Barcelona - Ayvalık turu

e.sergen

Üye
Tepki
6
İsim
Erdal Sergen Bıldırcın
Abilerim, ablalarım, kısacası bisiklet aşıkları!

Şu an Barcelona'da erasmus değişim programındayım. Türkiye'ye dönüşümü bisikletle yapmak gibi bir amacım var. Bununla ilgili araştırmayı yapmaktayım şu sıralar. Lakin hiçbir araştırmanın sizin fikirlerinizden ve tecrübelerinizden daha iyi olmayacağı kanaatindeyim. Birkaç sorum olacak sizlere. Bilginiz ışığında bunlardan en az birine cevap bulacağımı umuyorum.

1-) Bisikletimi buradan alacağım, Türkiye'ye göre daha ekonomik olacağı kanaatindeyim. Yol bisikleti almayı düşünüyorum ancak pek de emin değilim. Fiyat ve katileyi optimiza edecek şekilde Marka-Model önerilerinizi bekliyorum. Özellikle Orbea modeli öneriniz varsa memnun olurum(İspanyol markası çünkü).
Bütçem yaklaşık 900-1000€ ama dediğim gibi kalite çok farketmeyecekse eğer, haddini aşan meblalar ödemekten kaçınıyorum.

2-) Bisikleti buradan aldığımda gümrükten geçerken sıkıntı yaşar mıyım? Ek ücret talebi vs. bir şeyle karşılaşır mıyım?

3-) Römork olarak nasıl bir şey seçmeliyim. Kadroya monte edilenlerden mi? Yoksa arkada kendi tekerleği olan harici römork mu? Yol bisikletinde üzerine monte edemiyoruz herhalde.

4-) Bunların dışında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verirseniz çok minettar olurum.

Saygılar..

Scudo

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Safkan yol bisikletlerinde sadece 2 suluk deliği var :( bence yol bisikletiyle zor o iş ama gene birileri görsün konuyu orbea orca o bütçeye uygunmu bilmiyorum ama baba bisiklet ayrıca italyaya gidersen ordada güZel mağazalar var ....

• Beğen
Tepkiler: e.sergen

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
Günaydın. Bana sorarsanız ispanyadan Ayvalık'a gelmek için yol değil tur bisikleti almanız daha yerinde olur.
Tur bisikleti kafanıza yatarsa eğer bundan sonra yapmanız gerekenler konusunda forumdan öğrenebileceğiniz gırla bilgi var ulaşabilirsiniz. (bagaj, heybe, mat, uyku tulumu, çadır.. a'dan z'ye)

• Beğen

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@M.Bedir ama konu sahibi gelincede sürücek muhtemelen istediği bi bisikleti alması daha mantıklı olur yol bisikleti alıp bi şekilde gelmeye çalışmalı bence ...:harika:

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
@e.sergen birde son olarak ispanyadan çok kullanılan bi bisiklet sitesi linki verirsen seçmen gerekenler içinde yardımcı olabiliriz.

@Ulaş Çavuşoğlu olur mu olur gelebilir tabi hatta arkadaş römorkta söyledi yalnız ben yol bisikleti kadrosu aşırı uzun yollarda kişiye rahatlık sağlamayacağını düşündüğümden söyledim. Zaten bakarsak hali hazırda en kısasından en uzununa tur düzenleyenlerin birçoğu ya mtb veyahut şehir bisikleti kullanıyor.

• Beğen

waafy

Daimi Üye
Tepki
305
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
Konu dışı ama iki farklı arkadaşım ayrı zamanlarda oraya geliyor ,birkaç ipucu verseniz bir turistin dışarıdan arayıp bulamayacağı. Yani öyle birçok madde gibi değil 2 şey şuraya gitsin şunu denesin gibisinden ..
Kazasız belasız mutlu yolculuklar.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu benim hayallerimden biri inşallah yaparsın :) sahil sahil süper bi tur. ama yol bisikleti bu kadar uzun bi turda gerçekten sıkıntı olur.
2. olarak bisiklete kimse ek ücret falan istemez plaka olmadığından eşya sayılıyor. çanta gözlük vs. almışsın gibi.
4. dediğin rotada geçeceğin şehirler hakkında iyi bilgi topla mesela güvenlik olarak marsilya ve civarı net olarak tehlikeli sayılıyor.
dikkat etmen gereken bir diğer husus bizi bu turun bilgilendirmesinden mahrum bırakmıyosun. :)

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Ben de rota önerisinde bulunayım, Balkanları geçmek zor ve görece riskli gelirse rotanızı İtalya boyunca güneye çevirip Birindisi'den kalkan Çeşme'ye gelen feribotla İzmir'e ulaşabilirsiniz.

Yol bisikleti konusunu da düşünmenizi öneririm çünkü harici römorkla Cinqueterre'nin (veya Alpleri transit geçeceğiniz bir başka rotanın) inişli çıkışlı yollarında çok zorlanırsınız. Yükünüz bisiklet üzerindeyken tırmanış ve inişlerde daha kontrollü hareket imkanınız olur.

Uçakla dönmeyi planlıyorsanız hiçbir sıkıntınız olmaz. Havaalanında İspanya'da ödediğiniz KDV'yi geri alma imkanınız var (fatura ile ek belge gerekiyor). Havayolu firmaları bisikleti kutusunda belirli bir bedelle taşıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: bua ve e.sergen

e.sergen

Üye
Tepki
6
İsim
Erdal Sergen Bıldırcın
Öncelikle yorumlarınıza teşekkür ederim.
Bisikletimi döndükten sonra da uzun süre kullanmak istiyorum. Daha önce mtb geçmişim var yol bisikletini 150km civarı kullandım. Önerilerinizde bir kısıtlama olmasın. Daha önce kullandığınız, arkadaşınızda gördüğünüz veya bir şekilde bildiğiniz bisikletler var ise mtb, yol, tur olması farketmez. Trek, Giant, Orbea, Scott markalarının bazı tasarımları hoşuma gidiyor. Rota ve diğer her türlü bilgiye açığım. Zaten facebook ta etkinlik sayfası oluşturmayı düşünüyorum. İsteyen şimdiden ekleyebilir. "Erdal Bildircin"

• Beğen
Tepkiler: Yuppata

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Böyle bir geziyi ben de yazın yapmayı planlıyorum ama yol ve cyclocross bisikletim olmasına rağmen sanırım katlanır bisikletle bunu yapacağım.
Çünkü arada tren ve otobüsleri de kullanarak dolu dolu bir gezintiyi keyifle yapmak istiyorum.
Hem ilk büyük tur için de binlerce kilometrelik güzergah seçmek sıkıntılı olabilir. İnsanın hiç hesap etmediği şeyler başına gelebilir.
Bu sebeple siz de katlanır bisikletle aynı planı daha da az stres ve gezip görmeye daha rahat zaman ayırarak yapabilirsiniz.
Bence yani :)

• Beğen

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O kadar uzun bir yolu yol bisikleti ile yapmanız gerçekten hiç iyi olmaz.Kim ne derse desin saatlerce günlerce o selede o şekilde oturmak sizi kesinlikle yoracaktır.Orbea Orca ise oldukça pahalı kategori 900 euro ile bulacağınızı sanmıyorum.Başka marka bisikletler elbette vardır en basitinden 900 euro ile en kötü tiagra donanımlı bir Cannondale alınır.Diger markalar da aynı şekilde.Imkansız değil elbette ancak bu kadar uzun yol gerçekten uğraş ister ve bence oldukça da zevkli olur.Yerel bisikletcilere bakın bütçeniz dahilinde işinizi fazlası ile görecek yol bisikletleri vardır.Ancak dediğim gibi bir tur bisikleti ya da illa dropbar olsun diyorsanız cyclocross düşünebilirsiniz.Yine de ikna olmazsanız şunlara bakın
Giant defy serisi
Cannondale synapse serisi
Specialized Roubaix serisi
Trek emonda alr serisi ya da mumkunse domane
Bu markaları ve serileri diyorum çünkü bulmanız çok zor olmaz sonuçta dünya markaları.Internetten Caadx, crux ya da any road modellerine de kesinlikle bakın.Tur bisikleti olarak önerim yok ne yazık ki.Ayrıca gümrük vs gibi herhangi bir ek ücret olmaz.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Okan A
ben balkanları sırt çantasıyla gezdim sanıldığı kadar güvenlik problemi olan yerler değil yol konforu biraz düşük o kadar gidilebilir bence.

@e.sergen dikkat edilmesi gereken diğer konu tamir işlemlerini kendinizde yapacağınız için daha basit sistemlere yönelmek. birde facebook başka bir platform burası başka. burdaki tur yazılarınız sizin gibi planlar yapanlara faydalı oluyor. bisikletforumuda ihmal etmemenizi temenni ederim. sonuç olarak sizde burdan faydalanıyorsunuz ;)

• Beğen

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
@_murdoch_ Bu dediğinizde haklı olduğunuza eminim. Turu yapacak arkadaşın olası kaygıları varsa diye alternatif rota önermiştim. Yoksa benim seçme şansım olsa kesinlikle karadan tüm balkanları geçerek gelmeyi tercih ederim.

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
@e.sergen Hocam giant ve trek babadır o kadar samimi söylüyorum. 2015 Giant Escape 1 i alın lastikleri schwalbe marathon plus smart guard alın, bagaj olarak tubus, heybe olarak ortlieb alırsınız, yanınıza belirli şeylerin yedeklerini alırsınız, kalan tur eşyaları da gönlünüze ve ihtiyacınıza göre dizersiniz, geriye sadece tur güzrgahını belirlemek. Tabi bu böyl hemen olmuyor 1 aylık iyi bi araştırma yapmanız lazım ama hallolmayacak birşey değil her türlü üstesinden gelirsiniz..
Dipnot: tubus ve ortlieb nirvanadır aklınızda bulunsun..

kellemusic

Aktif Üye
Tepki
85
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@e.sergen

Sıkıntı yaşamazsın.

• Beğen

e.sergen

Üye
Tepki
6
İsim
Erdal Sergen Bıldırcın
@waafy Hocam kusura bakmayın sorunuza anca cevap verebiliyorum. Barcelona'da herşeyi o kadar net ki. Buraya gelen turist herhangi bir hostelden aldığı Şehir rehberinde ne istediğini rahatlıkla bulabilir. Ama buraya gelmişken kesinlikle gidilmesi gereken mekânları yazayım ben "Tibidabo, Monjuic Tepesi, Parc De La Ciutadella, Arc De Triomph, Gaudi'nin eserleri( Sagrada Familya, Casa Mila, Casa Battlo), Camp Nou, La Rambla, Parc Guell, Museu Nacional de Art de Catalunya... Burası gezmekle bitirilecek bir yer değil. Gelen kişi kendi zevkine göre dilediğini yaşayabilir. Paella ve Sangria'yı da tatmasını öneririm. Daha detaylı bilgi isterseniz de özel mesaj atabilirim. Bu başlığın turla ilgili olmasının daha iyi olacağı kanaatindeyim.

@M.Bedir Burada kullandığım belirli bir site yok. Daha çok firmaların resmi İspanyol sitelerine bakıyorum.
(link)
(link) gibi.

@_murdoch_ Bana yardımcı olan siz abilerimi, kardeşlerimi tabi ki turdan haberdar edeceğim bundan şüpheniz olmasın.

@Okan A Yol bisikletinden neredeyse caymış gibiyim açıkçası. Gerek bütçemi zorlaması olsun, gerekse bisikletleri iyi tanıyamamak bir sıkıntı olduğunda kendim müdahale edememe çekincesinden ve harici römork geresiniminden dolayı. Mtb de devam etmeyi düşünüyorum. Bu günkü araştırmalarımda Orbea ALMA H50(2016) iyi gibi geldi. Site linkini inceleyip görüş bildirirseniz sevinirim. Başka marka modeller de önerebilirsiniz. Linki burda
(link)
İsp. Fiyatı:1099€. Tr. fiyatı: sitesinde 1490 sorduğum bayiisinde 1590€
"Uçakla dönmeyi planlıyorsanız hiçbir sıkıntınız olmaz. Havaalanında İspanya'da ödediğiniz KDV'yi geri alma imkanınız var (fatura ile ek belge gerekiyor). Havayolu firmaları bisikleti kutusunda belirli bir bedelle taşıyorlar." Bu geri ödemeden uçak kullanmayacağım için faydalanamayacağım sanırım.

Rota konusunda bir sayfa buldum forumdan hazır rotalar vardı şimdilik (link) Bu rotayı Barca'dan Atina' ya Gidip Ordan Feribotla Midilli- Ayvalık şeklinde düşünüyorum. Bütün yolu pedallayarak gitmek isterdim fakat 2. Dönem Tr'deki okuluma çok fazla geç kalamam devamsızlıktan bırakırlar mazallah.

• Beğen
Tepkiler: waafy

MTURK

Üye
Tepki
1
İsteğine azmine ve düşüncen karşısında saygı ile eğiliyorum. Ancak yol bisikleti böyle bir tur için hiç sağlıklı olmayacağını düşünüyorum.

• Beğen

e.sergen

Üye
Tepki
6
İsim
Erdal Sergen Bıldırcın
@MTURK Hocam yol bisikletinin zor olacağının farkına varıp mtb de karar kıldım. Şimdilik Orbea ALMA H50 üzerinde yoğunlaştım.

@_murdoch_ Verdiğiniz siteyi dün bulmuştum forumdan. Rota belirleme konusunda gerçekten işe yarıyor. Fakat telefona vs. nasıl aktarılacağını çözemedim. Ben de iki ekranı yan yana koyup, verdiğiniz sitenin belirlediği rotayı MapMyRide' da çizip telefonuma yolluyorum. Biraz zaman alıyor ama.

ALMA H50'de arka bagaj delikleri yok maalesef. Bunun için kadroyu kavrayan aparatlar var mıdır?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@e.sergen öğrendim ben sana söyledikten sonra biraz kurcaladım :D
sitede sağ üst köşede GPX sekmesine tıklayıp ordan export GP ile masaüstüne gönderiliyo. bu uzantıyı açmak için "GPX viewer" diye bi program indirdim. tek sıkıntı telefona atarken dosyayı telefonda nereye atacağın. açarken telefondan bulman gerekiyo bugün kulanıcam fena diil.

vala o tarz bi aparat hiç duymadım. işte memleketi bu yüzden seviyorum burda hemen açarlardı o delikleri :D

• Beğen