Bandırma-Geyikli(Çanakkale) güzergahı için tavsiyeler...

Tepki
3
Herkese Merhaba,

1 hafta içinde yapmayı planladığım Bandırma-Geyikli turum için siz değerli bisiklet dostlarından bilgi ve tavsiye almak istedim.Bu yolu daha önce herhangi bir araçla geçmedim. O nedenle yol hakkında en ufak bir bilgim yok vereceğiniz her türlü bilgiye açığım.Google Earth yolu 212 km olarak gösteriyor. Bu bilgi ne kadar doğrudur, yol nasıl bir yoldur,eğim durumu nedir,çanakkale tarafları genelde rüzgarlı olur burası için de böyle bir durum söz konusu mudur, nerelerde durup dinlenilebilir. Sabaha karşı karanlıkta en azından yolun başlangış kısımları gidilebilir mi? Bu gibi sorularıma cevap bulabilirsem çok mutlu olacağım zira bu yolu her halükarda yapacağım en azından hazırlıklı olurum.Şimdiden herkese teşekkürler.

Scudo

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Hiç tur yolculuğuna çıkmadım hatta şuan bisikletim bile yok, para biriktiriyorum. 1 aya kadar alacağım inşallah.

Ama rota konusunda söyleceklerim var. Biz ailecek Expedition tarzı gezilere katılırız. Genelde bildiğimiz güzergâhlar olur. Varacaüımız yere geldikten sonra harita kullanarak o yerin derinliklerine veya bilmediğimiz yerlerine giderdik.

Eskiden bu işler zordu. Koca koca yol haritaları taşımanız gerekirdi. Şimdi daha kolaylaştı. Google Maps diye muhteşem bir icad var. İster anayoldan gidin isterseniz yan yolları kullanacak olun her türlü işinize yarayacaktır. Eğer mobil telefonunuzda kullanabiliyorsanız daha şık olur. Dinamik olarak rotanızı takip edebilirsiniz. Veya yeniden planlayabilirsiniz.

Sırf bu sebeple 3300mAh pili olan Motorola Droid Razr Maxx telefondan almayı düşünüyorum. GPS kullanımı bataryayı çabuk bitiriyor. :)

• Beğen
Tepkiler: mehmethakan
Tepki
3
@Tuncay Üner

Anlıyorum Tuncay Bey çok teşekkür ederim görüşleriniz için. Benimde gps özelliği olan bir mobil cihazım var,dediğiniz gibi artık zaten google maps de var telefonlarda internette, çok fazla kullanmak istemesem de büyük kolaylık.Ancak benim daha çok istediğim genel olarak güzergah bilgisi.Yani daha önce giden vardır mutlaka onların tavsiyeleri gps den çok daha faydalı olabiliyor.

gokhanpala

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Scott
Merhabalar,

Ben o yolu motosiklet le gitmiştim.Yol itibariyle düzgün ama bahsedilen gibi rüzgarlı ve etrafı kurak bi yol orası.Bol bol in çık , in çık yaptıran bi rota.Lapsekiye gelmeden birazcık rampası vardı ve o bölgede yol çalışması vardı şuan duruyormu bilmem.Lapseki - Geyikli arası zaten işlek bir anayol.Dikkatli olmak lazım.
Motorun üzerinde giderken canım cok sıkılmıştı, keyifsiz bi yol gibi geldi bana.T-Shirt le giderken dikkat edin kollarınız yanmanın ötesine gidebilir... Koruyucu ve nemlendirici kremsiz kalmayın.
Dönüşte ben tavsiye üzerine Ezine -Bayramiç - Çan -Biga - Bandırma rotasını kullandım.Yol nasıl geçti anlamadım:) temiz,sakin,doğa içi bi yol olmuştu.Köylerde mola vermek de anayoldaki benzincilerden daha iyi tabiki.

Bilgilerinize....

Şimdiden iyi yolculuklar olsun..

Tepki
3
@gokhanpala

Merhaba,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Bahsettiğiniz dönüş rotanıza baktım bana da cazip geldi ayrıca yolu 201 km ye kısaltıyor. Ben de kesinlikle köy yollarından gitmeyi tercih ederim.Fakat dikkat ettim yol genelde İzmir-Çanakkale yolu üzerinden gidiyor. Siz bu yolu mu tercih ettiniz yoksa başka ara yollardan mı gittiniz?

gokhanpala

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Scott
Giderken kullandığım yol Çanakkale-İzmir yoluydu.Bu yol Bandırmadan başlayıp Biga-Lapseki diye devam eden D200 Karayoludur.Ana yoldur ve görsellik olarak bişey beklememenizi söyleyebilirim.

Dönüş yolum Ana yol değildi.Kasaba ver köylerden geçen bir yoldu.Siz gidiş ve dönüşte Bandırma-Biga-Çan-Bayramiç-Ezine ve Geyikli yaparsanız kanaatimce daha iyi olur.Km. olarak az doğa olarak yeşil bence en sağlıklısı.

Teşekkürler.

• Beğen
Tepki
3
Bu arada samimi bir itirafta bulunmak istiyorum.Forum fukarası ben,bu forum işlerinden gerçekten anlamıyorum :) o kadar baktım ama bu turum için kaynak bulamadım güya forumda.Fakat başlığı açınca alt tarafta ilgili konular bölümünde daha önce buna benzer başlıkların açılmış olduğunu fark ettim.Bu arkadaşlara da teşekkür ederim. Yavaş yavaş öğreneceğiz forum kullanmasını da :)

(link)

(link)

Eren Tublek

Forum Demirbaşı
Tepki
362
Bisiklet
Trek
Merhaba Mehmet Bey

Yaz oncesinde bu rotanin bir kismini (Lapseki-Geyikli) gectim.Bu yol benim daha oncede defalarca gecmis oldugum bir rotadir ve bana her zaman keyif vermistir.Ana yoldan giderken Lapseki sonrasinda sag tarafi yani deniz tarafini dikkatli takip ettiginizde Suluca,Kemiklialan gibi guzel kucuk sirin ve sakli kalmis balikci koylerinin oldugunu fark edeceksiniz.Buralarda mola verebilir keyifli zaman gecirebilirsiniz.Bu rotada genelde bisiklet disinda hizli bir aracla gidildiginde bu koyler fark edilmez ve atlanir.Koylerin icinden gecen bir sahil yolu da vardir.Sakin ancak zemini bozuk bir yoldur.

Bu koylerin ardindan Umurbey ayriminda sahil yolu ve ana yol birlesir.Sonrasi Canakkale,Dardanel,Truva vs Geyikli'ye kadar gider.Bu kisimda (Geyikli ayrimindan once) saglam tirmanislar vardir.

Hemen burada bir not eklemek isterim.BU yol yaz baslamadan gittigimde ciddi anlamda tamirata alinmisti.Daralan yollarda trafik emniyetsiz bir durum yaratabilir.Bunu gozden kacirmayin.

Simdiden iyi turlar dilerim.Pedaliniza kuvvet.

• Beğen
Tepki
3
@Eren Tublek

Eren Bey Merhaba,

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.Trafik emniyeti çok önemli tabi mutlaka değerlendireceğim.

Teşekkürler.

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Geçen hafta aşırı rüzgardan dolayı deniz otobüsleri sefer yapmayınca o yoldan lapseki ye araçla gittim.Bisiklet ile önermem çünkü yolun büyük bir kısmında emniyet şeridi yok.Veya yola sıfır.Yol çok akıcı olduğu için araç trafiği süratli.Kamyon ve otobüsler hızlı gidiyorlar.
bence bu yola güvenliğiniz açısından bisikletle girmeyin.Olaki girmek durumunda kaldınız kesinlikle gece kullanmayın derim.

• Beğen
Tepki
3
@Sabri Atalay

Merhaba,

Rüzgar konusunda çok negatif geri dönüş aldım zaten. Yol konusunda da verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Galiba rotayı deniz kenarından içeriye kaydıracağım.

Teşekkürler.

Tepki
3
Arkadaşlar geçtiğimiz pazar gece 2:30 da Ataşehir Kamil Koç garajında başlayan yolculuğuma saat 7:00 da Bandırmadan itibaren bisikletle devam ettim sırasıyla Biga-Çan-Bayramiç-Ezine-Geyikli arasında ki yaklaşık 205 km civarında ki yolu bisikletle aldım. Sürüş süresi 8 saat, dinlenme süresi 2 saat, toplamda Bozcaada feribotuna kadar 10 saat süren bi yolculukla turumu tamamladım.
Yol ile ilgili bilgi veren herkese teşekkürler.Bende yolla ilgili kısa bir kaç bilgi vermek istiyorum.Yol aralardan gittiği için fazlaca köy ve küçük yerleşim birimi görebiliyorsunuz.Bununla birlikte hiç bir yerinde asfalt yok tamamen ezilmiş mıcır dan yapılmış, bu durum fazlaca titreşim yaratıyor.Bundan dolayı eldiven giymeme rağmen ellerimde uyuşma ve özellikle bagaj vidaları olmak üzeri pek çok vida da gevşeme oldu ayrıca arka jant tellerinde kopmalar yaşadım.
Bölge çok fazla rüzgar alan bir yer.Sürekli rüzgar tribünleri görüyorsunuz ve her zaman bir rüzgar esme durumu söz konusu.Fakat benim gittiğim güzergah boyunca rüzgar genelde arkamdan ya da sağ yandan esti.Bana çok fazla engel olmadı hatta arkadan eserken fazlaca desteğini bile aldım.Bunlardan başka eğim olarak iniş-çıkışlar Çan çıkışına kadar yumuşak fakat Çan-Bayramiç arasında sürekli ve eğimi fazla iniş- çıkışlar söz konusu.
Birazcık ta bölge insanından bahsetmeden geçemeyeceğim.Harika insanlar çok yardımsever ve eğlenceliler.Samimiyeti çok fazla hissedebiliyorsunuz hepsine çok teşekkür ederim.
Genel olarak keyifli ve gidilebilecek bir güzergah belki 1 gün için biraz fazla olabilir ama tercih edenler pişman olmazlar umarım verdiğim bilgiler bu güzergahı tercih edecekler için faydalı olur.

• Beğen
Tepkiler: gremlis