı çıkacak ama- 26" bütçeni en az yakacak bir bisiklet alman. Bianci speed o anlamda iyi ama hi-ten kadro ağır olacaktır (kilo vermek için iyi gerçi ama kilo probleminde yok ki).

Çevremdeki arkadaşlardan gördüğüm bisiklete heves edip aldıktan sonra bir iki tur binmeleri ve bisikleti bir kenara koymaları. Nice canımın içi bisikletler bir kenarda yatıyor.

Bir kısmı en az maliyetle ikinci el alıp, sonra değiştiriyor. (Bunu bende şiddetle tavsiye ederim. Önce bisiklet alıp, nasıl bir tarzın olduğunu, sana hangi tarzın en çok zevk verdiğini bulman ve o tarza yönelik bisiklet seçmen daha önemli gelmiştir bana hep)

Bir kısmı ise bir bisiklet alıp ona bağlananlar, bu durumda zaten bisiklet yatmayı bırak, bir sene geçmeden daha iyisi ile değiştireyim, daha güzeli olsun tarzında arayışlara giriyorlar ve değiştiriyor bisikletini.

Baktın bisiklet sana uygun değil bir kenara koyduğunda için sızlamasın.

Baktın bisiklet sana uygun ve bağlandın, o zaman zaten ne alırsan al gözün daha iyisinde olacak. Bir gün bakmışsın mekanik ustası olmuşsun. Evinde bir bisiklet varken gözün ikincisinde olacak. Bir bakmışsın şu parça 500 gr, şunu alsam 250gr azalır tarzında muhabbetler hayatının parçası olmuş.

Disk fren başlangıç için düşünüyosan alma, v-fren olsun , hem ağırlıklı olarak asfaltta kullanacaksan ne gerek var ağırlık yapar. Merak etme pabuçları gönül rahatlığıyla binlerce kilometre kullanırsın (ben 1500 de bir değiştiriyorum gerçi)

Bisiklete 80% asfalt, 20% dağ olarak kullanırım demişsin ama , belki %80 dağ, %20 asfalt olacak. Belki uzun asfalt yollar seni cezbedecek, yol bisikletine geçeceksin. Belki tepe inişleri cezbedecek, belki akrobasi. Şu aşamada bilmen çok zor.

Benim kendime uygun bisikletleri bulmam 6 sene sürdü, bu esnada 4 bisiklet değiştirdim, şu anda iki bisikletim var biri yol(antrenman ve günlük uzun yollar için) ve biri kısa ve uzun yüklü turlar için. İlk aldığım düz maşa dağ bisikletini 100 liraya bir arkadaştan aynı düşüncelerle almıştım. Ama 6 senede 4. bisikletimi yeni bitirdim.

Bence ilk olacak ise, fazla para vermeden kron, sedona, whistle, corrado, geotech gibi markalara bakabilirsin. Bu markaların ikinci ellerini de şiddetle düşün bence trek, specialized, scott, corratec.

• Beğen
Tepkiler: aquistik

aquistik

Üye
Tepki
31
seçenekleri azaltıyorum biraz daha yardım lütfen hafta sonu bitirecem kısmetse
1-bianchi speed
2-kron 500tl civarı
3-sedona borla

birde bunların üçünü bir arada gidip görebileceğim bir yer varmı istanbul avpyakasındayım yani aynı dükkanda üçünü kıyaslamaktan bahsediyorum

Cüneyt Kılıç

Forum Demirbaşı
Tepki
236
Bisiklet
Specialized
bianchi bilmiyorum ama kron xc500 ve borla kullandım.. kesinlikle sedonanın kadrosu ve kadro açıları bence daha iyi. üzerindeki parçalar iki bisiklet için de aynı gibi.. bu biraz daha zevk ve bütçe meselesi.. alabiliyorsan kesinlikle sedona borla al derim..
buna ek olarak Whıstle MIWOK 1054 V ya da Whıstle MIWOK 1053 V.. bu iki bisikletteki donanım kesinlikle bu fiyata bulacağın en iyi olacaktır.. anladığım kadarıyla biraz dış görünüşü önemsiyorsun benim gibi:D imkanın varsa Whıstle bisikletleri git gör derim.. muhteşem duruyorlar.. internette göründüğü gibi değil..

• Beğen
Tepkiler: taner aydın

makara

Üye
Tepki
229
İsim
Mustafa Ahmet KARA
Bisiklet
Specialized
@aquistik

üçünü aynı mağazada görmen zor olabilir ama sirkeciye gidersen farklı ama birbirine yakın mağazalarda muhakkak görebilirsin, internette bulduğum sirkecideki dükkanlar(ellerinde varmıdır ama bilmiyorum)

1. (link) (bianchi speed)
2. kron oralardaki çeşitli mağazalarda vardır.
3. (link) (sedona borla elinde olabilir, bianchi speed de olabilir)

Eğer oraya gideceksen aslı bisiklet'e((link)) ve pedal bisiklete((link)) de uğramanda fayda var. Pedal bisiklete gidersen Bülent abiye her şeyi sorabilirsin. Elinde olmayan bir bisiklet olsa bile seni doğru yönlendirecektir. Pedal bisikletin yanında yanlış hatırlamıyosam dönercinin hemen yanında bir sedona bayii vardı.

Gideceğin yer ise Eminönünde Üsküdar İskelesinin hemen önünde bir üst geçit var ordan karşıya geç, köprüden inince hemen karşı sokağa gir, ilk soldan bir paralel sokağa geç. Bisikletçiler diyarındasındır.

(link)
Güneş Hanın arkası,saatçiler çarşısı çevresi, altın han çevresinde çeşitli bisikletçileri bulabilirsin.

aquistik

Üye
Tepki
31
çok yararlı oldu orası hiç aklıma gelmiyordu,birde golf aracım için askı almayı düşünüyorum kullanan öneren veya uzak dur diyen varmı

aquistik

Üye
Tepki
31
arkadaşlar şunu yorumlarmısınız gerçi ben başlangıç olarak v fren diyorum ama gerek sedona olsun gerek whistle 600 (link) almak mı yoksa (link) bunu almak mı kalite farkı mı var ben anlamadım bişey 25 euro fark var mekanik disk le v brake fren arasında

Tepki
0
Selam ben 80 kilo ve 170 cm boyunda biriyim bisiklete uzun zamandan beri binmiyorum bir bisiklet almak istiyorum biraz antramandan sonra işime bisikletle gidip gelmek istiyorum aynı zamanda hafta sonundada kampa gitmek istiyorum sizce ne almam gerekli bu arada ev-iş 20 km.

aquistik

Üye
Tepki
31
sonunda bende aldım.makara abimizin dediği gibi sirkeciye gittim.ilk kron 550 ye baktım aras askısıyla birlikte 600 dedi. oradan sedona borlaya geçtim 620 bisiklet elinde yoktu 10 gün sonra gelecekti 75 askı toplam 700 dedi geçtim.whistle a niyetim 1053 almaktı 300 euroluk ama yukarıda da yazdığım gibi 25 euro fark var 1053d si ile arasında ve bir anda kendimi 1053d almış olarak buldum.fiyatı 650 tl birde ithal askı aldım o pahalı gibime geliyor ama (150) bakalım yarın akşam hüseyin abi sanırım getirecek ileri bisikletten birlikte kuracağız hediye olarakta bir pompa.ama her zaman şu mantığı gütmüşümdür yeterki aldığım şey içime sinsin 5 kuruş fazla da olsa önemli değil bundan sonra whistle 1053d mekanik disk frenli bir bisikletli olarak aranızda olacam kısmetse fotosunu bu koymaya çalışacam...

• Beğen
Tepkiler: makara

aquistik

Üye
Tepki
31
@Caner Sönmez

caner bende senin gibi acaba ucuz alıp (bianchi speed) işi kavradıktan sonra iyi bir şey alırım diyordum ama şu segmentte gezdim ve birini aldım. kron550,sedona borla (ki en beğendiğim buydu) whistle1053 hepsi 550 650 civarı,tolodo da var ama nedense bianchi ye içim pek ısınmadı benim.

makara

Üye
Tepki
229
İsim
Mustafa Ahmet KARA
Bisiklet
Specialized
@aquistik

Hayırlı olsun yeni bisikletin, kazasız belasız, uzun seneler boyunca pedallamak nasip olur sanada. Fotograflarını ve anılarını dört gözle bekliyoruz :in: