Başıma gelen talihsiz olay!

Efe Cycler

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Efe Çetin
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar.Dün başıma çok kötü bir olay geldi.Dün akşam saatlerinde bisikletimi temizliyordum.Sıra yağlama kısmına gelince rotor ve kaliperin üzerini kalın bir bezle örterek amortisorumu yağladım.Deneme turuna çıktığımda frenler tutmuyordu.Eve geldim önce tekerleği söküp balataları çıkardım ve temizledim.Tekrar yerine takmak istediğimde beceremedim.Halbuki daha önce sayısız kere söküp takmıştım.Balatalara biraz baskı uygulayarak tekrar denedim ve boom!Önce fren pistonu elime düştü daha sonra ise bir avuç kadar yağ yere döküldü.Fren yağının durduğundan emin olarak jantı geri taktım ve 2.bomba.Rotora yağ bulaştı.Artık bıkkınlık geldi bu hidrolik frenden.Sanki ailenin şımarık çocuğu sürekli masraf sürekli masraf.Ama bu son oldu.Değişmesi gereken parçalar değişecek ve hidrolik frene elveda denilecek.

NOT:Balataları çıkarttıktan sonra frene basmadım.

Scudo

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
geçmiş olsun kaliteli bir hidrolik fren al derim uzunca süre götürsün seni :)

• Beğen
Tepkiler: Efe Cycler

Lenora Nora

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Lenora Nora
Bisiklet
Carraro
@Efe Cycler Gecmis olsun. Zamaninda bende yasadim.HD kalitelidir rahattir ama derdi bitmez.
İyi Forumlar Dilerim.

• Beğen

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
Hidrolik freni bisikletlerim oldu. Hala hidrolik frenli bisikletlere gıpta ile bakarım ama v-frene kesin dönüş yaptığımdan beri başım rahat. Çamurda surmuyorsan eğer ihtiyaç duymuyorsun Disk frene

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN
Tepki
18
İsim
Furkan TEPE
Bisiklet
Carraro
@Mehmet Levent
Hocam carraro 221 şehir bisikletimle çok defa çamurlu ve yağmurlu havada sürüş yaptım. Dershaneye giderken ve geri dönerken. Hatta lastiğin yere değen kısmı görünmeyecek kadar sel akarken dahi sürdüm, ama fren konusunda hiç sıkıntı yaşamadım. Ne gibi sorunlar olabilir acaba V-frende bu havalarda ?

• Beğen
Tepkiler: suat akman

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@furkantepee
V-frene Ankaranın yapışkan çamuru sivaniyor mesela. Bisiklet gitmez oluyor. Bir 22 aralik günü odtü mimarlık havuzunda kar atistiriken sıvanan çamur geçsin diye önde kaçışan balıklar ve arkada bisiklet üzerinde ben havuzda bisiklete binmisligim var. Ayrıca fren pabucu surterek jant ı inceltiyor. Çok fren sinas biriyseniz jant yeniletir insana. İkincisi islanan jant frenler öte öte tutarsa sanslisiniz

• Beğen
Tepkiler: furkantepee
Tepki
18
İsim
Furkan TEPE
Bisiklet
Carraro
@Mehmet Levent
Şehir içi olduğu için sık sık fren kullanıyorum ama yine trafik yoğunluğundan dolayı yüksek hızlar yapamadığımızdan frene uzun süreli basmıyorum, bas çek tarzı fren yapıyorum yani :) ama frenler bağıra bağıra gidiyorum evet yoldan geçen herkes bakıyor :) Gerçi 1 ay önce bisikletçimin 4 mevsim pabuç diye verdiği pabuçlardan sonra o sesi kesti ama 4 mevsim mi gerçekten değil mi bilemem :D

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@furkantepee
Evvela yazlık kışlık diye 2 Set pabucu satıyorlar sonra 4 mevsim çıkarıyorlar oluyor elimizde 3 takım pabuç

• Beğen
Tepkiler: furkantepee

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Bu hidrolik frenden bana da bikkinlik geldi aldigimdan beri duzen tutmayan, ses yapan, yag eksilten tek duzenek fren sistemi. Ya cok kaliteli olacak ya da hic olmayacak.

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Aslında HD fren candır, ilk başlarda bende sizin gibi düşünmüştüm (beni ayarlaması deli etmişti) ama sonradan elim alıştı ve kolayca yapmaya başladım.
Hemen vazgeçmeyin bence, bu işi bir bisikletçide hallettirin ve adamlara hd fren hakkında bolca soru sorup yapmayı öğrenin derim.
Ayrıca benim rotoruma da yağ bulaşmıştı, maşayı yağladığımda maşanın altında rotora bakan delikler var, yağ oradan akmıştı. Size de öyle olmuş olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Berkan Gürsoy

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Sedona 331 kullanıyordum, yeminle disk frende ki o sürtme sesini bi türlü kesemedik. millet çok fazla umursamıyordu ama yok abi bisikletten garip ses gelince süremiyorum.

Disk freni Downhill yapmayan adam dışında kullanılması çok doğru gelmiyor bana :D

Efe Cycler

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Efe Çetin
Bisiklet
Salcano
@fahritus @Lenora Nora @Melih Çolak @Hüseyin Gündoğdu @Ertuğrul
İyi dileklerini ve yorumlarınız için teşekkürler.Allahtan beklediğim kadar masraf çıkartmadı da rahat bir nefes aldım.Bisikletçime gittiğimde rotora bulaşan yağın sıkıntı yapmayacağını,sadece yağ değişimi gerektiğini söyledi.Ben 100 TL yi gözden çıkartmışken 25 TL deyince nasıl sevindim bilemezsiniz.Hemen yaptırıp eve geldim.Şu anlık bir sıkıntı yok.İnşallah başka masraflarla karşılaşmayı.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Yıllardır aynı hidrolik disk fren setini kullanıyorum. 1 kez olsun sorun çıkarmadı. Sadece 1 kere balatalarını değiştirdim. Ne bir hava, ne yağ değiştirme/takviye. Bu iş de demek ki elektronik gibi kısmet işi. Aynı ürün hatalı, bozuk da çıkabilir, seni yıllarca da götürebilir. Balatayı çıkarttıktan sonra pistonun eline düşmesi ise bana mantıklı gelmeyen kısım. Muhakkak fren kolu bir şekilde sıkılmıştır gibime geliyor(Yere, duvara çarpmış olabilir) Olan olmuş; ama bir olay yüzünden hidrolik sistemi kötülemek de doğru değil. Kolay gelsin...

• Beğen